• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przybrzeżne farmy wiatrowe sprzyjają bioróżnorodności

  10.08.2011. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wyniki nowych badań europejskich pokazały, że farma wiatrowa na Morzu Północnym ma niewielki negatywny wpływ na otaczającą faunę. Naukowcy odkryli, że tak naprawdę obecność farmy wiatrowej zapewniła organizmom zasiedlającym dno morza nowe siedlisko naturalne.

  Holenderscy naukowcy z IMARES (Instytut ds. Zasobów Morskich i Badań Ekosystemów) przy Wageningen UR (Uniwersytecie i Ośrodku Badawczym), Bureau Waardenburg i Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morskich (NIOZ) przeanalizowali krótkoterminowe oddziaływanie ekologiczne farmy wiatrowej wybudowanej w pobliżu parku wiatrowego Egmond aan Zee (OWEZ) - pierwszej, przybrzeżnej wielkoskalowej farmy wiatrowej wybudowanej u holenderskich wybrzeży Morza Północnego. Łączna wydajność farmy może zaspokoić zapotrzebowanie na energię 100.000 gospodarstw domowych.

  W artykule opublikowanym w czasopiśmie Environmental Research Letters zespół podsumowuje pierwsze dwa lata prac badawczych na farmie i wyjaśnia znaczący wkład, jaki wniosła ona w bioróżnorodność obszaru poprzez spowodowanie pojawienia się organizmów, takich jak omułki, ukwiały i kraby.

  Zwykle w przypadku budowy farmy wiatrowej naukowcy spodziewają się destrukcyjnych skutków w następstwie umieszczania pali w dnie morza. Może to powodować powstawanie nowego, twardego podłoża w formie stert i skał ochronnych. Do znanych skutków zaliczają się również obecność obracających się skrzydeł turbin wiatrowych, możliwy hałas podwodny i brak innej działalności człowieka, takiej jak połowy komercyjne.

  Aczkolwiek badana farma wiatrowa na Morzu Północnym wydaje się pokazywać coś innego. Naukowcy przyjrzeli się w szczególności oddziaływaniu przybrzeżnej farmy wiatrowej na organizmy bentosowe, ryby, ptaki i ssaki morskie. Zespół odkrył, że przyjęły się nowe gatunki, a na palach turbin wiatrowych i na stosach skał wokół kolumn rozwijają się wspólnoty zwierząt, zwiększając w ten sposób różnorodność biologiczną. Naukowcy odkryli również niewiarygodne bogactwo ryb. Kolejnym interesującym odkryciem wydaje się to, że farma zapewnia schronienie dla dorsza. Morświny również słyszano częściej w obrębie farmy wiatrowej niż poza nią.

  Mimo tych pozytywnych wyników wygląda na to, że nie dla wszystkich gatunków farma jest tak atrakcyjna. Zaobserwowano, że rozmaite gatunki ptaków, w tym głuptaki, unikają jej. Mewy z drugiej strony nie wydają się być zniechęcone jej obecnością, bowiem nie odkryto wyraźnego spadku ich liczby. A w przypadku kormoranów odnotowano wzrost populacji w pobliżu farmy!

  Na szczęście obserwacje naukowców oraz obliczenia modelowe wskazują, że liczba ptaków zderzających się z turbinami jest raczej niewielka.

  Ale czy te wyniki pozwalają stwierdzić w sposób rozstrzygający, że farmy wiatrowe sprzyjają bioróżnorodności? Porównując swoje odkrycia z wcześniejszymi wynikami, holenderscy naukowcy zwracają uwagę, że oddziaływanie farmy wiatrowej zależy od jej lokalizacji i głębokości morza wokół niej. Lokalizacja farmy wiatrowej OWEZ jest korzystna ze względu na stosunkowo małą liczbę ptaków przelatujących nad tym terenem oraz na odległość od wybrzeża. Obecność rozmaitych typów siedlisk i intensywność korzystania z obszaru przez innych również odgrywa dużą rolę w tym, na ile dobrze farma wiatrowa zintegruje się z otoczeniem. W tym przypadku wydaje się, że pośród zgiełku i ruchu tętniącego życiem holenderskiego wybrzeża, przybrzeżna farma wiatrowa oferuje faunie coś w rodzaju cichej oazy.

  Zespół podsumowuje, że pod farmy wiatrowe należy przeznaczać specjalne obszary, aby jak najlepiej unikać zakłóceń na przykład w życiu ptaków. W ten sposób farmy wiatrowe będą generować czystszą energię, wspomagając jednocześnie rozwój bioróżnorodności.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Światowy Dzień Wiatru (ang. Global Wind Day) jest światowym wydarzeniem, które odbywa się co roku w dniu 15 czerwca. Jest ono organizowane przez EWEA (European Wind Energy Association) i GWEC (Global Wind Energy Council) oraz organizacje krajowe. Jest to dzień, w którym promowana jest energia wiatru poprzez przekazywanie informacji o energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii. We współpracy z EWEA i GWEC, krajowe stowarzyszenia energii wiatrowej (np. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej czy Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej) oraz firmy zaangażowane w produkcję energii wiatrowej organizują wydarzenia w wielu krajach na całym świecie. W 2011 roku wiatrowe imprezy zostały zorganizowane w 30 krajach, na 4 kontynentach. Wydarzenia podczas Dnia Wiatru to m.in. wizyty w lądowych i morskich farmach wiatrowych, kampanie informacyjne, ustawianie turbin demonstracyjnych w miastach, warsztaty wiatrowe i parady wiatrowe. Wiele imprez odbyło się w Światowym Dniu Wiatru (15 czerwca), ale były także wydarzenia przed i po nim. W 2012 było już 250 zdarzeń na całym świecie m.in. z bardzo popularnym konkursem fotograficznym. Farma wiatrowa w Lipnikachfarma wiatrowa uruchomiona w lipcu 2011 roku, zlokalizowana w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, na terenie gminy Kamiennik. Farma składa się z 15 turbin wiatrowych REpower MM92 o mocy znamionowej 2 MW każda. Łączna moc znamionowa farmy to 30,75 MW. Farma wiatrowa jest przyłączona do sieci energetycznej Ziębice-Orlęta należącej do firmy EnergiaPro. Elektrownia Wiatrowa Cisowo – elektrownia wiatrowa znajdująca się w Cisowie (woj. zachodniopomorskie). Znajdują się tu dwie farmy wiatrowe. Pierwsza powstała w 1999 roku i składa się z 5 wiatraków. Jej łączna moc wynosi 0,66 MW. Druga farma została uruchomiona wiosną 2001 roku, w jej skład wchodzi 9 turbin, a jej łączna moc wynosi 18 MW.

  Farma wiatrowa w Roscoe – największa na świecie farma wiatrowa znajdująca się w mieście Roscoe (Teksas), około 320 km na zachód od Fort Worth, która ma powierzchnię 40,5 tys. ha. Może wyprodukować 781,5 MW energii. Zamontowano 627 turbin, które zostały dostarczone przez trzy firmy: Siemens, Mitsubishi i General Electric. Właścicielem farmy jest firma E.ON Climate and Renewables. Farma wiatrowa w Bardach - farma wiatrowa o mocy 50 MW zlokalizowana w miejscowości Bardy położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Dygowo. Składa się z dwudziestu pięciu turbin firmy Vestas o mocy 2 MW każda. Według zapowiedzi nowego właściciela farmy będzie ona produkowała około 150.000 MWh energii elektrycznej rocznie.

  Farma Wiatrowa „Zagórze” – zespół 15 elektrowni wiatrowych, będący własnością polskiej spółki TAURON Ekoenergia sp. z o.o., należącej do grupy kapitałowej polskiego koncernu energetycznego TAURON Polska Energia. Farma Wiatrowa „Zagórze” jest zlokalizowana w okolicach miejscowości Zagórze nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskiem, na południowy-wschód od wyspy Wolin. Łączna moc zainstalowana farmy wynosi 30 MW. Powierzchnia, zajmowana przez pojedynczą elektrownię, to niecałe 0,04 hektara, lecz farma jako cała zajmuje powierzchnię 225,2 ha (co nie przeszkadza w rolniczym wykorzystywaniu obszaru pomiędzy wiatrakami). Farma została uruchomiona na początku lutego 2003 roku. Turbiny wiatrowe są przeznaczone do eksploatacji bez udziału personelu i są monitorowane zdalnie przez system SCADA. Ataki na farmy w RPA (afrikaans Plaasmoorde, dosł. "mordy na farmach") — nasilające się po 1994 roku ataki na farmy w Republice Południowej Afryki, o podłożu rasistowskim, w wyniku czego śmierć poniosło ponad 3770 białych farmerów (stan na styczeń 2011). Mordercy farmerów wywodzą się z ludności murzyńskiej.

  Farma wiatrowa w Darżynie – farma wiatrowa o mocy 6 MW zlokalizowana w miejscowości Darżyno w gminie Potęgowo w powiecie słupskim. Farmę oddano do użytku w 2008 roku. Inwestycja została zrealizowana przez firmę Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno oraz Elektrownie Wiatrowe ZU-AN. Składa się z 3 turbin wiatrowych Enercon E-82 o mocy 2 MW. Farma wiatrowa Wartkowo - farma wiatrowa o mocy 31 MW zlokalizowana w miejscowości Wartkowo. Farma składa się z 15 turbin wiatrowych i została zbudowana przez firmę GDF SUEZ Energia Polska.

  Na mapach: 50°32′14,8″N 17°06′59,8″E/50,537444 17,116611 Farma wiatrowa w Lipnikachfarma wiatrowa uruchomiona w lipcu 2011 roku, zlokalizowana w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, na terenie gminy Kamiennik. Farma składa się z 15 turbin wiatrowych REpower MM92 o mocy znamionowej 2 MW każda. Łączna moc znamionowa farmy to 30,75 MW. Farma wiatrowa jest przyłączona do sieci energetycznej Ziębice-Orlęta należącej do firmy EnergiaPro.

  Farma wiatrowa Hnatkowice-Orzechowce - farma wiatrowa o mocy 12 MW zlokalizowana na terenie miejscowości Orzechowce (Gmina Żurawica) oraz Hnatkowice (Gmina Orły). Farma składa się z 6 elektrowni wiatrowych typu Gamesa G87-2MW zamontowanych na wieżach o wysokości 78 m. Inwestorem projektu jest firma Elektrownie Wiatrowe Podkarpacia Sp. z o.o. w Warszawie.

  Farma Wiatrowa Jarogniew-Mołtowo - położona w gminie Gościno pomiędzy miejscowościami Mołtowo i Jarogniew. Właścicielem farmy jest Beta Sp. z o.o., której jedynym udziałowcem jest GDF Suez Energia Polska S.A.
  Farma Wiatrowa Karścino – elektrownia wiatrowa wybudowana w latach 2007–2009 na polach pomiędzy miejscowościami Mołtowo i Karścino. Elektrownia składa się z 60 wiatraków na powierzchni około 500 ha, całkowita moc znamionowa farmy wynosi 90 MW. Właściciel – firma Iberdrola (Hiszpania).

  Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) – organizacja pozarządowa wspierająca i promująca rozwój energetyki wiatrowej. Pod obecną nazwą stowarzyszenie działa od 1999 roku, wcześniej funkcjonowało jako Towarzystwo Wspierania Elektrowni Wiatrowych VIS VENTI. Farma wiatrowa w Pelplinie – farma wiatrowa wzniesiona w miejscowości Pelplin, w gminie Pelplin, w powiecie tczewskim, w województwie pomorskim. Na farmę składa się z 24 elektrowni wiatrowych o mocy jednostkowej 2 MW i łącznej zainstalowanej mocy 48 MW. Właścicielem jest firma Pelplin Sp. z o.o. będąca spółką-córką firmy Gamesy Energia Polska. Całkowita inwestycja wyniosła 227 019 060 zł.

  Syndrom turbin wiatrowych (ang. Wind Turbine Syndrome) – hipotetyczny, niepotwierdzony naukowo zespół dolegliwości, na które miałyby cierpieć osoby żyjące w pobliżu farm wiatrowych. Termin ten wprowadzony został przez dr Ninę Pierpont – amerykańską pediatrę, żonę aktywnego przeciwnika elektrowni wiatrowych, autorkę książki Syndrom Turbin Wiatrowych: Sprawozdanie w sprawie naturalnego eksperymentu. Związek pomiędzy turbinami wiatrowymi a zdrowiem ludzkim sygnalizował już wcześniej Michael Nissenbaum. Farma wiatrowa Kamionki - farma wiatrowa o mocy 48 MW zlokalizowana w miejscowości Kamionka w gminie Mieszkowice. Instalacja została podłączona przez Eneę do sieci energetycznej Oddziału Dystrybucji Szczecin.

  Turbina wiatrowa, silnik wiatrowy, wieża wiatrowa, siłownia wiatrowa, generator wiatrowy – urządzenie zamieniające energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Mylnie nazywana elektrownią wiatrową – turbina wiatrowa stanowi zasadniczy element elektrowni wiatrowej.

  Dodano: 10.08.2011. 16:49  


  Najnowsze