• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ERC finansuje polskie badania ścieżek naprawy materiału genetycznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mechanizmy naprawy DNA to kluczowy proces nie tylko ze względów poznawczych, ale także dlatego, że u ludzi jego zaburzenia prowadzą m.in. do powstawania nowotworów. Badania ścieżek naprawy materiału genetycznego prowadzi dr Marcin Nowotny, kierownik Pracowni Struktury Białka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie w projekcie finansowanym z grantu Europejskiej Rady ds. Badań (ERC Starting Grant).

  Dodano: 19.03.2012. 07:53  Czytaj więcej

  Kolorowe, tropikalne motyle na wystawie w muzeum w Radomiu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 600 tropikalnych owadów, w większości kolorowych motyli z Azji południowo-wschodniej, można zobaczyć od niedzieli na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wśród prezentowanych okazów jest też największy nocny motyl świata.


  Dodano: 19.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Dwa nowe raporty - woda wysoko pośród priorytetów ustawodawców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Opublikowane zostały raporty Wspólnego Centrum Badawczego (WCB) i Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA) na temat niedoborów wody, co zbiegło się w czasie z trwającym obecnie 6. Światowym Forum Wody w Marsylii, Francja.

  Dodano: 16.03.2012. 16:26  Czytaj więcej

  W podolsztyńskim arboretum są już pierwsze zwiastuny wiosny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W podolsztyńskim arboretum zakwitły już rośliny zwiastujące nadchodząca wiosnę - przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, ranniki i ciemierniki. W ogrodzie nadleśnictwa Kudypy rozpoczęły się wiosenne porządki.

  Dodano: 15.03.2012. 19:04  Czytaj więcej

  Unijny projekt orędownikiem zrównoważonego rozwoju Arktyki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Realizacja nowego projektu europejskiego, który ma wytyczyć drogę zrównoważonego rozwoju Arktyki na kolejne 50 lat, ruszyła już pełną parą. Projekt ACCESS (Zmiany klimatu arktycznego, gospodarka i społeczeństwo), który otrzymał dofinansowanie w kwocie 10.978.468 EUR z tematu "Współpraca" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, ma zbadać wpływ działalności człowieka na ekosystem arktyczny - wpływ, który ma się nasilić wraz z częściowym topnieniem arktycznego lodu.

  Dodano: 15.03.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Raport UNEP wskazuje na lepsze zarządzanie zasobami wody

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do ustalenia jak najlepszych sposobów zarządzania zasobami wody wykorzystuje się plony roślin uprawnych, ale usługi ekosystemowe powinny być brane pod uwagę także przez planistów i ustawodawców. Taki komunikat płynie z ostatniego raportu Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), przygotowanego przez Sztokholmski Instytut Środowiska (SEI) na Uniwersytecie w Yorku w Wlk. Brytanii i zaprezentowanego na niedawnym Światowym Forum Wody w Marsylii we Francji.

  Dodano: 15.03.2012. 17:26  Czytaj więcej

  Zarodek ssaków oraz ludzi może zostać zatrzymany w rozwoju

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W rozwoju zarodka ssaków, w tym także człowieka, możliwa jest tzw. diapauza, czyli zatrzymanie jego rozwoju na pewien czas jeszcze przed zagnieżdżeniem się w macicy - wykazały międzynarodowe badania z udziałem polskich uczonych, opublikowane przez ,,PLoS ONE".


  Dodano: 15.03.2012. 14:19  Czytaj więcej

  TNS Pentor: 66 proc. Polaków nie wie, co oznacza termin GMO

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  66 proc. Polaków nie wie, co oznacza termin GMO, a ponad 48 proc. deklaruje, że nie zetknęło się z pojęciem organizmów modyfikowanych genetycznie - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK). Wyniki badania, które jest częścią prowadzonego przez CNK Projektu GENesis - poświęconego osiągnięciom biotechnologii, zaprezentowano w środę w siedzibie "Kopernika".

  Dodano: 15.03.2012. 09:04  Czytaj więcej

  Pola magnetyczne i oscylacje pomagają mrówkom w nawigacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żyjące w surowym, pustynnym środowisku mrówki nie mogą polegać na punktach orientacyjnych w odnajdywaniu drogi, a mimo to nigdy się nie gubią. Naukowcy z Niemiec odkryli, że prócz liczenia kroków, te niesamowite stworzenia wykorzystują również oscylacje i pola magnetyczne, by bezpiecznie wrócić do domu po wyprawie w poszukiwaniu pożywienia.

  Dodano: 14.03.2012. 17:26  Czytaj więcej

  Badacze z UWM pracują na Antarktydzie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowy raj w lodowym piekle - tak o Polskiej Stacji Antarktycznej Arctowski położonej na wyspie King George mówi dwójka naukowców - dr Dorota Górniak i prof. Aleksander Świątecki z Katedry Mikrobiologii, Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy uczestniczą w badaniach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, dotyczących metagenomicznej, strukturalnej i funkcjonalnej charakterystyki mikrobiocenoz lodowcowych.

  Dodano: 14.03.2012. 07:53  Czytaj więcej

  Pierwsze żurawie zwiastują wiosnę na polskim biegunie zimna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsze żurawie zlatują na Suwalszczyznę zwaną polskim biegunem zimna. Nie ma jeszcze bocianów, bo mijająca zima, chociaż krótka, była mroźna. 

  Dodano: 13.03.2012. 21:04  Czytaj więcej

  Gimnastyka zmienia DNA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Danii, Irlandii i Szwecji odkryli, że gimnastyka może zmienić kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA) w zaledwie kilka minut. Podczas gdy podstawowy kod genetyczny pozostaje niezmieniony, molekuły DNA w komórkach mięśni podlegają zmianom chemicznym i strukturalnym w bardzo szczególny sposób. Zyskują lub tracą znaczniki grup metylowych w konkretnych i znanych już sekwencjach DNA. Badania, zaprezentowane w czasopiśmie Cell Metabolism, zostały dofinansowane w formie grantów dla doświadczonych naukowców w ramach programu "Pomysły" Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 13.03.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Zmysłowe nawigowanie ryb - nowe badania unijne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Holandii i Wlk. Brytanii odkryli, że młode ryby rafy koralowej wykorzystują dźwięki, zapachy i obrazy podczas nawigowania z otwartego morza w poszukiwaniu partnerów ukrytych w korzeniach namorzynów lub źdźbłach trawy morskiej.

  Dodano: 13.03.2012. 15:26  Czytaj więcej

  W Parku Narodowym Ujście Warty pojawił się kapturnik

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Parku Narodowym Ujście Warty zaobserwowano samca kapturnika. Ten gatunek kaczki występuje w umiarkowanej strefie Ameryki Północnej, w północnej części Stanów Zjednoczonych i południowej Kanadzie. 

  Dodano: 13.03.2012. 14:04  Czytaj więcej

  W Instytucie Ogrodnictwa naukowo o porzeczkach i in vitro roślin

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O uprawie porzeczek czy malin, a także o rozmnażaniu in vitro roślin ogrodniczych oraz o formowaniu krzewów winorośli będą rozmawiali uczestnicy konferencji naukowych i warsztatów, które w marcu w Skierniewicach zorganizuje miejscowy Instytut Ogrodnictwa. 

  Dodano: 13.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Ruszyła nowa finansowana ze środków UE sieć w zakresie badania fenotypu roślin

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Produkty pochodzenia roślinnego pozwalają skutecznie zaspokajać ciągle rosnące zapotrzebowanie na żywność, pasze i surowce, stąd wielu naukowców uważa, że niezwykle ważne jest rozwijanie wiedzy na temat fenotypowania roślin. Właśnie rozpoczął się finansowany ze środków UE projekt dotyczący tej nowej dziedziny, łączącej genomikę z ekofizjologią i agronomią.

  Dodano: 12.03.2012. 16:26  Czytaj więcej

  Zimorodki z jednego lęgu mogą wybierać podobne trasy przelotów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Obserwacje zimorodków z Drawieńskiego Parku Narodowego wskazują, że ptaki z jednego lęgu mogą wybierać podobny kierunek w drodze na zimowiska. Taki wniosek można wyciągnąć po analizie trasy przelotu trzech zimorodków zaobrączkowanych nad Drawą.

  Dodano: 12.03.2012. 09:04  Czytaj więcej

  Ornitolog: Polska potęgą pod względem liczby bocianów czarnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badania z ostatnich lat pokazują, że Polska jest potęgą pod względem liczebności bociana czarnego; w naszym kraju gnieździ się ok. 1400 par, a w Europie - 8-10 tys. par - poinformował prof. Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody PAN z Krakowa.

  Dodano: 12.03.2012. 08:53  Czytaj więcej

  Ludzie i zmiana klimatu wspólnie odpowiadają za wyginięcie dużych zwierząt

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Brytyjscy naukowcy dowiedli, że działalność człowieka i zmiana klimatu doprowadziły na przestrzeni ostatnich 100 tys. lat do wyginięcia niektórych gatunków dużych zwierząt. Zaprezentowane na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) wyniki badania pozwalają lepiej zrozumieć, jak presja wywierana na megafaunę wpływa na duże zwierzęta żyjące obecnie na Ziemi.

  Dodano: 08.03.2012. 18:17  Czytaj więcej

  Podziemne badania szansą na lepsze plony

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham w Zjednoczonym Królestwie stworzyli innowacyjną technikę badania podziemnego świata roślin. Przedstawione w czasopiśmie Plant Physiology wyniki badania pozwolą ulepszyć techniki uprawy różnych odmian roślin, a także zwiększyć wydajność plonów.

  Dodano: 08.03.2012. 17:49  Czytaj więcej