• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilki zjadają niecały 1% inwentarza żywego w Niemczech - badanie

  21.03.2012. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Mimo ponownego pojawienia się wilków w Niemczech, lokalni rolnicy nie muszą się martwić, że zaatakują one i zjedzą ich żywy inwentarz. Wyniki badań pokazują, że w menu wilków znajduje się mniej niż 1% zwierząt gospodarskich. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Mammalian Biology, podkreślają, że wilki nie zaryzykują konfrontacji z psami stróżującymi ani z niebezpiecznymi przedmiotami, żeby zdobyć pożywienie.

  Zoologowie z Instytutu Badawczego Senckenberg w Görlitz w Niemczech analizowali nawyki żywieniowe wilków przez pierwszych osiem lat po ich ponownym pojawieniu się. Zespół badał zarówno co wilki obecnie jedzą, jak i sposób, w jaki ich nawyki żywieniowe zmieniały się z biegiem lat. Uzyskane wyniki wskazują na wysoką zdolność adaptacyjną wilków w celu zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych.

  Wilki zostały wytrzebione w Niemczech na wiele lat. Teraz jednak pomału powracają.

  "Nawyki żywieniowe wilków były największym punktem sporu w momencie ich powrotu do Niemiec, co skłoniło nas do szczegółowego przeanalizowania tych nawyków u wilków, które przybyły ponad 10 lat temu na Łużyce" - mówi Hermann Ansorge, kierownik Wydziału Zoologii Muzeum Historii Naturalnej Senckenberg w Görlitz. "Przyjrzeliśmy się menu wilków i temu, jak się ono zmieniało od ich pojawienia się we Wschodnich Niemczech."

  Zespół zebrał i przeanalizował ponad 3.000 próbek odchodów wilków, aby znaleźć nie strawione pozostałości żeru, w tym kości, sierść, kopyta i zęby. Dane pokazują, że dzikie zwierzęta kopytne stanowią ponad 96% żeru wilków, z czego większość to sarny (55,3%), następnie jelenie europejskie (20,8%) i dziki (17,7%). Niemal 3% żeru stanowią zające.

  Mniej niż 1% analizowanego żeru to inwentarz żywy, twierdzi Ansorge, dodając: "Tak długo jak owce i inne zwierzęta gospodarskie są dobrze chronione i utrzymuje się wystarczająca liczebność dzikich zwierząt, wilki nie zaryzykują konfrontacji z ogrodzeniami elektrycznymi i psami stróżującymi. Chcieliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób, dlaczego i jak szybko skład diety wilków w Saksonii uległ zmianie."

  Wilki przywędrowały do Niemiec z Polski, gdzie żywiły się głównie jeleniami europejskimi. W pierwszym roku badań naukowcy odkryli znacząco wyższy odsetek żerowania na jeleniach europejskich niż na sarnach.

  "Zastanawialiśmy się, dlaczego wilki zmieniły swoje nawyki, czy też może początkowe warunki uległy zmianie" - mówi dr Ansorge. W porównaniu z polskimi lasami, te łużyckie są mniejsze i poprzecinane drogami i polami. To oznacza, że jest więcej przestrzeni życiowej dla saren i dzików, podczas gdy jelenie zwykle wycofują się do przestronniejszych obszarów leśnych. Zdaniem naukowców sarny są łatwym i obfitym żerem z perspektywy wilków.

  To warunki środowiskowe wywołały zmiany w schematach żywieniowych wilków - sugerują naukowcy. Wilki szybko się przystosowały, potrzebując mniej niż dwóch pokoleń do przyzwyczajenia się do nowych warunków swojego nowego siedliska. Obecnie 9 sfor wilków z około 34 młodymi zamieszkuje na Łużycach. "Prawdopodobieństwo konfliktu między człowiekiem a wilkiem jest bardzo niskie" - stwierdza dr Ansorge. "Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie powrotowi wilków."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  15 Pułk Piechoty "Wilków" AK – jednostka sił zbrojnych Armii Krajowej odtwarzana w planu Odtwarzania Sił Zbrojnych podczas Akcji "Burza". Zgrupowanie Oddziałów Partyzanckich 15 Pułku Piechoty "Wilków" AK powstało w Obwodzie Puławy AK w maju 1944 r. Składało się wówczas z czterech następujących jednostek partyzanckich: Baśka – singel polskiej grupy muzycznej Wilki promujący album 4, wydany w 2002 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Pomaton EMI. Utwór uznawany jest za jedną z najbardziej znanych piosenek w historii zespołu. Towarzystwo wilków (ang. The company of Wolves) – brytyjsko-amerykański horror z 1984. W Polsce znany jest też pod tytułem Wśród wilków.

  Gmina Szczekarków (od 1973 gmina Wilków) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. lubelskim. Siedzibą władz gminy były Szczekarków, a następnie Wilków nad Wisłą. Wilkówek (Barski Dwór) – przysiółek wsi Wilków w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

  Wilków Namysłowski - przystanek kolejowy w Wilkowie, w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków, w Polsce. Wilków (niem. Wilkau) – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

  Wilków (dawn. Wilków nad Wisłą) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Wilków, w Małopolskim Przełomie Wisły. Przejściowo była siedzibą gminy Szczekarków. Największe przeboje – kompilacyjny dwupłytowy album zawierający utwory Wilków i Roberta Gawlińskiego, wydany w 2000 roku przez wytwórnię Sony Music PL.

  Nadzy wśród wilków (niem. Nackt unter Wölfen) - film wojenny produkcji enerdowskiej z 1963 roku, zrealizowany według autobiograficznej powieści Brunona Apitza pod tym samym tytułem.

  Parafia św. Jana Chrzciciela w Księginicach Wielkich znajduje się w dekanacie piławskim w diecezji świdnickiej. Faktyczną siedzibą parafii jest wieś Wilków Wielki. Była ona erygowana w 1972 r. Jej proboszczem jest ks. Piotr Krzywania.

  Wilków Pierwszy – (niem. Wolfen Eins) także: Wilków – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów. Wilków-Osiedle – osiedle w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja.

  Wilki – debiutancki album zespołu Wilki, wydany w 1992 roku. Skład zespołu wykrystalizował się podczas sesji nagraniowych do albumu, stąd duża liczba wykonawców. Szybko po wydaniu płyty Wilki zdobyły popularność. Na płycie znalazły się takie przeboje, jak "Son of the Blue Sky", czy "Eli lama sabachtani", które ustaliły pozycję zespołu na następne lata. Wojciechów (niem. Woitsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

  Gunów-Wilków – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Kazimierza Wielka. Pągów (niem. Pangau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

  Dębnik (niem. Damnig) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków. Idzikowice (niem. Eisdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

  Dodano: 21.03.2012. 17:37  


  Najnowsze