• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unijni naukowcy opracowują test na toksyny w mięczakach

  12.01.2011. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Konsumenci mający opory w stosunku do spożywania mięczaków mogą odetchnąć z ulgą. Naukowcy z Queen's University w Belfaście, Wlk. Brytania, opracowali nowy test, dzięki któremu mięczaki stają się bezpieczniejszym pożywieniem. To najnowsze narzędzie stanowi dorobek projektu BIOCOP (Nowe technologie do wykrywania różnych zanieczyszczeń chemicznych w żywności), który otrzymał 9,62 mln EUR z tematu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Zespół z Instytutu Upraw Rolnych i Gospodarki Gruntami Queen's University twierdzi, że to najnowsze narzędzie nie tylko uwalnia mięczaki od toksyn zanim trafią do łańcucha spożywczego, ale wprowadzi również znaczące zmiany w rybołówstwie na całym świecie.

  Eksperci ds. żywności twierdzą, że kontrola mięczaków pod kątem niebezpiecznych toksyn zajmuje dwa dni. Nowa technika oparta na technologii biosensorów skróci proces testowania do zaledwie 30 minut. Efekt to skrócenie wymaganego czasu i uzyskanie bardziej wiarygodnego wyniku. Test wykrywa trucizny paraliżujące w mięczakach, które działają paraliżująco na każdego, kto je spożyje. Około 25% spośród zatrutych konsumentów umiera na skutek przyjęcia toksyn.

  "Toksyny wydzielane przez algi i gromadzące się w mięczakach stanowią główne zagrożenie dla konsumentów i mogą przynieść ogromne straty w akwakulturze" - wyjaśnia profesor Chris Elliott, kierownik Instytutu Upraw Rolnych i Gospodarki Gruntami oraz kierownik projektu. "Mimo iż o istnieniu tych toksyn wiadomo już od pewnego czasu, utrzymywały się poważne wątpliwości co do skuteczności testów wykorzystywanych do ich wykrywania. Coraz więcej danych wskazuje również, że zmiany klimatu wywołują o wiele więcej toksycznych zdarzeń na świecie, doprowadzając do zamykania skażonych pokładów mięczaków."

  Zdaniem profesora Elliotta ta nowa technika wykorzystuje wyjątkowy "detektor białek" do odnajdywania niewielkich ilości toksyn występujących w różnych mięczakach, np. w przegrzebkach, ostrygach i małżach.

  "Test nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo spożywcze mięczaków, ale również poważnie wpłynie na światową akwakulturę, która zmaga się z narastającym problemem toksyn, jakie generowane są przez zmiany klimatu" - podkreśla profesor Elliott.

  Naukowcy podpisali porozumienie z grupą Neogen Europe (Wlk. Brytania) w celu wprowadzenia swojego wynalazku na rynek. "To będzie trzeci produkt związany z akwakulturą, który został opracowany przez Queen's University i grupę Neogen Europe, pomagając przedsiębiorstwu w budowaniu wyjątkowego portfolio szybkich testów bezpieczeństwa żywności i Queen's University w umacnianiu swojej reputacji jako światowego lidera w tej dziedzinie" - stwierdza naukowiec z Queen's University.

  W ramach powiązanych prac rozwojowych amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała Queen's University grant o wartości 500.000 USD (około 388.000 EUR) na dalsze prace nad testem po drugiej stronie Atlantyku. Testy będą prowadzone w laboratoriach i na kutrach w trakcie połowu mięczaków. Dzięki temu czas potrzebny na wprowadzenie połowu na rynek zostanie znacznie skrócony - twierdzą naukowcy.

  Projekt BIOCOP zgromadził 32 partnerów naukowych z Europy i spoza jej granic. Wśród państw członkowskich UE zaangażowanych w projekt, który zakończył się ubiegłej jesieni znalazły się Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Szwecja, Wlk. Brytania i Włochy.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Test Utajonych Skojarzeń (ang. Implicit Association Test, IAT ) – narzędzie pomiarowe używane w psychologii społecznej do wykrywania automatycznych powiązań pomiędzy deklarowanym, a realnym obrazem danego obiektu w pamięci danej osoby, czyli tzw. postaw utajonych. To narzędzie pomiarowe budzi wciąż wiele kontrowersji wśród jego przeciwników.

  Test pokrycia warunków logicznych należy do grupy testów pokrycia, które są używane do testowania oprogramowania. Problemem dotychczas omawianych testów pokrycia (C1-Test, C2-Test) jest niewystarczające przetestowanie złożonych, wielopoziomowych warunków logicznych.

  Sędziowie z Queens (tytuł oryginalny Queens Supreme) - komediowy serial telewizyjny przedstawiający pracę amerykańskich sędziów w nowojorskiej dzielnicy Queens. Fabuła zawiera wątki zarówno zawodowe jak i osobiste występujących w serialu postaci.

  Sędziowie z Queens (tytuł oryginalny Queens Supreme) - komediowy serial telewizyjny przedstawiający pracę amerykańskich sędziów w nowojorskiej dzielnicy Queens. Fabuła zawiera wątki zarówno zawodowe jak i osobiste występujących w serialu postaci.

  Obiektywność – kryterium tworzenia testów w psychometrii, np. testów psychologicznych. Test obiektywny to taki, który daje te same wyniki, mimo że opracowują go dwie różne osoby.

  Test pokrycia instrukcji programu, nazywany C0-Test, jest minimalnym testem spośród testów pokrycia. Podczas testu każda instrukcja z grafu przepływu sterowania jest wykonywana co najmniej raz.

  Neurotoksyny − rodzaj toksyn działających na układ nerwowy. W przypadku dawek letalnych śmierć może nastąpić nawet w ciągu kilku minut w wyniku uduszenia na skutek ostrego paraliżu mięśni oddechowych.

  Dodano: 12.01.2011. 15:49  


  Najnowsze