• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otwarcie JuraParku w Krasiejowie

  22.06.2010. 06:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  19 czerwca w Krasiejowie (opolskie) otwarto największy w Polsce park jurajski. Krasiejowski JuraPark powstał w niecce kopalni, gdzie znaleziono liczne skamieniałości, m.in. szczątki silezaura - prawdopodobnie najstarszego dinozaura na świecie.

  Na terenie JuraParku zwiedzający mogą zobaczyć ponad 200 zrekonstruowanych modeli dinozaurów. W niecce stoją zarówno znane z filmów Spielberga groźne mięsożerne tyranozaury, jak i gigantyczne gady roślinożerne z największym dinozaurem na świecie - amficeliasem.

  "Nasz model w skali 1:1 ma 60 metrów długości, i prawie 16 metrów wysokości. Mimo, że roślinożerny, robi wrażenie. Śmiejemy się, że w nocy opuszcza swoje miejsce i jako stróż spaceruje po parku" - powiedział PAP Witold Szymula, kierownik krasiejowskiego Juraparku.

  Oprócz ponad 200 modeli dinozaurów, na powierzchni ponad 40 hektarów, dla zwiedzających przygotowano tunel czasu - gdzie dynamicznie przedstawione są dzieje naszej planety od Wielkiego Wybuchu, do pojawienia się wielkich gadów. W parku jest też kino, 5D, gdzie prócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych i zapachowych.

  Dla najmłodszych przygotowano place zabaw ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Przejście przez park ścieżką edukacyjną zajmuje ok. półtorej godziny. W planie właścicieli obiektu - spółki, która ma w Polsce jeszcze dwa inne juraparki - jest zbudowanie w Krasiejowie kąpieliska, zwierzyńca i muzeum interaktywnego.

  "Będą tam gabinety dla naukowców, preparatornie szczątków, które wciąż są w Krasiejowie wydobywane, a także zaplecze socjalne dla naukowców, którzy cały czas chcą przyjeżdżać do Krasiejowa" - zaznaczył Szymula.

  W sobotę uroczyście otwarto obiekt, publiczność mogła odwiedzać JuraPark już wcześniej. Budowa trwała niecały rok. W parku zatrudnienie znalazło ponad 100 osób, władze wojewódzkie liczą, że będzie on impulsem do rozwoju turystyki w regionie. "Wokół jest tyle wspaniałych terenów, niedaleko jest góra św. Anny. Przedsiębiorcy - czas inwestować w turystykę" - apelował podczas otwarcia wicemarszałek Opolszczyzny, Józef Kotyś. JSZ

  PAP - Nauka w Polsce


  drag/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dinopark w Krasiejowie – muzeum paleontologiczne połączone z parkiem rozrywki umieszczone na ciągle aktywnym terenie wykopalisk archeologicznych w Krasiejowie. Zwiedzający oprócz zwiedzenia muzeum i spędzenia czasu w parku rozrywki mogą udać się w na spacer po terenie wykopalisk, gdzie mogą zobaczyć repliki zwierząt prehistorycznych. JuraPark Solec – park dinozaurów, otwarty w roku 2008 w Solcu Kujawskim. Jest to park częściowo wzorowany na parku w Bałtowie, zajmuje jednak znacznie większy obszar (ponad 12 ha) i jest jednym z największych tego typu parków w Europie. Jurassic Park: Operation Genesis – gra komputerowa, w której wcielamy się w budowniczego parku jurajskiego, którego główną atrakcją są dinozaury. Gra oparta jest na trylogii filmów Jurassic Park. W grze jest wgranych 26 modeli dinozaurów, zauropodów jak i teropodów. Nie ma jednak w niej pterozaurów – spokrewnionych z dinozaurami gadów latających. Do gry są dostępne legalne, darmowe: mody, skiny dinozaurów, nowe modele dinozaurów itp. Godny uwagi jest soundtrack gry. Dźwięki dinozaurów są bowiem identyczne jak w filmie Jurassic Park, a muzyka tworzona była przy współudziale Melbourne Symphony Orchestra.

  Prowincjonalny Park Dinozaurów (ang. Dinosaur Provincial Park) – obszar chroniony położony w dolinie rzeki Red Deer, dwie godziny jazdy samochodem na wschód od Calgary w kanadyjskiej prowincji Alberta. Utworzony w roku 1955, w 1979 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zarówno z uwagi na swoje walory krajobrazowe, jak i obfitość szczątków kopalnych. Park jest jednym z najczęstszych w świecie miejsc występowania skamieniałych szczątków dinozaurów - odnaleziono tam szczątki co najmniej 39 gatunków dinozaurów, a ponad 500 obiektów wydobyto i umieszczono w muzeach. Steamboat Geyser (Yellowstone) - najwyższy na świecie aktywny gejzer, należy do kompleksu Norris Geyser Basin w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Podczas największych eksplozji wyrzuca wodę oraz parę wodną o temperaturze 92°C na wysokość ponad 90 metrów, jednak z reguły można zobaczyć wybuch o wysokości do 12 metrów. Czas największych erupcji jest nieprzewidywalny, natomiast aby zobaczyć mniejsze należy zasięgnąć informacji u rangerów, którzy prowadzą stały monitoring gejzeru . W gejzerze znajdują się dwa czujniki - jeden w kanale pod gejzerem, drugi bliżej powierzchni ziemi .

  Lista najwyższych budynków w Toronto: Toronto jest największym miastem Kanady. Jest to także największe w tym kraju skupisko wieżowców. Stoi tu najwyższy drapacz chmur w całym kraju, First Canadian Place. Powyżej 200 metrów sięga jeszcze 5 budynków. Łącznie ponad 150-metrowych jest 16, a ponad 100-metrowych około 120 gmachów. Budynki te nie powstały jak w wielu innych miastach w jednym czasie, lecz systematycznie budowano nowe. Większość z nich reprezentuje style: międzynarodowy, bądź też postmodernistyczny. W trakcie budowy jest obecnie 8 nowych wieżowców. Wśród nich 2 przekraczają 200 metrów. Budynków w budowie mających ponad 100 metrów jest około 30. Wieżowce we Frankfurcie nad Menem: Frankfurt nad Menem jest jednym z największych miast w Niemczech i ich największym ośrodkiem finansowym. Widać to już po panoramie miasta, która na skalę europejską jest jedną z nielicznych tak "wysokich". Niedługo jednak utraci swoje symboliczne znaczenie na rzecz Moskwy, w której budynki budowane obecnie przewyższają najwyższe we Frankfurcie o ponad 100 metrów. Wysokie wieże zaczęły tu powstawać na przełomie lat 70. i 80., następnie począwszy od początków lat 90. do chwili obecnej cały czas powstają nowe. Nie na taką skalę jak np w Dubaju, czy Miami, ale jak na warunki europejskie jest to szybkie tempo. Od 1997 roku najwyższym budynkiem w Europie był stojący w tym mieście Commerzbank Tower. Utracił jednak ten tytuł z powodu wybudowania w Moskwie Triumph Palace. Stoją tu jedne z najwyższych wieżowców na starym kontynencie, ale nie na świecie. Ponad 150 metrów osiąga tu 10 budynków. Jedenasty jest w trakcie budowy, ale nie będzie najwyższy. Ponad 100 metrów ma ponad 20 gmachów.

  Park Górczyński – to park położony w największej dzielnicy mieszkaniowej Gorzowa WielkopolskiegoGórczynie. Park założony został w 1993 roku i położony jest pomiędzy ulicami Górczyńską i Kombatantów. Znajdują się w nim ławki, alejki spacerowe, siłownia pod gołym niebem, a kilkuletnie drzewka są enklawą zieleni. Jest on punktem spotkań wielu osób, możemy tam także powrócić do przeszłości, gdyż zostały wybudowane małe mury obronne z wieżą co prawda należą one do dziecięcego placu zabaw, ale i tak są wspaniałym urozmaiceniem. Park ma powierzchnię 8,5 ha. Niedawno w zachodniej części parku otwarto fontannę – największą atrakcję parku.. Lista najwyższych budynków w Meksyku (miasto): Meksyk jest największym miastem w Meksyku i jednym z największych na świecie. Znajduje się tutaj wiele wysokich budynków. 4 sięgają ponad 200 metrów wysokości. Ponad 120 metrów ma około 80 budynków. Większość z nich powstała w latach 80., jednak generalnie powstawały one tu dość systematycznie z biegiem lat. Pierwszy drapacz chmur mający ponad 100 metrów powstał tu w roku 1952 i był to 120-metrowy Miguel E Abed. W zaledwie 4 lata później powstał znany Torre Latinoamericana. Obecnie także budowane są nowe wieżowce.

  Lista najwyższych budynków w Melbourne: Melbourne jest jednym z największych miast w Australii. Jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych panoram na świecie. Od 2006 wzbogacona o najwyższy w mieście Eureka Tower (drugi co do wysokości w kraju). Gmach ten jest, tak jak większość budowanych obecnie wieżowców na świecie, jest apartamentowcem. Obecnie stoi tu 26 budynków, które można uznać ze wieżowce, ponad 100 metrów ma natomiast ponad 60 budynków. Aż 8 przekracza 200 metrów wysokości, a 4 znajdują się na liście stu najwyższych na świecie. Przed Eureka Tower najwyższy od 1991 roku był tu 120 Collins Street. Tak wysokie budynki powstały tu już jakiś czas temu. Proces ten rozpoczął się w latach 70. Trwał on do początków lat 90., z mniejszym nasileniem w latach 80. Pod koniec lat 90. ponownie zaczęły powstawać wysokie budynki, jednak tym razem już nie były to biurowce jak do tej pory, lecz budynki bądź całkowicie mieszkalne, bądź łączące obie te funkcje. Zaaprobowane są kolejne projekty. Najwyższy z nich jednak ma "zaledwie" 226 metrów wysokości (Prima on Southbank).

  Park Narodowy Denali (ang. Denali National Park and Preserve) – największy park narodowy w USA w południowej części stanu Alaska. Nazwa parku pochodzi od słowa „Denali” będącego indiańską nazwą szczytu McKinley. Park został utworzony w 1917 roku pod nazwą Mount McKinley National Park. Jednak nazwa ta stała się przedmiotem sporu. Dlatego też w 1980 roku park został włączony w skład większego Parku Narodowego Denali. Na terenie parku znajduje masyw Mount McKinley o wysokości 6194 m n.p.m. – nazwany tak na cześć prezydenta USAWilliama McKinleya. Mount McKinley stanowi najwyższy szczyt Ameryki Północnej, a jednocześnie jeden ze szczytów wchodzących w skład tzw. Korony Ziemi (połowa tego masywu pokryta jest warstwą lodowo-śnieżną o grubości kilkuset metrów). Park zajmuje powierzchnię ponad 6 milionów hektarów.

  Deutsches Museum – Muzeum Niemieckie w Monachium, jedno z najstarszych i największych na świecie muzeów technicznych i naukowych. Przyciąga rocznie ponad 1 300 000 zwiedzających. Założone w 1903 przez inżyniera Oskara von Müllera. Gmach muzeum, zbudowany według projektu Gabriela von Seidla otwarto w 1925. Zbiory obejmują większość dziedzin świata techniki, począwszy od historii techniki aż po największe osiągnięcia techniczne na przestrzeni dziejów. Muzeum posiada również największą na świecie bibliotekę z literaturą techniczną. Lista najwyższych budynków w Tulsie: Tulsa jest miastem w USA. W tym dużym mieście znajduje się kilka wysokich budynków, w tym jeden przekraczający 200 metrów. Poza tym ponad 100 metrów osiąga jeszcze 9 budynków. Nie trwa budowa żadnego nowego, ani nie ma żadnych projektów. Od ponad 20 lat nic się nie dzieje w Tulsie jeśli chodzi o temat wieżowców. Wśród obecnie stojących znajduje się Mid-Continent Tower, jeden z najstarszych ponad 100-metrowych gmachów w USA i na świecie.

  Park Militarny Rembertów to 70 ha terenów należących do Akademii Obrony Narodowej, na którym swoje miejsce znalazły czołgi, armaty, śmigłowce, samoloty przekazane z Muzeum Wojska Polskiego. Eksponaty zostały odrestaurowane za pieniądze polskiego przemysłu obronnego przez studentów i pracowników Akademii Obrony Narodowej i w ten sposób uratowane przed niszczeniem. Dopełnieniem jest także sprzęt współczesny, czyli wycofane z użytku uzbrojenie i wyposażenie lub makiety. W sąsiedztwie historycznego i współczesnego sprzętu zostały ustawione stoły i ławy ogrodowe, umożliwiające spędzenie wolnego czasu przez zwiedzających, którzy będą przybywać do Parku Militarnego Rembertów. Poza tym, przewiduje się umieszczenie wystaw, cykliczne prezentowanie pokazów wojskowych, koncertów orkiestr i zespołów wojskowych, możliwość spożycia wojskowej grochówki itp.
  Ideą Parku Militarnego Rembertów jest stworzenie w ramach istniejącej infrastruktury AON miejsca, które będzie skupiało młodzież, dorosłych, kombatantów tj. wszystkich, którzy będą chcieli z jednej strony oglądać wystawiony sprzęt wojskowy, wystawy, prezentacje, zapoznać się z historią i współczesnymi realiami wojska, z drugiej – spędzić miło czas w scenerii wojskowej.
  Park Militarny Rembertów otwarty został 1 października 2013 r. w ramach uroczystej inauguracji roku akademickiego 2013/2014.

  Dodano: 22.06.2010. 06:18  


  Najnowsze