• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Polsce działa 15 ekomuzeów

  09.08.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  15 ekomuzeów działa obecnie w Polsce. Instytucje te to sieć rozproszonych w terenie obiektów, tworzących żywą kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców.

  "Ekomuzeum to nie jedno miejsce, a sieć rozproszonych w terenie obiektów, które wspólnie tworzą żywą kolekcję, gdzie przyroda, kultura i historia są prezentowane wspólnie, w miejscu ich pierwotnego występowania" - wyjaśniła twórczyni programu Ekomuzea w Polsce Barbara Kazior z krakowskiej Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

  W Polsce ekomuzea powstają najczęściej przy rowerowych Zielonych Szlakach Greenways. Wzdłuż Bursztynowego Szlaku znajdziemy dwa ekomuzea: Ekomuzeum Babiej Góry i Ekomuzeum Lanckorona; na szlaku Kraków - Morawy - Wiedeń - jedno: Ekomuzeum Alwernia; a w Bieszczadach - na szlaku Zielony Rower - Greenway Karpaty Wschodnie aż cztery: W Krainie Bobrów, Trzy Kultury, W krainie Bojków i Hołe.

  Prawdziwym zagłębiem ekomuzeów jest obecnie Dolny Śląsk, gdzie można odwiedzić m.in. Ekomuzeum Dziadoszan, Dymarki, Cysterskie, Dziewin i Wrzosowa Kraina czy Ekomuzeum Rzemiosł w Dobkowie.

  W ekomuzeum oprócz odwiedzenia zabytków i ciekawych przyrodniczo miejsc można także spróbować produktów lokalnych, a nawet zobaczyć na miejscu, jak są wytwarzane, powędrować ścieżką edukacyjną, uczestniczyć w warsztatach w pracowni rzemieślniczej czy artystycznej, czy też w imprezie plenerowej, a także wziąć udział w biegach na orientację i w wycieczkach rowerowych.

  Krakowska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska zainicjowała program tworzenia ekomuzeów w Polsce w 2000 roku. RGR

  PAP - Nauka w Polsce

  abr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ekomuzeum, również Muzeum Rozproszone (od: ekologia + muzeum) – sieć rozproszonych w terenie obiektów, tworzących żywą i działającą kolekcję, gdzie elementy przyrodnicze, kulturowe i historyczne prezentowane są w miejscu swego występowania i zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Muzeum Rozproszone Nowej Huty – ekomuzeum w Nowej Hucie zorganizowane pod auspicjami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Działalność muzeum opiera się na współpracy różnych instytucji i osób prywatnych (zwanych Partnerami), prowadzących działalność na terenie Nowej Huty, nierzadko w zabytkowych lub istotnych dla dziejów dzielnicy budynkach. Szczególnym wydarzeniem, przygotowywanym przez Partnerów Muzeum Rozproszonego Nowej Huty, jest doroczna, dwudniowa impreza pod nazwą "Zajrzyj do Huty", podczas której turyści mogą zwiedzić nowohuckie atrakcje z przewodnikiem, również miejsca na co dzień niedostępne. Pierwsze "Zajrzyj do Huty" miało miejsce w 2009 roku, w ramach jubileuszu 60-lecia Nowej Huty. Ścieżka Edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim – szlak turystyczny w Polsce, powstały w 2005 na terenie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego. Liczy 45,8 km długości i znakowany jest na czarno. W kilku miejscach do szlaku głównego doprowadzone są krótkie szlaki dojściowe, prowadzące do atrakcji zlokalizowanych nieco w bok od szlaku głównego. Przy szlaku postawiono 17 tablic edukacyjnych informujących o walorach mijanych obiektów (przyroda, zabytki, historia).

  Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń (Kraków-Morava-Wien) – szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tworzony w oparciu o sieć tras rowerowych, pieszych, wodnych, konnych oraz edukacyjnych ścieżek tematycznych. Główną jego osią jest 780-kilometrowa trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie. Szlak konny (inaczej jeździecki) - ogólnodostępny i oznakowany rodzaj szlaku turystycznego (najczęściej droga leśna), udostępniony bezpłatnie do użytku wyłącznie przez turystów poruszających się konno. Podstawowym symbolem szlaku konnego jest pomarańczowe koło na białym tle umieszczane wzdłuż szlaku. Szlaki konne można podzielić na nizinne i górskie.

  Ścieżki rowerowe we Wrocławiu - sieć wrocławskich ścieżek rowerowych należy do najbardziej rozbudowanych w kraju. W 1994 roku Zarząd Dróg i Komunikacji we Wrocławiu wystartował z inicjatywą określoną mianem „Program 100 km”, który zakładał wybudowanie ścieżek o właśnie takiej łącznej długości. Niestety, większość założeń nie jest realizowana. Nowych ścieżek rowerowych powstaje bardzo niewiele. Remonty istniejących nie sprawiają, że sieć tras rowerowych staje się bardziej spójna. Mimo iż ścieżek jest sporo, nie tworzą sensownej sieci - wystarczy spojrzeć na mapę, aby zobaczyć wiele krótkich odcinków ścieżek, które nie są ze sobą połączone. Przytłaczająca większość ścieżek rowerowych to nadodrzańskie wały. Im dalej od Odry, tym komunikacja rowerowa jest trudniejsza. Industriada - coroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego mające na celu promocję turystycznego szlaku samochodowego, skupiającego 36 historycznych obiektów przemysłowych z całego regionu. Industriada to okazja do poznania historii dziedzictwa przemysłowego licznie występującego na terenie województwa śląskiego. Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie "ExtraSchicht", organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry. Wydarzenie to rokrocznie przyciąga rzesze turystów. W 2009 roku ich liczba sięgała 160 tysięcy, natomiast w roku 2010 ich liczba była już bliska 200 tysięcy.
  Na potrzeby kampanii promocyjnej stworzono tzw. zoboty, będące bohaterami tego święta.

  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3. Madurodam to interaktywny park miniatur nazywany też Holandią w miniaturze mieszczący się w Hadze, a właściwie w Scheveningen, nadmorskiej dzielnicy Hagi. Najważniejsze zabytki i najciekawsze budowle z całego kraju można zobaczyć tutaj odtworzone w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:25, w otoczeniu zieleni i kwiatów. Z okazji obchodzonej w 2012 roku 60. rocznicy swego istnienia, Madurodam poddane zostało gruntownej rekonstrukcji. Po przebudowie nadal jest miejscem, gdzie można zobaczyć wszystko to z czego słynie Holandia i doskonałym punktem startowym do podróży po tym kraju. Zmienił się tylko sposób zwiedzania – z biernego na interaktywny oraz sposób przekazywania informacji. Informacje można znaleźć korzystając z punktów info przy miniaturach i na ekranach, na których można obejrzeć filmy. Można spróbować załadować kontenerowiec w porcie w Rotterdamie, wziąć udział w aukcji kwiatów, popróbować sił, jako realizator świateł czy przekonać się, które wiatraki są wydajniejsze, z jaką siłą napiera woda czy ile waży holenderski ser. W nowym Madurodam pojawiły się też nowe miniaturowe postacie, tzw. Madurodammertjes wzięte prosto z życia, które opowiadają własne holenderskie historie. Są tu: stewardessa, realizator świateł, robotnicy portowi, pilot, surferzy i wiele innych. Są też postacie związane z bogatą historią Holandii. Charakterystyczne miniaturowe budowle pozostały sercem Madurodam. Prezentowane są w trzech nowych tematycznych częściach:
  Stare Miasto – historia, kultura, architektura, rodzina królewska, sztuka i wielcy Holendrzy.
  Kraj Wody – walka z wodą, woda jako przyjaciel, „budowanie” Holandii, morze, porty, poldery.
  Wyspa Innowacji – handel, transport, rolnictwo, współczesna architektura i znane holenderskie projekty na świecie.

  Kultura w Mińsku Mazowieckim: Głównymi instytucjami kulturalnymi działającymi na terenie miasta są Miejski Dom Kultury (Pałac Dernałowiczów) i Miejska Szkoła Artystyczna (ul. Armii Ludowej). Obie te instytucje prowadzą podobną działalność polegającą m.in. na organizacji zajęć pozalekcyjnych i wystaw. Z ich obiektów (place i sale MDK oraz sala koncertowa MSA) korzystają także inne instytucje.

  Ibis budget (dawniej Etap) – sieć tanich hoteli o standardzie jednogwiazdkowym, należących do francuskiej grupy Accor. Liczy ponad 300 obiektów w 11 krajach Europy oraz w Izraelu. Większość z nich działa na zasadzie franchisingu. W Polsce hotele Ibis budget są zarządzane przez Grupę Hotelową Orbis, która jest także właścicielem tych obiektów (według stanu na lipiec 2008, jest ich 8). W portfolio grupy Accor sieć zajmuje miejsce drugiej "od dołu" pod względem standardu zakwaterowania, ale też ceny, sytuując się powyżej sieci Formule 1, ale poniżej sieci Ibis.

  Śląsk Czarny − określenie stworzone propagandowo w międzywojennej Polsce, tworzące podział ówczesnych ziem śląskich w Polsce (województwo śląskie) na trzy części ("Śląsk Czarny", "Śląsk Biały" i "Śląsk Zielony"). Szlak Stu Jezior (SSJ) - rowerowy szlak turystyczny należący do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych oznakowany kolorem czarnym. Ma swój początek w Poznaniu skąd prowadzi wzdłuż wielkopolskich jezior aż po Międzychód. Całkowity dystans szlaku to 110 km.

  Program Przeciw Korupcji – program społeczny działający od 2000 roku przy Fundacji im. Stefana Batorego, rozpoczęty akcją edukacyjną „KorupcJa”. Program za cel postawił sobie doprowadzenie do zmniejszenia skali zjawisk korupcyjnych w Polsce przez zmianę nastawienia obywateli do korupcji w życiu codziennym, wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych zapewniających przejrzystość procesów decyzyjnych i organizowanie stałego nacisku obywateli na przestrzeganie przez władze przepisów antykorupcyjnych. Dyrektorem programu „Przeciw Korupcji” jest Grażyna Kopińska. Kaufland – sieć sklepów należących do niemieckiej grupy Schwarz obejmującej także sieć sklepów Lidl. Działa w Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Polsce, w Chorwacji, w Rumunii i w Bułgarii. Pierwszy sklep w Polsce otwarto w Stargardzie Szczecińskim w 2001 r. W tym samym roku uruchomiono sklepy Kaufland we Wrocławiu przy ulicy Legnickiej oraz w Legnicy przy ulicy Iwaszkiewicza. We wszystkich tych krajach zatrudnionych jest 119 000 pracowników oraz funkcjonuje obecnie ok. 1000 sklepów firmy.
  Sklepy sieci Kaufland zaliczają się do obiektów handlowych o dużej powierzchni (od 2500 do 12000 m), z niewielką galerią handlową.

  Dodano: 09.08.2010. 03:17  


  Najnowsze