• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warmińsko-Mazurskie/ Wiele bocianich gniazd zniszczonych po nawałnicach

  26.07.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kilkadziesiąt młodych bocianów, które uratowano z gniazd zniszczonych w ostatnich dniach przez burze i nawałnice, trafiło do ośrodków leczących dzikie ptaki na Warmii i Mazurach. Codziennie ekolodzy otrzymują kolejne wezwania do boćków pozbawionych domów.

  Do ośrodka dla dzikich ptaków w Bukwałdzie k. Olsztyna, największej z sześciu takich placówek w województwie warmińsko-mazurskim, trafiło w ostatnich dniach 31 młodych bocianów. Wszystkie one straciły gniazda w wyniku ulew i nawałnic, albo wypadły z nich podczas wichury.

  Bezdomne lub ranne boćki przywieziono także do ośrodków w mazurskiej Krutyni i Jerzwałdzie na Jeziorakiem. Kilkadziesiąt innych ptaków, które wypadły podczas nawałnic z gniazd, ale są całe i pod opieką rodziców, pozostawiono na miejscu. Według ekologów, w naturze młode boćki mają bowiem większe szanse na usamodzielnienie.

  Ewa Rumińska z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie powiedziała PAP, że od kilku lat nie było tak wielu przypadków zniszczenia bocianich gniazd. Pod ciężarem gniazd nasiąkniętych ulewnym deszczem pękały podtrzymujące je platformy. Przy silnym wietrze gniazda zsuwały się z dachów lub spadały z pękających słupów energetycznych.

  "Młode bociany przygniecione przez gniazdo nie mają szans na przeżycie. Na szczęście wiele z nich się uratowało, bo były na tyle duże, aby podlecieć gdzieś w bezpieczne miejsce" - powiedziała dr Rumińska.

  Ekolodzy przyjmują codziennie nowe zgłoszenia o boćkach potrzebujących pomocy. O zniszczonych gniazdach informują mieszkańcy wsi, urzędy gmin, policja i straż pożarna. Tylko w ostatnią niedzielę ptasi ambulans z ośrodka w Bukwałdzie wezwano w okolice Ornety i Braniewa.

  Bociany, które odniosły obrażenia w wypadkach pozostaną w ośrodkach rehabilitacyjnych do przyszłego roku. Pozostałe zostaną podchowane i wypuszczone na wolność na tyle szybko, by zdążyły na bocianie sejmiki przed odlotem.

  Zdaniem Piotra Hryszki z gospodarstwa Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Żywkowie, jeśli nawet pogoda się poprawi, to bociania młodzież i tak będzie w najbliższym czasie narażona na częstsze wypadki. "Młode bociany próbują pierwszych lotów. Dochodzi przy tym do częstych potłuczeń lub kolizji z liniami energetycznymi" - powiedział Hryszko.

  Dlatego ekolodzy z OTOP nie tylko apelują o zgłaszanie im pozbawionych gniazd lub rannych bocianów, ale również prowadzą akcje izolowania napowietrznych linii i innych urządzeń energetycznych, które zagrażają bocianom. Prace finansowane są z pieniędzy unijnych. Przez najbliższe 3 lata na ochronę populacji bociana białego w tzw. Ostoi Warmińskiej, przeznaczono 6,5 mln zł.

  PAP - Nauka w Polsce

  mbo/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Bank pamięci - jest to jedno lub kilka gniazd, które znajdują się na płycie głównej komputera i są przeznaczone do umieszczania w nich modułów pamięci. W komputerach starszego typu banki pamięci składały się z dwóch lub czterech gniazd. Obecnie najczęściej bank pamięci jest złożony z jednego gniazda. Liczba gniazd wchodzących w skład jednego banku zależy od szerokości magistrali danych. Jeśli magistrala ma 64 bity, a moduły pamięci są 32-bitowe, wtedy jeden bank będzie składał się z dwóch gniazd. Łącznik wtykowy - łącznik elektryczny ręczny tworzony przez gniazdo wtykowe oraz odpowiadającą mu wtyczkę. Służy do zasilania odbiorników elektrycznych ręcznych, przenośnych i ruchomych w pomieszczeniach mieszkalnych, gospodarstwach rolnych, warsztatach, na placach budów czy też kempingach.
  Gniazda wtykowe i wtyczki budowane są na napięcia znamionowe 50-750 V, prądy znamionowe 6-125 A. Konstrukcje gniazd i wtyczek są takie że nie jest możliwe zetknięcie styków ochronnych wtyczek ze stykami prądowymi gniazd ani włożenie wtyczki do gniazda o innym napięciu i prądzie znamionowym lub o różnej liczbie biegunów. Jedynie wtyczki urządzeń II klasy ochronności są tak wykonane, że jest możliwe włożenie ich do gniazd o odpowiednim napięciu i prądzie znamionowym, niezależnie od tego, czy gniazdo jest ze stykiem, czy bez styku ochronnego. Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – czerwony rowerowy szlak turystyczny o długości ok. 190 km łączący Kraków z Częstochową. Podobnie jak pieszy Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez większość warowni jurajskich zwanych Orlimi Gniazdami. Szlak biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

  Zupa z jaskółczych gniazd – popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie przyrządzana na bazie jadalnych gniazd salangan (ptaków z rodziny jerzykowatych, z rodzaju Aerodramus oraz Collocalia). Gniazda takie zawierają znaczną ilość przydatnych dla organizmu mikroelementów - wapnia, potasu i magnezu. Nawałnik burzowy (Hydrobates pelagicus) – gatunek niewielkiego ptaka oceanicznego z rodziny nawałników (Hydrobatidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Hydrobates. Zamieszkuje wschodnią część północnego Atlantyku i zachodnią część Morza Śródziemnego. Zimą dolatuje do zachodnich i południowych wybrzeży Afryki, ale większość ptaków trzyma się przez cały rok okolic lęgowisk. Na teren Polski trafiają sporadycznie osobniki przygnane złą pogodą. Spotyka się je wtedy nawet w głębi lądu.

  Polikalizm – tworzenie przez jedną kolonię mrówek wielu gniazd utrzymujących między sobą więzi. Kolonia mrówek może posiadać gniazda stanowiące stacje pokarmowe oraz gniazda, w których wychowywane jest potomstwo. Większe – z głęboko znajdującymi się komorami – pełni rolę gniazda, w którym mrówki zimują. Nawałnik białorzytny, nawałnik maderski (Hydrobates castro) – gatunek małego ptaka morskiego z rodziny nawałników (Hydrobatidae). Zasiedla różne obszary, zależnie od pory roku; poza okresem lęgowym przebywa na otwartym morzu.

  Nawałniki, nawałnikowate (Hydrobatidae) – rodzina ptaków z rzędu rurkonosych. Są najmniejszymi z ptaków morskich, osiągają 13-26 cm długości. Występują na otwartych wodach wszystkich oceanów, przy czym przedstawiciele podrodziny oceanników występują głównie na południowej półkuli, a podrodziny nawałników na północnej półkuli. Kukułkowate (Cuculidae) – rodzina ptaków z rzędu kukułkowych (Cuculifromes). Obejmuje ptaki o zróżnicowanej wielkości, długich ogonach i silnych nogach. Preferują środowiska leśne, choć niektóre gatunki żyją na otwartej przestrzeni. Główny pokarm to owady. Wiele gatunków należących do tej rodziny to pasożyty lęgowe — składają swoje jaja do gniazd innych ptaków. Często pisklęta kukułkowatych po wykluciu wyrzucają z gniazda jaja bądź pisklęta gospodarzy.

  Bukwałd – przystanek osobowy na linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo, w województwie warmińsko-mazurskim. Wbrew nazwie przystanek nie znajduje się we wsi Bukwałd, a na terenie sąsiedniej wsi Barkweda.

  Nawałnik maderski (Oceanodroma castro) – gatunek małego ptaka morskiego z rodziny nawałników (Hydrobatidae). Zasiedla różne obszary, zależnie od pory roku; poza okresem lęgowym przebywa na otwartym morzu.

  Zachowania lęgowe ptaków – zbiór zachowań związanych z lęgiem ptaków i w okresie podstawowego rozwoju zwierzęcia (od toków aż do wylotu młodych z gniazda). Wyróżnia się następujące etapy okresu lęgowego: wybór partnera, budowa gniazda, składanie jaj, wysiadywanie, opieka nad młodymi do uzyskania lotności. W całym tym okresie ptaki bronią swojego terytorium. Większość gatunków troskliwie opiekuje się potomstwem, chociaż są wyjątki od tej reguły. Około 90% ptaków w danym sezonie lęgowym ma tylko jednego partnera (monogamia). Wśród ptaków zazwyczaj to samica wybiera samca. U wielu gatunków o wyborze decydują wygląd i umiejętności oraz śpiew. W przypadku gatunków poligamicznych, np. bażanta, samce bardzo często nie uczestniczą w wychowywaniu młodych, pozostawiając całą pracę samicy.

  Dodano: 26.07.2011. 00:11  


  Najnowsze