• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studenci geografii chcą w 100 dni zdobyć 46 szczytów i wzniesień w Europie

  19.02.2012. 23:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Studenci geografii Uniwersytetu Wrocławskiego chcą w 100 dni zdobyć 46 szczytów i wzniesień w Europie, najwyżej położonych miejsc wszystkich europejskich krajów. Swój projekt chcą rozpocząć 1 lipca, a zakończyć w październiku.  Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Jacek Przygodzki, studenci zgłosili pomysł na konkurs ,,Miej odwagę" i obecnie zbierają pieniądze na jego realizację.

  Rzecznik zaznaczył, że zdobycie Korony Europy podczas jednej, 100-dniowej wyprawy jest przedsięwzięciem pionierskim, a studenci Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Wrocławskiego mają już za sobą podobny, choć skromniejszy wyczyn - dwa lata temu podczas jednej wyprawy zdobyli Koronę Gór Polskich - 28 szczytów.

  ,,Obecnie jest kompletowana ekipa do nowej wyprawy. W przygotowaniach uczestniczą wszyscy członkowie naszego koła naukowego. W samej wyprawie wezmą udział trzy, najwyżej cztery osoby. Ważna jest nie tylko kondycja, górskie doświadczenie, ale też cechy charakteru, umiejętność współżycia. Zespół musi być idealnie zgrany" - tłumaczył Darek Borys z III roku geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, szef sekcji turystycznej Studenckiego Koła Naukowego Geografów.

  Podkreślił, że zinwentaryzował już wszystkie szczyty, górki i pagórki w Koronie Europy. ,,Państw jest 47, ale Albania i Macedonia mają wspólny najwyższy szczyt - górę Korab" - mówił Borys.

  Jak tłumaczył, średnia wysokość wszystkich kulminacji to 1900 m. Wyjaśnił, że za określeniem ,,średnia" kryje się zarówno wznoszący się 4810 m n.p.m. Mont Blanc, jak i 76-metrowy pagórek Monte Vaticano. ,,W płaskiej jak stół Holandii górka Vaalsberg, zwana Punktem Trzech Krajów, leży u zbiegu granicy holenderskiej, belgijskiej i niemieckiej i ma +aż+ 322 m. Z kolei najwyższy szczyt Portugalii znajduje się na wyspie Pico w archipelagu Azorów. To wierzchołek wygasłego wulkanu, który wznosi się 2351 m n.p.m." - opowiadał Borys.

  Według Borysa najtrudniejsze technicznie góry znajdują się oczywiście w Alpach, ale te wymagające największych nakładów energii, do których dotarcie będzie skomplikowane logistycznie, to przede wszystkim szczyty wyspiarskie jak: Hvannadalshnukur na Islandii, Slaettaratindur (Płaski Szczyt) na Wyspach Owczych, Pico na Azorach oraz znajdująca się w paśmie Uralu Subpolarnego rosyjska Narodnaja. ,,Narodnaja nie jest bardzo wysoka, ma 1895 m n.p.m., ale by się na nią dostać będziemy musieli najpierw pokonać pieszo 150 km od stacji kolejowej" - mówił Borys.

  Koszty wyprawy szacują na ok. 60 tys. zł. Przygodzki dodał, że studencki mają w planie ,,dojechać samochodem lub pociągiem, dopłynąć promem gdzie się da", ale na Islandię, Wyspy Owcze i Azory muszą polecieć samolotem. Dlatego zgłosili swój projekt na konkurs ,,Miej odwagę", organizowany przez jedną z firm produkujących specjalistyczne ubrania górskie.

  O zwycięstwie w konkursie decydują: głosy internautów i opinia kapituły. Głosowanie w internecie będzie trwało do 29 lutego.

  ,,Wierzymy, że internautom i kapitule spodoba się nasz projekt. Wykupiliśmy domenę (internetową), na której zamieścimy dokładny harmonogram wyprawy. Będziemy go aktualizować w czasie podróży, aby w każdym kraju mogło do nas dołączyć kilku chętnych: wspinaczy, turystów, miłośników gór. W ten sposób nasza wyprawa nabierze europejskiego wymiaru, stanie się promocją Polski, Wrocławia i naszego uniwersytetu. Nakręcimy film, a po powrocie opracujemy kolejny przewodnik, aby inni mogli skorzystać z naszych doświadczeń" - powiedział Borys.

  PAP - Nauka w Polsce

  umw/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Katedra Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstała 1 lipca 2000 w wyniku przekształcenia Zakładu Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego (do 31 maja 2012 roku Katedra Antropologii). Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego (do 30 września 2009 Instytut Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego) – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Filologicznego UWr. Katedra Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstała 1 lipca 2000 w wyniku przekształcenia Zakładu Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Leszek Baraniecki (ur. 21 listopada 1926 w Warszawie - zm. 21 lutego 2007 we Wrocławiu), polski geograf, geomorfolog, profesor w Zakładzie Geografii Regionalnej i Turystyki Instytucie Geograficznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego - archiwum, a jednocześnie jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujące się gromadzeniem zbiorów dotyczących jego przeszłości oraz poprzedników tej uczelni, a także akt studenckich i pracowników uczelni. Zostało założone 1 października 1950 roku. Mieści się obecnie przy ul. Szewska 50/51 we Wrocławiu.

  Szkoła Języków Antycznych i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczna należąca do struktur Wydziału Filologicznego UWr, wchodząca w skład Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego Wojciech Walczak (ur. 6 kwietnia 1916 w Kowalowych, zm. 31 stycznia 1984 we Wrocławiu), polski geograf, geomorfolog, profesor w Zakładzie Geografii Regionalnej Instytucie Geograficznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzieli się na 5 zakładów. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z historią i teorią dziennikarstwa, zagadnieniami komunikacji społecznej, analizą dyskursu publicznego i badaniami nad gatunkami w mediach, mediami a kulturą, etyką dziennikarstwa, komunikacją międzykulturową oraz Creative Writing. Akademicki Klub Turystyczny Wrocław powstał w 1957 r z inicjatywy członków Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Wrocławskiego i Klubu Trampów Politechniki Wrocławskiej. Początkowo AKT Wrocław składał się z dwóch części: Sekcji Górskiej i Koła Przewodników AKT (po zmianie nazwy Studenckie Koło Przewodników Sudeckich Wrocław). W miarę rozwijania działalności Sekcja Górska uległa podziałowi na koła uczelniane działając na większości wrocławskich uczelni.

  Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, zwana również Wieżą Astronomiczną ze względu na dawniej umieszczone w niej obserwatorium astronomiczne – jedyna z trzech planowanych wież, która doczekała się realizacji w czasie budowy głównego gmachu uniwersytetu (1728-1737).

  Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego - wydawnictwo naukowe, którego historia sięga lat 60, kiedy to w Uniwersytecie Wrocławskim powstał wówczas niewielki dział wydawniczy. W miarę rozwoju wzrastały edytorskie potrzeby Uniwersytetu związane z koniecznością publikacji pomocy dydaktycznych i prac naukowych, co powodowało ciągły rozwój działu wydawniczego, który w 1972 uzyskał status wydawnictwa uczelnianego. Od tego momentu oficyna nosi nazwę Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1 kwietnia 1996 roku działając jako jednoosobowa spółka Uniwersytetu Wrocławskiego z ograniczoną odpowiedzialnością.

  Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego - jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1996 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki i Fizyki i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk przyrodniczych, na studiach stacjonarnych. Aktualnie wydział nie prowadzi studiów niestacjonarnych. Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Filologicznego UWr.

  Stacja Polarna im. Stanisława Baranowskiego Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie - polska stacja polarna na przedpolu Lodowca Werenskiolda na zachodnim Spitsbergenie. Została założona w 1971 roku z inicjatywy prof. Stanisława Baranowskiego. Służy jako baza wypraw geograficznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach których Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr. prowadzi badania klimatologiczne, glacjologiczne i geologiczne na Lodowcu Warenskiolda i w jego okolicach. Pałac Książąt Legnicko-Brzeskich we Wrocławiu - dawny pałac miejski, znajdujący się we Wrocławiu, przy ulicy Szewskiej 49. Obecnie siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Dodano: 19.02.2012. 23:40  


  Najnowsze