• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaproszenie do składania ofert na wsparcie dla europejskiego partnerstwa innowacyjnego w dziedzinie gospodarki wodnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania ofert na wsparcie dla europejskiego partnerstwa innowacyjnego (EIP) w dziedzinie gospodarki wodnej.

  Dodano: 06.04.2012. 15:17  Czytaj więcej

  Ponad 100 gatunków zwierząt w Afrykarium wrocławskiego ZOO

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 100 gatunków zwierząt, w tym 60 gatunków ryb raf koralowych, duże rekiny i płaszczki, tuńczyki, samogłowy, jedyne w Polsce manaty będzie można oglądać w oceanarium Afrykarium, które ma powstać we wrocławskim ZOO do 2016 r. Właśnie ruszają prace budowlane.

  Dodano: 06.04.2012. 09:33  Czytaj więcej

  Nowe prawo pomoże powstrzymać gatunki inwazyjne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Często sami pomagamy gatunkom inwazyjnym opanować nowe tereny, a potem staramy się zwalczyć skutki ich obecności. Od czwartku w Polsce obowiązuje prawo, wymagające specjalnego pozwolenia m.in. na sprowadzanie, hodowlę i sprzedaż niektórych gatunków roślin i zwierząt.

  Dodano: 06.04.2012. 08:19  Czytaj więcej

  Nowatorska technika obserwacji pojedynczego białka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy muszą poznać sposób funkcjonowania białek, aby zrozumieć powiązane procesy biologiczne, które zachodzą na poziomie molekularnym. Uzyskują te informacje znakując białka za pomocą substancji fluorescencyjnych. Problem z tą metodą jest jednak taki, że zmienia ona białka i oddziałuje na badane procesy biologiczne. W Niemczech przeprowadzono pionierskie badania nad nową metodą umożliwiającą obserwację pojedynczych białek. Badania, zaprezentowane w czasopiśmie Nano Letters, zostały dofinansowane przez projekt SINGLESENS (Pojedyncze nanocząstki metalu jako czujniki molekularne), realizowanego pod kierunkiem profesora Carstena Sönnichsena, który otrzymał w 2010 r. grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla początkujących naukowców o wartości 1,5 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 05.04.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Pierwszy bocian w internetowym gnieździe w Przygodzicach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Miłośnicy przyrody z całego świata mogą już obserwować życie w słynnym internetowym gnieździe bocianów w Przygodzicach (Wielkopolska). W czwartek nad ranem przyleciał pierwszy z ptaków.

  Dodano: 05.04.2012. 13:47  Czytaj więcej

  Zdumiewająca wędrówka człowieka w BBC Knowledge

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Co to znaczy być człowiekiem? Jaka czeka nas przyszłość? Jak i dlaczego odczuwamy emocje? Od 9 kwietnia stacja BBC Knowledge wyemituje cykl nagradzanych programów pod hasłem: "Człowiek - zdumiewająca wędrówka".

  Dodano: 04.04.2012. 23:19  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania ofert dotyczących infrastruktury potransakcyjnej i przejrzystości na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania ofert dotyczących współzależności między rejestrem EU ETS a infrastrukturą potransakcyjną na rynkach finansowych i przejrzystością na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

  Dodano: 04.04.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Ruszył projekt badania zmian klimatycznych na domowych komputerach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Amerykańscy i brytyjscy naukowcy uruchomili otwarty projekt badania zmian klimatycznych. Podobnie jak wcześniejszy projekt SETI i ten korzystać będzie z ochotników analizujących dane na domowych komputerach PC i notebookach - poinformował Computerworld.

  Dodano: 04.04.2012. 00:47  Czytaj więcej

  Ziemiopłody odporne na suszę i choroby celem nowego projektu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Właśnie rozpoczęła się realizacja nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu, w ramach którego mają zostać opracowane rośliny uprawne odporne na suszę i choroby.

  Dodano: 03.04.2012. 18:37  Czytaj więcej

  Bezpieczeństwo żywności - walka z zakażeniami inwentarza żywego robakami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Robaki pasożytnicze sieją spustoszenie wśród zwierząt gospodarskich, a rozmaite, zmieniające się czynniki środowiskowe tylko nasilają problem. Do akcji wkracza więc zupełnie nowy, finansowany ze środków unijnych projekt, który ma na celu zredukowanie kosztów i obciążeń związanych z dobrostanem, generowanych przez zakażenia robakami w europejskim sektorze hodowli przeżuwaczy, poprzez przeanalizowanie oddziaływania wspomnianych zmian środowiskowych na te uprzykrzone patogeny.

  Dodano: 02.04.2012. 17:26  Czytaj więcej

  Powstał projekt dla poprawy czystość wody w Zalewie Sulejowskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Politechnika Łódzka przygotowała i sfinansowała dokumentację techniczną dla budowy lokalnej sieci kanalizacyjnej w miejscowości Zarzęcin (gm. Mniszków) nad Zalewem Sulejowskim. To efekty udziału łódzkiej uczelni w europejskim programie "Waterpraxis".


  Dodano: 02.04.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Ludzie Bliżej Natury - kampania edukacyjna OTOP

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  1650 osób wzięło udział w projekcie edukacyjno-przyrodniczym "Bliżej Natury", który miał na celu zwiększenie wiedzy o terenach objętych siecią Natura 2000 w lokalnych społecznościach. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków prowadziło projekt "Bliżej natury - identyfikacja i merytoryczne przygotowanie lokalnych animatorów przyrodniczych".

  Dodano: 31.03.2012. 11:19  Czytaj więcej

  Poznański Festiwal Nauki i Sztuki/Banki genów strażnicami bioróżnorodności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wykuty w twardej granitowej skale, położony tak by nie zagroziły mu woda ani trzęsienie ziemi - Svalbard Global Seed Vault jest bankiem. Jednak zamiast pieniędzy lub klejnotów przechowywane są w nim nasiona. Teraz są ich 2 miliardy, w przyszłości zgromadzi on nasiona wszystkich roślin występujących na świecie.

  Dodano: 30.03.2012. 23:04  Czytaj więcej

  Mapowanie bioróżnorodności morskiej w ramach szeroko zakrojonych prac badawczych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Członkowie ekspedycji TARA OCEANS zakotwiczą ostatecznie 31 marca w Lorient, Francja, kończąc dwudziestoośmiomiesięczny rejs, w czasie którego pokonali 60.000 mil. Naukowcy znajdujący się na pokładzie statku zebrali i przeanalizowali próbki mikroorganizmów z największych oceanów na naszej planecie. Do badań tych szeroko nawiązuje artykuł wstępny w czasopiśmie Molecular Systems Biology, autorstwa Erica Karsentiego z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu, Niemcy.

  Dodano: 30.03.2012. 18:17  Czytaj więcej

  Naukowcy biją na alarm - zmarzlina szybko topnieje!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W czasie topnienia ze zmarzliny uwalniają się w niektórych częściach Arktyki gazy cieplarniane, które nasilają skutki zmian klimatu. Najnowsze, szczegółowe zdjęcia, na których uchwycono zmiany powierzchni lądowych na północnych szerokościach geograficznych, pokazują niepokojąco wysokie poziomy topnienia zmarzliny.

  Dodano: 29.03.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Ostrzeżenie o nasilaniu się urbanizacji do roku 2050

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dużo czytamy i słyszymy o śladzie węglowym człowieka, ale co wiemy na temat śladu miejskiego? Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), ślad miejski powiększy się o kolejne 1,2 mln km, jeżeli nie wprowadzimy zmian do modelów rozwoju naszych miast. Ten olbrzymi wzrost odpowiada powierzchni Francji, Niemiec i Hiszpanii łącznie. Najważniejsze punkty raportu zostały zaprezentowane na niedawnym, międzynarodowym spotkaniu naukowym pt. "Planeta pod presją" w Londynie, Wlk. Brytania.

  Dodano: 29.03.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Analiza genetyki i populacji szympansów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Holandii, Kamerunu, USA i Wlk. Brytanii odkryli, że populacje szympansów żyjące dosyć blisko siebie znacznie bardziej różnią się od siebie pod względem genetycznym niż ludzie zamieszkujący różne kontynenty. Badania pokazują, że genomika odgrywa kluczową rolę w ochronie szympansów. Wyniki tych badań zaprezentowano w czasopiśmie PLoS Genetics, a dofinansowane zostały z projektu EUPRIM-NET (Europejska sieć naczelnych - wyspecjalizowane infrastruktury i procedury badań biologicznych i biomedycznych), który otrzymał ponad 4,7 mln EUR z tematu "Infrastruktury" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Projekt EUPRIM-NET umożliwił naukowcom przede wszystkim dostęp do próbek znajdujących się w partnerskich infrastrukturach badawczych.

  Dodano: 29.03.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Żubry z Francji dotarły w Bieszczady

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trzy żubry - dwie krowy i jeden byk - przyjechały w środę z prywatnej hodowli we Francji do nadleśnictwa Stuposiany w Bieszczadach. Zamieszkają w pokazowej zagrodzie w Mucznem. 

  Dodano: 29.03.2012. 15:19  Czytaj więcej

  Rozległe, chronione obszary morskie sprzyjają delfinom

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe ustalenia międzynarodowego zespołu ekologów wykazały, że Morskie Obszary Chronione (MOC) spełniają swoje zadanie.

  Dodano: 28.03.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Wyniki badań sugerują odpowiedzialność zmian klimatu za ekstremalne zdarzenia pogodowe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od początku XXI w. świat nie schodzi z ekstremalnej huśtawki pogodowej. Naukowcy z Niemiec twierdzą, że wysoka częstotliwość skrajnych zdarzeń pogodowych to nie przypadek. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature Climate Change, zwracają uwagę na schemat, w jaki łączy się wiele pojedynczych zdarzeń. Odkrycia wskazują na powiązanie między antropogenicznym globalnym ociepleniem a ekstremalnymi odpadami atmosferycznymi i falami upałów. Związek nie jest tak oczywisty między globalnym ociepleniem a burzami, choć liczba zdarzeń huraganowych wzrosła.

  Dodano: 28.03.2012. 16:26  Czytaj więcej