• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niemiecko-indyjskie badania studzą nadzieje zawiązane z użyźnianiem oceanów

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wydaje się, że potencjał Oceanu Południowego do wchłaniania nadwyżek dwutlenku węgla jest bardziej ograniczony niż wcześniej sądzono - takie są wstępne wyniki niemiecko-indyjskiego badania. Celem badania LOHAFEX ('loha' w języku Hindu oznacza żelazo, a 'FEX' oznacza 'eksperyment z użyźnianiem') było przebadanie wpływu użyźniania żelazem na środowisko Oceanu Południowego i jego zdolności do wchłaniania nadwyżek dwutlenku węgla z atmosfery.

  Dodano: 28.03.2009. 23:32  Czytaj więcej

  Naukowcy pomagają rozwiązać zagadkę podwójnego zapłodnienia roślin kwitnących

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Biologowie z Japonii, Wielkiej Brytanii i USA odkryli, że gen DUO POLLEN1 (DUO1) odgrywa zasadniczą rolę w podwójnym zapłodnieniu roślin kwitnących. Nowe badania, opisane w czasopiśmie PLoS Genetics, znacznie poszerzają naszą wiedzę na temat procesu o decydującym znaczeniu dla sukcesu ewolucyjnego roślin kwitnących, poznanego dotąd w niewielkim tylko zakresie.

  Dodano: 25.03.2009. 13:46  Czytaj więcej

  Punkt zwrotny w badaniach nad przeciwciałami choroby szalonych krów

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Liverpoolu odkryli atomową strukturę "wiązania" między białkiem prionowym a przeciwciałem, które może być kluczem do dalszych poszukiwań metody leczenia chorób neurozwyrodnieniowych takich jak odmiana CJD (choroby Creutzfeldta-Jakoba). Ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

  Dodano: 07.03.2009. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe wytyczne otwierają potencjał diagnostyki molekularnej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Rozpoczął się nowy projekt badawczy finansowany ze środków UE, którego celem jest wypracowanie najwyższej jakości standardów opieki zdrowotnej w diagnostyce in vitro - dziedzinie medycyny, która może odegrać ważną rolę w medycynie spersonalizowanej.

  Dodano: 24.01.2009. 16:14  Czytaj więcej

  Europejscy naukowcy stawiają czoło genomowi C. difficile

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Niemiec, Francji, Włoch, Słowenii i Wlk. Brytanii pracują wspólnie nad rozwikłaniem kodu genetycznego Clostridium difficile, potencjalnie śmiertelnego typu bakterii, powszechnie przynoszonych ze szpitali. Projekt HYPERDIFF (Fizjologiczne podstawy wyjątkowej zjadliwości clostridium difficile: warunek wstępny skutecznej kontroli zakażeń), który jest częścią wysiłków podejmowanych na rzecz kontroli rozprzestrzeniania się wielolekowo odpornych bakterii o wysokiej zjadliwości, został sfinansowany na około 3 mln EUR z Siódmego Programu Ramowego UE (7PR).

  Dodano: 24.01.2009. 16:13  Czytaj więcej

  Wyprawa na kraniec świata

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Jak naprawdę wygląda noc polarna? Dlaczego na Biegunie niebo oblewa się zieloną poświatą i czaruje widokiem? I jak to jest, stanąć oko w oko z niedźwiedziem polarnym?

  Dodano: 14.01.2009. 15:08  Czytaj więcej

  Pierwsza cyfrowa geologiczna mapa Europy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Prof. Marek Grad z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, opublikował pierwszą, cyfrową mapę geologiczną Europy - poinformowała rzecznik UW Anna Korzekwa. Mapa dostępna jest w sieci bezpłatnie i będzie stanowiła nieocenione źródło danych dla geologów zajmujących zarówno badaniami podstawowymi w dziedzinie tektoniki jak i geologią złożową. Zdaniem specjalistów, jest to osiągniecie bardzo istotne dla geologii europejskiej.

  Dodano: 11.01.2009. 12:01  Czytaj więcej

  Łączenie embrionalnych komórek macierzystych z dojrzałymi wyspecjalizowanymi komórkami przy użyciu nowego systemu fuzyjnego o wysokiej wydajnoś

  opublikowane przez:
  Inżynierowie z MIT (Massachusetts Institute of Technology) opracowali nowy, charakteryzujący się wysoką wydajnością sposób na połączenie w pary komórek. Dzięki temu mogą one zostać połączone w komórkę hybrydową - donosi Science Daily.

  Dodano: 06.01.2009. 00:39  Czytaj więcej

  Nowe drzewo genealogiczne rzuca światło na pochodzenie gatunków z gorącego punktu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowe drzewo genealogiczne protea (nazwa polska nieustalona, powszechnie zwane sugarbushes) pokazuje, że nowe gatunki tych drzew pojawiają się trzy razy szybciej w gorących punktach bioróżnorodności Australii i Południowej Afryki niż w pozostałych częściach świata.

  Dodano: 02.01.2009. 23:46  Czytaj więcej

  DNA może przechowywać wspomnienia

  opublikowane przez:
  Dzięki metylacji naszego DNA wspomnienia mogą trwać przez całe życie - wynika z badań, o których informuje "New Scientist".

  Dodano: 09.12.2008. 19:55  Czytaj więcej

  Masa Ziemi - potwierdzona przez europejskich naukowców

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Finansowane ze środków unijnych badania, przeprowadzone przez zespół fizyków niemieckich, francuskich i węgierskich, wykazały w sposób rozstrzygający, że model standardowy w fizyce cząstek elementarnych - teoria opisująca podstawowe interakcje pomiędzy cząstkami elementarnymi, z których składa się wszelka widzialna materia we wszechświecie - w sposób dokładny odzwierciedla masę protonów i neutronów.

  Dodano: 24.11.2008. 16:00  Czytaj więcej

  Ewolucja oka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Pierwsze oczy zwierząt mogły być prostymi, dwukomórkowymi tworami, które umożliwiały ich właścicielom wyczuwanie kierunku światła i poruszanie się w jego kierunku, według wyników badań niemieckich naukowców opublikowanych w ostatnim numerze czasopisma Nature.

  Dodano: 22.11.2008. 12:59  Czytaj więcej

  Odkryto nowe bakterie w surowym mleku

  opublikowane przez:
  Surowe mleko jest nielegalne w wielu krajach, ponieważ może być zanieczyszczone potencjalnie szkodliwymi mikrobami. Zanieczyszczenie może również psuć mleko, sprawiać, że gorzko smakuje i staje się tłuste i klejące. Niedawno naukowcy odkryli nowe rodzaje bakterii, które mogą rosnąć w niskich temperaturach, popsuć surowe mleko nawet kiedy jest schłodzone. Zgodnie z badaniem, bakteryjna flora mleka jest bardziej złożona nić dotąd myślano.

  Dodano: 22.11.2008. 00:48  Czytaj więcej

  Dlaczego nie lubimy pająków...

  opublikowane przez:
  Filmy o człowieku-pająku przyciągają przed ekrany rzesze widzów. Jednak na widok skromnego pajączka wielu z nas odczuwa strach i obrzydzenie. Naukowcy potwierdzają, że pająki to najmniej lubiane przez nas insekty.


  Zdjęcie mojego autorstwa, proszę nie kopiować bez mojej zgody.

  Dodano: 21.11.2008. 02:09  Czytaj więcej

  Odkryto nowy sposób wyłączania genów u roślin

  opublikowane przez:
  Biologowie z Washington University w St. Louis poczynili znaczny postęp w wyjaśnianiu mechanizmu dzięki któremu komórki roślinne wyciszają potencjalnie szkodliwe geny, donosi Science Daily.

  Dodano: 20.11.2008. 23:44  Czytaj więcej

  Projekt unijny obiera za cel infekcje MRSA

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Szpitale i inne placówki opieki zdrowotnej dają schronienie bakterii Staphylococcus aureus (inaczej gronkowcowi), która wywołuje infekcję MRSA (gronkowca złocistego). Problem w tym, że MRSA jest nie tylko odporna na antybiotyki, ale może być również śmiertelna. Zespół europejskich naukowców jest gotowy stawić czoła problemowi i znaleźć sposób na ograniczenie liczby zakażeń MRSA w szpitalach na całym świecie. Projekt jest finansowany na kwotę 5 mln EUR ze środków unijnych pochodzących z Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 18.11.2008. 14:52  Czytaj więcej

  Tajemniczy mikrob może odgrywać ważną rolę w ekologii oceanu

  opublikowane przez:
  Niezwykły drobnoustrój odkryty na otwartym oceanie może zmusić naukowców do ponownego przemyślenia cyklu węgla i azotu w ekosystemie oceanu. Zespół badawczy prowadzony przez Jonathana Zehr'a, profesora nauk oceanu w Uniwersytecie Kalifornii, Santa Cruz, scharakteryzował nowego mikroba przez analizowanie jego materiału genetycznego, chociaż naukowcy nie byli w stanie wyhodować go w laboratorium.

  Dodano: 16.11.2008. 16:40  Czytaj więcej

  Cząsteczka zatrzymująca replikację DNA

  opublikowane przez:
  Podczas gdy dzieląca się komórka podwaja ilość swojego materiału genetycznego, molekularna maszyneria zwana klamrą DNA, która przesuwa się wzdłuż podwójnej helisy DNA, jest wiązana z białkami przeprowadzającymi replikację. Badacze z laboratorium Michaela O'Donnella na Uniwersytecie Rockefellera, inwestora Howard Hughes Medical Institute, odkryli małą cząsteczkę, która zatrzymuje przesuwanie się klamry podczas jej drogi wzdłuż DNA " donosi ScienceDaily.

  Dodano: 09.11.2008. 11:27  Czytaj więcej

  Pojawia się nowe narzędzie do kontrolowania jakości bazy danych białek

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Publiczne bazy danych nadal zawierają nieprawidłowe, niepełnie lub błędnie przewidziane geny i białka, mimo ostatnich wysiłków, aby udoskonalić komputerowe opisy genomów. Błędy te stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność baz danych. Jednakże zespół naukowców opracował nowe narzędzie, nazwane MisPred, które jest skutecznym sposobem na kontrolowanie jakości bazy danych.

  Dodano: 21.10.2008. 17:06  Czytaj więcej

  Ekstremalne badania w głębinach morskich

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W listopadzie międzynarodowy zespół naukowców wyruszy w głębiny Oceanu Spokojnego, aby zbadać kominy hydrotermalne, a do udziału w ekspedycji zaproszeni są także uczniowie szkół średnich.

  Dodano: 21.10.2008. 17:04  Czytaj więcej