• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaproszenie do składania ofert do umowy ramowej o usługi wsparcia dla modelowania składu atmosfery

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania ofert do umowy ramowej o usługi wsparcia dla modelowania składu atmosfery.

  Dodano: 28.03.2012. 10:17  Czytaj więcej

  Do mazurskich lasów sprowadzono pierwsze rysie z Estonii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwa rysie sprowadzone z Estonii wypuścili na wolność w lasach nadleśnictw Spychowo i Jedwabno na Mazurach ekolodzy z organizacji WWF Polska. Przenosimy zwierząt mają pomóc w ratowaniu nielicznej populacji rysi w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich.

  Dodano: 28.03.2012. 08:19  Czytaj więcej

  Na Warmii i Mazurach rozpoczęły się wiosenne wędrówki płazów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Płazy po zimowym przebudzeniu rozpoczęły wędrówki w poszukiwaniu partnerów, by następnie złożyć skrzek. Szlaki migracyjne mogą przecinać drogi, więc drogowcy na Warmii i Mazurach rozstawiają bramki, by uchronić płazy przed śmiercią.

  Dodano: 28.03.2012. 06:05  Czytaj więcej

  Otwarcie Preinkubatora UR/CTE w Krakowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do rozwoju małopolskiego rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska może przyczynić się "Preinkubator przedsiębiorczości akademickiej UR/CTE", który zostanie otwarty 27 marca w Krakowie. Konsorcjum Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja (UR) i spółki Centrum Transferu Ekotechnologii (CTE) zamierza ułatwiać komercjalizację nauk przyrodniczych, wspierać przedsiębiorczość studentów i pracowników naukowych.

  Dodano: 27.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Potrzebny lepszy monitoring na rzecz europejskich mórz wolnych od zanieczyszczeń

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W najnowszym stanowisku Rady Morskiej Europejskiej Fundacji Nauki (ESF), eksperci podkreślają, że monitoring i regulacje w zakresie zanieczyszczeń chemicznych mórz w Europie wymagają więcej pracy.

  Dodano: 26.03.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Kozice, które spadły z Giewontu, trafią do muzeum

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwie martwe kozice, które spadły z Giewontu w Tatrach, trafią na ekspozycję muzealną - zadecydowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Zwierzęta zostały odnalezione przypadkowo na początku marca przez pracowników TPN. 

  Dodano: 26.03.2012. 10:47  Czytaj więcej

  W Karpatach orły przednie rozpoczęły składanie jaj

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Karpatach orły przednie, należące do jednego z najrzadziej występujących w Polsce gatunków ptaków, rozpoczęły składanie jaj. Tegoroczne lęgi mogą być mniej udane niż w ub. roku - poinformował w sobotę ornitolog Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.


  Dodano: 26.03.2012. 10:19  Czytaj więcej

  Na Dolnym Śląsku otwarto kompleks umożliwiający obserwację ptaków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozbudowany kompleks wież i czatowni umożliwiający obserwowanie rzadkich gatunków ptaków otwarto w piątek w Dolinie Baryczy na Dolnym Śląsku. Otwarcie systemu zainaugurowało wiosenny sezon obserwacji ptaków. 

  Dodano: 26.03.2012. 07:25  Czytaj więcej

  Na polski biegun zimna zlatują ptaki, budzi się przyroda

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żurawie, skowronki, szpaki, czajki i gęsi, to niektóre ptaki, które zlatują na Suwalszczyznę zwaną polskim biegunem zimna. Nie ma jeszcze bocianów, ale ornitolodzy ,,wróżą", że przylecą lada chwila.


  Dodano: 26.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Orliki z nadajnikami wracają po zimie nad Biebrzę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kilka rzadkich orlików grubodziobych z nadajnikami satelitarnymi wraca nad Biebrzę z ciepłych krajów. Obserwacje są elementem projektu ochrony tych ptaków realizowanego nad Biebrzą. Dolina Biebrzy jest ostoją tych ptaków.

  Dodano: 24.03.2012. 14:33  Czytaj więcej

  Debata: ryzyko GMO w uprawach rolniczych niemożliwe do oszacowania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wprowadzenie roślin genetycznie modyfikowanych do rolnictwa ma trudne do przewidzenia skutki długofalowe. Nie jesteśmy w stanie oszacować ryzyka, jakie jest z tym związane. Dlatego eksperci w tej dyskusji mają tak odmienne zdania - mówił w czwartek w Warszawie uczestnik debaty o GMO, socjolog dr Piotr Stankiewicz.

  Dodano: 23.03.2012. 16:04  Czytaj więcej

  W Tatrach budzą się niedźwiedzie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsze w tym roku tropy niedźwiedzia, który obudził się z zimowego snu wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny, zobaczyli w Tatrach pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

  Dodano: 23.03.2012. 11:19  Czytaj więcej

  Naukowcy przeprowadzają mapowanie genetyczne roślin energetycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Brytyjsko-amerykański zespół naukowców i przedsiębiorców opracował pierwszą, wyczerpującą mapę w wysokiej rozdzielczości, obiecującej rośliny energetycznej o nazwie miskant, którą eksperci opisują jako wysoką trawę podobną do trzciny, nadającą się do wykorzystania jako wsad do biopaliw, bioproduktów i bioenergii. Badania, zeprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE, przynoszą kluczowe informacje na temat wysiłków badawczych podejmowanych w celu wprowadzenia w życie produkcji bioenergii.

  Dodano: 22.03.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Transfer genów stymuluje ewolucję roślin

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Francji, USA i Wlk. Brytanii rzucili nowe światło na sposób, w jaki następuje wymiana genów między roślinami, stymulująca ich ewolucyjny rozwój. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Current Biology, wskazują że enzymy kluczowe dla fotosyntezy są współdzielone przez rośliny spokrewnione jedynie przez dalekich przodków, a cykl metaboliczny rośliny biorcy pochłonął geny, przyczyniając się do adaptacji. Badania zostały dofinansowane w części z grantu Marie Curie z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 22.03.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Odliczamy dni do przylotu bocianów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Duża część bocianów białych, wracających z Afryki do Polski, może dotrzeć do Polski już w tym tygodniu - poinformowała PAP Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

  Dodano: 22.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Wilki zjadają niecały 1% inwentarza żywego w Niemczech - badanie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mimo ponownego pojawienia się wilków w Niemczech, lokalni rolnicy nie muszą się martwić, że zaatakują one i zjedzą ich żywy inwentarz. Wyniki badań pokazują, że w menu wilków znajduje się mniej niż 1% zwierząt gospodarskich. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Mammalian Biology, podkreślają, że wilki nie zaryzykują konfrontacji z psami stróżującymi ani z niebezpiecznymi przedmiotami, żeby zdobyć pożywienie.

  Dodano: 21.03.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Klimatolog: czeka nas więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Średnia temperatura w Polsce w ciągu następnych dwóch dekad może jeszcze wzrosnąć, a w związku z tym czekać nas może więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych - podsumowuje prognozę klimatologów prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Dodano: 21.03.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Nowy projekt unijny mierzy się z globtroterskimi drobnoustrojami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W związku z niszczycielskim kryzysem Escherichia coli (E. coli), którego ofiarą padły Niemcy z czerwcu 2011 r., zagrożenia związane z przenoszeniem z jednego kraju do drugiego zagrażających życiu drobnoustrojów chorobotwórczych w żywności ponownie zdominowały pierwsze strony gazet. Jednak mimo całego zamieszania, jak do tej pory przeprowadzono niewiele badań nad realnym zagrożeniem stwarzanym przez drobnoustroje dostające się na teren UE wraz z żywnością. I tutaj do akcji wkracza nowy projekt, finansowany ze środków unijnych, który ma uporać się z uprzykrzonymi patogenami typu E. coli.

  Dodano: 20.03.2012. 16:26  Czytaj więcej

  Hodowla koni i jeździectwo - nowy kierunek studiów w Lublinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wiedzę o hodowli koni, a także o sposobach ich wykorzystywania, m.in. do rekreacji czy w terapii będzie można zdobyć na studiach hipologii i jeździectwa, które ruszą w październiku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

  Dodano: 20.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają nowy mechanistyczny obraz biogenezy i eksportu mRNA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców z Hiszpanii i Polski odkrył strukturę kompleksu białkowego, który ma zasadnicze znaczenie dla biogenezy i eksportu matrycowego RNA (mRNA). W artykule opublikowanym w European Molecular Biology Organization (EMBO) Journal zespół opisuje, jak dane o jego architekturze pomogły w identyfikacji mechanizmu wykorzystywanego przez ten kompleks do rozpoznawania i wiązania kwasów nukleinowych.

  Dodano: 19.03.2012. 18:26  Czytaj więcej