• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podkarpackie/Odlatują żurawie

  28.09.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Nawet po kilkanaście liczących od 20 do 150 osobników kluczy żurawi dziennie przelatuje nad Przełęczą Dukielską w Beskidzie Niskim na Podkarpaciu - poinformował ornitolog Marian Stój.
  "Ostatnie chłodne noce sprawiły, że rozpoczęły się odloty żurawi do miejsc zimowania. Proces ten potrwa do połowy października" - powiedział Stój.

  Dodał, że na Podkarpaciu odlatujące klucze żurawi widziane były także m.in. w okolicach Dębicy, Mielca i Krosna.

  Żurawie wędrują tworząc klucze w kształcie litery "V". Zimują w Afryce Północnej i krajach basenu Morza Śródziemnego. Do Polski wrócą na przełomie marca i kwietnia.

  Żurawie są wysokie, mierzą nawet do 130 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi 220 cm. Mają wysmukłą sylwetkę, długie nogi i długą szyję. Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami. Żurawie łączą się w pary na całe życie.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Żuraw stepowy (Grus virgo) – gatunek dużego ptaka wędrownego z rodziny żurawi (Gruidae), zamieszkujący północno-zachodnią Afrykę, Półwysep Iberyjski, wybrzeża Morza Czarnego i pas Azji Środkowej aż po Japonię. Zimuje w północno-wschodniej Afryce oraz zachodniej i południowej Azji. Do Polski zalatuje wyjątkowo (większość obserwowanych osobników to prawdopodobnie uciekinierzy z niewoli). Żuraw białogłowy (Grus monacha) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi. Występuje we wschodniej Azji. Narażony na wyginięcie. Koronniki, żurawie koroniaste (Balearicinae) – podrodzina ptaków z rodziny żurawi (Gruidae). Zamieszkują Afrykę na południe od Sahary. Najbardziej charakterystyczną cechą jest imponująca korona z piór na głowie. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych, koronniki siadają na drzewach, budują tam też gniazda.

  Żuraw mandżurski (Grus japonensis) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae). Jest drugim co do rozmiaru ciała dzikim żurawiem na świecie. We Wschodniej Azji jest symbolem szczęścia i wierności. Żuraw białoszyi (Grus vipio) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae). Ptak ten osiąga wysokość do 130 cm i wagę 5,6 kg. Ma różowe nogi i szaro-białe upierzenie ciała, poza upierzeniem w okolicy oczu, które jest czerwone.

  Koronnik szary (Balearica regulorum) – gatunek ptaka z rodziny żurawi (Gruidae). Zamieszkuje głównie suche sawanny w Afryce, na południe od Sahary, chociaż gniazduje w środowiskach nieco bardziej mokrych. Żuraw rajski, żuraw błękitny, żuraw Stanleya (Grus paradisea) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae), występujący głównie w RPA.

  Dodano: 28.09.2011. 00:19  


  Najnowsze