• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spotkanie z twórcą owcy Dolly rozpocznie projekt GENesis w CNK

  21.02.2012. 07:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jak klonowanie, organizmy genetycznie modyfikowane, hodowle tkankowe zmieniają nasze życie, prawo, normy etyczne? Jaki wpływ mają na naszą kulturę? Dyskusję na ten temat rozpoczyna warszawskie Centrum Nauki Kopernik, które w lutym inauguruje Projekt GENesis.

  Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, projekt GENesis to wyjątkowy cykl imprez poświęconych osiągnięciom biotechnologii. Spotkania rozpoczną się w lutym, a zakończą w czerwcu. "Planujemy wiele wydarzeń, na które zaprosimy wybitnych ekspertów i artystów, ale mamy nadzieję, że głos zabiorą wszyscy, którzy mają ciekawe przemyślenia i chcą podzielić się swoimi lękami, nadziejami, wiedzą" - informuje CNK.

   

  W czwartek, 23 lutego, projekt zainauguruje spotkanie z prof. Keithem Campbellem z Uniwersytetu Nottingham, który sklonował ponad 100 zwierząt - w tym słynną owcę Dolly. Wszyscy, którzy będą chcieli porozmawiać z uczonym będą mogli to zrobić po godz. 11. Wtedy wraz ze stadkiem owiec będzie on czekał na rozmówców przed budynkiem CNK. Z kolei o godz. 12 wygłosi wykład, na który można odbierać wejściówki w kasach planetarium CNK do 22 lutego.

  W piątek, 24 lutego, prof. Campbell spotka się z licealistami podczas interaktywnej dyskusji na temat dylematów etycznych, politycznych i prawnych, jakie wywołuje klonowanie.

  Cykl spotkań z prof. Campbellem zakończy sobotnia "Żywa biblioteka". W rolę interaktywnych książek oprócz brytyjskiego naukowca wcielą się m.in. pisarz sci-fi Marek Oramus, bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr Joanna Różyńska, biolog z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu prof. Jacek Modliński. Ze wszystkimi będzie można porozmawiać o nowoczesnych lekach, transgenicznych zwierzętach, dylematach biotycznych, klonowaniu ludzkich zarodków.

  W ramach projektu GENesis przygotowano również zajęcia inspirowane przygodami owcy Dolly - "Owca w wielkim mieście", podczas których dzieci pod okiem rodziców rozwiną wzrok, słuch i dotyk. Nauczyciele w laboratorium genetycznym będą mogli wziąć udział w warsztatach "Stwórz genetycznie modyfikowana bakterię".

  Od 23 lutego CNK udostępni zwiedzającym mapkę ze specjalną ścieżką - szlakiem biotechnologicznych eksponatów. Na jej trasie znajdą się eksponaty takie jak: "Woda dla życia", "Z genami mu do twarzy", "Dwie strony medalu" i wiele innych. Dzięki nim zwiedzający dowiedzą się, jakie nowe możliwości oczyszczania wody z chorobotwórczych mikroorganizmów daje biotechnologia; jakie nadzieje i lęki wzbudzają klonowanie czy organizmy genetycznie modyfikowane; które geny odpowiadające za elementy naszego wyglądu są recesywne, a które dominujące.

  Szczegółowe informacje na temat Projektu GENesis są dostępne na stronie: http://www.kopernik.org.pl/program/biotechnologia/

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Owca Dolly (5 lipca 199614 lutego 2003) – owca domowa, pierwsze zwierzę sklonowane z komórek somatycznych dorosłego osobnika metodą transferu jąder komórkowych. Dolly została sklonowana przez naukowców z Instytutu Roslin we wsi Roslin pod Edynburgiem w SzkocjiIana Wilmuta i Keitha Campbella wraz z zespołem. Urodzona 5 lipca 1996 roku Dolly przeżyła sześć lat. W anime Neon Genesis Evangelion, Projekt Dopełnienia Ludzkości (Projekt Instrumentalizacji Ludzkości albo Projekt Ukończenia Ludzkości, z japońskiego 人類補完計画) to cel tajnego stowarzyszenia SEELE. Jest to próba sztucznego przyspieszenia ewolucji człowieka, połączenia wszystkich umysłów ludzi w jedną tożsamość poprzez przełamanie barier (zwanych Polami AT) jakie pomiędzy nimi istnieją; wydarzenie to zwane jest Trzecim Uderzeniem. To miałoby zakończyć ludzkie cierpienie, albo przynajmniej zadawanie sobie cierpienie przez ludzi nawzajem. CC – pierwsza sklonowana kotka, urodzona 22 grudnia 2001 roku. Jej imię jest skrótem od Carbon Copy albo Copy Cat. Jest pierwszym sklonowanym zwierzęciem domowym. Dawcą komórki jajowej była kotka pręgowana, dawcą materiału genetycznego krótkowłosa kotka trójbarwna o imieniu Rainbow. Do klonowania użyto metody transferu jądra, tej samej, co przy klonowaniu owieczki Dolly. CC różni się nieco umaszczeniem od Rainbow, co jest spowodowane losową aktywacją genu odpowiadającego za kolor sierści.

  Dyskusja kategorii:Strony przeglądowe: Do utworzenia tej kategorii skłoniła mnie (a może sprowokowała) dyskusja Wikipedia:Projekt przeniesienia list do kategorii, Co prawda wydaje się, że dyskusja już zamarła, ale to może i dobrze; emocje opadły, można spokojnie zastanowić się, o co właściwie chodzi. Bo proszę zwrócić uwagę: jakie jest uzasadnienie pomysłu? Powstał w efekcie dyskusji Wikipedia:Strony do skasowania, ale jakie jest podsumowanie, jakie są wnioski z tej dyskusji? "Mam zamiar (proponuję) zrobić to i to - co wy na to?" I zaczyna się dyskusja o szczegółach, bez próby uogólnienia, z której wynikałby zamysł funkcjonowania Wikipedii. Anioły – istoty występujące pierwotnie anime Neon Genesis Evangelion, które atakują Tokyo-3 przez większość serii. Nie mają żadnej wspólnej formy, jednak posiadają wspólne pochodzenie. Wszystkie wydają się być potomstwem Adama, jednak natura tego związku pozostaje niewyjaśniona, tak samo jak wiele szczegółów na ich temat. Wszystkie posiadają Pola AT o różnej sile, a ich typ krwi jest „niebieski”. Wszystkie Anioły zawierają Moduł S². Jądro Anioła, czerwona kula w umiejscowiona w torsie, jest czasem mylona z Silnikiem S². Odpowiednie uszkodzenie jądra zabija Anioła. Anioły są blisko związane z ludźmi, posiadając 99,89% ludzkiego DNA. Reprezentują inną możliwą ścieżkę ewolucyjną, jaką mogła obrać ludzkość.

  Biblioteka genowa to zbiór różnych sekwencji DNA danego organizmu, które zostały sklonowane w wektorze w celu ich łatwiejszego oczyszczania, przechowywania i analizy. Biblioteki DNA to zestawy klonów DNA (genetycznie odrębny osobnik lub grupa organizmów identycznych genetycznie). Każdy z klonów powstał poprzez włączenie do wektora innego fragmentu DNA, który następnie został namnożony w komórkach gospodarza. Do skonstruowania biblioteki genowej wykorzystuje się komórki bakteryjne. Klonowanie ludzi – tworzenie genetycznie identycznej kopii jednostki ludzkiej, lub w drugim znaczeniu, hodowanie wybranych tkanek ludzkich z pojedynczych komórek somatycznych. Termin klonowanie odnosi się w tym kontekście tylko do sztucznego powielania ludzi. Z technicznego punktu widzenia, naturalnie urodzone bliźnięta jednojajowe, są klonami, można więc powiedzieć, że już obecnie ludzkość w ok. 2-3% składa się z klonów.

  Zwierzęta transgeniczne – zwierzęta, których DNA zostało zmodyfikowane metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania pożądanego efektu fenotypowego. Modyfikowane zwierzęta są bardzo przydatne w wielu badaniach naukowych i medycznych. Na takich zwierzętach można obserwować procesy chorobowe in vivo ale także zwierzęta modyfikowane genetycznie mogą produkować ludzkie hormony, białka etc. Genesis Live – pierwszy (a zarazem ostatni z Peterem Gabrielem w składzie) album koncertowy grupy Genesis wydany w 1973 roku. Zawiera wykonania live utworów grupy z poprzednich albumów: Trespass, Nursery Cryme i Foxtrot. Genesis Live było pierwszym wydawnictwem zespołu, które osiągnęło pierwszą dziesiątkę brytyjskiej listy przebojów - doszło do dziewiątego miejsca i utrzymało się na liście przez dziesięć tygodni.

  The Phil Collins Big Band - projekt piosenkarza Phila Collinsa. Zespół wykonujący jazzowe adaptacje największych hitów Collinsa i zespołu Genesis. Grupa nagrywała główne utwory instrumentalne, z Collinsem jako perkusistą i, rzadko, śpiewającym podczas występów.

  Genesis Archive 1967-75 – czteropłytowa kompilacja archiwalnych nagrań grupy Genesis, wydana w formie boxu w 1998 roku. Zawiera niepublikowane nagrania koncertowe oraz wersje demo, a także rzadkie utwory z singli.

  Trespass – album grupy Genesis wydany w roku 1970. Jest to drugie w kolejności wydawnictwo zespołu, po debiutanckim albumie From Genesis to Revelation. Biopiractwo – praktyka zawłaszczania dziedzictwa genetycznego przyrody przez wielkie koncerny, patentujące poszczególne geny i modyfikowane genetycznie organizmy, a nawet całe gatunki dzikich organizmów, np. roślin leczniczych, o których wiedzę zdobywa się od pierwotnych mieszkańców krajów tropikalnych, którzy w rezultacie oficjalnie tracą prawo do korzystania z tradycyjnej, wypracowanej przez pokolenia wiedzy swego ludu na rzecz wielkich firm farmaceutycznych.

  Keith Campbell (ur. 23 maja 1954 w Birmingham, zm. 5 października 2012 w Derbyshire) – brytyjski biolog komórki, od 1991 roku pracownik Instytutu Roslin i członek zespołu badawczego dra Iana Wilmuta. W znacznym stopniu przyczynił się do sklonowania owcy Dolly w 1996 roku. Pączkowanie - rodzaj rozmnażania bezpłciowego. Polega ono na wytwarzaniu przez rodzicielski organizm małego fragmentu, który po oderwaniu się od rodzica samodzielnie rozwija się w identyczną genetycznie jego kopię. Można powiedzieć, że z genetycznego punktu widzenia pączkowanie to rodzaj klonowania.

  Po przeczytaniu dyskusji do pierwszych dwóch wersji doszedłem do wniosku, że nie ma sensu próbować wprowadzić niczego nowego w tej propozycji, bo to wywoła zbyt wiele kontrowersji. Zamiast tego proponuję po prostu opisać praktykę, i nic więcej --> stąd myślę, że można by sobie podarować podpisy adminów zgadzających się na dłuższą blokadę. Zresztą była sonda (na okoliczność wersji Nuxa), która pomysł raczej odrzuciła. Ta wersja zasad ma, moim zdaniem, przede wszystkim przejść (Lcamtuf w głosowaniu do 1 wersji mówił chyba ironicznie o roku 2011...), bo dopiero wtedy będzie podstawa do prowadzenia dyskusji na temat ewentualnych zmian. Tak długo, jak długo nie będzie ustalonych zasad, żadne zmiany nie będą mogły się udać, bo nawet, jeżeli zostanie w Barze (w co wątpię) ustalony jakiś konsensus, i tak nie będzie on musiał być przestrzegany. Co innego, jeśliby dyskusja na temat zmiany istniejących zasad zakończyła się powodzeniem - wtedy rezultat zostałby wprowadzony w życie. Na razie obowiązuje prawo zwyczajowe, i trzeba je po prostu spisać. Projekt Steve – lista naukowców o imieniu Stephen lub pochodnym (np. Stephanie, Stefan, Esteban itd.), którzy popierają teorię ewolucji. Została stworzona przez National Center for Science Education jako parodia kreacjonistycznych usiłowań tworzenia list naukowców, którzy "wątpią w teorię ewolucji", takich jak: Answers in Genesis – lista naukowców przyjmujących biblijne wyjaśnienie stworzenia według Księgi Rodzaju; czy A Scientific Dissent From Darwinism. Projekt żartuje i parodiuje takie przedsięwzięcia, gdyż, jak oświadczyła organizacja: Nie chcemy zwodzić opinii publicznej i skłaniać jej ku myśleniu, że problemy naukowe są rozstrzygane przez to, kto ma dłuższą listę naukowców!.

  Dodano: 21.02.2012. 07:53  


  Najnowsze