• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • U ujścia Wisły urodziła się foka pospolita

  25.06.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  W rejonie ujścia Wisły w rezerwacie Mewia Łacha w Świbnie (pomorskie) urodziła się foka pospolita - poinformowały WWF Polska i Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. To drugie udokumentowane narodziny foki pospolitej na polskim wybrzeżu od 1990 roku.


  Jak poinformował w piątek PAP Paweł Średziński z WWF Polska, w Morzu Bałtyckim żyje ok. 600 fok pospolitych. Na polskim brzegu są bardzo rzadkim gościem. Najbliższa kolonia fok tego gatunku znajduje się 272 km od Helu, na szwedzkiej wyspie Olandia.

  Foka pospolita od foki szarej, częściej występującej na polskim wybrzeżu, różni się nie tylko terminem narodzin, ale również wyglądem. Pysk foki pospolitej jest krótszy, tzw. ,,koci"; u fok szarych jest dłuższy i przypomina pysk psa.

  Pierwsze zdjęcia małej foczki pospolitej zrobiono dwa dni temu. Obserwacji dokonała Katarzyna Sidorczak z Błękitnego Patrolu WWF. Nowo narodzone szczenię na Mewiej Łasze znajduje się pod opieką matki, która cały czas czuwa w pobliżu.

  Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zwróciła uwagę, że samice fok pospolitych są troskliwymi matkami. ,,Wyczuwając niebezpieczeństwo potrafią zepchnąć młode do wody, gdzie podtrzymują je swoim ciałem i oddalają się w spokojne miejsce" - wyjaśniła. Młoda foczka pospolita jest karmiona mlekiem matki przez 4-6 tygodni, po czym rozpoczyna samodzielne polowania, pozostając jeszcze przez pewien czas pod matczyną opieką.

  WWF Polska i Stacja Morska w Helu zwracają uwagę, że teraz przeżycie urodzonej foki zależy od odpowiedzialnego zachowania ludzi. Instytucje apelują do wszystkich, którzy znajdą się w rejonie ujścia Wisły, aby nie niepokoili odpoczywających tam zwierząt. Zagrożenie dla małej foki mogą stanowić m.in. rybackie sieci, łodzie i hałas związany z pracami hydrotechnicznymi.

  Foka pospolita jest gatunkiem chronionym i jej płoszenie jest zakazane.

  Monitoring z lądu prowadzony przez Błękitny Patrol WWF jest możliwy dzięki realizacji projektu ,,Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie ,,Ssaki bałtyckie"), współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego ,,Infrastruktura i środowisko". Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

  PAP - Nauka w Polsce

  bls/ gma/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – fokarium (placówka naukowo-badawcza) Stacji Morskiej zarządzany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim. Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego – budynki wydziału rozrzucone są w kilku oddalonych od siebie miejscach. Było to szczególnie zauważalne do jesieni 2008, gdy wraz z Wydziałem Biologii stanowił jedność. Najbardziej znaną, podległą instytucją jest Fokarium w Helu. Oprócz tytułowych kierunków, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Chemii oraz Biologii. Iwona Sagan (ur. 1958) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownik Centrum Doskonałości RECOURSE.

  Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego – mieści się w budynku w stylu niemieckiego renesansu. Oprócz tytułowego kierunku, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Biologii oraz Oceanografii i Geografii. W jego skład wchodzi 9 katedr, 11 zakładów oraz 4 pracownie (w tym 3 pracownie samodzielne). Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oprócz tytułowego kierunku, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Chemii oraz Oceanografii i Geografii. Od roku akademickiego 2009/2010 istnieje międzywydziałowy kierunek Przyroda (studia I stopnia, dzienne). W skład wydziału wchodzi jedenaście katedr, dwie stacje badawcze i jedna pracownia.

  Akcja Bałtycka - trwający od II połowy XX wieku program badania wędrówek ptaków, szczególnie wróblowych, na polskim wybrzeżu Bałtyku. Rodowód Akcji wywodzi się z obozów studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy taki obóz w okolicy ujścia Wisły odbył się jesienią 1960 roku, a jego wyniki dały inspirację do stworzenia programu Akcji Bałtyckiej, który ruszył jesienią 1961. Twórcą i wieloletnim kierownikiem Akcji Bałtyckiej był prof. dr hab. Przemysław Busse. Obecnie Akcja Bałtycka prowadzona jest przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego. Gdański tramwaj wodny – tramwaj wodny Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku pływający po wodach śródlądowych Gdańska, a do końca sezonu letniego 2012 także między Gdańskiem, Sopotem, Helem i (od 20.06.2009) Wyspą Sobieszewską. Przedsięwzięcie finansowane jest przez samorząd miasta Gdańska oraz projektu „Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2007-2013. Tramwaje wodne pływają w okresie od maja do września.

  Foka wąsata, f. brodata (Erignathus barbatus) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny fokowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Erignathus. Największa foka żyjąca w niewielkich stadach na terenie Arktyki. Znaczenie gospodarcze foki wąsatej jest nieduże. Poławiana głównie przez Eskimosów. Urszula Jackowiak (ur. 1937) – polska prawniczka, profesor zwyczajny, były kierownik katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego. Członek Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, Członek Senackiej Komisji ds. Rozwoju Kadr Naukowych Uniwersytetu Gdańskiego, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego. Autor wielu publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

  Selkie – szkocki Silkie, w mitologii celtyckiej istoty mogące zmienić się z foki w człowieka lub bogini porządków domowych.

  Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego powstało z przekształconego Działu Wydawniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku wraz z powołaniem Uniwersytetu Gdańskiego w 1970 roku. Oficyna zajmuje się przede wszystkim wydawaniem podręczników akademickich, rozpraw, monografii oraz publikacji ciągłych i dokumentacyjnych ze wszystkich dziedzin wiedzy objętych działalnością badawczą i dydaktyczną Uniwersytetu Gdańskiego. Jest najstarszą i największą oficyną wydawniczą działającą w Trójmieście i w całym regionie Polski Północnej. W ciągu 30 lat działalności wydała ponad 2 200 tytułów o łącznym nakładzie bliskim miliona egzemplarzy.

  Dodano: 25.06.2011. 00:04  


  Najnowsze