• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trwa rykowisko jeleni karpackich

  05.10.2010. 00:34
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego trwa rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich - informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  "Po ostatnich zimnych nocach, tuż przed zmrokiem i o świcie, można usłyszeć przeciągłe, tęskne stękanie i porykiwanie samców. Swe miłosne uniesienia wyrażają głośnymi stęknięciami, uderzaniem +wieńcami+ o drzewa, przeciągłym rykiem odbijającym się echem po górach" - powiedział Marszałek.

  Każdy silny byk gromadzi wokół siebie stadko łań, o które musi toczyć walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce. Niektóre giną w rywalizacji.

  "Przeciągły ryk godowy jelenia można usłyszeć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Często jego głos brany jest mylnie przez turystów za ryk niedźwiedzia. Byki podczas rykowiska mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć. Jednak nad ich bezpieczeństwem czuwają łanie z podporządkowanego stada, tzw. chmary" - powiedział rzecznik.

  Polowanie w okresie rykowiska jest jedną z największych atrakcji myśliwskich, ale - jak przypomniał Marszałek - "dozwolony jest tylko odstrzał byków selekcyjnych, czyli osobników z anomaliami rozwojowymi i byków starych, powyżej 10 lat".

  "Nie dopuszcza się odstrzału byków o prawidłowej budowie poroża, traktuje się je jako byki przyszłościowe, biorące udział w reprodukcji gatunku" - zaznaczył.

  Poroże jelenia rośnie od marca do sierpnia. Jest cenionym trofeum myśliwskim. W tym roku w lasach krośnieńskiej RDLP poluje ponad 100 myśliwych z Niemiec, Austrii, Francji, Belgii. W lasach południowo-wschodniej Polski żyje prawie 9 tys. jeleni. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ gma/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rykowisko – okres godowy jeleni, w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa ok. 4 tygodni. Samce jeleni zaczynają wydawać głośne odgłosy, zaczynając tuż przed zachodem słońca, a kończąc o świcie. Przez całą noc potężny, basowy ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów po okolicy. Poroże (wieniec, tyki) – twardy, kostny twór wyrastający z kości czołowej możdżeni na głowie samców jeleniowatych. Wyjątkiem jest renifer, u którego poroże wyrasta również u samic oraz piżmowiec i jelonek błotny, u których poroże nie występuje. Poroże zrzucane i nakładane jest corocznie. Stanowi ono oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów. Jest trofeum myśliwskim i cenionym surowcem w zdobnictwie i meblarstwie. Encierro (dosł. zamknięcie) – przepędzanie byków ulicami miasta ze specjalnej zagrody na arenę, gdzie później biorą udział w walkach byków. Najsłynniejsze jest encierro w Pampelunie, organizowane podczas świąt zwanych sanfermines. Każdego dnia o ósmej rano kilkanaście byków wypuszcza się w trasę wąskich uliczek miasta. Bieg odbywa się po określonych odcinkach ulic, które wcześniej zostały odcięte i odpowiednio zabezpieczone. Celem biegu jest przeniesienie byków z ulicy Santo Domingo na arenę, gdzie późnym popołudniem odbywają tradycyjne walki. Trasa ma długość 825 metrów. Wielu biegnących nosi odświętny strój baskijski: białe spodnie i bluzy, czerwone paski i berety i czerwone chustki na szyję.

  Byki - położona dziś w granicach miasta Piotrkowa dawna wieś wzmiankowana jest po raz pierwszy w źródłach pisanych z 1416 roku jako własność prywatna rodu Jaxa-Bykowskich herbu Gryf (potwora mającego głowę i skrzydła orła, a ciało lwa). Znajduje sie w północnej części miasta. Jan z Byków otrzymał dla wsi w 1454 roku prawo niemieckie. Bekowisko – okres godowy i miejsce godów danieli (Dama dama). Bekowisko odbywa się w drugiej połowie października. W tym czasie, podobnie jak byki jelenia, byk daniela wydaje charakterystyczne odgłosy, a łanie są gotowe do rozrodu.

  Bukowisko – okres godowy łosi, a także obszar, na którym przebywają łosie w tym okresie. Gody łosi odbywają się we wrześniu, niekiedy przedłużają się do połowy października. Byki staczają wtedy zacięte walki o samice zwane klępami. Arena walk byków (hiszp. Plazas de toros, port.Praças de touros) – obiekt sportowy (zazwyczaj stadion), na którym odbywa się korrida. Najwięcej aren walk byków znajduje się w Hiszpanii. Areny walk byków często są tworzone w zabytkowych stadionach, najczęściej przyjmują wygląd wzorowany na starożytne stadiony.

  Nadleśnictwo Cisna – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Siedzibą nadleśnictwa jest Cisna. Nadleśnictwo Cisna położone jest w całości na terenie województwa podkarpackiego. Herb Zabłudowa - przedstawia na srebrnej tarczy herbowej wizerunek czerwonego jelenia skaczącego w lewo. Symbolika herbu nawiązuje do jeleni żyjących w okolicznych lasach.

  Pedro Romero (19 listopada 1754 - 10 lutego 1839) - hiszpański matador, który zabił ponad 3600 byków, odnosząc tylko kilka zadrapań. Do dziś jest jedynym matadorem, który zabijając tyle byków odniósł tak minimalne obrażenia.

  Jąkanie (alalia syllabaris) − zaburzenie mowy, charakteryzujące się częstymi powtórzeniami lub przedłużeniami dźwięków, sylab czy słów, bądź częstymi zawahaniami lub pauzami zakłócającymi rytmiczny przepływ mowy. Jąkanie powinno być klasyfikowane jako zaburzenie tylko wtedy, gdy jego nasilenie jest na tyle duże, że zakłóca płynność mowy. Termin jąkanie jest głównie powiązany z bezwiednymi powtórzeniami dźwięków, ale obejmuje także odbiegające od normy wahania czy pauzy przed rozpoczęciem mowy, określane przez jąkających się jako bloki, oraz przeciąganie pewnych dźwięków, najczęściej samogłosek i półsamogłosek. Dla wielu jąkających się powtórzenia są podstawowym problemem. Bloki i przedłużenia dźwięków są tylko wyuczonymi mechanizmami, mającymi pomagać w ukrywaniu powtórzeń, ponieważ strach przed nimi w czasie publicznych wystąpień jest najczęściej główną przyczyną psychologicznego niepokoju. Termin jąkanie jest powszechnie stosowany niezależnie od stopnia nasilenia zaburzenia: obejmuje osoby z ledwie postrzegalnymi trudnościami, u których jest to zaburzenie w dużej mierze kosmetyczne, a także osoby z niezwykle dotkliwymi symptomami, w przypadku których komunikacja werbalna jest bardzo utrudniona, czasami niemal niemożliwa.

  Pustyny – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Krościenko Wyżne. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od określenia "pustynia" lub "pustki" jako miejsca nie zamieszkanego. Pustyny sąsiadują z następującymi miejscowościami: Krościenko Wyżne, Zalesie, Targowiska, Iskrzynia, Haczów. Przez Pustyny przebiega droga krajowa nr 9 z Radomia do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Pustyny położone są na terenie kotliny Krośnieńskiej będącej częścią Dołów Jasielsko-Sanockich. Teren wsi jest równinny, przecięty doliną potoku Flusy, który wypływa z lasu na pograniczu Zalesia i Targowisk i uchodzi do rzeki Wisłok w Krościenku Wyżnym. Znaczna część wsi położona jest na prawym, północnym brzegu potoku. We wsi znajduje się lotnisko Iwonicz. Żarnowska (kaszb. Żarnowskô, niem. Czarnowske) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko nad wschodnim brzegiem jeziora Łebsko (wschodnia granica Słowińskiego Parku Narodowego w odległości 2 kilometrów od drogi wojewódzkiej nr 214 i 4 kilometrów od Łeby. W ostatnich latach Żarnowska przekształciła się w wioskę turystyczno-letniskową, a jej baza ciągle jest w fazie rozwoju. Linia brzegowa jeziora Łebsko jest idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu, a także kitesurfingu, fragment brzegu wydzielono na kąpielisko , przy którym znajduje się taras widokowy. Na zachodnim skraju wsi, tuż na granicy Słowińskiego Parku Narodowego rozległa łąka jest areną corocznych rykowisk jeleni.

  Nadleśnictwo Krościenko – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Krościenku nad Dunajcem przy ul. Trzech Koron 4.

  Dodano: 05.10.2010. 00:34  


  Najnowsze