• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ,,Ujście Warty ważnym tarliskiem ryb

  02.05.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Parku Narodowym ,,Ujście Warty" (Lubuskie) wysoki stan wody sprzyja rybom, które rozpoczynają lub kończą tarło. To ważne miejsce rozrodu szczupaka, którego w polskich wodach jest coraz mniej - informuje Łukasz Cieślik z Parku Narodowego ,,Ujście Warty".

  Ogromne połacie łąk przykrywa teraz tafla wody, tworząc jeden wielki zbiornik. Ten swoisty rezerwuar stanowi bardzo istotny element rozwoju nie tylko ptaków, ale również ryb. Dla nich o tej porze roku przypada kluczowy punkt w cyklu życiowym - tarło.

  Na zalanych łąkach dobiega końca tarło szczupaka. ,,Ujście Warty" to swoista mekka tych drapieżników, będąca bardzo ważnym miejscem ich rozrodu w tej części Europy.

  W okresie tarła, które szczupak odbywa od lutego do maja, w płytkich wodach przybrzeżnych oraz w rozlewiskach spotykają się, żyjące w normalnym okresie samotnie, dorosłe osobniki, które przystępują do tarła.

  ,,Po tak wyczerpującym akcie rozrodu szczupaki są bardzo wygłodzone, stąd też zaraz po odbyciu tarła intensywnie żerują, co zresztą każdy amator wędkarstwa rozpoczynający sezon szczupakowy z pewnością miał okazję zauważyć" - powiedział PAP Cieślik.

  Okres, kiedy większość ryb z rodziny karpiowatych odbywa tarło, przypada na maj i czerwiec, ale w tym roku leszcz utworzył już w połowie kwietnia ogromne stada tarłowe, które na rozlewiskach pokrytych obfitą roślinnością przystąpiły do tarła. Setki osobników ocierając się o siebie w płytkiej wodzie tworzą jedyne w swoim rodzaju widowisko.

  ,,Woda zdaje się wtedy wrzeć. Samce pokryte wysypką tarłową ocierają się o przybyłe w to miejsce samice. Teraz, kiedy tarło ma się ku końcowi, leszcze wędrują w głębsze partie rzeki w poszukiwaniu pokarmu, którego w okresie odbywania tarła nie pobierały" - wyjaśnił Cieślik.

  Kiedy poziom wody na rozlewiskach zaczyna szybko opadać, ryby instynktownie zmierzają ku głębszym strefom i koncentrują się w korytach rzek i kanałów. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy zostają uwięzione w dużych kałużach powstałych w wyniku szybkiego cofania się wody do koryta. Wówczas stają się łatwą zdobyczą dla ptaków, które karmią nimi swoje potomstwo.

  Utrzymujący się przez wiele miesięcy wysoki poziom rzek znacznie ograniczył możliwość połowu ryb przez wędkarzy, co także powinno korzystnie wpłynąć na ich liczebność w miejscowych wodach. MMD

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Tarło – okres godowy u ryb jajorodnych, w czasie którego samica składa ikrę, a samiec uwalnia plemniki celem zapłodnienia jaj. Nazwa pochodzi od specyficznego zachowania się ryb w tym okresie. Ryby stają się niespokojne, ocierają się bokiem o dno, samce ocierają się bokiem o samice polewając mleczem składaną ikrę. Ryby w tym okresie nazywa się tarlakami, a miejsce, gdzie tarło się odbywa – tarliskiem.

  Mała Synagoga w Tarłowie – nieistniejąca obecnie mała synagoga znajdująca się w Tarłowie opodal rynku przy ulicy Ostrowieckiej.

  Tarō (jap. たろう, タロウ) – męskie imię japońskie. Jest ono także używane jako część końcowa innych japońskich imion (np. Keitarō, Kotarō, Ryōtarō, Ryūtarō, Shintarō, Shōtarō, Yūtarō).

  Tarlisko – miejsce naturalnego tarła ryb. Odpowiednim tarliskiem np. dla ryb łososiowatych są rwące strumienie o żwirowatym dnie, dla ryb karpiowatych i szczupaka zarośnięte wody przybrzeżne rzek i jezior oraz zalane łąki, dla węgorza - toń wodna.

  Stara Synagoga w Tarłowie – pierwsza tarłowska synagoga zbudowana na mocy przywileju właściciela miasta w 1617 roku opodal rynku przy dzisiejszej ulicy Ostrowieckiej. Synagoga spłonęła w 1770 roku. Około 1786 roku na jej miejscu wybudowano nową większą synagogę.

  Akwarium gatunkowe, akwarium jednogatunkowe – akwarium dostosowane dla jednego gatunku ryb mające na celu obserwację zachowania właściwe danemu gatunkowi w ich środowisku naturalnym. Parametry chemiczne i temperatura wody, rodzaj i natężenie oświetlenia oraz wystrój wnętrza akwarium są zbliżone do warunków występujących w naturze, zapewniając rozwój ryb. W akwariach gatunkowych często doprowadza się do tarła (rozrodu) ryb, jak i odchowu narybku.

  Akwarium gatunkowe, akwarium jednogatunkowe – akwarium dostosowane dla jednego gatunku ryb mające na celu obserwację zachowania właściwe danemu gatunkowi w ich środowisku naturalnym. Parametry chemiczne i temperatura wody, rodzaj i natężenie oświetlenia oraz wystrój wnętrza akwarium są zbliżone do warunków występujących w naturze, zapewniając rozwój ryb. W akwariach gatunkowych często doprowadza się do tarła (rozrodu) ryb, jak i odchowu narybku.

  Dodano: 02.05.2011. 00:33  


  Najnowsze