• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polsko-wenezuelski zespół naukowo-eksploracyjny zdobył szczyt Tramen Tepui w Wenezueli

  17.02.2012. 10:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  14 lutego o godz. 15.30 polsko-wenezuelska wyprawa pod patronatem National Geographic Polska osiągnęła niezdobyty wcześniej, trudny szczyt Tramen Tepui (2726 m n.p.m.) położony na granicy Wenezueli i Gujany. Pierwszymi zdobywcami zostali: Carlos Mario Osorio, Alberto Raho i Polak - alpinista i fotograf Marek Arcimowicz.

  Wyprawą kierował w bardzo trudnych warunkach dziewiczego, górskiego lasu deszczowego, Michał Kochańczyk - poinformowała PAP Monika Rogozińska, prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club.

  W zespole śmiałków znajduje się również Izabela Stachowicz, absolwentka biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - miłośniczka tropikalnych ekosystemów i naukowych wyzwań oraz Manuel Mosquera, Wenezuelczyk, pasjonat wspinaczki, która stała się jego sposobem na życie.

  Polska biolog pobiera próbki owadów i roślin. Jak poinformowali uczestnicy wyprawy Monikę Rogozińska już teraz wiadomo, że Izabela Stachowicz odkryła nieznany wcześniej endemiczny gatunek żaby. Pomocy przy identyfikacji kolejnych gatunków udzieli Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  "Lał deszcz. Wszystko mieliśmy mokre włącznie ze śpiworami - mówił przez telefon Monice Rogozińskiej Marek Arcimowicz. - Nocą temperatura spadała do kilku stopni. Po dotarciu na szczyt Tepui, gęsto zarośniętego płaskowyżu, zaczęliśmy penetrować teren. Gęstwina sprawiła, że prawie cztery godziny poszukiwaliśmy potem miejsca zejścia, tam, gdzie zostawiliśmy sprzęt wspinaczkowy."

  Bieżące komunikaty na temat wyprawy można śledzić na oficjalnej stronie internetowej przedsięwzięcia: http://wenezuela.esri.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tramen Tepui - szczyt górski o wysokości 2726 m n.p.m. położony na granicy Wenezueli i Gujany, w regionie La Gran Sabana, w północno - wschodniej części Wyżyny Gujańskiej. Zbudowany jest z piaskowca. Auyantepui (Auyantepuy, Auyan-Tepui or Aiyan-tepui) - jest najczęściej zwiedzanym i słynnym tepui w Wenezueli, oraz jednym z największym (lecz nie najwyższych) tepui, o obszarze 700 km² na wyżynie La Gran Sabana w stanie Bolivar. Nazwa płaskowyżu, oznacza w miejscowym języku Pemon "Góra Diabła" Izabela Rogozińska (także: Izabella Rogozińska, a przedtem Izabella Jędrzejowska) z domu Remiszewska (ur. w 1918; zm. 21 kwietnia 1994 w Warszawie (?)) - tłumaczka literatury francuskiej, żona pisarza Juliana Rogozińskiego. Syn - Krzysztof Jędrzejowski.

  Park Narodowy Canaima (hiszp. Parque National Canaima) – park narodowy położony w południowo-wschodniej części Wenezueli, przy granicy z Gujaną i Brazylią. Park obejmuje wysoki płaskowyż w północnej części Wyżyny Gujańskiej (1500–2000 m n.p.m.), ponad którym wznoszą się płaskie góry stołowe (tepui). Do największych należą Auyán, Roraima, Cuquenan i Acopan. W parku Canaima położony jest wodospad Salto Angel (979 m wysokości), z najdłuższym swobodnym spadkiem wody na świecie 807m. Park został założony w 1962 roku. Jego powierzchnia wynosi 30 110 km². Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – najmłodszy z piętnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstał w roku 2002 na bazie Instytutu Biologii Molekularnej wchodzącego w owym czasie w skład Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Siedziba WBBiB mieści się przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie na terenie III Kampusu UJ. Wydział dysponuje nowoczesnymi laboratoriami oraz bardzo dobrze wyposażonymi salami dydaktycznymi.
  Prace naukowe prowadzone na WBBiB mają zróżnicowany charakter. Wśród nich można wyróżnić m.in.


  Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie. Wywodzi się z Gabinetu Archeologicznego Uniwersytetu, założonego w 1867 roku przez prof. Józefa Łepkowskiego. Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Instytutu Zoologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie.

  Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego – jeden z piętnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego siedziba znajduje się przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie. Powstał w roku 1951. Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (ING UJ) - jednostka dydaktyczna będąca częścią Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych.

  Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (w skrócie IFWsch UJ lub IFW UJ) – jednostka naukowo-dydaktyczna na Wydziale Filologicznym UJ.

  Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego – jeden z piętnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego siedziba znajduje się przy ul. Michałowskiego 12 w Krakowie. Powstał w roku 2007.

  Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego - jeden z największych wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Istnieje od 1996 roku. W jego skład wchodzi osiem instytutów i trzy katedry. W roku akademickim 2009/2010 na WZiKS kształci około 5,5 tys. studentów. Od lutego 2009 jego siedziba znajduje się na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ przy ul. Łojasiewicza 4. Dziekanem wydziału jest dr hab. Jacek Ostaszewski, prof. UJ. Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (IH UJ) - jednostka organizacyjna Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, powołana do życia 24 kwietnia 1970. Jeden z 6 instytutów tworzących Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego – jeden z piętnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego siedziba znajduje się przy ul. Gołębiej 24 w Krakowie. Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego (od października 2006 roku jako skład męski Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego) − najstarszy chór akademicki w Polsce i jeden z najstarszych w Europie, założony w 1878 roku przez Wiktora Barabasza i Józefa Walczyńskiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Śpiewakami Chóru są studenci i absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także innych krakowskich Uczelni. Obecnie skład koncertowy Chóru Męskiego liczy 18-20 osób.

  Dodano: 17.02.2012. 10:19  


  Najnowsze