• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polarstern zakłada obserwatorium na Oceanie Arktycznym

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcom, których prace są finansowane ze środków unijnych, udało się założyć nowe obserwatorium głębinowe do monitorowania wulkanu błotnego w regionie arktycznym. Jednostkę obserwacyjną założono podczas 24. ekspedycji arktycznej statku badawczego Polarstern, na przełomie lipca i sierpnia. Badania są częścią projektu ESONET (Europejska sieć obserwatoriów morskich), dofinansowanego na kwotę 7 mln EUR z Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 08.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Brytyjscy naukowcy wykorzystują pleśń do budowania robotów biologicznych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Śluzowcowi zwykle się obrywa, ale w świecie naukowym ten protista to prawdziwa gwiazda. Brytyjscy naukowcy ogłosili, że wykorzystają śluzowca do zbudowania pierwszego robota biologicznego. Takie osiągnięcie nie może pozostać bez wpływu na robotykę.

  Dodano: 07.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Zmniejszenie emisji albo widmo niepewności geoinżynieryjnej - ostrzega raport

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Przyszłość Ziemi może polegać na niesprawdzonych i prawdopodobnie niebezpiecznych technikach geoinżynieryjnych, jeżeli nie uda nam się zapobiec zmianom klimatu drastyczne obniżając emisje CO2 - przestrzega nowy raport Royal Society z Wlk. Brytanii.

  Dodano: 03.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Stypendysta FNP zafascynowany liliowcami

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Choć liliowce nie dorównują popularnością dinozaurom to kopalne formy tych morskich zwierząt, zbudowanych - niby kwiaty - z łodygi, ramion i kielicha - potrafią fascynować naukowców. Interakcjom drapieżnik-ofiara w odniesieniu do liliowców kopalnych oraz żyjących współcześnie poświęca swoje badania Przemysław Gorzelak z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, tegoroczny stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Liliowce to zwierzęta morskie, które należą do szkarłupni, podobnie jak blisko z nimi spokrewnione jeżowce czy rozgwiazdy. Dzisiejsze liliowce łodygowe zajmują głębokomorskie nisze. Jest również grupa liliowców bezłodygowych, które można spotkać w płytkich środowiskach przyrafowych" - prezentuje przedmiot swoich zainteresowań badawczych paleontolog. Głównym aspektem tych badań jest próba oceny wpływu rozwoju drapieżników w mezozoiku na przebieg ewolucji post-paleozoicznych liliowców.

  Dodano: 02.09.2009. 18:01  Czytaj więcej

  Nowy czujnik rzuca światło na biologię cynku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy, których badania finansowane są ze środków unijnych, opracowali czujnik pozwalający mierzyć stężenie cynku wewnątrz komórek. Odkrycia powinny doprowadzić do lepszego poznania chorób, w których cynk odgrywa pewną rolę, takich jak cukrzyca czy Alzheimer.

  Dodano: 02.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Europejscy naukowcy badają miejskie wyspy ciepła na rowerach, z powietrza i z kosmosu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Tego lata zespół naukowców badał zjawisko "miejskich wysp ciepła" - powiązane ze zmianami klimatu - za pomocą sprzętu zamontowanego na rowerach w Holandii oraz przy użyciu technologii naziemnych i powietrznych w Grecji. Obydwa projekty badawcze stanowią część zakrojonych na większą skalę działań podejmowanych w celu zrozumienia zjawiska rosnących temperatur w europejskich miastach, złagodzenia go i dostosowania się do niego.

  Dodano: 01.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Innowacyjna technologia na rzecz świeższej i lepszej żywności

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Konsumenci chcą świeżej i bezpiecznej żywności wysokiej jakości. Ale w jaki sposób producenci mają stale spełniać te wymogi? Naukowcy z Niemiec opracowali nowy system oparty na technologii czujników metal-tlenek, dzięki której można sprawdzać jakość i bezpieczeństwo żywności w szybki i jednocześnie niedrogi oraz niezawodny sposób.

  Dodano: 31.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Tajemnice fałdowania białek

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Uszkodzenia białek - które leżą u podstaw m.in. chorób neurodegeneracyjnych - pojawiają się o wiele wcześniej niż pierwsze odczuwalne objawy chorobowe - odkryli naukowcy z USA. Ich pracę opublikowano na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

  Dodano: 29.08.2009. 21:44  Czytaj więcej

  NEMO odkrywa nowe rozwiązania biopaliwowe

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowy projekt unijny ma na celu opracowanie wydajnych pod względem ekonomicznym i środowiskowym technik produkcji biopaliw. W ramach inicjatywy pod nazwą NEMO (Innowacyjne wysokowydajne enzymy i mikroorganizmy do przetwarzania biomasy lignocelulozowej w bioetanol) opracowane zostaną nowe sposoby przekształcania odpadów rolnych i leśnych, takich jak słoma i wióry, na płynne biopaliwa.

  Dodano: 28.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Skąd rośliny wiedzą, kiedy rosnąć?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół niemieckich naukowców, finansowany ze środków unijnych, odkrył ścieżkę sygnalizacyjną, która jest odpowiedzialna za podpowiadanie roślinom kiedy kwitnąć, nawet jeżeli brak zewnętrznego bodźca takiego jak początek wiosny.

  Dodano: 27.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Raport: przedsiębiorstwa muszą robić więcej, aby obniżyć emisje dwutlenku węgla

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Największe na świecie przedsiębiorstwa nie podejmują wystarczających wysiłków, aby obniżyć swoje emisje gazów cieplarnianych - czytamy w nowym raporcie pt. "Przepaść węglowa", przygotowanym przez CDP (Carbon Disclosure Project).

  Dodano: 26.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Kiedy się zgubisz, kręcisz się w kółko

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek zgubić się i mieć wrażenie, że kręcisz się w kółko? Cóż, nie tylko tobie - i nie jest to jedynie wytwór twojej wyobraźni. Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił pierwszy dowód empiryczny, że ludzie rzeczywiście kręcą się w kółko, kiedy znajdą się na nieznanym terenie i nie dysponują niczym, co mogłoby posłużyć za drogowskaz. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Current Biology

  Dodano: 24.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Białko Nanog niezbędne do przeprogramowania dorosłych komórek w komórki macierzyste

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Japonii i Wlk. Brytanii, których prace są finansowane ze środków unijnych, rzucają nowe światło na sposób, w jaki komórki macierzyste przekształcają się w inny typ komórek. Ich odkrycie, że białko zwane Nanog leży u podstaw mechanizmu zapewniającego komórkom macierzystym ich niezwykłe właściwości, ma ogromne znaczenie dla przyszłego wykorzystania tych komórek w medycynie. Wyniki badań opisano w czasopiśmie Cell.

  Dodano: 24.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badania wskazują, że kopalnie mogą być źródłem energii geotermalnej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Czy widać światełko w tunelu dla szybów kopalni, które mają być zamknięte? Odpowiedzi twierdzącej udziela dwóch hiszpańskich inżynierów, twierdząc że mogą one być źródłem energii geotermalnej dostarczanej do pobliskich miejscowości. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Renewable Energy, naukowcy opisują narzędzie, które pozwoliło im oszacować ilość ciepła, jaką tunel może potencjalnie zapewnić odbiorcom przemysłowym i gospodarstwom domowym.

  Dodano: 24.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Inteligentniejsze inwestowanie w klimatologię na rzecz długoterminowych oszczędności

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Koszty dostosowania się do zmian klimatu można by zmniejszyć o 20% na całym świecie, jeżeli inwestycje w celowe badania zostaną uruchomione już teraz. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców nad prognozami zmian temperatury, których wyniki zostały opublikowane w Bulletin for the American Meteorological Society.

  Dodano: 21.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Przyspieszenie walki z pożarami lasów na świecie dzięki unijnemu projektowi

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Ostatnie pożary lasów w Portugalii i północnej Hiszpanii oraz potężne powodzie w Tajwanie podkreśliły wagę szybkiego reagowania na katastrofy naturalne. W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu SAFER (Usługi i aplikacje w odpowiedzi na stan zagrożenia) prowadzone są prace, których celem jest zoptymalizować sposób reagowania na katastrofy poprzez umożliwienie szybkiego mapowania obszarów podatnych na katastrofy oraz zapewnienie innych narzędzi.

  Dodano: 21.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badania naukowe wykazują, że ocieplenie Arktyki przyczynia się do uwalniania metanu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Według wyników nowych badań prowadzonych przez naukowców niemieckich i brytyjskich, które opisano w czasopiśmie Geophysical Research Letters, wzrost temperatury w Arktyce przyczynia się do uwalniania metanu z dna morskiego.

  Dodano: 18.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy określają ilościowo wpływ systemów transportu na klimat

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy, których prace finansowane są ze środków unijnych, opublikowali raport, w którym szacują wpływ emisji z pojazdów drogowych, powietrznych i wodnych na atmosferę ziemską. Raport przygotowano w ramach projektu QUANTIFY (Ilościowe określanie wpływu globalnych i europejskich systemów transportowych na klimat), który uzyskał wsparcie w kwocie 8,39 mln EUR z Szóstego Programu Ramowego (6PR). Partnerzy projektu QUANTIFY dążą do określenia obecnego i przyszłego wpływu na klimat europejskich i międzynarodowych systemów transportowych.

  Dodano: 18.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Pierwsi ludzie współcześni używają ognia do wytwarzania trwalszych i lepszych narzędzi

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, rzucają nowe światło na behawioralną ewolucję człowieka badając, jak pierwsi współcześni ludzie w Afryce Południowej wykorzystywali ogień w celu podniesienia jakości i skuteczności narzędzi z kamienia. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Science, pokazują, że ludzie prawdopodobnie zaczęli rozwiązywać złożone problemy mniej więcej w czasie, kiedy pojawiła się współczesna linia genetyczna (200.000-150.000 lat temu), co przeczy wcześniejszym raportom, według których te umiejętności rozwinęły się później.

  Dodano: 18.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Sekwencjonowanie genomu coraz tańsze

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W 2001 r. po raz pierwszy ludzki genom odkrył przed nami swoje tajemnice. Właśnie w tym czasie odbyło się jego sekwencjonowanie. Jak olbrzymie na tamte czasy było to przedsięwzięcie świadczą liczby. Wydano wtedy miliard dolarów, a w pracę zaangażowany był zespół liczący ponad 200 badaczy.

  Dodano: 11.08.2009. 18:28  Czytaj więcej