• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nietoperze mogą pomóc w walce z komarami

  23.07.2010. 06:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nietoperze mogą pomóc w walce z komarami - przyznają naukowcy. Jak mówi Joanna Kohyt z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, badająca zwyczaje tych ssaków, nie należy jednak oczekiwać cudu, nawet jeśli zapewnimy im wygodne lokum w pobliżu domu.

  W tym sezonie komary wyjątkowo dają nam się we znaki. W wielu miejscowościach walczy się z nimi metodą oprysków, tymczasem w podczęstochowskiej gminie Lelów (Śląskie) samorząd za symboliczną opłatę oferuje mieszkańcom budkę dla nietoperza. Inicjatywa jest reklamowana jako "biologiczna broń" na komary.

  Nietoperze to owadożerne i żarłoczne zwierzęta. Jak jednak podkreśliła Joanna Kohyt, nie przeprowadzono dotychczas żadnych kierunkowych badań na temat ich roli w tępieniu komarów.

  Jej zdaniem, jeśli powiesimy na swoim domu budkę dla nietoperza, to przy odrobinie szczęścia ją zasiedli. "To skryte i mało widoczne zwierzęta, żyją jednak wszędzie, nawet w miastach" - tłumaczy.

  "Jeśli nietoperz u nas zamieszka, zapewne również będzie jadł komary, nie jest bowiem wybredny i żeruje przez większą część nocy. Czy jest to jednak tak niesamowicie skuteczna broń na komary? Nie jestem przekonana" - zastrzega.

  Zdaniem Kohyt, taka inicjatywa może mieć jednak pozytywny aspekt edukacyjny - pozwoli lepiej poznać nietoperze, których w tej chwili wiele osób się boi, a często również je krzywdzi. LUN

  PAP - Nauka w Polsce

  kap  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Bezogonek ryjkowaty (Anoura fistulata) - gatunek nietoperza, żyjący w ekwadorskich Andach o rekordowo długim języku, osiągającym długość 8,5 cm przy zwierzęciu długości maksymalnie 6 cm. Tak długi język umożliwia żywienie się nektarem roślin dzwonkowatych, np. Centropogon nigricans (roślina ta i Anoura fistulata w trakcie ewolucji uzależniły się od siebie - Centropogon nigricans może być zapylany tylko przez ten gatunek nietoperza). Język nietoperza nie jest powiązany z podniebieniem i żuchwą, jak u innych ssaków, lecz zaczepiony jest w klatce piersiowej. Tutaj jest otoczony przez specjalną strukturę tkankową, nazwaną rurką (obręczą) językową. Ewolucja nietoperzy – badania genetyczne dowodzą, że nietoperze należą do kladu Laurasiatheria, który wyodrębnił się pod koniec późnej kredy na superkontynencie Laurazja. Najstarsze nietoperze znane są z wczesnego eocenu, są to jednak formy już dość silnie wyspecjalizowane i zbliżone do współczesnych. Dlatego uważa się, że muszą istnieć i formy starsze, choć dotychczas nieodkryte. Jednak badania genetyczne sugerują, że samo przejście od pierwotnych drobnych, czworonożnych, owadożernych laurazjaterów do wczesnoeoceńskich nietoperzy właściwych miało charakter bardzo szybki, być może skokowy. Narządy homologiczne to narządy zwierzęce lub roślinne, których struktury są złożone z podobnych elementów na tym samym miejscu (np. płetwa wieloryba, kończyna górna człowieka i skrzydło nietoperza). Narządy homologiczne świadczą o pokrewieństwie jednak czasami mogą się one od siebie bardzo różnić zewnętrznie, ale struktura kostna i mięśniowa jest taka sama.

  Borowiec olbrzymi (Nyctalus lasiopterus) - gatunek nietoperza z rodziny mroczkowatych. Największy nietoperz Europy o rozpiętości skrzydeł do 45 cm. Bobbi-Bobbi – jeden z bogów drugiej generacji z mitologii aborygeńskiej, występujący pod postacią olbrzymiego węża. Jest dobry i życzliwy ludziom. Wysyła na ziemię latające lisynietoperze, by ludzie mogli je upolować i zjeść. Ale zwykła ludzka broń – kamienie i dzidy, nie nadają się do zabijania nietoperzy. Dlatego Bobbi-Bobbi wyrywa sobie żebro i tworzy bumerang. Ludzie są pod wrażeniem boskiej broni, która trafia latające zwierzęta, a jeśli nie osiągnie celu, wraca do rzucającego. Pewnego dnia grupa zuchwalców rzuca bumerangiem w niebo i przedziurawia je. Bóg postanawia ukarać ludzi i zabrać im bumerang. Zmienia jednak zdanie. Postanawia pożreć zuchwalców i zwrócić użyteczną broń ludziom.

  Emela Ntouka – hipotetycznie istniejące zwierzę zamieszkujące kongijskie bagna, obiekt badań kryptozoologów. Określany "zabójcą słoni". Przez tubylców nazywany chipekwe lub irizima. Należy do kryptyd wodnych, jednak jak twierdzą tamtejsze plemiona można go spotkać również na lądzie. Z opisów wynika, że Emela Ntouka ma wyglądać na mięsożercę, jednak według tubylców jest on roślinożerny. Roya P. Mackala twierdzi, iż to zwierzę jest dinozaurem z rodziny ceratopsydów, jednak jego zimnowodność przeczy tej teorii. Hematofag - pasożyt odżywiający się krwią z organizmu żywiciela, np. kleszcze, pijawki, niektóre owady (komary, meszki), a także kręgowce (kandyra, niektóre nietoperze).

  Ahool – olbrzymi jawajski nietoperz, obiekt badań kryptozoologii, którego istnienie nie zostało wiarygodnie potwierdzone. Usłyszał go podobno nad rzeką Tjidjenkol jawajski zoolog Erns Batrtels w 1927 r. Skłoniło go to do podjęcia badań wraz z amerykańskim kryptozoologiem Ivanem T. Sandersonem. Wyprawa badawcza zakończyła się jednak niepowodzeniem. Tylonycteris pachypus – gatunek nietoperza z rodziny mroczkowatych o długości 15 mm. Tylonycteris pachypus waży przeciętnie około 3,4 grama. Nietoperz ten zamieszkuje Azję. Jak wszystkie gatunki z rodzaju Tylonycteris, wykorzystuje kryjówki w międzywęźlach bambusów, do których dostaje się przez wąskie szczeliny, co ułatwia mu silnie spłaszczona czaszka. Utrzymuje się na wewnętrznych ściankach pustej łodygi bambusa, dzięki przyssawkom na nadgarstkach i tylnych stopach.

  Microchiroptera – podrząd nietoperzy obejmujący wszystkie nietoperze poza rodziną rudawkowatych. Czasem określa się je jako "nietoperze owadożerne", ale nazwa ta jest myląca, ponieważ nie wszystkie Microchiroptera odżywiają się owadami. Podstawowa różnica między Microchiroptera a Megachiroptera polega na tym, że:

  Wampirowate, wampiry (Desmodontinae) – podrodzina nietoperzy odżywiających się krwią zwierząt. Nietoperze te polują głównie w nocy, atakując zwierzęta (wyłącznie stałocieplne) w sposób praktycznie niezauważalny. Jest to możliwe dlatego, że ich zęby są bardzo ostre, a ślina zawiera specjalne substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi (antykoagulanty). Wampiry przecinają skórę zaatakowanych zwierząt i spijają spływającą krew. Są to niewielkie zwierzęta, masa ich ciała nie przekracza 30 g, przy rozpiętości skrzydeł do 40 cm. Potrafią latać, ale także szybko biegać i skakać. Prowadzą nocny tryb życia, w dzień ukrywając się w dziuplach drzew, jaskiniach i innych kryjówkach. Ich uzębienie liczy od 20 do 26 zębów, kły i siekacze mają postać ostrych blaszek, doskonale przecinających skórę. Nietoperze te występują w strefie tropikalnej, szczególnie rozpowszechnione są w Ameryce Środkowej i Południowej. Ich szkodliwość polega nie tylko na tym, że osłabiają zaatakowane zwierzęta. Są one również nosicielami wścieklizny.

  Gacek bałkański (Plecotus kolombatovici) – nowo opisany gatunek nietoperza. Początkowo opisany jako podgatunek gacka szarego, po badaniach mitochondrialnego DNA uznany w 2001 roku za odrębny gatunek.

  Dodano: 23.07.2010. 06:18  


  Najnowsze