• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa nomenklatura dla gatunków Biomphalaria w Jeziorze Wiktorii?

  01.12.2011. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jezioro Wiktorii, jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, jest gorącym punktem Schistosoma mansoni - poważnego pasożyta człowieka odpowiedzialnego za schistosomatozę (gorączkę ślimaczą), który wykorzystuje słodkowodne ślimaki z rodzaju Biomphalaria jako żywiciela pośredniego. W toku wcześniejszych badań powiązano gatunki Biomphalaria ze zmienną zgodnością pasożytów, która wpływa na lokalne przenoszenie. W Jeziorze Wiktorii zamieszkują zdaniem ekspertów dwa gatunki: B. choanomphala i B. sudanica. Niemniej pozostawały pewne wątpliwości co do taksonomii tych gatunków. Teraz naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że grupowania molekularne są niezgodne z podziałami morfologicznymi. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie PLoS ONE, zostały dofinansowane z projektu CONTRAST (Interdyscyplinarny sojusz na rzecz optymalizacji kontroli i nadzoru nad przenoszeniem schistosomatozy w Afryce subsaharyjskiej). Projekt CONTRAST otrzymał niemal 3 mln EUR wsparcia z tematu "Działania w zakresie współpracy międzynarodowej" (INCO) Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Przyglądając się bliżej zmiennym morfologicznym i molekularnym, naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, Wlk. Brytania odkryli, że o morfotypie decyduje siedlisko, co sugeruje, że rozmaite postaci Biomphalaria występujące w Jeziorze Wiktorii to ekofenotypy jednego gatunku, inaczej fenotypy będące następstwem warunków środowiskowych, a nie ekspresji genetycznej.  Naukowcy zarekomendowali wprowadzenie zmiany w klasyfikacji, proponując nazwy B. choanomphala choanomphala i B. c. sudanica.

  "Dążenie do precyzyjnej identyfikacji gatunków Biomphalaria w Jeziorze Wiktorii wiąże się bezpośrednio z potrzebą pogłębienia wiedzy na temat modeli przenoszenia S. mansoni w jeziorze" - czytamy w artykule. "Schistosomatoza jelitowa szerzy się w społecznościach zamieszkujących brzegi jeziora, a poznanie dynamiki ślimaków odpowiedzialnych za jej przenoszenie umożliwi zidentyfikowanie prawdopodobnych gorących punków ekspozycji oraz bezpośrednie działania w zakresie leczenia i edukacji na tych obszarach."

  Według zespołu interesującym odkryciem było kilka znaczących różnic w średnich rozmiarach między typami siedlisk. "Chociaż przyczynowość jest daleka od pewności, ten dowód może wstępnie sugerować, że siedlisko może być czynnikiem wywołującym plastyczność morfologiczną zaobserwowaną w zbiorze danych" - twierdzą autorzy artykułu. "Wiadomo, że kształt muszli pozostaje pod silnym wpływem środowiskowym u wielu gatunków ślimaków, a zatem nie trudno wyobrazić sobie czynniki powiązane ze środowiskiem, które prowadzą do zróżnicowania ekofenotypowego Biomphalaria w Jeziorze Wiktorii."

  Ustawodawcy mogliby wykorzystać wyniki tych badań do pogłębienia wiedzy na temat ryzyka ekspozycji oraz opracować i wdrożyć lepsze i skuteczniejsze działania kontrolne.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ukerewe – największa wyspa na Jeziorze Wiktorii i zarazem największa z wysp śródlądowych w Afryce, o powierzchni ok. 530 km². Migingo - skalista wyspa na Jeziorze Wiktorii, jedno z najbardziej zaludnionych obszarów na świecie. Do Migingo roszczą sobie prawo Kenia i Uganda (sama wyspa leży dokładnie na granicy tych państw). Pomimo małej powierzchni wyspy znajduje się na wyspie 15 barów, prowizoryczny kościół, domy publiczne i restauracje. Na samej wyspie znajdują się tylko dwie latryny. Wyspę zamieszkuje 400 osób. Na wyspie nie występuje roślinność. Mukasa, u Bagandów z Ugandy bóg zapewniający czcicielom płodność u kobiet i zwierząt oraz obfite plony. Według wierzeń zamieszkiwał wyspę Bukasa na Jeziorze Wiktorii, władał burzami, zapewniał obfite połowy i wywoływał fale. Uznawany za syna boga Musisi.

  Paul-Tijs Goldschmidt (ur. 30 stycznia 1953 w Amsterdamie) – holenderski biolog ewolucyjny i pisarz, znany przede wszystkim jako specjalista w dziedzinie radiacji adaptacyjnej pielęgnicowatych w Jeziorze Wiktorii, związany z Uniwersytetem w Lejdzie i Uniwersytetem im. Radbouda w Nijmegen; autor bestselleru Wymarzone jezioro Darwina. Dramat w Jeziorze Wiktorii, książki wydanej w dziewięciu wersjach językowych. Bugala – druga pod względem wielkości wyspa na Jeziorze Wiktorii (po Ukerewe), należąca do Ugandy. Zajmuje powierzchnię 275 km. Położona jest w północno-zachodniej częśi jeziora i należy do grupy Wysp Seeese w dystrykcie Kalangala. Głównym miastem jest Kalangala.

  Jinja – miasto w południowo-wschodniej Ugandzie, ośrodek administracyjny okręgu Jinja, port nad Jeziorem Wiktorii, w miejscu wypływu Nilu Wiktorii. Założone w 1907 roku. Liczy 89 700 mieszkańców (2011).. Piąte pod względem wielkości miasto kraju. Muzeum Historii Naturalnej (ang. Natural History Museum) w Londynie jest jednym z trzech wielkich muzeów znajdujących się przy Exhibition Road w South Kensington (inne to Science Museum i Muzeum Wiktorii i Alberta; główne wejście do MHN znajduje się od strony Cromwell Road).

  Cykle oceaniczne, megacykle Fischera – opracowana przez Alfreda G. Fischera koncepcja sugerująca istnienie w historii Ziemi stosunkowo regularnie występujących naprzemiennych okresów „cieplarni” i „chłodni”, trwających po ok. 30 mln lat. Uzasadnieniem pierwszej nazwy tej hipotezy jest fakt, że przejścia cieplarnia-chłodnia-cieplarnia-... Fischer powiązał z charakterystycznymi zmianami termicznej stratyfikacji wód oceanów (zob. stratyfikacja termiczna wody w jeziorze). Homa Bay – miasto w Kenii, położone na południowym brzegu zatoki Winam jeziora Wiktorii. Leży u stóp góry Homa, w bliskości parku narodowego Ruma znanego z występujących tu antylop końskich oraz bawolców. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 43 960 mieszkańców..

  Krzyż Jerzego (ang. George Cross, w skrócie GC) – najwyższe cywilne odznaczenie państwowe Zjednoczonego Królestwa, nadawane za czyny najwybitniejszej odwagi. Drugie odznaczenie w hierarchii odznaczeń brytyjskich, bezpośrednio po Krzyżu Wiktorii, którego jest cywilnym odpowiednikiem. Krzyż może być nadany wielokrotnie, a także pośmiertnie.

  Kioga lub Kyoga - jezioro położone w Ugandzie pomiędzy Jeziorem Alberta i Jeziorem Wiktorii i połączone z nimi Nilem Wiktorii.

  Ochrona ludności – szeroki termin, obejmujący zarówno działania administracji publicznej, jak i działania indywidualne, zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa życia i zdrowia osób oraz ich mienia, a także utrzymania sprzyjających warunków środowiskowych do ich przeżycia, pomocy socjalnej i psychologicznej poszkodowanym, osłony prawnej oraz ich przygotowania edukacyjnego i sprawnościowego do radzenia sobie w czasie katastrof, klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych oraz bezpośrednio po nich. Powszechnie uważa się, że ochrona ludności znajduje się całkowicie w zakresie obowiązków obrony cywilnej, jednak zakres jej działalności wykracza znacznie dalej, to też nie można ze sobą tych określeń utożsamiać. Living Lakes (ang. "żyjące jeziora") – międzynarodowa sieć jezior i innych zbiorników wodnych, które charakteryzują się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Obecnie na liście Living Lakes znajdują się 24 jeziora, m.in. Bajkał, Morze Martwe, Pantanal, Balaton, Titicaca, Jezioro Wiktorii oraz Stawy Milickie. Living Lakes to także międzynarodowe porozumienie proekologicznych organizacji społecznych chroniących środowisko przyrodnicze akwenów należących do sieci.

  Bruceloza (łac. Brucellosis lub Abortus epizooticus) - jest to przewlekła i zakaźna bakteryjna choroba różnych gatunków zwierząt domowych i dzikich jak również człowieka. Choroba ta u człowieka znana jest również pod nazwami: gorączka maltańska, choroba Banga, gorączka falująca, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio Grande. Winnetou: Skarb w Srebrnym Jeziorze (niem. Der Schatz im Silbersee) - film przygodowy (western), którego alternatywny polski tytuł tytuł brzmi: Skarb w Srebrnym Jeziorze. Film został zainspirowany powieścią Karola Maya o tym samym tytule.

  Dodano: 01.12.2011. 16:49  


  Najnowsze