• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podkarpacie: orły przednie budują gniazda

  08.02.2011. 00:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Żyjące w polskich Karpatach orły przednie zaczynają tokować i odbudowywać gniazda - informuje Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. "Od kilku dni obserwujemy ożywienie wśród orłów przednich. Zaczynają tokować, a niektóre poszerzają już zeszłoroczne gniazda" - powiedział Stój.

  Jego zdaniem, takie zachowanie jest wynikiem łagodnej zimy. "Temperatury powietrza z każdym dniem są coraz wyższe, zszedł już śnieg. W konsekwencji prowadzi to do takiego zachowania orłów, właściwego wczesnej wiośnie" - dodał.

  Przypomniał, że "tegoroczną, łagodną zimę orły przednie spędziły w swoich rewirach". "W poszukiwaniu pożywienia nie musiały oddalać się od swoich gniazd, schodzić w niższe partie gór" - zauważył ornitolog.

  W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach.

  Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

  Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Polikalizm – tworzenie przez jedną kolonię mrówek wielu gniazd utrzymujących między sobą więzi. Kolonia mrówek może posiadać gniazda stanowiące stacje pokarmowe oraz gniazda, w których wychowywane jest potomstwo. Większe – z głęboko znajdującymi się komorami – pełni rolę gniazda, w którym mrówki zimują.

  Zupa z jaskółczych gniazd – popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie przyrządzana na bazie jadalnych gniazd salangan (ptaków z rodziny jerzykowatych, z rodzaju Aerodramus oraz Collocalia). Gniazda takie zawierają znaczną ilość przydatnych dla organizmu mikroelementów - wapnia, potasu i magnezu.

  Gniazdo – różnego typu konstrukcje, wykonane przez zwierzęta jako schronienie, a zwłaszcza jako miejsce wylęgu i odchowywania młodych. Gniazda budują stawonogi, ryby, żaby, ptaki, a także gady. Gniazda pełniące funkcje inkubatorów budowały także dinozaury. Ssaki budują zwykle gniazda mieszkalne lub legowiska.

  Gniazdo – różnego typu konstrukcje, wykonane przez zwierzęta jako schronienie, a zwłaszcza jako miejsce wylęgu i odchowywania młodych. Gniazda budują stawonogi, ryby, żaby, ptaki, a także gady. Gniazda pełniące funkcje inkubatorów budowały także dinozaury. Ssaki budują zwykle gniazda mieszkalne lub legowiska.

  Kłąb zimowy – skupisko o kształcie nieco spłaszczonej kuli, jakie tworzą zimujące pszczoły w celu ochrony przed chłodem. Wewnątrz kłębu złożonego z warstw pszczół i plastrów gniazda utrzymuje się temperatura wynosząca około 18–20 °C – jesienią i na początku zimy, a około 34 °C – na przedwiośniu, gdy rozpoczyna się czerwienie. Zewnętrzna warstwa kłębu, złożona z ciał pszczół siedzących zwarcie, rozluźnia się przy wzroście temperatury zewnętrznej, a staje się bardziej zwarta przy jej spadku, wskutek czego objętość kłębu ulega zmianom. Kłąb zimowy umieszcza się jesienią na plastrach naprzeciw wylotu, a zimą przesuwa się powoli ku górze i ku tyłowi gniazda, zjadając stopniowo miód, z którego przedtem zgryzają zasklep. Przy niskiej temperaturze pszczoły nie mogą przejść na boczne plastry, nawet wówczas, gdy w obsiadanych przez kłąb plastrach zapasy się wyczerpią.

  Gniazda (słow. Hniezdne, węg. Gnézda) – wieś na Słowacji w kraju preszowskim, powiecie Lubowla. Położona jest nad Popradem. Przez Gniazda przebiega droga krajowa nr 77.

  Kamienka (w języku polskim Kamionka) – płynący na Słowacji potok, lewy dopływ Popradu. Ma źródła na wysokości około 950 m na południowych stokach głównego grzbietu Małych Pienin, na wschód od Wysokich Skałek. Spływa początkowo na południe, a poniżej Przełęczy Korbalowej zmienia kierunek na południowo-wschodni. Na tym odcinku jego dolina oddziela Małe Pieniny od Magury Spiskiej. Potem wypływa na Kotlinę Lubowelską, przepływa przez miejscowość Kamionka (słow. Kamienka) i w miejscowości Gniazda (Hniezdne) uchodzi do Popradu. Głównymi dopływami są: spływający z Magury Spiskiej Chotarny potok oraz spływający z Małych Pienin potok Riečka (dopływ Kamienki).

  Dodano: 08.02.2011. 00:05  


  Najnowsze