• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zwiększa się populacja wilka na obszarze RDLP w Olsztynie

  07.12.2011. 10:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  140 wilków żyje na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - oceniają leśnicy. To sukces, bo jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle ten drapieżnik nie występował w tej części kraju.


   

  Rzecznik RDLP w Olsztynie Adam Pietrzak powiedział PAP, że obecnie populacja wilka jest na tyle duża, że zwierzęta pojawiają się nawet blisko miejsc zamieszkanych przez człowieka.

  Kilka dni temu kamery monitoringu zainstalowane w lesie, które mają zapobiegać kradzieży drewna zarejestrowały wilka, który pojawił się w lesie tuż pod Szczytnem. Był to basior, czyli samiec.

  "Człowiekowi bardzo trudno jest zobaczyć w bliskiej odległości wilka, bo to płochliwe zwierzę" - ocenił Pietrzak.

  Leśnicy z RDLP w Olsztynie szacują, iż populacja wilka wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat do 140 sztuk. W tym roku przeprowadzono inwentaryzację tych drapieżników. Jednego dnia na terenie 10 nadleśnictw szukano tropów tego zwierzęcia i obliczono, że w 10 nadleśnictwach głównie Puszczy Piskiej i Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej występuje 50 wilków.

  Rozwojowi tego gatunku sprzyja wzrost populacji zwierzyny płowej. Według specjalistów wilk zjada 5 kg mięsa dziennie.

  PAP - Nauka w Polsce

  ali/ ls/ bsz
  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nadleśnictwo Dwukoły - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Wilk jest obecny w wierzeniach i kulturze wszystkich narodów zamieszkujących tereny, na których występuje. Obecny jest w imionach i nazwiskach, nazwach miejscowości, gór, rzek i innych obiektów geograficznych. Występuje w mitach zarówno religijnych, jak i narodowych. Przedstawiany jest we wszystkich obszarach działalności artystycznej, często jako symbol zagrożenia, zła, sił mrocznych i dzikich. Jego zwierzęcą siłę i niezależność próbowano posiąść. Służyć temu miały magiczne obrzędy szamanów, noszenie wilczych kłów czy przywdziewanie jego skóry. W wielu kulturach występuje mit o możliwości przemiany człowieka w wilka, wilkołactwie. Pierwotnie obraz wilka nie był jednoznaczny w sensie moralnym – jednoznacznie zły. Pozytywnie bywała postrzegana wilcza niezależność i siła. Istnieją mity o opiece wilków nad ludźmi, jak ten o założycielach Rzymu, Romulusie i Remusie. Wilk polarny (Canis lupus arctos) – jeden z największych podgatunków wilka. Charakteryzuje się grubą, białą sierścią i to jest jego główna cecha wyróżniająca. W ramach wilka arktycznego oprócz formy typowej wyróżnia się jeszcze:

  Wilk eurazjatycki (Canis lupus lupus) – podgatunek typowy wilka szarego, średniej wielkości, waga ok. 60 kg. Poluje na jelenie, sarny, dziki. Sierść szara, ciemnoszara lub szaropłowa. Najszerzej rozpowszechniony podgatunek wilka. Niegdyś szeroko na obszarze całej Europy jednak zaciekłe polowania trwające kilka wieków spowodowały, że na wielu obszarach wyginął. Obecnie w Europie najwięcej tych wilków żyje na Ukrainie, w Polsce, Rumunii, Estonii, Białorusi, zaś największa populacja żyje na dużym obszarze zachodniej Rosji. Zamieszkuje Europę północną, środkową i wschodnią (niewielkie populacje w krajach Europy zachodniej i południowej), oraz duży obszar Azji zachodniej i środkowej. W ramach eurazjatyckiego wilka szarego oprócz formy typowej wyróżnia się inne formy (rasy) geograficzne zamieszkujące Europę i Azję: Dwukoły – niewielka miejscowość w gminie Iłowo-Osada posadowiona wśród lasów, obecnie siedziba Nadleśnictwa Dwukoły należącego do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

  Nadleśnictwo Tuchola – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Jedno z 27 nadleśnictw w dyrekcji toruńskiej, położone w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie tucholskim w północno-zachodniej części obszaru działania RDLP Toruń. Siedzibą nadleśnictwa jest Gołąbek. Od roku 1994 wraz z sąsiednimi nadleśnictwami tworzy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie. Całkowita powierzchnia nadleśnictwa to 15067,81 ha. Basior – samiec wilka. Określenie to jest stosowane w odniesieniu do dorosłego, zwykle starego osobnika, a zwłaszcza do dominującego w stadzie, tak zwanego samca alfa.

  Nadleśnictwo Antonin – jedno z 25 nadleśnictw RDLP w Poznaniu. W aktualnej strukturze administracyjnej istnieje od maja 1974 r. i składa się z trzech obrębów: Antonin, Moja Wola, Świeca. Wilk rudy, wilk czerwony (Canis rufus) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), uznawany przez niektórych systematyków za podgatunek wilka. Według aktualnych badań naukowych, wilk czerwony jest siostrzanym gatunkiem kojota, który ewoluował na zachodzie. Choć niektórzy uważają go za hybrydę wilka i kojota. Wilk czerwony wyewoluował w izolacji we wschodniej części Ameryki Północnej. Psowate te występowały aż do południowych rejonów wschodniej Kanady. Wschodnie wilki (Canis lycaon) to obecnie jedyne wilki z pierwotnego gatunku (Canis rufus/lycaon), które przetrwały na swobodzie do dzisiaj.

  Wilkołak – w wielu mitologiach (m.in. słowiańskiej i germańskiej) i legendach człowiek, który potrafił się przekształcić w wilka. Był wtedy groźny dla innych ludzi i zwierząt domowych, gdyż atakował je w morderczym szale. Wierzono, że wilkołakiem można stać się za sprawą rzuconego uroku lub po ukąszeniu przez innego wilkołaka. Przeistoczenie w wilka było również możliwe dzięki natarciu się specjalną maścią.

  Nadleśnictwo Płaska – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa RDLP w Białymstoku, siedziba znajduje się w miejscowości Żyliny.

  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie (RDLP Warszawa) jest jedną z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Obejmuje ona lasy z województwa mazowieckiego i lubelskiego o powierzchni 190 370 ha. Dzieli się na 14 nadleśnictw: Celestynów, Chojnów, Drewnica, Garwolin, Jabłonna, Łochów, Łuków, Mińsk, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka, Płońsk, Pułtusk, Wyszków. Wilk rosyjski (Canis lupus communis) – największy podgatunek wilka szarego. Stabilna populacja, zamieszkuje środkową Rosję.

  Dodano: 07.12.2011. 10:04  


  Najnowsze