• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwszy pacjent oddziału leczenia rysi w Przemyślu

  05.01.2012. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  6-miesięczny ryś jest pierwszym pacjentem oddziału leczenia tych zwierząt, który rozpoczął działalność w ramach Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował lekarz weterynarii tego ośrodka Radosław Fedaczyński. 

  "Młodego rysia znaleźliśmy w Birczy. Prawdopodobnie stracił matkę i podszedł w pobliże zabudowań. Był bardzo słaby, odwodniony. Miał m.in. zapalenie jelit. Wymagał szybkiej i specjalistycznej opieki. Powoli jednak odzyskuje siły" - powiedział Fedaczyński.

  Zastrzegł, że zwierzę zostanie wypuszczone na wolność dopiero wiosną.

  Oddział powstał przy pomocy finansowej Karpackiej Spółki Gazownictwa. Obok budynku, gdzie są leczone rysie, znajduje się duża woliera dla drapieżników w trakcie rehabilitacji.

  Do tej pory wymagające leczenia rysie z Podkarpacia transportowane były do ośrodka w Mikołowie koło Katowic lub do ogrodów zoologicznych.

  "Zakładamy, że będą do nas trafiać głównie rysie poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych lub ranione przez kłusowników" - wyjaśnił Fedaczyński.

  Lasy Podkarpacia, głównie Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz Pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego, są największą w Polsce ostoją rysia. Na Podkarpaciu żyje ponad 200 rysi. Należą one do zwierząt, które widuje się niezmiernie rzadko. Ich tropy można czasami spotkać tylko w dzikich, niedostępnych, śródleśnych kotlinach.

  Ryś jest jednym z największych drapieżników Europy. W naszym kraju jest gatunkiem rzadkim, objętym rygorystyczną ochroną, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

  Jest drapieżnikiem z rodziny kotów. Ma brązowo-szare futro w czarne cętki, na końcach uszu pędzelki czarnych włosów. Długość ciała rysia dochodzi do 130 cm, długość ogona do 30 cm.

  Najczęściej występuje u nas w niższych partiach gór, w pobliżu siedzib saren, na które chętnie poluje. Sporadycznie atakuje jelenie. W przeciwieństwie do innych drapieżników nie uznaje padliny; woli świeże mięso z upolowanych zwierząt.

  W Polsce, choć mniej licznie, rysie występują również w Puszczy Białowieskiej i w Tatrach. Sztucznie zasiedlono je też w Kampinoskim Parku Narodowym i w Puszczy Piskiej.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ośrodek rehabilitacji zwierząt – placówka przeznaczona do leczenia i rehabilitacji zwierząt dziko występujących, które wymagają okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Z zasady w ośrodkach tych nie przetrzymuje się zwierząt, które w opinii lekarza weterynarii nie będą nigdy zdolne do życia na wolności. Osobniki takie poddaje się eutanazji, co może stanowić konflikt między gatunkową ochroną zwierząt i humanitarną ochroną zwierząt. Szczeżuja wielka (Anodonta cygnea) – palearktyczny gatunek małża z rodziny skójkowatych (Unionidae). Największy małż występujący w Polsce. Osiąga długość do 20 cm, ma muszlę delikatną, bez zamka (zamek zredukowany, nie występują żadne zęby, ani listwy). Żyje w wodach bieżących i stojących na terenie Europy, spotykana również na Syberii. W Polsce była dawniej pospolita, obecnie jest gatunkiem rzadkim, objętym ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt została zaliczona do kategorii EN (gatunki bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożone). Ryś, ryś euroazjatycki (Lynx lynx) – gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi (Lynx). Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. Został opisany naukowo przez Karola Linneusza w 1758 roku pod nazwą Felis lynx. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i chronionym. Badaniem populacji rysia w Polsce zajmuje się Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Instytut Ochrony Przyrody PAN.

  Humanitarna ochrona zwierząt – termin wypracowany przez doktrynę prawa na oznaczenie ogółu przepisów mających na celu ochronę każdego zwierzęcia przez cierpieniem zadawanym ze strony człowieka. Jest częścią prawa ochrony zwierząt obok gatunkowej i użytkowej ochrony zwierząt. Tygrys (Panthera tigris) – gatunek dużego, drapieżnego ssaka łożyskowego z rodziny kotowatych (Felidae), największy z żyjących współcześnie czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości. Rekordowa masa ciała samca tygrysa syberyjskiego wynosi 423 kg. Doskonale skacze, bardzo dobrze pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej liczny w całej Azji, zawsze budzący grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie – z powodu zagrożenia, jakie stanowi dla ludzi i zwierząt hodowlanych. Wytępiony w wielu regionach, zagrożony wyginięciem, został objęty programami ochrony. Największa dzika populacja żyje w Indiach. W niektórych regionach Indii tygrysy są uważane za zwierzęta święte.

  Cmentarz dla zwierząt – wydzielone miejsce pochówku zwierząt domowych. Przez ustawodawców stosowany jest też termin "grzebowisko" – specjalnie w odniesieniu do większych zwierząt, bardziej gospodarczych niż domowych. Świstak tatrzański (Marmota marmota latirostris) – endemiczny podgatunek świstaka występujący w Tatrach. W przeszłości był zwierzęciem łownym, w XIX wieku jego liczebność drastycznie spadła. Jest roślinożercą aktywnym latem, żyje w terytorialnych klanach rodzinnych w górach od regla górnego do piętra turniowego. Należy do najrzadziej występujących zwierząt kręgowych w Polsce i podlega tu ścisłej ochronie gatunkowej. Chroniony jest także prawnie na Słowacji. Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce oraz Polska Czerwona Księga Zwierząt określają świstaka tatrzańskiego jako podgatunek silnie zagrożony (EN), zaś Czerwona lista dla Karpat dla Polski nadaje mu oznaczenie „CR” – skrajnie zagrożony. Jest to zwierzę stosunkowo słabo poznane.

  Dodano: 05.01.2012. 00:33  


  Najnowsze