• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powstanie Centrum Geoedukacji

  17.10.2010. 00:50
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W rezerwacie geologicznym Wietrznia w Kielcach powstanie Centrum Geoedukacji, które jest jednym z elementów Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.  Jak powiedziała dyrektor Geoparku Kielce, Elżbieta Czajkowska, cały projekt będzie kosztować ponad 32 mln zł i zostanie dofinansowany w 85 proc. z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. Centrum Geoedukacji jest najdroższą częścią Szlaku. Jego koszt to ponad 19 mln zł.

  14 października podpisano umowę na budowę Centrum z wykonawcą - firmą Eiffage Budownictwo Mitex S.A., która wcześniej budowała m.in. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

  W rezerwacie w ciągu roku zostanie wzniesiony budynek, a w nim część ekspozycyjna - Galeria Ziemi, część edukacyjna służąca dzieciom i młodzieży oraz centrum konferencyjne. Wystawy geologiczna mają być tam prezentowane w sposób nowatorski. Swoje miejsce znajdzie tam m.in. tetrapod z Zachełmia - pierwszy czworonóg, który wyszedł z wody. Zagospodarowany zostanie też teren wokół budynku, powstaną miejsca parkingowe oraz plac zabaw.

  Centrum ma prezentować georóżnorodność regionu świętokrzyskiego w sposób przystępny i ciekawy, ma przekazywać wiedzę geologiczną laikom i przyciągać turystów, nie tylko z Polski. Będzie to centrum informacji o atrakcjach geologicznych regionu.

  Kolejne elementy Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, to budowa centrum konferencyjnego i pawilonu wystawienniczego na terenie rezerwatu archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich oraz budowa infrastruktury przy obiektach geologicznych gminy Chęciny. Cały szlak, wiodący od Bałtowa poprzez Krzemionki, Nową Słupię, Święty Krzyż, pasmo Łysogór, Bukową Górę, Barczę, Zachełmie, gminę Miedziana Góra i Kielce do Chęcin, zostanie oznakowany.

  Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny powstanie do końca 2011 roku. Gmina Kielce realizuje projekt w partnerstwie z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, gminą Chęciny i Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

  Wietrznia to kamieniołom, w którym wydobywano wapienie i dolomity. W obrębie rezerwatu obserwować można unikalny profil skał dewonu środkowego i górnego, udokumentowany znaleziskami gatunków fauny kopalnej. Wietrznia jest jednym z najważniejszych w Polsce stanowisk paleontologicznych dewonu górnego. Jest jednym z czterech rezerwatów geologicznych w Kielcach.

  Region świętokrzyski jest wyjątkowo bogaty pod względem geologicznym i paleontologicznym. Na początku października odkrywcy ujawnili, że ślady dinozaurów, które odkryto w Górach Świętokrzyskich, pochodzą sprzed 250 mln lat i są starsze o 9 mln lat od najstarszych znanych pozostałości tych zwierząt. W styczniu naukowcy podali, że ślady najstarszych czworonogów odkryto w kamieniołomie w Zachełmiu koło Kielc. AGN

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ jra/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Na mapach: 50°51′09,00″N 20°38′58,38″E/50,852500 20,649550 Centrum Geoedukacji – placówka muzealno-wystawowa będąca częścią Geoparku Kielce i znajdująca się na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia w Kielcach, w województwie świętokrzyskim. Obejmuje wzniesienia Wietrzni (312 m n.p.m.) i sąsiedniego Międzygórza będących przedłużeniem ciągnącego się przez Kielce Pasma Kadzielniańskiego. Zbudowane są z wapienno-dolomitowych skał należących do górnego dewonu. W skład rezerwatu wchodzą trzy połączone ze sobą kamieniołomy wielopoziomowe (Wietrznia, Międzygórz, Międzygórz Wschodni) powstałe w wyniku eksploatacji złoża w latach 1893-1974. Całkowita długość wyrobiska wynosi 800 m. Góra Chełm (Chełmowa) (399 m n.p.m.) – najdalej na zachód wysunięte wzniesienie Pasma Klonowskiego Gór Świętokrzyskich. Wierzchołek porośnięty lasem. W znajdującym się na zachodnim zboczu góry nieczynnym kamieniołomie Zachełmie w 2010 r. odkryto najstarsze do tej pory ślady czworonogów.

  Śródmieście – osiedle samorządowe Ostrowca Świętokrzyskiego. Obejmuje historyczne centrum miasta z Rynkiem i przylegającymi ulicami. Świętokrzyska grupa IV ligi jest jedną z 20 grup IV ligi. Występuje w niej 16 drużyn z województwa świętokrzyskiego. Opiekunem rozgrywek jest Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Kielcach.

  Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu – muzeum, działające w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Siedziba muzeum znajduje się na Świętym Krzyżu (Łysa Góra) (594 m n.p.m.) w granicach administracyjnych Bielin. Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej – Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, zarządzający rozgrywkami województwa świętokrzyskiego z siedzibą w Kielcach. Rolę prezesa pełni od 2000 roku Mirosław Malinowski.

  Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej "Kielce" - odbywający się w Kielcach nieprzerwanie od 1974 roku festiwal muzyczny. Gromadzi młodych ludzi z całej Polski i zagranicy, którzy prezentują dotychczasowe osiągnięcia i doskonalą swoje umiejętności. Festiwal organizowany jest w lipcu i trwa około 2 tygodni. Organizatorem festiwalu jest Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Chorągwi im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wsparcia przy organizacji imprezy udziela także Prezydent Miasta Kielc, Wojewoda Świętokrzyski, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Psałterz Wrześniowy – oratorium z 2006 roku ze słowami Zbigniewa Książka i muzyką skomponowaną przez Piotra Rubika, które jest trzecią i ostatnią częścią, powstałego z inicjatywy prezydenta miasta Kielc (wcześniej wojewody świętokrzyskiego) Wojciecha Lubawskiego, Tryptyku Świętokrzyskiego (zwanego też Tryptykiem Kieleckim).

  Brusznia – wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Kadzielniańskim. Położone na terenie Kielc, około 5 km od centrum miasta.Góra Brusznia 312 m n.p.m. Zbudowane jest z wapieni dewońskich. Niemal w całości porośnięte jest lasem z przewagą sosny. Na szczycie znajduje się charakterystyczny krzyż zwany harcerskim. W przeszłości na Bruszni wydobywano rudy srebra i ołowiu czego pozostałością są liczne zapadliska i zagłębienia.

  Trójkąt – osiedle samorządowe Ostrowca Świętokrzyskiego położone w centrum miasta, na północny zachód od Śródmieścia.

  Kamienna – osiedle samorządowe Ostrowca Świętokrzyskiego położone w centrum miasta, nad rzeką Kamienną, od której wzięło swą nazwę. Plac Wolności w Kielcach (dawn. Plac Bazarowy, Rynek, Plac Obrońców Stalingradu) – plac usytuowany w centrum Kielc. Rozchodzą się od niego ulice Mickiewicza, Słowackiego, Śniadeckich, Głowackiego, Ewangeliczna i Hipoteczna.

  Kolegiata św. Michała Archanioła w Ostrowcu – kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła ulokowany w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Podniesiony do godności kolegiaty 12 czerwca 2000. Festiwal Bluesowo – Rockowy im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień" - polski festiwal muzyczny odbywający się od 2007 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim na terenie Parku Miejskiego im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą imprezy, organizowanej przez ostrowieckie MCK, jest Piotr Bogusław Jędrzejczak. Patronat nad imprezą sprawują Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

  Dodano: 17.10.2010. 00:50  


  Najnowsze