• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szczęśliwe orangutany z ZOO żyją dłużej

  08.07.2011. 13:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Orangutany, które czują się bardziej szczęśliwe, mają większą szansę na dłuższe życie. Te najszczęśliwsze, w porównaniu z najbardziej nieszczęśliwymi, mają realną szansę na 11 nadprogramowych lat życia - twierdzą naukowcy na łamach "Biology Letters".

  Badacze z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych opracowali metodę pomiaru szczęśliwości, albo raczej oceny dobrego samopoczucia, dla trzymanych w niewoli orangutanów. Aż siedem lat poświęcili na obserwację i badania tych zwierząt, by stwierdzić, że szczęśliwsze miały większą szansę na dłuższe życie.

  O udział w badaniu naukowcy poprosili oczywiście także ludzi opiekujących się trzymanymi w niewoli orangutanami. Wypełniali oni kwestionariusze na temat poszczególnych zwierząt (które świetnie znali), oceniając ich osobowość i sposób bycia i oceniając m.in., ile czasu każdy z orangutanów jest "szczęśliwy, zadowolony i radosny". Proszono ich także, by wyobrazili sobie, na ile byliby szczęśliwi, gdyby przez tydzień mieli się znaleźć w skórze konkretnego orangutana. Tak uzyskaną ocenę modelowano później w sposób podobny, jak gdy ocenia się samopoczucie ludzi - tłumaczył w rozmowie z BBC kierownik grupy, dr Alex Weiss z University of Edinburgh.

  Opracowując na "skali szczęśliwości" wynik dla każdej z niemal 200 badanych małp - i porównując po kilku latach, jak się one miewają - naukowcy mogli się zorientować, jak szczęście wpływa na życie naszych bliskich kuzynów. Zauważyli wyraźny związek pomiędzy szczęściem a długością życia poszczególnych zwierząt.

  "Wyniki są jasne - komentuje badacz naczelnych z University of St Andrews, prof. Richard Byrne. - Udało się ustalić, że różnica pomiędzy orangutanami ocenionymi jako bardzo szczęśliwe, a tymi, które uznano za bardzo nieszczęśliwe, przekłada się na 11 oczekiwanych, dodatkowych lat życia".

  Nie da się jednak powiedzieć- zauważają naukowcy - czy, aby "jakieś subtelne oznaki, które mogą świadczyć o zdrowiu bądź chorobie nie sprawiają, że orangutan sprawia wrażenie bardziej lub mniej szczęśliwego". Czy może jest odwrotnie - że w danej małpie tkwi coś, co my, ludzie z zewnątrz - odbieramy jako oznaki szczęścia bądź smutku, a przez co dany osobnik ma większe szanse pozostać zdrowym lub zachorować.

  Jednak nawet nie będąc pewnymi, czy to szczęście wydłuża życie, czy też lepsze zdrowie sprawia, że małpa wydaje się szczęśliwa, badacze sądzą, że ich wyniki pomogą poprawić długość i jakość życia orangutanów w niewoli.

  "Można by wydłużyć ich życie, uważniej obserwując stan zdrowia tych, które sprawiają wrażenie nieszczęśliwych" - sugeruje Weiss. Podobne obserwacje mogłyby się sprawdzić dla orangutanów żyjących na wolności, np. w rezerwatach (gdzie znajdują schronienie zwierzęta uratowane z rąk handlarzy i myśliwych). Pomiary dobrego samopoczucia można też wykorzystać do oceny, czy dane zwierzę jest gotowe do reintrodukcji na dawne tereny.

  PAP - Nauka w Polsce

  zan/ tot/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szczęsna — staropolskie imię żeńskie. Wywodzi się od słowa "szczęśliwa". Żeński odpowiednik imienia Szczęsny; jest uważana za odpowiednik znaczeniowy łacińskiego imienia Feliksa, Felicja. Patronem tego imienia jest św. Zygmunt Szczęsny Feliński Kidzina – wał plażowy utworzony przez organiczne szczątki wyrzucone przez fale na brzeg morza. Składa się głównie ze szczątków wodorostów morskich. Oprócz tego może zawierać szczątki zwierzęce, np. martwe ryby lub meduzy, muszle, a także bursztyn i szczątki pochodzące pierwotnie z lądu (np. drewno, szczątki lądowych bezkręgowców). Makaronezja, z gr. Μακάροι Νήσοι (Makároi Nēsoi) (Wyspy Szczęśliwe) lub Μακάρων Νήσοι (Makárōn Nēsoi - Wyspy Szczęśliwych) – zbiorcza nazwa wulkanicznych wysp (łączna pow. 14 676 km²; 3 148 tys. mieszkańców), położonych na północno-wschodnim Atlantyku przy wybrzeżach Europy i Afryki.

  Przodozgryz – jako odstępstwo od zgryzu prawidłowego może dotyczyć zarówno samych zębów jak i całych szczęk. Ważne jest ustalenie, czy szczęka i żuchwa są normalnie rozwinięte, czy też występują odstępstwa od normy (np. połączenie makrogenii – zbyt dużej żuchwy z mikrognacją – niedorozwiniętą szczęką górną). Prawie we wszystkich przypadkach przodozgryz wymaga leczenia, gdyż zaburza funkcje gryzienia i życia, może przyczynić się do wystąpienia chorób przyzębia i zaburzeń czynności stawu skroniowo-żuchwowego, a także dlatego, że od osiągnięcia pewnego wieku można go korygować już tylko chirurgicznie. Górka Szczęśliwicka (Kopiec Szczęśliwicki) – sztucznie usypane wzniesienie o wysokości 152 m n.p.m., w Parku Szczęśliwickim na Szczęśliwicach, w zachodniej części dzielnicy Ochota i najwyższy punkt wysokościowy Warszawy. Teren parku (ok. 3,5 ha) otoczony jest od zachodniej (po drugiej stronie ul. Drawskiej) strony domami przy ul. Przy Parku oraz Fortem Szczęśliwice, a od wschodniej – jeziorkiem Glinianki Szczęśliwickie.

  Szczęściarze (org. francuski tytuł Les Veinards) – francuska komedia z roku 1962, składająca się z 5 oddzielnych historii, których bohaterami są ludzie, którzy wygrali określone nagrody w różnych konkursach. Tak naprawdę wygrane nie przynoszą im szczęścia, lecz komplikują życie. Szczękoczułkowce (Chelicerata syn. Arachnomorpha, Cheliceromorpha) - podtyp stawonogów. Ich cechą charakterystyczną jest brak wyodrębnionej głowy (mają głowotułów) i brak czułków, których funkcję przejęły dwie pary przekształconych odnóży, tzw. przysadki gębowe. Podtyp obejmuje ok. 65 tys. gatunków zwierząt zamieszkujących morza, lądy i wody słodkie. Większość szczękoczułkowców to organizmy lądowe, niektóre wtórnie przystosowały się do życia w wodzie.

  Kairos (Kajros, gr. Καιρός Kairós, łac. Caerus) – grecki bożek szczęśliwego zbiegu okoliczności, szczęśliwego momentu lub wręcz odwrotnie: niewykorzystanej szansy. Kairos był łysy, poza długą grzywką. Ten, kogo mijał, miał jedynie krótką chwilę, mgnienie, by go uchwycić, a wraz z nim swoją szczęśliwą szansę. Kiedy Kairos minął, nikt już nie mógł go złapać. Wyspy Szczęśliwe (gr. Μακάροι Νήσοι Makároi Nḗsoi lub Wyspy Szczęśliwych gr. Μακάρων Νήσοι Makárōn Nḗsoi) – w mitologii greckiej część Hadesu – miejsce, dokąd (według niektórych wierzeń) mieli się udawać cnotliwi zmarli, by tam zaznawać wiekuistego spokoju.

  Szczęka (łac. maxilla) albo kość szczękowa (łac. os maxillare) – kość parzysta, stanowiąca zasadniczą część składową czaszki twarzowej. Kość szczękowa składa się z trzonu (corpus) i czterech wyrostków: czołowego, jarzmowego, podniebiennego i zębodołowego.

  Szczękoczułki, inaczej chelicery (chelicerae) - pierwsza para chwytnych narządów gębowych u niektórych szczękoczułkowców (pajęczaków i kikutnic). Składają się z dwóch lub trzech segmentów. Służą do walki, także do rozrywania zdobyczy. Często znajdują się w nich ujścia gruczołów jadowych.

  Moje szczęśliwe gwiazdki, Moje szczęśliwe gwiazdy lub Gwiazdki szczęścia (oryg. tytuł Fuk sing go jiu) – hongkońsko-japoński film akcji, komedia z elementami sztuk walki z 1985 roku w reżyserii Sammo Hunga. Artykulator - mechaniczne urządzenie używane w ortodoncji i chirurgii szczękowo-twarzowej, w którym są usytuowane gipsowe modele szczęk. Praca artykulatora służy do zmienienia położenia (fiksowania) gipsowej szczęki i żuchwy. Zadaniem artykulatora jest zobrazowanie specjalistom jak zmieni się układ szczęk i warunków zgryzowych pacjenta po zabiegu chirurgicznym.

  Hamulec V-brake - hamulec szczękowy stosowany głównie w rowerach MTB. Od tradycyjnych rowerowych hamulców szczękowych różni się konstrukcją ramion zaciskających szczęki.

  Dodano: 08.07.2011. 13:19  


  Najnowsze