• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rekordowy wsad do światowego skarbca nasion

  28.02.2011. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Funkcjonujący już od trzech lat skarbiec nasion, Svalbard Global Seed Vault (SGSV), z siedzibą w Norwegii otrzymał rekordowy zbiór nasion, co skutecznie wspomaga działania na rzecz ochrony rozmaitych odmian roślin uprawnych z całego świata. Pośród nowych odmian znalazły się rzadka fasola limeńska, kantalup odporny na śnieć zbożową i przodkowie bogatych w antyoksydanty czerwonych pomidorów. Niektóre z partii zawierają odmiany roślin uprawnych, które są w stanie zmierzyć się nawet z zagrożeniami naturalnymi, takimi jak powodzie czy susze.

  W swoim oświadczeniu Global Crop Diversity Trust z siedzibą we Włoszech informuje, że nowe nasiona, złożone w gigantycznym skarbcu w odległym, arktycznym archipelagu Svalbard, obejmują ważne depozyty z banków genów utrzymywanych przez Grupę Konsultacyjną ds. Międzynarodowych Badań w Rolnictwie (CGIAR), największego ofiarodawcę nasion do skarbca, a także nasiona soi zebrane w Chinach przez ekspertów amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) niemal 100 lat temu.

  W partii przekazanej przez USDA znalazły się również zbiory nasion Solanum chilense i Solanum galapagense, dzikich krewnych pomidora, których materiał genetyczny został wykorzystany przez hodowców z USDA i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis do stworzenia pomidorów o wysokiej zawartości likopenu (antyoksydantu) i beta-karotenu (źródła witaminy A).

  W kolejnej partii znalazła się odmiana fasoli limeńskiej "pustynia Peru", która była zagrożona wyginięciem, zanim nie została uratowana przez Międzynarodowe Centrum Rolnictwa Tropikalnego (CIAT) w Kolumbii. Do tej pory CIAT przesłało 3.600 próbek fasoli i roślin pastewnych zebranych w 94 krajach, w tym w Afganistanie, Nepalu, Wietnamie i Zimbabwe.

  Natomiast powołane przez CGIAR Międzynarodowe Centrum Badań Rolniczych na Obszarach Suchych (ICARDA) w Syrii, zdeponowało tysiące innych odmian fasoli i roślin zbożowych. Międzynarodowy Instytut Badań Żywego Inwentarza (ILRI) z siedzibą w Etiopii również przekazuje próbki roślin pastewnych.

  Ciekawostką może być fakt poświęcenia przez rdzenne amerykańskie plemię Nawahów nasion rzadkich, pustynnych roślin strączkowych z Uniwersytetu w Arizonie zanim opuściły one USA i udały się w drogę do Svalbardu.

  CGIAR twierdzi, że nowe partie powiększą zbiory skarbca, w którym obecnie znajduje się ponad 600.000 nasion.

  "Optymizm, jaki wzbudziło dotarcie tej niewiarygodnie rekordowej partii temperują zagrożenia dla gromadzenia zbiorów nasion na świecie, które wydają się pojawiać niemal codziennie" - mówi dr Cary Fowler, Dyrektor Wykonawczy Global Crop Diversity Trust, który współzarządza skarbcem nasion wraz z rządem Norwegii i Skandynawskim Centrum Zasobów Genetycznych w Szwecji. "Wraz z eskalacją zagrożeń dla rolnictwa rośnie znaczenie różnorodności roślin uprawnych."

  Przykładem jest kryzys w Egipcie, który doprowadził do splądrowania Egipskiego Pustynnego Banku Genów w Północnym Synaju, cennej kolekcji owoców i roślin leczniczych. Szabrownicy ukradli wyposażenie i zniszczyli system chłodzenia w obiekcie, skutecznie niszcząc dane, które stanowiły owoc ponad 10 lat badań naukowych.

  Global Crop Diversity Trust intensywnie pracuje nad zablokowaniem rozbudowy osiedli mieszkaniowych, które zniszczyłby zbiory polowe stacji doświadczalnej w Pawłowsku, Rosja - jednych z największych w Europie zbiorów owoców i jagód. Organizacja pracuje również nad ulokowaniem i ochroną dzikich krewnych zbóż, takich jak ryż, pszenica i jęczmień oraz roślin strączkowych, takich jak soczewica i ciecierzyca.

  Wypowiadając się na temat nowych przesyłek do Svalbardu, dr Fowler stwierdził: "Świętując trzecią rocznicę funkcjonowania tego niezwykłego skarbca, fascynującym jest obserwować jak docierają kolejne, niesamowicie zróżnicowane partie nasion. Skala wyzwań stających przed rolnictwem może być przytłaczająca, aczkolwiek świadomość, że ponad 600.000 próbek ma obecnie zagwarantowane bezpieczeństwo i dostępność, by wspomóc rolników napawa mnie ogromną nadzieją, co do naszej wspólnej przyszłości."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Bank genów – kolekcja nasion roślin użytkowych wartościowych dla hodowli, badań naukowych oraz dla gospodarki. Standardy przechowywania nasion w banku określa FAO.

  Glebowy bank nasion – nagromadzone w glebie nasiona (diaspory) zdolne do kiełkowania w optymalnych warunkach dla danego gatunku. Między pulą nasion stanowiących glebowy bank nasion a liczbą pojawiających się siewek istnieje bariera zwana sitem środowiskowym. Wielkość banku nasion zależy m.in. od długości okresu spoczynkowego nasion i ich żywotności. Nasiona różnych gatunków różnią się okresem zachowywania zdolności kiełkowania, u wielu sięga on kilkudziesięciu lat.

  Nasiennictwo leśne jest działem hodowli lasu obejmującym zagadnienia i czynności związane z wyborem drzew i drzewostanów nasiennych, zbiorem szyszek i owoców, pozyskiwaniem z nich nasion, przechowywaniem i przysposabianiem nasion do wysiewu jak również oceną i transportem nasion.

  Śruta – produkt otrzymany poprzez jednorazowe rozdrobnienie nasion roślin uprawnych poprzez ich rozkruszenie przeprowadzone w specjalnym urządzeniu – śrutowniku. Najczęściej produkuje się śrutę zbożową, ale może być także z innych nasion, np. roślin motylkowych (strączkowych), lub oleistych.

  Ornitochoria (ptakosiewność) – rozsiewanie diaspor (czyli zarodników, nasion, owoców, rozmnóżek) przez ptaki. Ornitochoria jest jednym z rodzajów zoochorii, czyli zwierzęcosiewności. Najczęściej odbywa się poprzez wydalanie niestrawionych nasion wraz z odchodami ptaka (np. nasion jemioły, jarzębiny) lub poprzez pozostawianie zakopanych nasion, które tworzyły spiżarnię ptaka, np. sójki). (jest to tzw. synzoochoria).

  Ornitochoria (ptakosiewność) – rozsiewanie diaspor (czyli zarodników, nasion, owoców, rozmnóżek) przez ptaki. Ornitochoria jest jednym z rodzajów zoochorii, czyli zwierzęcosiewności. Najczęściej odbywa się poprzez wydalanie niestrawionych nasion wraz z odchodami ptaka (np. nasion jemioły, jarzębiny) lub poprzez pozostawianie zakopanych nasion, które tworzyły spiżarnię ptaka, np. sójki). (jest to tzw. synzoochoria).

  Index seminum (łac. spis nasion) jest to publikacja wydawana przez ogród botaniczny. Zawiera ona spis materiału siewnego (diaspor roślin, czyli owoców i nasion, które ogród oferuje do sprzedaży lub wymiany na inne owoce czy nasiona. Mają one służyć do wyhodowania okazów roślin w innych ogrodach.

  Dodano: 28.02.2011. 17:17  


  Najnowsze