• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zagraniczni studenci sadzili świerkowy las

  18.04.2011. 12:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Zagraniczni studenci białostockich uczelni posadzili w sobotę czteroletnie świerki na powierzchni ponad pół hektara. Akcja zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku to element obchodów Międzynarodowego Roku Lasów.


  Akcja była inicjatywą leśników, którzy udział w niej zaproponowali cudzoziemcom studiującym w Białymstoku, głównie uczestnikom programu wymiany studentów Erasmus.

  Około trzydziestu studentów m.in. z Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Litwy i Szwecji, wraz ze swymi opiekunami (mentorami) sadziło młody las w leśnictwie Mostek, na terenie nadleśnictwa Dojlidy. To osoby studiujące na trzech uczelniach publicznych: Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie w Białymstoku i Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

  Przed sadzeniem drzew leśnicy pokazali studentom, jak to zrobić fachowo, przeszli też oni szybki kurs BHP. Prace były prowadzone tam, gdzie w ubiegłym roku miał miejsce zrąb ok. 3 ha lasu. Część została już odnowiona. Ma tam być drzewostan mieszany: 60 proc. sosna, zaś po 20 proc. świerk i dąb.

  Jak powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, w sumie do zasadzenia przez studentów było blisko 2,5 tys. czteroletnich świerków. Zwrócił uwagę, że nie chodziło o ilość czy obszar, ale o sam udział zagranicznych studentów w akcji odnawiania lasu.

  Wszyscy dostali specjalne certyfikaty "z okazji sadzenia lasu w 2011 roku", za przyczynienie się do "odrodzenia nowego pokolenia lasu Puszczy Knyszyńskiej". W miejscu sadzenia drzew stanął też tzw. słup zrębowy z informacją o tym, iż drzewa sadzili zagraniczni studenci w Międzynarodowym Roku Lasów.ROF

  PAP - Nauka w Polsce

  jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Nadleśnictwo Supraśl - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, której siedziba znajduje się w Supraślu.

  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku jest jedną ze struktur Lasów Państwowych. Powierzchnia gruntów zarządzanych przez RDLP w Białymstoku wynosi około 620 tys. ha. z czego na lasy przypada blisko 580 tys. ha. Działa w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim.

  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku jest jedną ze struktur Lasów Państwowych. Powierzchnia gruntów zarządzanych przez RDLP w Białymstoku wynosi około 620 tys. ha. z czego na lasy przypada blisko 580 tys. ha. Działa w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim.

  Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku – pieszy znakowany szlak turystyczny w Białymstoku utworzony i zorganizowany z inicjatywy grupy doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Otwarcie szlaku miało miejsce 20 czerwca 2008 roku. Wydarzenie to poprzedzało przygotowanie ścieżki i mapy szlaku oraz materiałów informacyjnych i edukacyjnych związanych z historią Żydów w Białymstoku.

  Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku – jedna z dziesięciu podstawowych jednostek organizacyjnych na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB). W roku akademickim 2011/2012 na wydziale studiowało 3537 studentów i 124 doktorantów.

  Parafia Chrystusa Króla w Białymstoku – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok–Dojlidy, należącym do archidiecezji białostockiej obejmująca część osiedla Dojlidy w Białymstoku.

  Ładniej? PRL w przestrzeni miasta – projekt społeczno-artystyczny realizowany w 2009 roku z inicjatywy doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku – oraz Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku zorientowany na wywołanie debaty publicznej nad przemianami zachodzącymi w przestrzeni miejskiej Białegostoku po przekształceniu w 1989 roku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w III Rzeczpospolitą. Projekt zaadresowano do białostockiej młodzieży szkolnej i akademickiej, mieszkańców miasta oraz do turystów.

  Dodano: 18.04.2011. 12:33  


  Najnowsze