• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zła pogoda przyczyną słabych lęgów wśród niektórych ptaków na Podkarpaciu

  08.08.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przymrozki na wiosnę, a potem obfite opady deszczu i nawałnice w lipcu są przyczyną słabych lęgów wśród m.in. szpaków, sikor oraz orlików krzykliwych - poinformował ornitolog Marian Stój. Rekordowe lęgi odnotowano natomiast w gniazdach orłów przednich.  "Na wiosnę, kiedy przystępowały do pierwszych lęgów, były przymrozki i szpaki zniosły mniej jaj. Zamiast pięciu - siedmiu piskląt wykluło się o połowę mniej. Natomiast z drugiego lęgu szpaki zrezygnowały, bo przeszkodziły im w tym intensywne opady deszczu i nawałnice. Podobnie było u sikor" - powiedział Stój.

  Z kolei wśród orlików krzykliwych udane lęgi zanotowano w niespełna 50 proc. gniazd.

  Tegoroczna pogoda nie zakłóciła natomiast lęgów u orłów przednich i bocianów. W Karpatach gniazda opuściło w lipcu 16 młodych orłów przednich. "Był to rekordowy przyrost, podobny zanotowaliśmy kilkanaście lat temu. W tym roku orły nie miały kłopotów ze zdobyciem pożywienia dla siebie i swojego potomstwa" - zaznaczył Stój.

  Gniazda opuściło też dwa razy więcej bocianów niż rok temu.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ ls/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pogoda cyklonalna, pogoda niżowa - pogoda kształtowana przez niż baryczny, którą cechują duże zachmurzenie i opady oraz silne wiatry. Zimy wówczas są pochmurne, z częstymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, stosunkowo ciepłe z odwilżami; lata są natomiast chłodne i deszczowe. Deszczownia - urządzenie mechaniczne rozpylające wodę w postaci sztucznego deszczu, służące do powierzchniowego nawadniania upraw polowych i warzywnych, sadów, winnic, łąk itp. Deszczownie wiosną wykorzystuje się także do zapobiegania uszkodzeniom kwiatów lub innych części roślin przez przymrozki. Deszczownia składa się z pompowni, sieci wodociągów doprowadzających i rozprowadzających wodę oraz odpowiednich zestawów zraszaczy pracujących pod ciśnieniem około 0,4 MPa. Burze – intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze (błyskawice i grzmoty).

  10 Brygada Czołgów Ciężkich (znana też jako: 10 Brygada Czołgów, 10 Brygada Pancerna) – jedna z brygad radzieckich wojsk pancernych, m.in. okresu II wojny światowej. Razem z 96 i 97 Dywizją Strzelecką oraz 38 Brygadą Czołgów wchodziła w skład 17 Korpusu Frontu Ukraińskiego. Sprzęgło sygnałowe to urządzenie elektromechaniczne służące do samoczynnego nastawiania sygnału "Stój" na semaforach kształtowych (lub "Semafor wskazuje sygnał Stój!" na tarczach ostrzegawczych) pod wpływem przejazdu pociągu. Pociąg powoduje zmiany w obwodzie elektrycznym sprzęgła, co powoduje iż pędnia ramienia semafora (na zdjęciu górna pędnia) dostaje luzu - zatem ramię samoczynnie opada do położenia zasadniczego ("Stój!"), niezależnie od położenia dźwigni sygnałowej w nastawni (która za pośrednictwem stalowych lin pędniowych połączona jest z dolną pędnią). Semafor przestawia się w położenie zasadnicze także w przypadku zaniku prądu w obwodzie sprzęgła.

  Nawałnik burzowy (Hydrobates pelagicus) – gatunek niewielkiego ptaka oceanicznego z rodziny nawałników (Hydrobatidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Hydrobates. Zamieszkuje wschodnią część północnego Atlantyku i zachodnią część Morza Śródziemnego. Zimą dolatuje do zachodnich i południowych wybrzeży Afryki, ale większość ptaków trzyma się przez cały rok okolic lęgowisk. Na teren Polski trafiają sporadycznie osobniki przygnane złą pogodą. Spotyka się je wtedy nawet w głębi lądu. Syberyjski Okręg Federalny (ros. Сибирский федеральный округ) – jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji, środkowy spośród okręgów azjatyckich.

  Uralski Okręg Federalny (ros. Уральский федеральный округ) – jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji, najbardziej wysunięty na zachód spośród okręgów azjatyckich. Dywizja Pancerna (ZSRR) Formowanie dywizji pancernych zaczęło się zgodnie i po stanach, zatwierdzonych Decyzją SNK SSSR od 6 lipca 1940 r. Dywizja pancerna miała liczyć: 11343 ludzi oraz 413 czołgów (w tym: 105 KW, 210 T-34, 26 BT-7, 18 T-26, 54 chemiczne), 91 wozów pancernych, 58 dział i moździerzy (bez 50 mm). W marcu 1941 r. organizacja pułku czołgów w dywizji była zmieniona liczba ciężkich czołgów w nim została zmniejszona z 52 do 31. Zgodnie z tym liczba czołgów w dywizji zmalała z 413 do 375. W korpusie zmechanizowanym zamiast 1108 czołgów zostało 1031.

  Nawałnik białorzytny, nawałnik maderski (Hydrobates castro) – gatunek małego ptaka morskiego z rodziny nawałników (Hydrobatidae). Zasiedla różne obszary, zależnie od pory roku; poza okresem lęgowym przebywa na otwartym morzu.

  Niszczyciel czołgów – pojazd wojskowy, najczęściej opancerzony, którego głównym zadaniem jest niszczenie czołgów nieprzyjaciela. Pojawiły się wraz z masowym użyciem czołgów w II wojnie światowej.

  Bachowica (bułg. Баховица) – wieś w północnej Bułgarii, w Obwodzie Łowecz, w Gminie Łowecz. Bachowica znajduje się w strefie umiarkowanego klimatu. W zimie jest dość chłodnie i występują ciężkie opady śniegu. Wiosna charakteryzuje się stosunkowo umiarkowaną temperaturą i opadami deszczu. W Lecie, szczególnie w lipcu, temperatura sięga do 35-40 stopni Celsjusza. 23 Brygada Lekkich Czołgów (znana też jako: 23 Brygada Czołgów, 23 Brygada Pancerna) - jedna z brygad radzieckich wojsk pancernych, m.in. okresu II wojny światowej.

  Finnmarksløpet – wyścig psich zaprzęgów rozgrywany w Norwegii od 1981 roku. Zawody rozgrywane są na dwóch trasach. Dla zaprzęgów składających się z 8 psów długość trasy wynosi 500 km, dla zaprzęgów składających się z 14 psów długość trasy wynosi 1000 km. Etapy mają długość od 50 do 140 km. Nowy Sącz Miasto – przystanek kolejowy położony na linii Chabówka-Nowy Sącz czynny dla pociągów towarowych. Od września 2009 ruch pociągów pasażerskich na stacji Nowy Sącz - Miasto został wstrzymany. Linia dla pociągów towarowych czynna jest tylko na niespełna 30 kilometrowym odcinku do Limanowej.

  Nawałnik maderski (Oceanodroma castro) – gatunek małego ptaka morskiego z rodziny nawałników (Hydrobatidae). Zasiedla różne obszary, zależnie od pory roku; poza okresem lęgowym przebywa na otwartym morzu. Kręgi szyjne (łac. vertebrae cervicales) występują w odcinku szyjnym kręgosłupa. Kręgi te są najmniejszymi ze wszystkich. U ssaków zasadniczo występuje 7 kręgów, istnieją jednakże wyjątki od tej reguły. Nieliczne ssaki mają tylko 6 kręgów szyjnych, natomiast leniwce trójpalczaste 8–10 kręgów. Badania rozwoju embrionalnego leniwców wykazały, że kręgi >7 rozwojowo należą do odcinka piersiowego.

  Dodano: 08.08.2011. 00:33  


  Najnowsze