• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Papugi, które pokonały Andy

  20.07.2011. 18:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ze względu na nieprzyjazność terenu, południowoamerykańskie Andy są zazwyczaj obszarem zakazanym dla różnych ptaków. Gatunki, które żyją po obu stronach łańcucha górskiego w bardziej umiarkowanych klimatach przekraczają to zdradliwe środowisko lodowców, słonych pustyni i wysoko położonych stepów jedynie z rzadka, jeżeli w ogóle.

  Niemniej ostatnio europejscy naukowcy odkryli, że przodkowie patagonki (Cyanoliseus patagonus) zajmowali teren obecnego Chile i stamtąd wyruszyli na udaną wyprawę przez Andy. Zespół składał się z naukowców pracujących na Uniwersytecie we Freiburgu i w Instytucie Ornitologii im. Maxa Plancka w Niemczech oraz w Instytucie Etologii im. Konrada Lorenza w Wiedniu, Austria.

  Analizując garnitur genetyczny przodków patagonki, zespół był w stanie zbadać, jak gatunki zwierząt pokonują naturalne bariery i zdobywają dogodne siedliska, będąc przywiązanym do określonych miejsc lęgu, co ogranicza liczbę stanowisk lęgowych.

  "Wyniki są fascynujące" - zauważa jeden z naukowców, Juan F. Masello z Instytutu Ornitologii im. Maxa Plancka. "Wbrew naszym oczekiwaniom, populacja przodków wywodzi się z tej strony Andów, która graniczy z Pacyfikiem, tam gdzie leży obecnie Chile i gdzie utrzymały się jedynie niewielkie kolonie. Stamtąd gatunek podjął jedną, udaną przeprawę przez Andy. Z tej wyjściowej populacji wzięły początek dwa podgatunki argentyńskie. Jeden z nich z powodzeniem rozprzestrzenił się wzdłuż rzek, docierając do Oceanu Atlantyckiego, gdzie obecnie tworzy największe kolonie. W El Cóndor gatunek ten zbudował największą kolonię papuzią na świecie, liczącą ponad 35.000 par lęgowych."

  Patagonki to kolorowe stworzenia, które lęgną się w koloniach zakładanych wysoko na klifach piaskowców lub wapieni. Wąwozy z koloniami są zwykle usytuowane wzdłuż rzek i w dolinach po obu stronach Andów, jak również wzdłuż klifów na wybrzeżu atlantyckim.

  Naukowcy przeprowadzili 2 przeglądy obejmujące ponad 13.000 kilometrów i odkryli 66 kolonii patagonek, z których zebrali naturalnie zrzucone pióra. Za pomocą materiału genetycznego pozyskanego z zebranych piór byli w stanie rozszyfrować relacje między poszczególnymi koloniami.

  "Dane genetyczne zostały ułożone w czasie według wieku skamielin" - wyjaśnia Petra Quillfeldt, również z Instytutu Ornitologii im. Maxa Plancka. "W ten sposób byliśmy w stanie oszacować, że przelot nad Andami datuje się na ponad 120.000 lat temu."

  Zespół ocenia, że przeprawa odbyła się gdzieś nad wysokimi Andami, w pobliżu szczytu Aconcagua (6.962 metrów nad poziomem morza), prawdopodobnie nad przełączą znajdującą się na wysokości ponad 3.000 metrów n.p.m.

  Odkrycia dokonane w toku tych badań pomogą również w pewnym stopniu w ochronie i konserwacji różnych podgatunków. Przykładem może być podgatunek chilijski - jest zagrożony wyginięciem, bowiem pozostało zaledwie od 5 do 6 tysięcy osobników. Niestety wiele z nich jest nadal łapanych i sprzedawanych jako zwierzęta domowe.

  Wzmocnienie działań ochronnych nabiera jeszcze większej wagi w świetle głębokich różnic genetycznych między rozmaitymi podgatunkami chilijskimi.

  Podobnie w Argentynie zagrożone są północne podgatunki, gdyż w naturalnym środowisku pozostało zaledwie 2.000 par lęgowych. Największy pod względem liczebności gatunek, który zadomowił się w Patagonii (na południu Argentyny) jest zagrożony zniszczeniem siedlisk, gdyż stepy są w szybkim tempie przekształcane na miejsca uprawy soi.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Puja Raimondiego (Puya raimondii) – gatunek roślin zielnych z rodziny bromeliowatych, występujący endemicznie w wyższych partiach (3200 do 4800 m n.p.m.) Andów peruwiańskich i boliwijskich. Jest największym przedstawicielem swojej rodziny. Gatunek zagrożony wyginięciem, nazwany został na cześć odkrywcy – Antonia Raimondi. Roślina może żyć ponad 100 lat, po zakwitnięciu obumiera. Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.). Plestiodon longirostris – gatunek krytycznie zagrożonej wyginięciem jaszczurki z rodziny scynkowatych (Scincidae). Jest niewielka i mocno zbudowana, długość jej ciała wraz z ogonem może przekraczać 17 cm. Występuje endemicznie na archipelagu Bermudów, gdzie jeszcze w XIX wieku była bardzo pospolita. Ze względu na zajmowanie jej siedlisk przez ludzi oraz introdukcję drapieżników liczebność gatunku gwałtownie spadła, obecnie populacja liczy jedynie kilkaset osobników. Analizy molekularne sugerują, że P. longirostris jest ostatnim żyjącym przedstawicielem linii ewolucyjnej północnoamerykańskich scynków z rodzaju Plestiodon, która oddzieliła się od pozostałych jaszczurek należących do tego rodzaju co najmniej 11,5 mln lat temu. Odnalezione skamieniałości dowodzą, że pod względem morfologii układu kostnego gatunek ten nie zmienił się od ponad 400 tys. lat.

  Andy Patagońskie – południowa część Andów leżąca w Argentynie i Chile, na południe od równoleżnika 42°S. Liczą około 2000 km długości. Składają się na nie dwa pasma - Kordyliera Główna i Kordyliera Nadbrzeżna. Cuyo - historyczny region Argentyny, składa się z prowincji San Juan, San Luis oraz prowincji Mendoza. Obecnie nazwa Cuyo wykorzystywana jest przy produkcji wina. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej popularnych turystycznie regionów Argentyny, w jego obrębie znajdują się najwyższe pasma górskie Andów, w tym najwyższy szczyt Aconcagua oraz park Ischigualasto. Głównym obszarem działań gospodarki jest tu: winiarstwo, produkcja wina stanowi prawie 80% produkcji krajowej. Ponadto znajdują się tu również uprawy oliwek, ziemniaków, pomidorów a także występują bogate złoża ropy naftowej. Gleby regionu są suche, zasilane głównie przez wodę z topniejących śniegów na masywach górskich.

  Aconcagua, Cerro Aconcagua (w języku keczua: Acconcahuac – Kamienny Strażnik) – najwyższy szczyt Andów, Ameryki Południowej oraz całej Ameryki (także półkul zachodniej i południowej) o wysokości 6961 m n.p.m. Leży w Andach Południowych, w Kordylierze Głównej, na obszarze Argentyny, nieco ponad 110 km na północny zachód od miasta Mendoza. Aconcagua tworzy rozległy masyw (o długości 60 km), zbudowany głównie z granitów, pochodzenia wulkanicznego. Jest pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami, z których 7 spływa na wysokość 3900 m n.p.m. Lista najwyższych budynków w Singapurze: Singapur jest jednym ze światowych centrów handlu i finansów. Jego śródmieście pełne jest wysokich gmachów, zarówno biurowych jak i mieszkalnych, ze względu na małą ilość gruntów pod budowę. Jednak powyżej 150 metrów mają praktycznie jedynie budynki biurowe. Najwyższy mieszkalny ma 120 metrów wysokości. Obecnie aż 9 wieżowców wznosi się ponad 200 metrów. Ponad 100 metrów natomiast ma około 90 budynków. Lista budynków które można uznać za wieżowce liczy obecnie 43 pozycje. W budowie obecnie jest jednak jeszcze 11 budynków które po ukończeniu ich budowy znajdą się na tej liście. Żaden jednak nie przewyższy trójki najwyższych (są tej samej wysokości). Zaczęły one tu powstawać w latach 70. Zbiegiem lat powstawało ich tutaj coraz więcej, a proces ten trwa do dziś. Z tą różnicą, że obecnie wszystkie budynki, które są w trakcie budowy, będą wieżowcami mieszkalnymi. A Marina Bay Tower, stanie się jednym z wyższych budynków mieszkalnych na świecie.

  Droga krajowa A006 (hiszp. Ruta Nacional A006) - zniszczona droga w Andach, w Argentynie o długości 8,5 km, która obecnie łączy miejscowość Las Cuevas położoną na północnym zachodzie prowincji Mendoza z figurą Chrystusa Zbawiciela z Andów znajdująca się na granicy Argentyny i Chile. Poruszanie się po drodze jest możliwe tylko w lato. Lista najwyższych budynków w Chicago: Chicago jest trzecim co do wielkości miastem w USA i drugim pod względem rozmiarów skupiskiem wieżowców w tym kraju. Obecnie znajduje się tu ponad 200 budynków, których wysokość przekracza 100 metrów. W budowie jest 16 budynków ponad 150-metrowych, w tym kilka przekraczających 200 metrów. Najwyższy z nich to 415-metrowy Trump International Hotel & Tower, który ma stać się drugim co do wysokości budynkiem w tym mieście. Łącznie, przyszłych wieżowców, które obecnie się buduje lub czekają na rozpoczęcie prac, jest 100.

  Kordyliera Nadbrzeżna (hiszp. Cordillera de la Costa) – skrajnie zachodni, leżący w Chile nadmorski łańcuch Andów, o średniej wysokości około 2500 m n.p.m. Leży u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Od strony lądu ograniczony podłużnymi obrzeżeniami: Atrato-San Juan i Doliną Środkowochilijską.

  Pekari Wagnera (Catagonus wagneri) – gatunek ssaka z rodziny pekari (Tayassuidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Catagonus. Występuje w Paragwaju, Boliwii i Argentynie. Charakteryzuje się dłuższymi uszami, nosem i ogonem od pozostałych gatunków pekari, jest też z nich największy. Żyje w stadach liczących do 10 osobników. Żywi się głównie kaktusami, gdyż występuje w regionie suchym. Po raz pierwszy został opisany, na podstawie skamieniałości, w 1930. Uważano go początkowo za gatunek wymarły. Jest zagrożony wyginięciem w wyniku utraty naturalnych siedlisk.

  Koszatniczka pospolita, koszatniczka zwyczajna, koszatnica (Octodon degus) – gatunek gryzonia z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae), zamieszkujący obszar w Chile między wybrzeżem Oceanu Spokojnego i zachodnimi zboczami Andów, najliczniej pomiędzy Vallenar a Curicó (28-35°S) do wysokości 1200 m n.p.m. W Chile jest ssakiem o najliczniejszej populacji. W Polsce wyjątkowo stwierdza się osobniki zdziczałe.

  Dodano: 20.07.2011. 18:17  


  Najnowsze