• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WWF ostrzega: rattan ginie razem z lasami tropikalnymi

  15.02.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wraz z niszczeniem lasów tropikalnych, kurczą się zasoby rattanu - ostrzega WWF, które prowadzi projekt na rzecz pozyskiwania tej rośliny w sposób przyjazny przyrodzie. Ekolodzy zachęcają też do sięgania po polskie odpowiedniki rattanowych produktów wykonane z wikliny, pochodzącej z krajowych plantacji.

  Jak podaje w przekazanym PAP komunikacie WWF Polska, największymi odbiorcami rattanu są Unia Europejska (UE) i Chiny.

  "Surowiec do wytwarzania produktów rattanowych jest pozyskiwany z łodygi trzcinopalmy należącej do 600 gatunków, a rosnącej w lasach południowo-wschodniej Azji. Jego łodygi są cienkie i giętkie. Pozyskane pędy, nazywane kijami rattanowymi, zachowują dużą elastyczność, przez co mogą być gięte i kształtowane w dowolny sposób. Dlatego są chętnie wykorzystywane do produkcji mebli, koszy, mat i plecionek. Zaletą rattanu jest również jego szybki wzrost i stosunkowo łatwe pozyskiwanie" - czytamy w komunikacie.

  Chociaż najwięcej zasobów rattanu jest w Indonezji, to w imporcie na rynek europejski najważniejszą rolę odgrywa Wietnam, który zaopatruje UE w produkty wykonane z rattanu i ma aż 60 proc. udziału w ich eksporcie do Europy.

  "To właśnie w Wietnamie oraz Kambodży i Laosie WWF uruchomił specjalny program na rzecz pozyskiwania i przetwarzania rattanu, które będzie przyjazne środowisku" - napisano w komunikacie.

  Ekolodzy WWF Polska podkreślają, że eksploatacja zasobów rattanu jest uzależniona od istnienia tropikalnych lasów, które np. w Wietnamie, Laosie czy Kambodży stanowią ważną ostoję przyrody. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odkryto w tym rejonie ponad 1000 nowych gatunków roślin i zwierząt.

  "Zagrożeniem dla ich przetrwania jest wylesianie. Wraz z powierzchnią lasu, kurczą się zasoby rattanu, który rośnie oplatając inne rośliny i przypomina bardziej winorośl niż drzewo, osiągając długość nawet 100 metrów" - czytamy w komunikacie.

  Zdaniem przedstawicieli WWF Polska, w tej sytuacji rattan - którego pozyskiwanie i przetwarzanie stanowi w przypadku wsi położonych w rejonie Mekongu, ważne źródło utrzymania miejscowej ludności - może zniknąć.

  "Dlatego - piszą ekolodzy - WWF chce doprowadzić do zabezpieczenia zasobów rattanu, wprowadzając system zarządzania lasami w rejonie Mekongu, wykorzystując zasady certyfikacji FSC". Jak tłumaczą, w praktyce ma to zapobiec niszczeniu tropikalnych obszarów leśnych, gwarantując, że pozyskiwanie rattanu z obszaru objętego projektem WWF pozwoli zachować niezwykle cenną przyrodę Indochin, a jednocześnie nie doprowadzi do zaniku rattanu w naturze, zachęcając lokalne społeczności do ochrony lasów tropikalnych.

  "W ten sposób będziemy mogli kupować rattan z lasów, gdzie prowadzi się gospodarkę leśną z uwzględnieniem funkcji przyrodniczych tych obszarów" - mówi Magdalena Romanowicz z WWF Polska. Wyraża przy tym nadzieję, że również Polacy będą zwracać coraz większą uwagę na źródło pochodzenia rattanu.

  "Przed zakupem, warto też zastanowić się, czy rattanowy produkt nie ma polskiego odpowiednika, w postaci np. wiklinowego koszyka, fotelu czy krzesła, wykonanych z wikliny pozyskanej z polskich plantacji. Pozwoli to uniknąć również transportu na duże odległości" - radzi Romanowicz.

  Szkodliwy dla środowiska jest również sposób przetwarzania rattanu - oceniają ekolodzy z WWF - bo powstają w jego trakcie zanieczyszczenia, wynikające z użycia toksycznych chemikaliów. W związku z tym, WWF prowadzi równocześnie działania na rzecz czystej produkcji wyrobów z rattanu w krajach objętych swoim projektem.

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Rotang, rattan (z malajskiego rotan) – ogólne określenie wielu gatunków palm pnących z rodziny arekowatych, spotykanych w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej.

  Bauhinia – rodzaj obejmujący ponad 300 gatunków tropikalnych roślin z rodziny brezylkowatych (Caesalpiniaceae), pochodzących z obszaru Azji i Afryki. Zwyczajowa nazwa angielska Orchid tree jest myląca, gdyż rodzaj ten nie jest spokrewniony ze storczykami. Do rodzaju bauhinia należą zarówno drzewa, jak i krzewy i rośliny pnące. Wiele z gatunków wystepuje zarówno w postaci drzewa jak i krzewu, bądź też krzewu i pnącza. Niezależnie od pokroju, cechą charakterystyczną są dwuklapowe liście, przypominające kształtem "racice". U niektórych gatunków liście zamykają się i otwierają jak książka, co stanowi rzadki sposób regulacji parowania. Nasiona rozsiewane są w sposób wybuchowy. Często sadzone jako rośliny ozdobne ze względu na atrakcyjne kwiaty.

  Efektywność Kaldora-Hicksa jest jedną z metod oceny ekonomicznej efektywności alokacji zasobów. W myśl jej kryteriów rozwiązanie jest efektywne (to znaczy prowadzi do wzrostu efektywności), gdy w wyniku jego zastosowania jeden podmiot zyskuje więcej, niż traci inny, a jednocześnie istnieje (przynajmniej teoretycznie) sposób kompensacji strat przez podmiot zyskujący na rzecz podmiotu tracącego. Jeżeli w danej sytuacji (przy określonej alokacji zasobów) wprowadzenie takiego rozwiązania jest niemożliwe (to znaczy każda zmiana alokacji będzie powodować, że zyski będą mniejsze od strat) wówczas obecna alokacja jest efektywna w sensie Kaldora-Hicksa.

  Dynamiczna teoria zasobów - za jej twórcę powszechnie uważany jest David Ricardo. Teoria ta głosi, że ilość zasobów jest nieograniczona, ograniczona jest tylko nasza wiedza o nich. Rozwój społeczeństwa niekoniecznie musi prowadzić (tak jak w statycznej teorii zasobów) do katastrofy, albowiem rozwijająca się gospodarka staje się coraz bardziej zasobooszczędna, odkrywa nowe zasoby jak również wykorzystuje zjawisko substytucyjności.

  Crocidura fuliginosa – gatunek owadożernego ssaka z rodziny ryjówkowatych. Występuje w Kambodży, Chinach, Laosie, Malezji, Mjanmie, Tajlandii i Wietnamie. Prawdopodobnie występuje również w Bangladeszu. Zamieszkuje różnorodne siedliska od górskich do nizinnych lasów, obszary uprawne a nawet jaskinie. Mały ssak o ciemnoszarym futrze ze srebrnym połyskiem, brzuch jaśniejszy. Ogon jest cienki z rzadkimi białymi włosami. Nogi również pokryte krótkimi, białymi włosami. Oczy są małe, uszy nieowłosione i dobrze widoczne. Niewiele wiadomo na temat ekologii i populacji tego ssaka. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii LC (najmniejszej troski). Nie ma większych zagrożeń dla tego gatunku.

  Twierdzenie Rybczyńskiego – w warunkach niezmienionych relacji cen na rynku światowym, wzrost zasobów tylko jednego czynnika produkcji, przy niezmienionym poziomie drugiego czynnika, prowadzi do wzrostu produkcji dobra zużywającego przede wszystkim czynnik, którego zasoby wzrastają, a także do zmniejszenia produkcji dobra, w wytwarzaniu którego potrzebny jest przede wszystkim czynnik, którego zasoby nie ulegają zmianie.

  Bory Tucholskie – Leśny Kompleks Promocyjny (LKP) w południowo-wschodniej części Borów Tucholskich w województwie kujawsko-pomorskim powołany zarządzeniem nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 grudnia 1994 r. Jest jednym z pierwszych siedmiu utworzonych tego typu obszarów w Polsce. Celem działania LKP "Bory Tucholskie" jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach oraz edukacja leśna społeczeństwa. Jest obszarem funkcjonalnym o znaczeniu ekologicznym, edukacyjnym i społecznym.

  Dodano: 15.02.2011. 00:19  


  Najnowsze