• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozstrzygnięcie konkursu Revitare

  05.08.2010. 04:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ogłoszono zwycięzców konkursu Revitare dla studentów i młodych naukowców, którzy w swoich pracach badawczych zajmowali się tematyką rewitalizacji terenów zdegradowanych w procesie industrializacji i urbanizacji. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach.

  Prace konkursowe uwzględniały następujące aspekty odnowy terenów zdegradowanych: przyrodniczo-krajobrazowy, technologiczno-inżynierski, projektowo-planistyczny, ekonomiczno-prawny i społeczny. Uczestnicy konkursu zgłaszali artykułu na podstawie zrealizowanej przez siebie pracy naukowo-badawczej dotyczącej problematyki rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Organizatorem konkursu był Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

  W kategorii przyrodniczo-krajobrazowej główną nagrodę dostały Izabela i Justyna Żoczek za pracę na temat rewitalizacji Parku im. Jana Pawła II w Gdańsku.

  Koncepcja rewitalizacji i zagospodarowania obszaru Starej Rzeźni Miejskiej w Toruniu autorstwa Krzysztofa Rogatki została nagrodzona w kategorii projektowo-planistycznej, a Tomasz Szulc zdobył nagrodę główną w kategorii ekonomiczno-prawnej swoją pracą  pt. ,,Innowacyjna metoda rangowania publicznych i prywatnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych na zdegradowanych obszarach miejskich". 

  W kategorii techniczno-inżynierskiej pierwsze miejsce zajęła Arlena Kowalska za pracę o zastosowaniu metod geoelektrycznych w badaniach składowisk odpadów powęglowych w byłych piaskowniach przed procesem ich rekultywacji.

  Maja Grabkowska, asystentka w Katedrze Geografii Ekonomicznej UG, zajęła I miejsce w kategorii społecznej za artykuł pt. ,,Nowi mieszkańcy starej dzielnicy Gdańska i ich udział w procesach rewitalizacji oddolnej".

  Jak informują organizatorzy, konkurs miał zwrócić uwagę młodych ludzi na tereny zdegradowane w procesie industrializacji i urbanizacji, a jednocześnie podkreślić fakt, że powierzchnia ziemi stanowi zasób nieodnawialny, wymagający szczególnej wrażliwości i świadomości nie tylko zarządzających środowiskiem, ale i całego społeczeństwa.

  Oficjalne ogłoszenie wyników i prezentacja nagrodzonych prac nastąpi podczas IV Międzynarodowej Konferencji ,,Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych" w październiku w Ustroniu. Osoba, która najlepiej zaprezentuje wyniki swoich badań otrzyma nagrodę specjalną, przyznaną przez uczestników konferencji.

  Link do strony konkursu http://www.revitare-konkurs.pl .  LT

  PAP - Nauka w Polsce

  bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Monika Maria Paca (ur. 1966 w Myszkowie) – polska działaczka społeczna, radczyni prawna, przedsiębiorca, pionierka rewitalizacji przestrzeni poprzemysłowych oraz rewitalizacji społecznej na Górnym Śląsku. Skoki Narciarskie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży: Skoki narciarskie w ramach OOM są organizowane od 1996 r. W latach 1996 - 1997, i od 2000 r. rozgrywano cztery konkursy indywidualne w skokach narciarskich. Dwa w kategorii Juniorów Młodszych i dwa w kategorii Juniorów. W 1998 roku rozegrano jeden konkurs w kategorii juniorów Młodszych i Juniorów. W 1999 roku w kategorii Juniorów rozegrano dwa konkursy a w kategorii Juniorów Młodszych jeden. W roku 2000 po raz pierwszy rozegrano zawody drużynowe w skokach narciarskich (w obu kategoriach). W 2009 roku nie rozegrano konkursu drużynowego w kategorii juniorów, a rok później nie rozegrano konkursu drużynowego w żadnej z dwóch kategorii. Dyskusja kategorii:Drzewa: Przykładowo kategorii Sosnowate, więc czy uwzględniać ją w kategorii Drzewa jako artykuł, czy też do kategorii Drzewa wrzucić jako podkategorię całą kategorię Sosnowate? Sprawę komplikuje fakt, że sosnowate to nie tylko drzewa. Niektóre drzewa nie mają artykułów dla swoich rodzin, np. kategorię Drzewa. 83.17.226.74 19:19, 27 wrz 2006 (CEST)

  Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku. Ruralizacja proces społeczny będący przeciwieństwem urbanizacji, polegający na odpływie ludności miejskiej na wieś. Spowodowany jest większą atrakcyjnością terenów pozamiejskich w niektórych regionach. Proces ten oznacza także upodabnianie się terenów miejskich, w szczególności obszarów podmiejskich do obszarów wiejskich i przyjmowanie wiejskiego stylu życia (np. chłopskie jadło w centrum Katowic).

  Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego - polska nagroda architektoniczna przyznawana w konkursie dla młodych architektów i inżynierów budowlanych na projekt z dziedziny budownictwa społeczno-publicznego. Organizatorem konkursu jest Fundacja dla Polski. World Beer Cup - największy piwny konkurs na świecie odbywający się co dwa lata w Stanach Zjednoczonych. Organizowany jest od 1996 r. przez Brewers Association. Na konkursie przyznawane są medale złote, srebrne i brązowe. W 2010 r. do konkursu zgłoszono 3330 piw z 642 browarów z 44 państw. Piwa podzielone na 90 kategorii oceniało 179 jurorów z 26 państw.

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę. Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim.

  Zagłębiowska Nagroda "Humanitas" - nagroda przyznawana od 2006 roku w kategorii promocyjnej i honorowej osobom i instytucjom, które swoją działalnością przyczyniają się do promowania Zagłębia Dąbrowskiego, umacniania lokalnej tożsamości i tworzenia fundamentów społeczeństwa obywatelskiego. Inicjatorem konkursu jest Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu. Laureatów wyróżnienia wyłania Kapituła Zagłębiowskiej Nagrody "Humanitas", złożona z przedstawicieli samorządu województwa, samorządu gmin i powiatów Zagłębia, Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu oraz innych instytucji naukowych regionu.

  Menedżeryzm (bądź też manageryzm) – koncepcja socjologiczna stworzona przez Jamesa Burnhama, według której rozwój społeczny dąży do społeczeństwa menedżerów, gdzie kierownicy będą stanowili nową klasę rządzącą. Jest to związane z opisanym przez Burnhama procesem oddzielania się własności od zarządzania i rozrastaniem się społeczno-zawodowej kategorii menedżerów. Ten kierunek rozwoju jest uniwersalny, ponieważ dotyczy wszystkich społeczeństw przemysłowych. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków 2010 (ang. Eurovision Young Musicians Competition) – 15. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, zorganizowana w Wiedniu. 8 i 9 maja miejsce miały półfinały, w których udział wzięło 15 państw. Z dwóch półfinałów do finału, który odbył się 14 maja, awansowało 7 państw. Wygrała reprezentantka Słowenii - Eva Nina Kozmus.

  Antologia Proza Życia – wydawany od 2002 roku zbiór tekstów nagrodzonych w kolejnych edycjach Konkursu Literackiego Uniwersytetu Gdańskiego. Wydawcą antologii i organizatorem konkursu jest Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator". Do 2010 ukazało się 6 Antologii

  Dodano: 05.08.2010. 04:17  


  Najnowsze