• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żubry z Francji dotarły w Bieszczady

  29.03.2012. 15:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trzy żubry - dwie krowy i jeden byk - przyjechały w środę z prywatnej hodowli we Francji do nadleśnictwa Stuposiany w Bieszczadach. Zamieszkają w pokazowej zagrodzie w Mucznem. 

  Jak poinformował PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie), Edward Marszałek, trójka żubrów zamieszka wspólnie z żubrami ze Szwajcarii, które w lutym trafiły do zagrody. Są to: Uroa, Tjlli i Urkan. Nie znane są na razie imiona nowych lokatorów zagrody.

  ,,Urodziły się we Francji, powinny mieć imiona, będziemy się o to dowiadywać. Jeżeli się jednak okaże, że są bezimienne, to my je nazwiemy" - powiedział Marszałek. Nie wykluczył, że będzie rozpisany konkurs na imiona. Zapowiedział, że jeśli na świat przyjdą młode, to również imiona dla nich zostaną wybrane w drodze konkursu.

  Marszałek zapewnił, że zwierzęta znakomicie zniosły trwającą 22 godziny podróż z Francji.

  Zagroda żubrów w Mucznem powstała na przełomie roku (budowę rozpoczęto jesienią 2011) w ramach programu ochrony tego gatunku w Karpatach, prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Przywiezione do niej osobniki mają pomóc w ocaleniu gatunku. Zostały dobrane z uwagi na dalekie pokrewieństwo z bieszczadzkimi pobratymcami, które zmagają się z problemami natury genetycznej, co jest największym zagrożeniem dla trwałości gatunku.

  W zagrodzie pokazowej jest w tej chwili sześć żubrów. Wkrótce mają jeszcze przybyć żubry z Austrii. Chodzi o jak największą pulę genetyczną.

  W Mucznem od maja z tarasów widokowych turyści będą mogli oglądać te największe ssaki w Europie. Na razie jednak teren hodowli pokryty jest jeszcze śniegiem. Również droga dojazdowa jest oblodzona, przez co samochód wiozący żubry nie mógł dojechać pod bramę i zwierzęta dostarczono do zagrody za pomocą specjalnych urządzeń załadowczych.

  Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 1 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Otwarcie zagrody przewidywane jest na koniec kwietnia, przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego. Obiekt, który zajmuje 9 ha, będzie miał punkty edukacyjne przybliżające historię i problematykę ochrony bieszczadzkich żubrów. Z platform widokowych będzie można oglądać żubry przebywające w części pokazowej zagrody.

  "Wybieg jest bardzo urozmaicony, przez jego środek przepływa strumyk, a stok, na którym stado ma paśnik, porośnięty jest wiekowymi jodłami. Drzewa są zabezpieczone siatką, by żubry nie odzierały ich z kory" - zaznaczył rzecznik.

  Po ponad dwóch stuleciach nieobecności, w 1963 r. w Bieszczady sprowadzono pierwsze żubry. Należą one do linii białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Aktualnie bytują one w polskich, słowackich, ukraińskich i rumuńskich Karpatach.

  Obecnie w Bieszczadach żyje ponad 300 żubrów.

  PAP - Nauka w Polsce

  api/ hes/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rezerwat pokazowy żubrów – rodzaj zwierzyńca, ogrodzonego terenu, w którym żyją żubry, raczej ułomne, nie nadające się do życia na wolności, będące pod opieką fachowych służb leśnych. Dzięki rezerwatowi można z bliska obserwować życie i zachowanie dzikich zwierząt, co w naturalnych warunkach siedliskowych jest raczej niemożliwe. W rezerwacie są najczęściej dwie zagrody: letnia (większa) i zimowa (mniejsza). Znaczne różnice obu zagród wynikają z wielkości obszarów wybiegów. Oprócz żubrów, w rezerwacie mogą być hodowane zwierzęta innych gatunków, niektóre z różnych przyczyn izolowane od siebie, np. jelenie, daniele, sarny, dziki, muflony, tarpany, a nawet łosie, koniki polskie, żubronie, wilki oraz szponiaste (np. bielik, puchacz zwyczajny). Żubr (Bison bonasus) – gatunek łożyskowca z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. W 2012 roku światowe zasoby gatunku wynosiły około 4663 osobników, z czego 1552 z nich przebywa w hodowlach zamkniętych, a 3111 żyje w wolnych i w półwolnych stadach. Według danych z 2012 roku w Polsce żyło 1299 żubrów, z czego większość z nich w stadach wolnościowych (pięć populacji). Prawie połowa polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej, ponadto dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej oraz w rejonie Mirosławca i Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim. Nadleśnictwo Cisna – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Siedzibą nadleśnictwa jest Cisna. Nadleśnictwo Cisna położone jest w całości na terenie województwa podkarpackiego.

  Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie – hodowla żubrów, udostępniana zwiedzającym. Położona jest w Pszczynie, na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego, w części zwanej "Park Zwierzyniec". W jej skład wchodzą dwie zagrody o łącznej powierzchni ok. 10 ha wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Nadleśnictwo Krościenko – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Krościenku nad Dunajcem przy ul. Trzech Koron 4.

  Nadleśnictwo Gidle - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Niesulów. Nadleśnictwo Ujsoły – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ujsoły.

  Nadleśnictwo Ustroń – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ustroń. Nadleśnictwo Prószków - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Prószków.

  Nadleśnictwo Jeleśnia - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Jeleśnia.

  Nadleśnictwo Lubliniec – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą Nadleśnictwa jest miasto Lubliniec.

  Nadleśnictwo Koniecpol - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Koniecpol. Nadleśnictwo Opole - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miasto Opole.

  Nadleśnictwo Skarżysko - Jednostka organizacujna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji w Radomiu. Siedziba nadleśnictwa mieści się w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Wiejskiej 1. Jego szefem jest p. Mieczysław Dzięcioł. Nadleśnictwo Tułowice - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Tułowice.

  Nadleśnictwo Brzeg - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest Brzeg. Nadleśnictwo Wisła – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Wisła.

  Dodano: 29.03.2012. 15:19  


  Najnowsze