• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsze żurawie zwiastują wiosnę na polskim biegunie zimna

  13.03.2012. 21:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsze żurawie zlatują na Suwalszczyznę zwaną polskim biegunem zimna. Nie ma jeszcze bocianów, bo mijająca zima, chociaż krótka, była mroźna. 

  Na polski biegun zimna ptaki zlatują najpóźniej, nie tylko ze względu na dłuższą drogę do przebycia, ale głównie ze względu na srogi klimat. Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego powiedział PAP, że widział pierwsze żurawie w parku, ale innych ptaków, które przylatują tutaj wiosną, jeszcze nie ma.

  ,,Jeziora są jeszcze skute lodem, jest dość zimno, ale pojawienie się żurawi to już symptom, że wiosna jest blisko" - zapewnił Misiukiewicz.

  Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska także widziała żurawie w Dolinie Czarnej Hańczy. Według niej z pewnością zaraz przylecą kolejne gatunki ptaków, m.in. bociany.

  Tegoroczna zima na Suwalszczyźnie była krótka, ale mroźna i to naturalnie powoduje - według Misiukiewicza - że przyloty ptaków są trochę opóźnione. Zdarzało się, że żurawie pojawiały się na Suwalszczyźnie już pod koniec lutego.

  PAP - Nauka w Polsce

  bur/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Żurawie, żurawiowate, żurawie właściwe (Gruidae) – rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Nazwą żurawie określa się też jedną z podrodzin tej rodziny (Gruinae). Koronniki, żurawie koroniaste (Balearicinae) – podrodzina ptaków z rodziny żurawi (Gruidae). Zamieszkują Afrykę na południe od Sahary. Najbardziej charakterystyczną cechą jest imponująca korona z piór na głowie. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych, koronniki siadają na drzewach, budują tam też gniazda. Dzień Świszcza, również Dzień Świstaka, ang. Groundhog Day – doroczne święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, którego bohaterem jest świszcz (wbrew popularnemu w Polsce wyobrażeniu nie chodzi tu o świstaka). Jeżeli w tym dniu zwierzę zobaczy swój cień, co sprawdza się wyciągając świszcza z nory, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie, to oznacza, że wiosna jest już blisko.

  Tatiana Samojłowa (ros. Татьяна Евгеньевна Самойлова, ur. 4 maja 1934 w Leningradzie) – rosyjska aktorka. Sławę przyniosła jej rola w filmie Lecą żurawie (1957), nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Cannes. Żuraw portowy lub żuraw stoczniowy - żuraw o specjalnym zastosowaniu. Używane w dokach portowych do załadunku i rozładunku statków oraz przy montażu i remoncie obiektów pływających. Odrębność nazwy żurawi portowych od stoczniowych bierze się wyłącznie z faktu, że zwykle stocznia i port wodny stanowią odrębne jednostki gospodarcze. Zarówno żurawie portowe i stoczniowe są zwykle montowane na szynowym podwoziu. Budowane są także żurawie pływające. Zazwyczaj mają konstrukcję wypadową, gdzie cały mechanizm pochyla się w taki sposób, że przenoszony ładunek pozostaje zawsze na tej samej wysokości; dopiero po osiągnięciu odpowiedniego położenia opuszczany jest (lub podnoszony) za pomocą cięgnika.

  Klucz – charakterystyczna formacja tworzona podczas wędrówki przez migrujące ptaki. Zwykle ma kształt litery "V", często z jednym ramieniem dłuższym. Takie formacje tworzą gęsi, kaczki i żurawie. Ptaki lecące za innymi w takiej formacji zużywają mniej energii, niż w przypadku lotu samodzielnego. Ta oszczędność nie dotyczy osobnika będącego na czele formacji. Z tego powodu ptaki lecące w kluczu zmieniają się na swoich pozycjach, dzięki czemu wszystkie osobniki zyskują na wspólnym locie. Michaił Konstantinowicz Kałatozow (ros. Михаил Константинович Калатозов, właśc. Micheil Konstantines dze Kalatoziszwili, gruz. მიხეილ კონსტანტინეს ძე კალატოზიშვილი; ur. 28 grudnia 1903 w Tbilisi, zm. 27 marca 1973 w Moskwie) – radziecki reżyser filmowy pochodzenia gruzińskiego, twórca nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu Lecą żurawie.

  Dodano: 13.03.2012. 21:04  


  Najnowsze