• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania słowików w dolinie Prosny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Obrączkowanie i eksperymenty naukowe na słowikach szarych i rdzawych prowadzą w dolinie Prosny (Wielkopolska) naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze i polscy ornitolodzy. W minionym tygodniu złapali oni 26 słowików - 24 samce i dwie samiczki, w tym siedem szarych i 19 rdzawych. Jak poinformował PAP ornitolog Paweł Dolata, badania potrwają jeszcze około tygodnia. ,,W czwartek złapaliśmy samca słowika rdzawego, którego zaobrączkowaliśmy jako dorosłego osobnika w maju 2008 r. Ma co najmniej siedem lat" - poinformował Dolata.

  Dodano: 21.05.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Przyrodnicy ogrodzą stanowiska grzybienia białego na Krutyni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przyrodnicy z Mazurskiego Parku Krajobrazowego będą budować na rzece Krutyni specjalne ogrodzenia dla grzybieni białych zwanych zwyczajowo nenufarami albo liliami wodnymi, tak by ochronić je przed dewastacją. 

  Dodano: 19.05.2012. 10:19  Czytaj więcej

  Naukowcy badają jakość i przejrzystość wody w jeziorze Śniardwy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jakość i przejrzystość wód oraz możliwość wystąpienia zagrożenia eutrofizacyjnego, czyli zarastania jeziora Śniardwy zwanego Mazurskim Morzem badają naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.


  Dodano: 18.05.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Ekspert: Bez pszczół nasze życie będzie szare

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wymieranie pszczół to ogólnoświatowy problem. O jego skutkach i przyczynach mówił podczas niedawnego festynu naukowego w Powsinie prof. Jerzy Wilde z Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  Dodano: 18.05.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Wystawa roślin mięsożernych z okazji Dnia Roślin

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wystawa roślin mięsożernych znalazła się wśród atrakcji Dnia Roślin organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Program imprezy nawiązuje do ogólnoświatowej akcji - "Fascynujący Świat Roślin", która odbywa się pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach. 

  Dodano: 18.05.2012. 06:04  Czytaj więcej

  Coraz więcej grubej zwierzyny w okręgach łowieckich w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z roku na rok rośnie liczebność grubej zwierzyny w okręgach łowieckich w Polsce. Wiosną w okręgach dzierżawionych przez Polski Związek Łowiecki było prawie 160 tys. jeleni i ponad 760 tys. saren. 

  Dodano: 16.04.2012. 11:04  Czytaj więcej

  Zapis kopalny pierwszego polskiego tsunami odkryli polscy geolodzy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ślady pierwszego rozpoznanego na obecnych terenach Polski tsunami odkryli geolodzy w kamieniołomie w woj. łódzkim. Niezwykłemu znalezisku towarzyszyło odkrycie nieznanych gatunków zwierząt kopalnych - poinformowali PAP dr Adrian Kin i dr Błażej Błażejowski. Odkrycie horyzontu z licznymi i unikatowo zachowanymi skamieniałościami w polskim kamieniołomie geolodzy przyrównują do tych znanych z bawarskiego Solnhofen, jednego z najsłynniejszych stanowisk tego typu na świecie, ze względu na bogactwo obecnych wśród skamieniałości gatunków zwierząt i roślin sprzed 150 mln lat. Doskonale zachowane warstwy w kamieniołomie z okolic Opoczna, w których zachowały się liczne kopalne gatunki, są o 2 mln lat młodsze od tych z Solnhofen. Dzięki temu geolodzy i ewolucjoniści mogą przyjrzeć się prędkości zmian w obrębie gatunków i kierunkom ich ewolucji.

  Dodano: 16.04.2012. 07:19  Czytaj więcej

  25 tysięcy drzew wyrośnie z okazji 25-lecia programu Erasmus

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  25 tysięcy drzew zostanie zasadzonych w Polsce w 2012 roku z okazji 25-lecia programu Erasmus. Będą one częścią sadzonego od 2008 roku "Lasu Erasmusa". Tegoroczna akcja sadzenia drzew rozpocznie się 15 kwietnia w Nadleśnictwie Celestynów.

  Dodano: 14.04.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Żółwie morskie znalazły bezpieczną przystań

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żółwie morskie wykorzystują Morskie Obszary Chronione (MOC) do schronienia się przed zagrożeniami stwarzanymi przez połowy oraz do poszukiwania pożywienia - jak pokazują nowe międzynarodowe badania. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Global Ecology and Biogeography pokazują, że ponad jedna trzecia światowej populacji żółwi zielonych zamieszkuje na terenach MOC. Te dane znacznie przewyższają przewidywania, ponieważ tylko niewielka liczba płytkich mórz została zaliczona do MOC.

  Dodano: 13.04.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Akwarium-Terrarium powstanie w Ogrodzie Fauny w Bydgoszczy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wisłarium, czyli Akwarium -Terrarium z panoramicznymi akwariami, motylarnia z rzadkimi okazami owadów, terraria z płazami i gadami znajdą się w Ogrodzie Fauny Polskiej w Bydgoszczy. Wartą prawie 6,5 mln zł inwestycję wsparły fundusze unijne. 

  Dodano: 13.04.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Bioenergia rusza z bloków startowych w Europie Północno-Zachodniej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Redukcja ilości śmieci, które trafiają na wysypiska w Europie jest celem nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu poświęconego bioenergii, którego realizacja właśnie się rozpoczęła. W ramach projektu BioenNW (Zaopatrywanie Europy Północno-Zachodniej w lokalną bioenergię), który gromadzi naukowców z Belgii, Francji, Holandii, Niemiec i Wlk. Brytanii, przeprowadzona zostanie analiza możliwości wykorzystania jako źródła biopaliwa odpadów, takich jak słoma, drewno, algi czy osady ściekowe, eliminując w ten sposób zależność od produkcji specjalnych upraw spożywczych.

  Dodano: 12.04.2012. 19:17  Czytaj więcej

  Gatunki wyłączne odkryte na większych wysokościach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy od dawna wskazywali, że gatunki zwierząt i roślin zamieszkujące obszary górskie na dużych wysokościach są odosobnione, a przez to bardziej wyłączne. Nowe badania hiszpańsko-niemieckie dostarczają dowodów na tę długoletnią teorię, sugerując, że wysokość n.p.m. odgrywa kluczową rolę w bioróżnorodności. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Ecography.

  Dodano: 12.04.2012. 18:49  Czytaj więcej

  Innowacyjny granulat dla ekologicznych rolników

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Niemiec i Węgier opracowali nowy granulat do odstraszania szkodników w sposób, który nie szkodzi środowisku i może pomóc w nawożeniu roślin. Granulat składa się z cyjanobakterii i pozostałości fermentacyjnych z zakładów biogazowych. Sektor rolnictwa ekologicznego może skorzystać na tym innowacyjnym produkcie, bowiem rolnicy ekologiczni tracą całe uprawy, kiedy szkodniki, takie jak śmietka kapuściana, złożą swoje jajeczka na świeżo zasadzonych warzywach.

  Dodano: 12.04.2012. 18:37  Czytaj więcej

  Według badań zęby dają świadectwo diety

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy naprawdę jesteśmy "tym, co jemy", jak głosi popularne porzekadło? Najwyraźniej tak jest, według zespołu naukowców z Holandii, Szwajcarii i Wlk. Brytanii, którzy wykazali, że nasze zęby są dosłownie kształtowane przez żywność, jaką spożywamy.

  Dodano: 11.04.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Zmiany klimatu pobudzają roślinność tundry arktycznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Finlandii odkryli, że zmiany klimatu wpływają na regiony tundry arktycznej poprzez wspomaganie wegetacji. Ich dane sugerują, że ten wzrost może potencjalnie przyspieszyć globalne ocieplenie. Badacze z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego wykorzystali obserwacje satelitarne do oceny oddziaływania roślinności na topnienie śniegu, a przez to na albedo powierzchni terenu (tj. zdolność odbijania promieni) w regionach tundry arktycznej. Zespół gromadził potrzebne informacje przez okres 16 lat w miesiącach marzec - czerwiec.

  Dodano: 11.04.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Naukowcy ustalili gen pigmentacji czerwonej pomarańczy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Chin, Wlk. Brytanii i Włoch odkryli gen odpowiedzialny za pigmentację czerwonej pomarańczy oraz sposób jego regulacji. Wyniki, zaprezentowane w czasopiśmie The Plant Cell, mogą pomóc w doskonaleniu uprawy prozdrowotnych czerwonych pomarańczy i w wypracowaniu nowych rozwiązań dla pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, otyłość i cukrzycę. Badania uzyskały wsparcie z dwóch, finansowanych ze środków unijnych projektów: FLORA i ATHENA. Projekt FLORA (Flawonoidy i powiązane fenole na rzecz zdrowego życia poprzez doustne przyjmowanie zalecanych antyoksydantów) otrzymał 3,3 mln EUR z tematu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Projekt ATHENA (Bioaktywne antocyjany i polifenole na rzecz poprawy zdrowia poprzez postęp w odżywianiu) uzyskał wsparcie na kwotę niemal 3 mln EUR z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 11.04.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Coraz mniej zajęcy na polskich polach i łąkach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozwój cywilizacyjny i zmiany w rolnictwie, to niektóre z przyczyn zmniejszenia populacji zajęcy w Polsce - powiedział PAP rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego Marek Matysek. W kraju populacja zajęcy liczy obecnie zaledwie ok. pół miliona.


  Dodano: 11.04.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Foki szare z Bałtyku - konkurencja dla szwedzkich rybaków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Foki szare z Bałtyku, z powodu ogromnego apetytu, skutecznie rywalizują z rybakami. W pewnych okolicach zjadają takie same ilości dorszy, siei, łososi, troci i węgorzy, ile łowią rybacy - informują naukowcy z Uniwersytetu Goeteborga w Szwecji. 

  Dodano: 10.04.2012. 01:04  Czytaj więcej

  Nowoczesna szklarnia powstanie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Budowę supernowoczesnej szklarni i utworzenie nowej specjalności o nazwie Uprawy ogrodnicze w pomieszczeniach planuje na 2013 r. wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy. Koszt budowy szklarni szacowany jest na 6 mln zł. 

  Dodano: 10.04.2012. 00:47  Czytaj więcej

  Na Podkarpacie wróciły orliki krzykliwe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Orliki krzykliwe, które zimowały w Afryce, wróciły na Podkarpacie. Największe w Europie zagęszczenie populacji tego drapieżnika występuje w Beskidzie Niskim - poinformował w piątek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. 

  Dodano: 07.04.2012. 13:04  Czytaj więcej