• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sierpień w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

  21.08.2010. 08:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Druga połowa lata to w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie okres, kiedy roślinność zaczyna się już szykować do okresu zimowego. Wiele gatunków zakończyło okres wzrostu, jednak Ogród w tym czasie nadal wygląda pięknie - mówi doc. Wojciech Dmuchowski z Ogrodu.

  W ogrodzie bylinowym wciąż kwitnie wiele gatunków, kończą kwitnienie liczne odmiany floksów oraz host. Kwitnienie rozpoczyna hosta wielkokwiatowa o dużych, białych, wonnych kwiatach. W drugiej połowie sierpnia pojawiają się już wczesne odmiany astrów zwanych marcinkami.

  Zwiedzający mogą obejrzeć także kolekcję mieczyków. Te piękne kwiaty odznaczają się bardzo dużą różnorodnością kolorów i kształtów.

  "W drugiej połowie lata możemy także podziwiać kolekcję dalii zwanych też georginiami. Rośliny te mają kwiaty różnobarwne, o różnych wielkościach. Najbardziej dekoracyjne to te o kwiatostanach kaktusowych, w których poszczególne kwiaty, często wyglądające jak pojedyncze płatki, są zwinięte w rurki i ostro zakończone - opowiada Dmuchowski. - Z kolei dalie o kwiatostanach pomponowych charakteryzują się kulistym, bardzo zwartym kształtem".

  W drugiej połowie sierpnia rozpoczynają kwitnienie zimowity. Kwiaty te kształtem przypominają krokusy, jednak są znacznie od nich większe, zazwyczaj w kolorze różowym, fioletowym lub białym. Jak opowiada pracownik Ogrodu, rośliny te kwitną w okresie bezlistnym. Ich liście pojawiają się wiosną. Wśród innych roślin cebulowych na uwagę zasługują cynobrówki, tygrysówka, a także posiadające kłącza kanny.

  "W arboretum w pełni kwitnienia znajdują się omżyny zwane też budlejami, a w końcu sierpnia z pewnością pojawią się kwiaty na franklini amerykańskiej, pięknym krzewie z rodziny herbatowatych - informuje Dmuchowski. - Warto też już w tym okresie zwrócić uwagę na zawiązujące i dojrzewające owoce wielu gatunków. W końcu sierpnia można już także zauważyć pierwsze objawy przebarwiania się liści."

  "W szklarni warto zwrócić uwagę na przepiękne kwiaty bougenvilii, których kolekcja liczy 36 odmian. Kwitną też oleandry, rośliny nieco już zapomniane, ale doskonale nadające się jako tzw. rośliny tarasowe, ich białe różowe, żółte i łososiowe kwiaty stanowią dużą atrakcję. Niestety rośliny te są silnie trujące, stąd kontakt z nimi powinien być jedynie wzrokowy" - dodaje. ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kwitnienie, okres kwitnienia, okres dojrzałości – u roślin nasiennych okres, w którym dochodzi do wytworzenia kwiatów. Rośliny w początkowym okresie wzrostu nie są w stanie wytworzyć kwiatów. Czas ten określany jest jako okres młodociany lub juwenilny, a jego długość zależy od gatunku rośliny oraz warunków w jakich następuje jej wzrost. Niektóre rośliny mogą przejść w fazę generatywną już po kilku dniach wzrostu, inne mogą wytworzyć kwiaty dopiero po kilkudziesięciu latach rozwoju młodocianego. Niektóre rośliny wytwarzają kwiaty tylko raz w życiu. Są to rośliny monokarpiczne, które po kwitnieniu starzeją się i obumierają. Zalicza się do nich rośliny jednoroczne, niektóre dwuletnie oraz część roślin wieloletnich. Drugą grupę stanowią rośliny polikarpiczne, które po osiągnięciu dojrzałości kwitną wielokrotnie. Przechodzenie do fazy dojrzałości może zachodzić stopniowo w kolejnych pędach. Pierwsza zakwitają pędy położone najwyżej,a pędy w dolnych partiach rośliny dłużej pozostają w fazie młodocianej. Stopniowe przechodzenie części rośliny w fazę dojrzałości określa się jako zjawisko topofizy. Rutewka (Thalictrum L.) – rodzaj roślin należący do rodziny jaskrowate. Liczy wg różnych źródeł 125, 150 lub nawet 330 gatunków występujących głównie w umiarkowanych strefach półkuli północnej, a także w Ameryce Południowej i południowej Afryce. Charakterystyczną cechą ich budowy są drobne kwiaty z długimi pręcikami oraz silnie podzielone liście. Są często uprawiane jako rośliny ozdobne. Kwiaty są wiatropylne lub zapylane przez owady. Rutewki są roślinami trującymi. Kwiat pręcikowy, kwiat męski – kwiat zawierający tylko pręciki, nieposiadający natomiast słupków. Oddzielne kwiaty męskie i kwiaty żeńskie występują u niektórych gatunków roślin nasiennych. Kwiaty pręcikowe mogą występować na jednej roślinie wspólnie z kwiatami słupkowymi, wówczas mówimy o jednopienności, a rośliny takie nazywamy roślinami jednopiennymi. Jeżeli w obrębie jednego gatunku na jednym osobniku występują wyłącznie kwiaty słupkowe, a na innym kwiaty pręcikowe, wówczas mówimy o dwupienności, a rośliny takie nazywamy roślinami dwupiennymi. Często kwiaty męskie tworzą kwiatostany. Kwiaty męskie wytwarzają pyłek. Aby mógł on dokonać zapylenia kwiatów żeńskich, musi zostać na nie przeniesiony, np. za pomocą wiatru (anemogamia), zwierząt (zoogamia) lub wody (hydrogamia). Po przekwitnięciu kwiaty pręcikowe obumierają.

  Jednopienność, jednodomowość, monoecja – występowanie u roślin rozdzielnych męskich i żeńskich (jednopłciowych) narządów rozrodczych na jednym osobniku. W przypadku mszaków i paprotników na tej samej roślinie (na tym samym przedroślu) występują rodnie i plemnie. W przypadku roślin nasiennych jednopiennymi nazywane są te rośliny, na których występują zarówno kwiaty męskie, jak i odrębne kwiaty żeńskie. Rośliny, na których obok kwiatów rozdzielnopłciowych występują także kwiaty obupłciowe, określane są mianem poligamicznych. Rozdzielenie płci organów generatywnych jest jedną z form zapobiegania samozapyleniu. Jarowizacja, jaryzacja, wernalizacja – procesy biochemiczne zachodzące pod wpływem niskich temperatur u roślin ozimych i wieloletnich, wpływające na ich zakwitanie. Rośliny te bez okresu chłodu mogą rozwijać się tylko wegetatywnie, w ogóle nie tworząc kwiatów. Dopiero okres chłodów powoduje przejście rośliny w fazę generatywną. Długość niezbędnego do indukcji kwitnienia okresu wernalizacji zależy od gatunku rośliny. Temperatura okresu chłodu to najczęściej 0-10 °C.

  Brylancik niebieskogardły (Heliodoxa jacula) – Duży koliber. Zwykle kiedy żeruje przysiada na kwiatach. Odwiedza kwiaty roślin, które rosną na średnim piętrze lasu, czasami broni źródeł pokarmu.

  Dodano: 21.08.2010. 08:12  


  Najnowsze