• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trwają gody salamandry plamistej

  10.10.2010. 13:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Salamandry plamiste, jedyne w Polsce płazy, których okres godowy przypada na początek jesieni, można - ze względu na wzmożoną aktywność - bez trudu spotkać w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

  "Salamandry można spotkać w nocy lub podczas deszczowych dni. Lubią wilgotne lasy liściaste, głównie bukowe" - powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  "Potomstwo przyjdzie na świat w kilku miotach między kwietniem a czerwcem przyszłego roku. Samice urodzą je w czystej, powoli płynącej wodzie w zakolach potoków górskich. Młode salamandry żyją w wodzie około trzech miesięcy, po tym okresie przeobrażone wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech, czterech latach" - przypomniał Marszałek.

  Rzecznik dodał, że w wierzeniach ludowych istniał pogląd o nienaturalnym pochodzeniu tego płaza. "Uważano, że salamandry nie rozmnażają się jak inne zwierzęta, ale rodzą się z płomieni leśnych ognisk" - zaznaczył leśnik.

  Marszałek przestrzega przed trzymaniem salamandry w dłoniach. "Substancje wydzielane ze skóry płaza mogą być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne jest przetarcie oczu dłonią, w której przed chwilą trzymało się salamandrę" - podkreśla.

  Salamandry plamiste są największymi w Polsce płazami ogoniastymi. Ich długość dochodzi do 23 cm. Żywią się m.in.: dżdżownicami, bezskorupowymi ślimakami, gąsienicami.

  Należą do zwierząt pospolitych w krajach Europy Środkowej i Południowej. W naszym kraju najczęściej można je spotkać w Karpatach i Sudetach. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ dym/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Salamandra korsykańska (Salamandra corsica Savi) – gatunek płaza ogoniastego z rodzaju salamandra, endemit Korsyki; z wyglądu zbliżona do salamandry plamistej. Salamandra olbrzymia japońska (Andrias japonicus) – płaz ogoniasty z rodziny skrytoskrzelnych, obok salamandry olbrzymiej chińskiej największy żyjący współcześnie płaz świata. Ampleksus (łac. amplexus – "uścisk") – odruch płciowy występujący u płazów bezogonowych. Jest to pozycja niezbędna do złożenia jaj przez samicę i wyrzucenia nasienia do wody przez samca. Ponadto występuje u niektórych płazów ogoniastych, np. u salamandry plamistej.

  Salamandrowate (Salamandridae) – rodzina płazów ogoniastych, dość szeroko rozprzestrzeniona na kuli ziemskiej. Brak jej przedstawicieli w Ameryce Południowej i Środkowej. Do rodziny tej należy 39 gatunków o małej i średniej wielkości ciała. W Polsce przedstawicielami tej rodziny są: Salamandryna - steroidowy alkaloid, który wchodzi w skład toksyny wydzielanej przez gruczoły przyuszne salamandry plamistej.

  Płazy ogoniaste (Caudata lub Urodela) − rząd płazów o pokroju ciała przypominającym nieco wygląd jaszczurki. Do rzędu tego zalicza się m.in. traszki i salamandry. Andrias scheuchzeri − wymarły gatunek gigantycznej salamandry z miocenu, pierwotnie opisany jako skamieniałość dawnego człowieka z czasów potopu: Homo diluvium testis.

  Kob liczi (Kobus leche) - duże zwierzę z rodziny krętorogich, o długości do 1,8 m i wadze do 120 kg. Ta rzadko spotykana antylopa żyje na południu Afryki. Przebywa w małych stadach, liczących po kilkanaście osobników. Zamieszkuje przeważnie podmokłe i zarośnięte trzciną brzegi rzek, jezior i bagien, przez które nie boi się przeprawiać brodząc lub płynąc. W razie niebezpieczeństwa również chroni się w wodzie. Kob liczi ma lirowato wygięte rogi. Używa ich do obrony przed swoimi prześladowcami. W okresie godów rogi służą również do walk, w czasie których zostaje ustalona hierarchia samców w stadzie. Walki te mają charakter rytualny i niezbyt gwałtowny. Najsilniejszy samiec wybiera samice, które tworzą jego harem. Każda samica po trwającej 7 miesięcy ciąży rodzi jedno młode. Mały kob przestaje ssać mleko matki po 4 miesiącach. Dojrzałość płciową samice osiągają zwykle po dwóch latach, a samce po trzech. Drzewo Salamandry – powieść fantastyczno-naukowa z 1993 roku, będąca debiutem młodego tanzańskiego pisarza, Roberta Lipscombe.

  Skrytoskrzelne (Cryptobranchidae) – rodzina płazów z rzędu płazów ogoniastych. Należą do niej trzy współcześnie żyjące gatunki – azjatyckie salamandry olbrzymie Andrias davidianus i Andrias japonicus oraz żyjące w Ameryce Północnej skrytoskrzele (Cryptobranchus alleganiensis) – oraz trzy gatunki wymarłe. Są to największe płazy, długość ich ciała wynosi od 75 do 180 cm. Żyją w chłodnych, bieżących wodach. Mają krępe, masywne ciała spłaszczone grzbietobrzusznie, a ogony spłaszczone bocznie. Oczy małe, bez powiek. Oddychają przez skórę i za pomocą skrzeli.

  Dicamptodon – rodzaj płazów ogoniastych z rodziny ambystomowatych (Ambystomatidae), obejmujący gatunki występujące w Ameryce Północnej (zachodnie Stany Zjednoczone i Kolumbia Brytyjska). Od gatunków z rodzaju Ambystoma różnią się m.in. brakiem oddzielnej kości łzowej. W języku polskim płazy te określane są nazwą amerykańskie salamandry pacyficzne. Gatunkiem typowym rodzaju jest Triton ensatus. Poszczególne gatunki osiągają od 17 do 35 cm długości.

  Nadleśnictwo Krościenko – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Krościenku nad Dunajcem przy ul. Trzech Koron 4.

  Dodano: 10.10.2010. 13:19  


  Najnowsze