• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ornitolodzy zbudują rybitwom trzy sztuczne wyspy

  10.02.2012. 07:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zbudują w woj. warmińsko-mazurskim trzy sztuczne wyspy, mają nadzieję, że rybitwy rzeczne uwiją na nich swoje gniazda i złożą jaja. Przedsięwzięcie jest pionierskie nie tylko w kraju, ale i w Europie.  Sztuczne wyspy dla rybitw rzecznych ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zbudują na stawie w Pieckach pod Mrągowem, w rezerwacie w Kwiecewie w gminie Świątki oraz na polderze w Sątopach-Samulewie w gminie Bisztynek. Ornitolodzy uzyskali już większość zgód i wymaganych do budów pozwoleń. Prace będą finansowane z pieniędzy unijnych i funduszu ochrony środowiska - ich łączny koszt szacowany jest na kilkaset tysięcy złotych. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i Europie.

  "Mamy tremę, gdyż nasze przedsięwzięcia jest pionierskie, ale jednocześnie mamy nadzieję, że w 2013 roku będziemy świętować sukces i cieszyć się, że wiele rybitw zamieszkało na usypanych dla nich wyspach" - powiedział PAP Sebastian Menderski z olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

  Ornitolodzy chcą wybudować rybitwom rzecznym sztuczne wyspy, ponieważ w ostatnich latach w woj. warmińsko-mazurskim znacznie pogorszyły się warunki życia tych ptaków. Menderski powiedział PAP, że rybitwy rzeczne gniazdują na wyspach piaszczystych, na ich brzegach, tam gdzie nie ma wysokiej roślinności. Przez lata takie idealne warunki te ptaki znajdowały na wyspach na mazurskich jeziorach.

  "Wiosną okoliczni gospodarze umieszczali na wyspach jałówki i zabierali je dopiero jesienią. Bydło zjadało trawę i tworzyły się idealne warunki dla rybitw. Niestety, teraz zwyczaj zawożenia młodych krów na wyspy zanikł, mazurskie wyspy porosły lasy" - powiedział Menderski. Zaznaczył, że tylko na jednej wyspie na jeziorze Ryńskim wciąż panują dobre warunki do gniazdowania rybitw rzecznych.

  Sztuczne wyspy, które zostaną zbudowane dla rybitw, będą piaszczyste. By się nie osuwały, ich brzegi będą otoczone faszyną. Największa z nich, o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych, zostanie usypana na stawie hodowlanym w Pieckach. "W tym stawie jest naturalne wypłycenie, tam będziemy usypywać wyspę" - powiedział Menderski. W Sątopach-Samulewie wyspa będzie miała 1,5 tys. m kw., a w Kwiecewie - 500 m kw. "W tych dwóch miejscowościach na czas budowy wysp ze sztucznych zbiorników spuścimy wodę. Będzie to jesienią" - zapowiedział w rozmowie z PAP Menderski.

  Na wykonanie prac przy usypywaniu wysp zostanie ogłoszony przetarg. Gdy wyspy będą gotowe, przyrodnicy będą wykaszać roślinność na tych wyspach, tak by panowały na nich idealne warunki dla rybitw rzecznych.

  Projekt olsztyńskich ornitologów jest pionierski, ponieważ w Polsce i Europie zwykło się tworzyć dla rybitw wyspy pływające - tratwy czy pływające pomosty, ostatnio nawet przystosowano do tego celu starą barkę. Sztuczne wyspy dla tych ptaków usypywano dotąd w USA - tam pomysł ten się sprawdził. "Nam zależy na trwałym polepszeniu warunków bytowania rybitw, pływające wyspy są jednak czasowe" - tłumaczył Menderski.

  Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków od trzech lat prowadzą monitoring bytowania rybitw rzecznych w warmińsko-mazurskim. Z ich obserwacji wynika, że ptaki te żyją w siedmiu koloniach, w sumie ich liczebność wynosi 420-450 par.

  Rybitwy rzeczne w Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

  PAP - Nauka w Polsce

  jwo/ hes/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rezerwat przyrody Mewia Łacha – ptasi rezerwat przyrody na Pobrzeżu Gdańskim, utworzony w 1991 r., o powierzchni 150 ha (składa się z dwóch części - gdańskiej na obszarze Wyspy Sobieszewskiej o powierzchni 19 ha i większej o powierzchni 131 ha po wschodniej stronie Przekopu Wisły na obszarze gminy Stegna w sąsiedztwie Mikoszewa) nad Zatoką Gdańską przy ujściu wiślanej odnogi zwanej Przekopem Wisły do Bałtyku. Rezerwat chroni miejsca lęgowe różnych gatunków rybitw i siedliska żerowania i odpoczynku ptaków siewkowych. Od roku 2007 jest to ponownie jedyne w Polsce miejsce gnieżdżenia się rybitw czubatych - ok. 400 par (2007), ok. 300 (2008) i aż 570 (2009). W 2010 roku lęgi ok. 100 par zostały zniszczone przez tzw. "falę powodziową" na Wiśle, która rozmyła i zatopiła łachę z kolonią. Gniazdują tu również rybitwy białoczelne, rybitwy rzeczne, sieweczki obrożne, ostrygojady, w przeszłości na łachach (piaszczystych wyspach) gniazdowały także kolonie mew srebrzystych i śmieszek, w rezerwacie notowano również lęgi rybitw popielatych oraz pierwszy w Polsce przypadek lęgu sieweczki morskiej. Największym zagrożeniem dla lęgów ptaków są turyści. W związku z tym istnieją ograniczenia w poruszaniu się po rezerwacie. Jest tylko jedna ścieżka, po której wolno przechodzić ludziom, prowadzi od Wisły wzdłuż nasady piaszczystego cypla na plażę. Nie wolno przechodzić przez ograniczające ścieżkę taśmy, nie wolno wprowadzać (nawet na ścieżkę) psów, nie wolno plażować w rezerwacie (nawet na dopuszczonej do spacerów ścieżce), nie wolno podpływać i wchodzić na piaszczyste wysepki ani na odgrodzony cypel i wydmy. Symposiachrus – rodzaj ptaków z rodziny monarek (Monarchidae), obejmujący gatunki występujące na Nowej Gwinei, Małych Wyspach Sundajskich, Molukach, Wyspach Kai, Kofiau, Biak, Wyspach Admiralicji, Archipelagu Bismarcka i Wyspach Salomona. Wyspy Republiki Kiribati: Republika Kiribati jest państwem wyspiarskim składającym się z 33 wysp oraz 3 raf koralowych. Dzielą się one na trzy archipelagi: Wyspy Gilberta (16 wysp), Wyspy Feniks (8 wysp) i Wyspy Line (8 wysp). Ostatnią, oddzielnie położoną wyspą jest Banaba. Największą wyspą jest Kiritimati. Wraz z powierzchnią wodną laguny zajmuje ponad 600 km². Sama powierzchnia lądowa wyspy wynosi 321 km². Drugą pod względem powierzchni jest o wiele mniejsza, licząca nieco ponad 39km² Wyspa Malden. Większość wysp stanowią atole o powierzchni kilku czy kilkunastu km². Wybrzeże wszystkich wysp jest niskie i ma postać piaszczystych plaż. Wyspą posiadającą największą liczbę mieszkańców jest Tarawa, gdzie mieszka niemal połowa ludności państwa. 12 wysp nie jest natomiast w ogóle zamieszkanych.

  Huahine – wyspa na Oceanie Spokojnym, w Polinezji Francuskiej, na Wyspach Pod Wiatrem w archipelagu Wysp Towarzystwa. Wyspa stanowi gminę o tej samej nazwie. W czasie przypływu tworzą się dwie wyspy Huahine Nui i Huahine Iti. Wyspy Marshalla składają się z 1225 wysepek rozrzuconych na zachodnim Pacyfiku (w Mikronezji), na terenie o powierzchni ponad miliona kilometrów kwadratowych. W skład państwa wchodzi 29 atoli oraz 5 izolowanych wysp a łączna powierzchnia lądu wynosi zaledwie 181,3 km². Najważniejsze atole i wyspy tworzą dwie główne grupy: Ratak i Ralik, które znaczą odpowiednio "wschód słońca" i "zachód słońca". Dwie trzecie ludności wysp zamieszkuje na dwóch głównych wyspach: Majuro, na której położona jest stolica, do niedawna zwana Dalap-Uliga-Darrit, a obecnie po prostu Majuro oraz Kwajalein, na której znajduje się baza amerykańska i przeludnione miasto Ebeye. Wyspy położone dalej są rzadziej zaludnione ze względu na trudniejsze warunki ekonomiczne.

  Obszar specjalnej ochrony ptaków (OSO; ang. SPA - Special Protection Area) – obszar wyznaczony do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w którego granicach ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia, w dowolnym jego okresie albo stadium rozwoju. Rybitwa brunatna (Anous stolidus) – gatunek średniego ptaka morskiego z rodziny mew (Laridae). Zamieszkuje wyspy. Niektóre populacje rybitw są wędrowne. Raz w roku opuszczają ląd, gdzie mieszkają, kierując się najczęściej na południe. Inne populacje przez cały rok pozostają w pobliżu swych kolonii. W Polsce nie występuje.

  Myiagra – rodzaj ptaków z rodziny monarek (Monarchidae), obejmujący gatunki występujące na Caroline, Marianach, Molukach, Biak, Nowej Gwinei, Wyspach Salomona, Wyspach Lojalności, Vanuatu, Nowej Kaledonii, Fidżi, Wyspach Santa Cruz, Samoa, Małych Wyspach Sundajskich, Archipelagu Bismarcka i w Australii. Raiatea (tahit. Ra’iātea) – wyspa na Oceanie Spokojnym, w Polinezji Francuskiej, na Wyspach Pod Wiatrem w archipelagu Wysp Towarzystwa. Wyspa stanowi gminę o tej samej nazwie.

  Tahiti – wyspa w południowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Towarzystwa (Wyspy Na Wietrze); największa wśród wysp Polinezji Francuskiej, polityczne, gospodarcze i kulturalne jej centrum. Pierwotna nazwa Otaheiti.

  Rybołówka brunatna, rybitwa brunatna (Anous stolidus) – gatunek średniego ptaka morskiego z rodziny mewowatych (Laridae). Zamieszkuje wyspy. Niektóre populacje rybitw są wędrowne. Raz w roku opuszczają ląd, gdzie mieszkają, kierując się najczęściej na południe. Inne populacje przez cały rok pozostają w pobliżu swych kolonii. W Polsce nie występuje.

  Mehetia – wyspa wulkaniczna należąca do grupy Wyspy Na Wietrze w archipelagu Wyspy Towarzystwa w Polinezji Francuskiej. Vini – rodzaj ptaków z rodziny papugowatych (Psittacidae). Należą tu gatunki endemiczne występujące na tropikalnych wyspach Pacyfiku. Obecnie znanych jest 5 gatunków występujących od wschodnich wysp Fidżi, poprzez Wyspy Samoa i Polinezję Francuską, aż po Wyspę Hendersona na wschodnim Pacyfiku. Wszyscy przedstawiciele tego rodzaju charakteryzują się jaskrawym upierzeniem.

  Rezerwat przyrody Klukowe Lęgi - faunistyczny rezerwat ścisły o powierzchni 171 ha, znajdujący się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego nad północno-zachodnim brzegiem jeziora Łebsko. Rezerwat jest połozony na trasie wiosennych i jesiennych przelotów ptaków. Ochronie rezerwatu podlegają miejsca lęgowe i żerowiska batalionów, biegusów, brodźców, kaczek, mew i rybitw. Najbliższe miejscowości to Czołpino i Przybynin. Maio (kreol. Dja r’ Mai) – wyspa należąca do archipelagu Wysp Podwietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka. Leży na południe od wyspy Boa Vista i na wschód od Santiago. Maio znane jest ze swych rozległych lasów, które są rzadkością na Wyspach Zielonego Przylądka.

  Dodano: 10.02.2012. 07:11  


  Najnowsze