• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pozytywne wieści z pierwszego rezerwatu morskiego w Szkocji

  28.04.2011. 17:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Według wyników nowych badań w Wlk. Brytanii, w pierwszym rezerwacie morskim objętym całkowitą ochroną w Szkocji zamieszkuje już kilka gatunków glonów, o których wiadomo, że sprzyjają bioróżnorodności oraz cenne pod względem komercyjnym przegrzebki.

  Założony na wyspie Arran w 2008 r. rezerwat morski powstał po latach kampanii toczonej przez Community of Arran Seabed Trust (COAST) na rzecz zakazu połowu i innych działań wydobywczych. Celem była ochrona niewielkiego obszaru zatoki Lamlash wyspy Arran, aby umożliwić odbudowę naturalnych ekosystemów i ich rozkwit.

  Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Yorku i COAST pokazują, że rezerwat już niesie dobre wieści zarówno dla rybaków, jak i działaczy ruchu na rzecz ochrony przyrody. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Marine Biology, dostarczają dowodów na to, że cenne ze względów komercyjnych przegrzebki i kilka gatunków glonów znanych ze sprzyjania bioróżnorodności są znacznie liczniejsze w granicach rezerwatu morskiego, gdzie połowy są zabronione w porównaniu do otaczających wód.

  Jak mówi Leigh Howarth, naczelny autor raportu z badań: "Ekosystemy morskie mogą odbudowywać się przez dziesiątki lat, kiedy są objęte ochroną w ramach rezerwatu. Powodem dla którego te badania są tak ekscytujące jest fakt, że to dopiero początek."

  Kluczowym odkryciem badań w rezerwacie morskim jest znacząco większa liczebność niedojrzałych przegrzebków w tym obszarze niż poza jego granicami. Powiązano ją z wysokim poziomem występowania brunatnic i maerl (typ alg morskich, które tworzą warstwy podobne do koralowców) w strefie rezerwatu, w której dorosłe przegrzebki są większe i starsze. Dzięki powiększającym się zasobom przegrzebków w rezerwatach morskich są one w stanie rozmnażać się na większą skalę, pomagając zasiedlić okalające tereny łowiskowe.

  Dr Bryce Beukers-Stewart, kolejny naukowiec zaangażowany w projekt, stwierdził: "To doskonale, że nasze wyniki wskazują na scenariusz korzystny pod każdym względem. Rezerwaty morskie takie jak ten mogą przynieść korzyści zarówno rybakom, jak i działaczom ruchu na rzecz ochrony przyrody."

  Chociaż przegrzebki nie są powszechnie spożywane w Wlk. Brytanii, zajmują trzecie miejsce pod względem wartości dla gospodarki wśród owoców morza, stanowiąc równowartość niemal 50 mln GBP w 2009 r. Mimo swojej wartości dla gospodarki są od dawna drażliwym punktem dla ekologów, gdyż ich pozyskiwanie może doprowadzić do zniszczenia siedlisk dennych.

  Rezerwat morski wysypy Arran, podobnie jak wiele innych rezerwatów morskich zakładanych w innych rejonach Europy i świata, może przynieść ogromne korzyści, a ostatnie badania dostarczają obecnie dowodów na poparcie tych twierdzeń.

  Chociaż rezerwat morski wyspy Arran jest niewielki, to jego sukces ma potężne znaczenie. Zarówno brytyjski, jak i szkocki rząd przyjęły ostatnio ustawy morskie, co oznacza, że powstaną sieci chronionych obszarów morskich wokół linii brzegowej Wlk. Brytanii, z których większość będzie rezerwatami morskimi objętymi całkowitą ochroną, tak jak rezerwat Arran.

  Dr Beukers-Stewart dodaje: "Pomimo pewnego sceptycyzmu panującego w brytyjskim rybołówstwie co do rezerwatów morskich ze względu na brak w znacznym stopniu testów na naszych wodach, prace w Arran dostarczają w odpowiednim czasie pewnych bardzo pozytywnych dowodów na ich potencjał."

  Howard Wood, przewodniczący COAST, również wyraził potrzebę uwzględniania przez rządy tego typu odkryć: "Partnerstwo Uniwersytetu w Yorku z COAST to niezwykle rozwojowa współpraca, ponieważ dostarcza istotnych wyników naukowych na rzecz niezbędnej strategii obszarowej. Niemniej bez woli politycznej wprowadzenia realnych zmian w zarządzaniu naszymi morzami, nie ma znaczenia jak wiele artykułów naukowych zostanie opublikowanych. Mamy nadzieję, że rząd Szkocji potraktuje ten raport z należną uwagą."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Arran Distillery – destylarnia single malt whisky znajdująca się w mieście Lochranza w Szkocji. Jest jedyną gorzelnią na wyspie Arran. Założona w 1995 jest pierwszą legalną destylarnią na wyspie od ponad 150 lat. Na Arran były już wcześniej destylarnie - łącznie ok. 50, jednak większość z nich produkowała tylko na potrzeby innych lub działała nielegalnie. Woda czerpana jest z Loch na Davie.

  Arran (gael. Eilean Arainn) – wyspa brytyjska w zatoce Firth of Clyde, u zachodnich wybrzeży Szkocji. Jej powierzchnia wynosi 427 km², a liczba mieszkańców - 5058 (2001). Arran jest siódmą co do wielkości szkocką wyspą i dziewiątą w kolei z otaczających Wielką Brytanię (wyłączając Irlandię).

  Brodick (szk. Breadhaig) – miejscowość wypoczynkowa, największa położona na szkockiej wyspie Arran nad zatoką Firth of Clyde, znana z własnego browaru, fabryki kosmetyków i świeczek oraz produkcji serów. W mieście, jak i na całej wyspie, znajdują się liczne pola golfowe. Do głównych atrakcji turystycznych zaliczany jest zamek Brodick, otoczony ogrodami z bujną roślinnością. Dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna: hotele, restauracje, schroniska, wypożyczalnie sprzętu.

  Park Narodowy West Coast (ang. West Coast National Park) – park narodowy w zachodniej części Republiki Południowej Afryki u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. W ramach parku ochroną objęte jest 275 km² podmokłych terenów, zamieszkanych przez kolonie ptaków morskich. Od 2000 roku park wchodzi w skład rezerwatu biosfery Cape West Coast.

  Rezerwat ścisły – rodzaj rezerwatu przyrody. Ochrona ścisła w takim rezerwacie polega na całkowitym wykluczeniu ingerencji człowieka. Służy on wyłącznie celom naukowym i dydaktycznym.

  Rezerwat częściowy – rodzaj rezerwatu przyrody. W rezerwatach częściowych dopuszcza się stosowanie, określonych w tzw. planach ochrony, zabiegów hodowlano-pielęgnacyjnych dla osiągnięcia celu ochrony. Rezerwaty częściowe udostępniane są najczęściej dla ruchu turystycznego. Pełnią znaczącą rolę w turystyce i edukacji przyrodniczej.

  Rezerwat przyrody Brzozowy Grąd – rezerwat przyrody położony na wyspie Brzozowy Grąd na Jeziorze Studzienicznym, w Augustowie w województwie podlaskim. Przedmiotem ochrony są stanowiska obuwika pospolitego - objętej całkowitą ochroną rzadkiej rośliny z rodziny storczykowatych.

  Dodano: 28.04.2011. 17:26  


  Najnowsze