• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Białymstoku powstanie centrum badań nad energią odnawialną

  16.01.2012. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W drugim kwartale 2012 roku Politechnika Białostocka ogłosi przetarg na budowę centrum naukowo-badawczego nad energią odnawialną - poinformował prorektor tej uczelni prof. Lech Dzienis. 

  Budowa centrum ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2012 roku. Budynek ma być gotowy w ciągu dwóch lat. Centrum powstanie w ramach projektu "Inno-eko-tech", na który Politechnika Białostocka dostała w 2011 roku dotację z UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

  Budowa centrum ma kosztować 90,9 mln zł. Wkład własny uczelni to 1,1 mln zł, reszta to środki unijne.

  Jak wcześniej informowały władze uczelni, w centrum będą prowadzone badania naukowe i przygotowanie wdrożeń z dziedziny energii odnawialnej i budownictwa energooszczędnego. Na uczelni są już prowadzone takie badania, m.in. nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi do chłodziarek stosowanych w rolnictwie. Budowa centrum ma pomóc utworzyć Politechnice Białostockiej w 2014 roku dwa nowe kierunki studiów: ekoenergetykę i biotechnologię.

  W centrum mają powstać najnowocześniejsze laboratoria, z których mają korzystać studenci i pracownicy naukowi dotychczasowych kierunków, m.in. inżynierii środowiska, ochrony środowiska, budownictwa, elektrotechniki i telekomunikacji, budownictwa, inżynierii biomedycznej, mechaniki i budowy maszyn.

  Inwestycja ma w przyszłości sprawić, że politechnika, która jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem, dysponować będzie nowoczesną bazą badawczą.

  Powstające w Politechnice Centrum Nowoczesnego Kształcenia, sfinansowane dzięki dotacji z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej, ma być użytkowane od nowego roku akademickiego. Zakończyła się już jego budowa, zaczyna się wyposażanie obiektu. Wartość tej inwestycji to 65 mln zł.

  Politechnika Białostocka kształci obecnie 13 tys. studentów.

  PAP - Nauka w Polsce

  kow/ mki/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski, kształci na 7 wydziałach. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 6. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 784. pośród wszystkich typów uczelni. Nuuk Center – centrum handlowe w stolicy GrenlandiiNuuk. Znajduje się w sąsiedztwie centrum kulturalnego Katuaq, w dzielnicy Nuuk Centrum. Składa się z ponad 20 punktów handlowych i gastronomicznych oraz podziemnego parkingu, usytuowanych na powierzchni 25 000 m². Budowę obiektu przeprowadziła duńska firma MT Højgaard pod kierownictwem firmy Agerskov Consulting z Nuuk. Centrum zostało otwarte 27 lipca 2012 roku. Jego szacunkowy koszt budowy wyniósł 100 mln. USD. Krakowskie Centrum Komunikacyjne (KCK) – współczesna inwestycja, której głównym celem jest poprawienie komunikacji w ścisłym centrum Krakowa. W ramach Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego powstały lub powstają:

  Westfield London – w momencie otwarcia największe w Londynie i trzecie największe w Wielkiej Brytanii centrum handlowo-usługowe. Centrum, którego budowa kosztowała 1,6 mld funtów, zostało oddane do użytku 30 października 2008 r.. Życie Uczelni: biuletyn informacyjny Politechniki Łódzkiej – pismo wydawane przez Politechnikę Łódzką od października 1984 roku, opisujące wszystkie wydarzenia mające miejsce na uczelni. Redaktorem naczelnym pisma od 1990 roku jest dr inż. Ewa Chojnacka. Biuletyn zawiera stałe działy, są to: wydarzenia, uczelnia w liczbach, nauka, kształcenie, konferencje i sympozja, opinie, rozmaitości, studenci, wspomnienia, wystawy, sport.

  Centrum Badań nad Terroryzmem – jednostka badawcza działającą w ramach struktur organizacyjnych Collegium Civitas. Powstało w czerwcu 2005 r. Działalność Centrum ma charakter naukowo – badawczy i analityczny. Tematyka, wokół której skupione są badania prowadzone w Centrum, związana jest z szeroko pojmowanymi badaniami nad terroryzmem międzynarodowym i jego zwalczaniem. Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya.

  Evolution Tower (ros. Эволюция) – wieżowiec budowany w Moskwie na działce nr 2 oraz 3 Moskiewskiego Międzynarodowego Centrum Biznesowego. Konstrukcja rozpoczęła się w 2007 roku i miała się zakończyć trzy lata później, jednak przez pewien czas budowa była wstrzymana. Wznowienie konstrukcji nastąpiło w 2011 roku, a nowy planowany termin ukończenia budynku wyznaczono na rok 2014. Wcześniej budynek nosił nazwę City Palace. Adam Jakimowicz (ur. 10 stycznia 1966 r. w Wydminach) – architekt, nauczyciel akademicki, rysownik. Absolwent Politechniki Białostockiej (1991), doktorat na Politechnice Warszawskiej (2000 r., „Geneza postawy dekonstrukcyjnej w architekturze współczesnej”, promotor: prof. K. Kucza - Kuczyński). Obecnie adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej oraz „senior professor” w Szkole Architektury Sint-Lucas w Brukseli (Luca-Arts, KU Leuven, Belgia).

  Centrum im. Ludwika Zamenhofa – miejska instytucja kultury utworzona w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 19 na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku z okazji organizacji w mieście w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku 94. Światowego Kongresu Esperanto. W dniu 21 lipca 2009 miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum dla obywateli Białegostoku. Początkowo Centrum Zamenhofa było oddziałem Białostockiego Ośrodka Kultury, od stycznia 2011 roku jest samodzielna placówką kultury.

  Andrzej Fellner – polski nawigator klasy mistrzowskiej, konsultant ds. technologii satelitarnych, pułkownik rezerwy. Profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. Twórca polskiej szkoły nawigacji powietrznej oraz pierwszego w Polsce Centrum Nawigacji Powietrznej i Technik Satelitarnych w ramach innowacyjnego inkubatora akademickiego. Autor pierwszej w Polsce rozprawy habilitacyjnej poświęconej nawigacji powietrznej.

  Biopolis międzynarodowe centrum naukowo-badawcze zlokalizowane w Singapurze. Badania prowadzone w centrum skupiają się na naukach biomedycznych. Koordynuje współprace publicznych i prywatnych instytucji naukowych. Kampus jest nadzorowany przez A*STAR. Znajduje się w sąsiedztwie licznych singapurskich uczelni i innych instytucji naukowych, m. in.: Daniel Józef Bem (ur. 28 sierpnia 1933 w Skierniewicach) – naukowiec, inżynier telekomunikacji specjalizujący się w zakresie radiokomunikacji, sieci komputerowych i systemów telekomunikacyjnych, profesor, nauczyciel akademicki w Politechnice Wrocławskiej, były prorektor tej uczelni i dziekan Wydziału Elektroniki, dyrektor Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes oddziału wrocławskiego PAN.

  Białostocka Spółdzielnia Mieszkaniowa (BSM) - najstarsza i jedna z największych spółdzielni mieszkaniowych w Białymstoku. W jej skład wchodzą osiedla "Białostoczek", "Centrum", "Sienkiewicza", "Przyjaźń" i "Tysiąclecia". Kabaret GwintEsencja – polski kabaret, powstały w kwietniu 2002 w Białymstoku, przy klubie GWINT na Politechnice Białostockiej. Członek Białostockiej Pustyni Kabaretowej. Uczestnik większości ważnych ogólnopolskich przeglądów kabaretowych m.in. Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry, Wyjścia z cienia, Mulatki. Skład kabaretu stanowili studenci pochodzący z Ostrołęki,Giżycka, Łap i Białegostoku.

  Dodano: 16.01.2012. 00:25  


  Najnowsze