• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WWF radzi jak spędzić święta ekologicznie

  23.12.2011. 22:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Uroczyste święta mogą być jednocześnie ekologiczne. Będą takie, jeśli przemyślimy wybór prezentu i sposób jego opakowania albo wybierzemy odpowiedni gatunek ryby - przekonują ekolodzy organizacji WWF Polska.


   
  Trudno wyobrazić sobie święta bez choinki. Kupując świąteczne drzewko wybierajmy choinki żywe - radzą ekolodzy. Trzeba się jednak upewnić, czy choinka pochodzi z legalnego źródła, a sprzedawca posiada świadectwo legalności jej pochodzenia. Najlepiej jest wybrać drzewko z certyfikatem FSC, który gwarantuje, że pozyskano ją w sposób przyjazny środowisku. Drugą kategorią choinek są te, które pochodzą ze specjalnych plantacji. Lepiej wybierać choinki, które wyrosły w Polsce - czytamy w notatce przesłanej w czwartek PAP.

  Choinki mogą być cięte albo w doniczce. Te ukorzenione można na wiosnę posadzić do gruntu - zauważa Paweł Średziński z WWF Polska i jednocześnie ostrzega, że zdarzają się nieuczciwe oferty sprzedaży choinek pozbawionych korzeni. Jeżeli drzewko ma nadawać się do posadzenia, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad, m.in. po świętach nie wystawiać choinki od razu na mróz, tylko aklimatyzować je w najchłodniejszym miejscu w naszym domu.

  Ekolodzy odradzają też kupowania choinek sztucznych, które po wyrzuceniu stają się trudnym do utylizacji odpadem - zwłaszcza, że często trudno jest oddzielić ich plastikowe części imitujące igły od metalowej konstrukcji. Drzewko z plastiku będzie bardzo długo się rozkładać, co może potrwać nawet kilkaset lat - podkreślają.

  Przyjazne dla środowiska mogą być również prezenty. "Zastanówmy się też, czy faktycznie musimy kupić nowy model sprzętu elektronicznego, i czy wynika to z naszych realnych potrzeb, czy też możemy nadal korzystać z posiadanych przez nas urządzeń" - radzi WWF. Jeśli zaś zechcemy obdarować bliskich książką - szukajmy takich, które wydrukowane są na papierze z makulatury, najlepiej z certyfikatem FSC, i unikajmy twardych okładek. Dzięki temu ocalimy drzewa - sugerują ekolodzy. Przyjazne dla środowiska prezenty mogą też mieć niestandardową formę, jak np. bilet do teatru albo karnet na zajęcia do siłowni czy na basen.

  Prezenty będą ekologiczne również pod warunkiem, że ich fabryczne opakowania nie zawierają dużo plastiku i innych tego rodzaju materiałów. Natomiast podczas ich pakowania, zamiast kupować ozdobny papier (którego produkcja wiąże się z wycięciem lasu i ze stosowaniem środków chemicznych podczas produkcji), warto jest wykorzystać choćby kartki z kalendarza, zużyte gazety, albo opakowania, które sami otrzymaliśmy wcześniej z innym prezentem.

  O ekologię można zadbać również szykując wigilię. Zwykle na polskim świątecznym stole pojawiają się ryby. Wigilijny karp pochodzi z hodowli, nie jest gatunkiem zagrożonym i możemy go kupować. Specjaliści WWF sugerują, aby najlepiej był on martwy, z lodu. Bezpiecznie możemy też nabyć okonia europejskiego, szczupaka czy dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego. Do ryb, których kupowanie nie szkodzi ich przetrwaniu, należy też makrela, flądra i szczupak. Czujność należy jednak zachować przy kupnie śledzi, których w Bałtyku jest coraz mniej. Należy wybierać te, które posiadają certyfikat MSC. Gwarantuje on, że ich połów nie zagraża przetrwaniu zasobów ryb.

  Zdecydowanie unikajmy natomiast węgorza europejskiego, soli, halibuta i łososia bałtyckiego. Gatunkom tym zagraża wyginięcie i jeśli chcemy, by przetrwały, nie należy ich kupować. Informacje o tym, jakie ryby wybierać, można znaleźć w poradniku WWF "Jaka ryba na obiad?" (poradnikrybny.wwf.pl ). Przy okazji można się podpisać pod petycją WWF wzywającą Parlament Europejski do działań na rzecz zachowania zagrożonych dziś gatunków ryb ( www.wwf.pl/wiecejryb )

  Ekolodzy przypominają również, aby zasiadając przy stole, wykorzystać atmosferę świąt i pogasić zbędne światła, a wigilijną wieczerzę spożyć w blasku świec. "W ten sposób nie będziemy zużywać energii elektrycznej, której powstanie wiąże się z emisją dwutlenku węgla i może prowadzić m.in. do takich anomalii pogodowych jak bezśnieżne i ciepłe zimy. Bo jakie to święta bez śniegu?" - zauważają ekolodzy.

  PAP - Nauka w Polsce

  zan/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Reling - listwa biegnąca wzdłuż krawędzi pokładu jachtu i wystająca na kilka centymetrów ponad pokład. Ułatwia załodze pracę na pokładzie, poprzez możliwość wsparcia czy też zatrzymania na tej listwie stopy ześlizgującej się po gładkim pokładzie przy głębokim przechyle. Zabezpiecza też drobne przedmioty przed spadaniem za burtę. Listwa ta może posiadać również otwory, do których można przywiązywać najsłabiej pracujące liny. Relingiem możemy nazwać także wspartą na sztycach stalową linkę, która dodatkowo służy czasami jako tzw. lajflina - czyli marynarz może przypiąć się do niej specjalnymi szelkami, które zapobiegają wypadnięciu za burtę. Ocena 360 stopni – "Wykorzystywana najczęściej nazwa to system oceny 360 stopni. Stosuje się jednak zamiennie również inne nazwy: ocena wieloźródłowa, ocena z wielu punktów widzenia, pełna informacja zwrotna, sprzężenie zwrotne 360 stopni. Ocena taka to pozyskiwanie informacji o pracowniku z więcej niż dwóch źródeł, w tym jednym źródłem jest samoocena dokonana przez ocenianego pracownika.". polega głównie na przeprowadzeniu ankiety wśród osób z otoczenia badanego pracownika. W skład tych osób wchodzą takie osoby jak szef, bezpośredni przełożeni, współpracownicy, równorzędni pracownicy, osoby, którymi zarządza badany pracownik, czy też klienci, dalsi współpracownicy i inne osoby, które chcemy zapytać o opinię na temat badanego pracownika. Zatem są to wszystkie osoby niejako „dookoła” badanego pracownika. Stąd też nazwa ocena 360 stopni. Często określa się ją również jako ankieta 360 stopni, albo 360 feedback. Czasem w ankiecie bierze udział mniejsza liczba osób i taka ankieta, czy też ocena jest określana jako ocena 270 stopni, albo ocena 180 stopni, w zależności od tego jaka grupa osób jest pomijana. Skarbnica Wikipedii jest zbiorem zestawień (i jednocześnie linkowni), które można wykorzystać przy tworzeniu artykułów i haseł. Gdy brak Ci pomysłu na artykuł, może coś ze Skarbnicy Cię zainspiruje. Gwarantujemy, że dzięki niej najłatwiej i najszybciej znajdziesz przynajmniej jeden nienapisany artykuł, czyli zerwany link.

  Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum. Wybory do Parlamentu Europejskiego w Grecji odbyły się 7 czerwca 2009 roku. Grecy wybierali 22 europarlamentarzystów, co odzwierciedla przepisy Traktatu Nicejskiego. Również postanowienia Traktatu Lizbońskiego dają Grecji 22 mandaty. Wybory wygrał Panhelleński Ruch Socjalistyczny (PASOK), zdobywając 36,64% głosów i 8 mandatów. Do Parlamentu Europejskiego dostały się również: Nowa Demokracja, Komunistyczna Partia Grecji, Radykalna Lewica, Ludowa Koalicja Prawosławna, Ekolodzy-Zieloni.

  Strefa płatnego parkowania – obszar miasta, na którym istnieje obowiązek płacenia za miejsca parkingowe. W Europie kierowcy w specjalnych parkomatach mogą kupić bilety, które umieszczają za szybą. W Stanach Zjednoczonych standardem są parkometry przy każdym miejscu parkingowym. Bilety można wykupić na różny okres: od 10 (czasem na 15 lub 20) minut do całego dnia. Często spotykane są też abonamenty wykupywane na tydzień, dwa tygodnie, miesiąc, kwartał, półrocze lub rok, upoważniające do stania w strefie bez dodatkowych opłat. W niektórych miastach można płacić też za pomocą telefonu komórkowego. Open Global File System (w skrócie OpenGFS, OGFS) jest systemem plików z właściwościami dziennika (journaling), który umożliwia jednoczesny dostęp do wspólnej przestrzeni dyskowej przez wiele węzłów. OpenGFS koordynuje dostępem do urządzeń dyskowych tak aby węzły nie mogły zapisywać jednocześnie w tych samych obszarach urządzenia, jednocześnie zapewniając możliwość równoczesnego odczytu. Węzły maja bezpośredni dostęp do dysków co umożliwia zmniejszenie przeciążenia sieci. Memexp zastąpiono modułem OpenDLM (ang. Distributed Lock Manager). Poprzednia wersja memexp wymagała sporych zasobów obliczeniowych. System OGFS umożliwia rozrastanie się systemów plików oraz dołączanie nowych dysków twardych (poprzez osobny LVM - Logical Volume Manager). Uszkodzenia węzłów obsługiwane są przy pomocy odzyskiwania rejestru i izolowania uszkodzonego węzła. OpenGFS jest lokalnym systemem plików, który można rozszerzyć na rozproszony system plików. Można tak powiedzieć, gdyż OpenGFS wymaga, aby wszystkie nośniki danych (dyski, macierze dyskowe) na których będzie operował OpenGFS były widoczne jako jedno urządzenie, które można adresować w sposób ciągły (bez żadnych luk).

  Amalgamat (ortęcie) – ogólna nazwa stopów metali, w których jednym z podstawowych składników jest rtęć. Tworzy się poprzez rozpuszczenie innych metali w rtęci w warunkach otoczenia. Stopy te można również uważać za roztwory, przy czym mogą to być roztwory o ciekłym lub stałym stanie skupienia. Amalgamaty tworzy większość metali, do wyjątków należy żelazo, które może być wykorzystywane do produkcji naczyń do przechowywania amalgamatów. Po ogrzaniu rtęć wyparowuje całkowicie z amalgamatów, co wykorzystywane jest podczas ekstrakcji srebra lub złota z rudy za pomocą rtęci. Sprzęgła sterowane jest to sprzęgło wyposażone w urządzenia, za którego pomocą pracownik obsługujący maszynę lub urządzenie może dokonywać połączenia lub rozłączenia członów sprzęgła. W zależności od rodzaju pracy łączenie lub rozłączanie sprzęgła może następować w czasie spoczynku albo w ruchu. O konstrukcji tego sprzęgła może decydować również kierunek momentu i ruch obrotowy przy włączaniu oraz warunki wyłączania: przy biegu luzem czy też pod obciążeniem.

  Pedagogika zdolności - nauka i sztuka szczególnego rodzaju wychowania, które jest skierowane na harmonijną i wszechstronną realizację potencjału twórczego wychowanka. Dążenie do stworzenia jednostce takich warunków, w których będzie mogła rozwijać swoje talenty oraz osobowość. Niezbędne jest wychowywanie z atmosferze piękna, dobra, prawdy i szczęścia. „Zasób twórczości” posiada osoba, a urzeczywistnienie potencjału należy wspomóc w relacji „uczeń-mistrz”. Jako nauka jest oparta na urzeczywistnianiu „mistrzostwa” w określonych dziedzinach przez jednostkę dzięki osobie, która mistrzostwo w danej dziedzinie już osiągnęła.

  Dowcip, żart, kawał – krótka forma humorystyczna, służąca rozśmieszeniu słuchacza. Najczęstszą formą rozpowszechniania dowcipu jest przekaz słowny. Dowcipy można spotkać w prasie, w specjalnych rubrykach. Publikowane są książki i czasopisma z dowcipami. Dowcipy można też spotkać na wielu stronach internetowych. Żart nie do końca udany określa się mianem "spalonego", natomiast niezbyt śmieszny dowcip jest "suchym żartem" lub "sucharem". Istnieją też ponure żarty ("czarny dowcip") oraz "puste dowcipy", śmieszące tylko opowiadającego. Innym gatunkiem dowcipu jest "dowcip abstrakcyjny", obecny np. w krajach Europy Środkowej — głównie w Czechach i Polsce. Znany jest także jako pure nonsens czy humor angielski. Można też natrafić na pojęcie żartu "hermetycznego", który może opierać się na memie lub jest zrozumiały tylko dla docelowej grupy odbiorców np. kolegów z pracy czy też informatyków.

  Izostenia (gr. ισοσθενεια) – koncepcja równosilności sądów, tj. - równowagi argumentów. Pogląd obecny m.in. w filozofii starożytnych sofistów, wedle którego każdemu twierdzeniu można przeciwstawić inne twierdzenie z nim równosilne. O określonym przedmiocie dyskusji można sformułować dwa wykluczające się sądy i oba będą posiadały taką samą wagę. Zdaniem Protagorasa nie można wyróżnić żadnego obiektywnego kryterium prawdziwości sądów, stąd też należy zachować daleko posuniętą ostrożność w wygłaszaniu twierdzeń. Stanowisko to wiąże się bezpośrednio ze sformułowaną przez Protagorasa zasadą "człowiek jest miarą wszechrzeczy". Istnieje jednak alternatywne kryterium wartościowania sądów, mianowicie użyteczność, której można przypisać status o wiele bardziej obiektywny. Można bowiem z dużą dozą obiektywizmu stwierdzić, że coś jest dla kogoś szkodliwe lub korzystne. Zdaniem Protagorasa twierdzenia, które należy przyjąć (analogiczne do "prawdziwych") to twierdzenia opisujące to, co korzystne dla podmiotu, natomiast twierdzenia, które należy odrzucić (analogiczne do "fałszywych") opisują to, co jest dla podmiotu szkodliwe. eMoviX jest małą dystrybucją Linuksa bazującą na Slackware, startującą z płyty, która zawiera tylko narzędzia potrzebne do odtworzenia filmów, nagranych na tym samym nośniku. Do uruchomienia nagrań wykorzystywany jest program MPlayer, dlatego też możliwe jest odtworzenie wszystkich formatów video i napisów, które on obsługuje. Całość oprogramowania zajmuje jedynie 8MB, dlatego też reszta może być przeznaczona na materiał video. Do stworzenia płyty eMoviX można wykorzystać MoviXMaker-2 lub K3b.

  Model małosygnałowy - sposób reprezentacji układu elektronicznego ograniczający analizę zachodzących w nich zjawisk wyłącznie do tych, które są związane ze składową zmienną. Założeniem modelu jest ograniczenie amplitudy sygnału zmiennego do niewielkich wartości w pobliżu punktu pracy. Taki zabieg pozwala zastąpić nieliniowe elementy liniowymi, które są dużo prostsze do zbadania. Podczas tworzenia modelu na podstawie schematu ideowego należy trzymać się kilku podstawowych zasad:

  Dodano: 23.12.2011. 22:33  


  Najnowsze