• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prawie 78 tys. drzew zasadzono na Święto Drzewa

  17.06.2010. 05:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  78 tys. zasadzonych drzew - to efekty kolejnej edycji przygotowanego przez Klub Gaja programu "Święto Drzewa" - podkreślał 15 czerwca prezes Klubu Jacek Bożek na konferencji w Warszawie, podsumowującej działania podejmowane w ramach akcji w 2009 r.

  Sadzenie drzew i ich ochrona są najprostszym sposobem zapobiegania zmianom klimatycznym - mówił Bożek. Podkreślił, że program "Święto Drzewa" ma wyrabiać szacunek do już rosnących roślin. W ocenie Bożka nie powinno się wycinać drzew, a szczególnie chronione powinny być stare - kilkudziesięcio- czy ponad stuletnie. Czasami zachowanie przy życiu drzewa jest niemożliwe, jednak wtedy wycinając jedno, powinno się zasadzić co najmniej dwa czy trzy - podkreślał.

  "Święto Drzewa" to program edukacji ekologicznej prowadzony przez Klub od 2003 r. Ogłoszone przez Klub święto obchodzone jest co roku 10 października. Oprócz obchodów tego dnia, Klub promuje akcję poprzez zakładanie przyszkolnych ogrodów i parków, oznaczanie drzew pomnikowych, poszukiwanie drzew - świadków historii i zbieranie nasion drzew.

  W ramach akcji ochrony drzew zbierana jest też makulatura. W ramach działań edukacyjnych prowadzone są lekcje tematyczne, wycieczki i zajęcia w terenie, działania artystyczne - przedstawienia i happeningi, konkursy plastyczne, fotograficzne i literackie. Klub prowadzi też akcję sadzenia drzew w intencji pokoju na świecie.

  Z polską organizacją przy realizacji projektu współpracuje islandzka organizacja Skogrektarfelag Grindavíkur (The Forest Nursrey Club) z Grindavik. W ramach wspólnych działań Polacy i Islandczycy zasadzili blisko 6 tys. drzew, m.in. w Reykjaviku.

  Islandzka koordynatorka programu Agusta H. Gisladottir tłumaczyła, że na wyspie, na której prawie nie ma drzew, przekonywano ich, że sadzenie się nie powiedzie. "Po kilku latach naszego działania widać już efekty. Drzewa rosną i mają się dobrze" - mówiła podczas konferencji. Wśród sadzonych w tym kraju drzew przeważały brzozy, które ze względu na klimat nie wyrastają wysoko - dodała.

  Oprócz współpracy z Islandią Klub Gaja przyłączył się do światowej akcji Miliard Drzew dla Planety organizowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). W latach 2008-09 posadzonych zostało 7 mld drzew.

  Podczas światowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze w grudniu 2009 r. Klub Gaja w ramach akcji "Święto Drzewa" rozdał uczestnikom z całego świata 10 tys. nasion (żołędzi) dębów z Puszczy Białowieskiej. "Liczymy, że większość tych nasion z najstarszego naturalnego lasu w Europie, jakim jest Puszcza Białowieska, została zasadzona w różnych krajach świata" - powiedział Bożek.

  Od początku istnienia w 2003 r. programu "Święto Drzewa" wspierają Lasy Państwowe. Nadleśnictwa m.in. nieodpłatnie przekazują sadzonki na potrzeby akcji. Dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan mówił, że w obecnej sytuacji zmian klimatycznych i powodzi, lasy odgrywają ważną rolę w zachowaniu wody w przyrodzie. Podkreślił, 100-letnie drzewo potrafi wchłonąć do 200 litrów wody dziennie, co oznacza, że woda ta nie spłynie w dół rzek.

  Lasy niedawno podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeprowadzenie w programu małej retencji w nizinnej części kraju. Na ten cel trafi prawie 200 mln zł, w części z unijnego Funduszu Spójności. Do 2014 roku ma powstać 3,3 tys. małych obiektów zatrzymujących wodę - progów, podpiętrzeń, zastawek na strumieniach leśnych na terenie 179 nadleśnictw.

  Pigan poinformował, że opracowana jest już druga część programu - dla lasów wyżynnych i górskich. Będzie on kosztował 140 mln zł i obejmie 55 nadleśnictw. Powstanie 3,5 tys. obiektów małej retencji wodnej z naturalnego materiału - drewna i kamienia, dzięki którym zretencjonowanych zostanie 3,3 mln m sześc. wody.

  We wtorek oprócz spotkania z dziennikarzami, przy przedszkolu "Niegocińskie Skrzaty" na warszawskim Służewcu zasadzono dwa drzewa - buk i dąb. Przedszkole było laureatem jednej z poprzednich edycji nagrody "Czarodziejskiego drzewa". W tym roku wśród laureatów znaleźli się m.in. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim - za posadzenie 16 tysięcy drzew i Centrum Edukacji Ekologicznej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim - za ponad 2,7 tys. uczestników akcji.

  Klub Gaja powstał w 1988 roku. Jest jedną z najstarszych niezależnych pozarządowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce. Misją Klubu jest ochrona Ziemi oraz zachowanie środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej dla nas i dla przyszłych pokoleń.

  Program w latach 2008-10 uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego wpłacanych przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. AGO

  PAP - Nauka w Polsce

  drag/ gma/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mamutowiec olbrzymi, sekwojadendron, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo, welingtonia (Sequoiadendron giganteum) – gatunek drzew iglastych, wyróżniających się potężnymi rozmiarami. Osiągają wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy (z Parku Narodowego Sekwoi w Kalifornii znane są pnie drzew ściętych w XIX wieku, o średnicy 12 m i wysokości szacowanej na 135 m). Do gatunku tego należą jedne z najwyższych drzew świata, obok eukaliptusa królewskiego i sekwoi wieczniezielonej. Do Europy pierwsze mamutowce sprowadzono ok. połowy XIX wieku. Są często uprawiane jako drzewa ozdobne w parkach, wymagają klimatu łagodnego, morskiego, są wrażliwe na mróz. W Polsce przemarzają, dlatego większość okazów rośnie w zachodniej części kraju. Zwarcie drzewostanu oznacza rodzaj i stopień wypełnienia przestrzeni przez korony drzew w drzewostanie, pełni istotną rolę w powstawaniu i życiu lasu, wywiera wpływ na kształtowanie się drzew, i ich środowiska. Kradzież leśna to przestępstwo polegające na wyrębie drzewa tj. oderwaniu rosnącego drzewa od podłoża, np. przy użyciu siekiery, piły lub innym sposobem. Przedmiotem czynu jest drzewo rosnące. Zabór drzew powalonych lub uprzednio ściętych jest kradzieżą zwykłą z art 278 § 1 kk. Lasem jest grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,1 ha pokryty roślinnością leśną i przeznaczony do produkcji leśnej lub stanowiący rezerwat przyrody albo wchodzący w skład parku narodowego bądź wpisany do rejestru zabytków.

  Drzewa Sobieskiego – drzewa powiązane legendami z Janem III Sobieskim i jego marszem na odsiecz wiedeńską. Tradycja drzew Sobieskiego znana jest na Górnym Śląsku i jest kulturowym ewenementem na skalę kraju, bowiem w żadnym innym regionie Polski nie wiąże się pochodzenia tak wielu drzew z jednym wydarzeniem historycznym. Cis z Fortingall (ang. Fortingall Yew) − okaz starego cisu pospolitego, rosnący na cmentarzu we wsi Fortingall w Szkocji, w pobliżu geograficznego centrum Szkocji . Dokładne ocenienie wieku tego drzewa jest bardzo trudne, ale szacuje się go na 2000-5000 lat. Ostatnie badania wykazały jednak, że wiek drzewa jest bliższy 2000 lat. Uważane jest za jedno z najstarszych drzew w Europie.

  Drzewostany jednopiętrowe – drzewostany, w których korony drzew położone są zasadniczo na jednym poziomie, zaś liczba drzew występujących pod okapem drzewostanu nie spełnia warunków drugiego piętra. Dąb Jacka Wysmułka – wcześniej zwany Wielkim Mamamuszim, najgrubszy spośród dębów Puszczy Białowieskiej rosnących w zagospodarowanej części Puszczy, pod względem obwodu pnia ustępuje tylko Dębowi Maćkowi rosnącemu w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego . Na wys. 130 cm od nasady pień ma w obwodzie 701 cm (2009 r.), wysokość drzewa -31-32 m. Dąb nosi imię zasłużonego dla Puszczy Białowieskiej leśnika, miłośnika przyrody Jacka Wysmułka. Zresztą Jacek Wysmułek odkrył to drzewo w białowieskim mateczniku i w 1976 roku zgłosił je do wojewódzkiego rejestru drzew pomnikowych.

  Żerdź – strzała drzewa lub jej część o średnicy mierzonej w odległości 1 metra od grubszego końca (tzw. średnicy znamionowej, przy uwzględnieniu kory) wynoszącej dla drzew iglastych 7-14 cm, dla drzew liściastych 7-18 cm. W sortymentacji drewna jest to drewno okrągłe średniowymiarowe. Wyróżnia się żerdzie użytkowe i przemysłowe. Pierśnica – miara stosowana w opisie drzew uzyskiwana w wyniku pomiaru drzewa na wysokości 1,3 metra nad poziomem gruntu (czyli na wysokości klatki piersiowej przeciętnego dorosłego człowieka – stąd nazwa). W naukach leśnych i dendrometrii pomiar dotyczy średnicy pnia i dostarcza jednego z głównych parametrów (obok wysokości pnia) służących do określania miąższości drzewa. W praktyce leśnej, pierśnica służy również do określania wyrażonego w m³ zapasu masy drzew na jednostce powierzchni. W ochronie przyrody w pierśnicy mierzy się zwykle obwód pnia (tzw. obwód pierśnicowy), który należy do podstawowych kryteriów kwalifikujących drzewa do ochrony w formie pomników przyrody.

  Miąższość drewna, miąższość drzewa, masa drzewna – objętość części drzewa, także drzewostanu zwykle ograniczana do drewna okrągłego mierzona w kubikach, czyli metrach sześciennych. Zazwyczaj określa się miąższość nadziemnej części drzew, chociaż pomiarom może podlegać również miąższość całkowita (łącznie z korzeniami). Istotnym parametrem oceny drzewostanu jest przyrost jego miąższości obliczany w m³/ha. Miąższość drzewostanu to suma objętości (miąższości) wszystkich drzew w danym drzewostanie.

  Rozpieracz – drzewo o szybszym rozwoju i silniejszym wzroście od otaczających go innych drzew tego samego gatunku i najczęściej w tym samym wieku. Rozpieracz ma tendencję do zagłuszania innych drzew w swoim otoczeniu, wykształca grube gałęzie i szeroką koronę, jego sękate drewno jest niskiej jakości. Gatunki tworzące rozpieracze to sosna, dąb i buk.

  Klub "Gaja" (dokładnie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja", z siedzibą w Wilkowicach) – jedna z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce. Więźba układ i odległość między sadzonkami w uprawie leśnej lub na plantacjach (np.: drzew szybkorosnących i nasienna) .

  Dzień Drzewa (ang. Arbor Day) – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

  Dodano: 17.06.2010. 05:17  


  Najnowsze