Algorytmy matematyczne zmniejszają opóźnienia pociągów
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plOsoby dojeżdżające już zauważają zmniejszenie opóźnień i skrócenie czasu oczekiwania dzięki nowemu oprogramowaniu, które jest w stanie dostosowywać rozkłady jazdy pociągów w czasie rzeczywistym w następstwie nieprzewidzianych zakłóceń.
Dodano: 18.06.2013. 16:37 Czytaj więcej
Wspólne reagowanie na rzecz bezpieczeństwa jądrowego
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plRadioaktywność, jaka powstała w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu w latach 80. XX w., nadal utrzymuje się w środowisku. Aby zapobiegać powtórkom tego typu zdarzeń lub minimalizować ich skutki, swoje siły połączyło 17 krajowych organizacji zarządzania kryzysowego i 33 instytuty badawcze. Ich celem jest zadbanie o to, aby Europa była w stanie lepiej zareagować na podobne wyjątkowe sytuacje w przyszłości.
Dodano: 08.05.2013. 15:49 Czytaj więcej
Intensyfikacja badań nad ewolucją Układu Słonecznego
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plOdtworzenie ewolucji Układu Słonecznego wydaje się zajęciem, które może zabrać tyle samo czasu, co formowanie się planet w tymże układzie. Nie powstrzymało to jednak naukowców od podjęcia prób, a ich wysiłki zaowocowały opracowaniem matematycznych metod numerycznych i symulacji, które jak do tej pory umożliwiły cofnięcie się w historii Układu Słonecznego o 250 mln lat.
Dodano: 17.04.2013. 14:17 Czytaj więcej
Gwiazdy ujawniają swój wiek
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plAstronomowie dokonali przełomowego odkrycia, ujawniając, że choć gwizdy na niebie są stare, to gromady (sferyczne zgrupowania gwiazd) są nadal młode. Wyniki, które osiągnęli za pomocą teleskopu kosmicznego Hubble'a NASA/ESA (Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej i Europejskiej Agencji Kosmicznej), opisano w czasopiśmie naukowym Nature.
Dodano: 26.12.2012. 15:49 Czytaj więcej
Finlandia zamierza do 2050 r. zredukować emisje gazów cieplarnianych o 80%
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl"Plan działania prowadzący do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r." Komisji Europejskiej skłonił fińskich specjalistów do przeprowadzenia oceny, jakie szanse ma ich kraj na osiągnięcie celu zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 80%.
Dodano: 22.11.2012. 17:37 Czytaj więcej
Podglądanie superburzy na Saturnie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plAstronomowie po raz pierwszy mieli okazję przyjrzenia się następstwom "wielkiej burzy wiosennej" na Saturnie dzięki możliwościom termolokacyjnym międzynarodowej sondy Cassini oraz dwóm teleskopom naziemnym. Zdarzenie kosmiczne jest niewidoczne gołym okiem, ale gigantyczny, owalny wir utrzymuje się jeszcze długo po ustąpieniu widzialnych skutków burzy. Te widowiskowe obserwacje były możliwe dzięki naziemnemu monitoringowi za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile oraz Teleskopu na Podczerwień NASA na szczycie Mauna Kea na Hawajach.
Dodano: 21.11.2012. 20:26 Czytaj więcej
Astronomowie sfilmowali tranzyt Wenus
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNaukowcom z Europejskiego Kosmicznego Centrum Astronomii (ESAC) w Hiszpanii udało się sfilmować 6 czerwca 2012 r. tranzyt Wenus w czasie obserwowania go z dwóch lokalizacji (Svalbard w Norwegii i Canberra w Australii). Na filmie widać efekty paralaksy, które sprawiły, że tranzyt Wenus zyskał historyczne znaczenie. Wyniki zostały zaprezentowane na niedawnym Europejskim Kongresie Planetologicznym (EPSC) w Madrycie, Hiszpania, zorganizowanym przez Europlanet - instytut badawczy łączący laboratoria, finansowany ze środków Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Dodano: 04.10.2012. 17:17 Czytaj więcej
Chemizm surowych i przetworzonych orzeszków ziemnych
opublikowane przez: Gronek KamilZbadano skład chemiczny orzeszków ziemnych surowych i poddanych obróbce technologicznej oraz zbadano ich właściwości antyoksydacyjne.
Wyniki obserwacji wykazały, że procesy technologiczne nie miały wpływu na zawartość suchej masy, białka, tłuszczu czy błonnika, lecz zawartość istotnych pierwiastków w orzeszkach smażonych i blanszowanych była niższa niż w surowych.
Dodano: 10.08.2012. 12:30 Czytaj więcej
Historyczny poranek: łazik Curiosity bezpiecznie ląduje na Marsie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plAstronomowie na całym świecie przywitali wczesny ranek 6 sierpnia z zapartym tchem, wyczekując z niecierpliwością, czy powiedzie się lądowanie łazika Curiosity na Marsie - jedna z najtrudniejszych części jednego z najambitniejszych projektów eksploracji międzyplanetarnej, jaki kiedykolwiek został podjęty.
Dodano: 08.08.2012. 17:37 Czytaj więcej
Naukowcy badający grafen uzyskują zaskakujący wynik
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNaukowcy z Wlk. Brytanii pokazali nieoczekiwaną właściwość grafenu, prezentując metodę wykorzystującej grafen jako element składowy to tworzenia nowych, trójwymiarowych (3D) struktur krystalicznych, które wykraczają poza ograniczenia twórcze natury.
Dodano: 01.08.2012. 09:49 Czytaj więcej
Trzymamy kciuki za Curiosity - spektakularne lądowanie na Marsie zaplanowane na początek sierpnia
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plJeżeli wczesnym rankiem 6 sierpnia znaleźlibyście się akurat na Marsie, to bylibyście świadkami czegoś wyjątkowego: przybycia największego łazika marsjańskiego, jaki kiedykolwiek dotarł na powierzchnię Czerwonej Planety.
Dodano: 30.07.2012. 20:49 Czytaj więcej
Pozaziemska kolizja wagi międzynarodowej
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plMiędzynarodowy zespół naukowców, składający się z 18 członków, odkrył fascynujący, nowy dowód na poparcie teorii pozaziemskiego uderzenia, które miało miejsce niemal 13.000 lat temu. Dowodu dostarczył materiał odnaleziony w cienkiej warstwie skały osadowej w Pensylwanii i Karolinie Południowej w USA oraz w Syrii. Materiał wyróżnia się, ponieważ w okresie formowania, mógł powstać jedynie w temperaturze 1.700 - 2.200 stopni Celsjusza w następstwie uderzenia ciała kosmicznego w Ziemię. Wszystko to wskazuje na dowód, który mógłby zdecydowanie wesprzeć kontrowersyjną hipotezę granicy młodszego dryasu (YDB). Odkrycia opisano w czasopiśmie PNAS.
Dodano: 12.07.2012. 16:49 Czytaj więcej
Podróż w kosmos dobroczynna dla zdrowia?
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plMiędzynarodowy zespół naukowców wykazał, że podróże w kosmos mogą wydłużyć życie mikroskopijnego nicienia.
Dodano: 11.07.2012. 18:49 Czytaj więcej
Francuscy astronomowie obserwują parowanie atmosfery planety
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plAstronomowie zaobserwowali radykalne zmiany w atmosferze górnej odległej planety, dzięki uchwyceniu ciekawego obrazu zmian klimatu i pogody na planetach spoza Układu Słonecznego.
Dodano: 29.06.2012. 18:37 Czytaj więcej
Nie tak przewidywalne - małe planety mogą formować się wokół gwiazd z mniejszą ilością pierwiastków ciężkich
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNaukowcy byli przez długi czas przekonani, że małe planety podobne do Ziemi formują się wyłącznie wokół planet o wysokiej zawartości takich pierwiastków jak żelazo i krzem, ale teraz wyniki nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Danii, Szwecji i USA pokazują, że małe planety mogą tak naprawdę powstawać wokół gwiazd zawierających szeroki wachlarz pierwiastków ciężkich. Odkrycia zwiększają prawdopodobieństwo występowania we wszechświecie małych planet podobnych do Ziemi.
Dodano: 18.06.2012. 18:49 Czytaj więcej
Zmiana biegu - bliższe spotkania z czarnymi dziurami
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plCzarne dziury to niezwykle potężne i wydajne silniki, które pochłaniają materię, oddając wszechświatowi ogromną ilość energii w zamian za wchłoniętą masę. Kiedy przyciągają masę, to zaczynają wysyłać także intensywne promieniowanie rentgenowskie i potężne dżety. Aczkolwiek nie wszystkie czarne dziury funkcjonują w ten sam sposób, co od dawna intrygowało pasjonatów astronomii.
Dodano: 12.06.2012. 17:49 Czytaj więcej
Wspólna misja europejsko-amerykańskiego zespołu na Jupitera i Marsa
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNajwiększe agencje kosmiczne podjęły niedawno przełomową decyzję w sprawie dwóch poważnych przedsięwzięć: misji badawczych na planetach Jupiter i Saturn oraz w ich otoczeniu. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) postanowiły połączyć swoje siły, zapowiadając krok naprzód w partnerstwie w branży kosmicznej, a co ważniejsze, stwarzając możliwości zdobycia nowych ekscytujących informacji na temat układu słonecznego.
Dodano: 21.05.2012. 16:37 Czytaj więcej
Obserwowanie gwiazd w Noc Muzeów
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plObserwacje nieba przez teleskop i lornetkę, seanse w planetarium, prezentacje multimedialne i połączenie z kosmosem przygotowuje na sobotnią Noc Muzeów Stowarzyszenie Oświatowe i Planetarium im. Andrzeja Owczarka w Potarzycy (Wielkopolska).
Dodano: 18.05.2012. 14:19 Czytaj więcej
AstroNautilus - nowe czasopismo astronautyczne na polskim rynku
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plW poniedziałek ukazał się premierowy numer nowego czasopisma popularnonaukowego poświęconego astronautyce. ,,AstroNautilus" wypełni lukę w tym segmencie, bowiem nie było obecnie polskiego czasopisma drukowanego z tej tematyki.
Dodano: 17.04.2012. 07:04 Czytaj więcej
Ramię w ramię za naszymi galaktycznymi sąsiadami: pobliski układ planetarny, który może mieć więcej planet niż nasz!
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plEuropejski astronom opublikował właśnie nowe odkrycie, które pokazuje, że układ planetarny wokół gwiazdy o nazwie HD 10180 może mieć więcej planet na orbitach od naszego Układu Słonecznego.
Dodano: 16.04.2012. 16:26 Czytaj więcej