• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 12 medali Polaków na mistrzostwach świata w matematyce

  01.09.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polska reprezentacja zdominowała podium 25. Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu. Polacy przywieźli ze sobą aż 12 medali - najwięcej ze wszystkich reprezentacji.  Polacy podczas światowego finału, który odbył się 26 i 27 sierpnia, zdobyli 5 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe medale. Wśród osób nagrodzonych złotym medalem znalazło się dwoje uczniów podstawówki - Piotr Kępczyński z Warszawy i Maria Horodecka z Gdyni, gimnazjalista - Grzegorz Adamski z Szamotuł, licealista - Kamil Dębowski z Suwałk oraz student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Łukasz Kalinowski.

  Srebrne medale w Paryżu zdobyli: uczeń podstawówki - Adam Górkiewicz z Wrocławia, gimnazjalista Kamil Musiał ze Śremu, Grzegorz Białek z liceum w Bydgoszczy, a w kategorii "dorośli" - Waldemar Bednarz z Wrocławia.

  Brąz zdobyli: uczennica podstawówki Agnieszka Witkowska z Gdańska, gimnazjalista Damian Czarnecki z Warszawy oraz licealista Damian Orlef z Zabrza.

  W tegorocznym finale wzięło udział kilkuset zawodników z całego świata, m.in. ze Szwajcarii, Rosji, Kanady, Tunezji, Włoch czy Ukrainy. Rywalizacja odbywała się w ośmiu kategoriach wiekowych - najmłodszymi zawodnikami byli uczniowie 3. klasy szkoły podstawowej, a najstarszymi - inżynierowie, informatycy i pasjonaci matematyki. W tym roku polska reprezentacja liczyła 26 osób.

  "W konkursie, oprócz wiedzy matematycznej, uczestnicy muszą wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz zdolnością podejmowania strategicznych decyzji - mówi Piotr Tomczak z firmy Casio, która od lat wspiera polskie eliminacje do mistrzostw. - Jak w każdych międzynarodowych zawodach, tak i tutaj nie ma miejsca na najmniejsze błędy czy dekoncentrację. Tym bardziej należy pogratulować naszym uczniom i studentom wiedzy oraz odporności na stres."

  Reprezentację Polski na finał paryski wyłoniono podczas eliminacji, organizowanych przez Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. 

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2007 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 12 marca - 18 marca 2007 r. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 20 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Szwecji, której zawodnicy zdobyli 4 złote i 4 srebrne medale. Najwięcej medali zdobyli reprezentanci Norwegii, którzy wywalczyli 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe medale (w sumie 10). Koło naukowe Nanoin – jedno z pierwszych w Polsce studenckich kół naukowych poświęconych nanoinżynierii. Założone 25 maja 2009 roku na Politechnice Wrocławskiej przy Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Celem koła jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy w zakresie nanonauki oraz rozpowszechnianie jej zarówno w środowisku studenckim, jak i poza uczelnią. Instytut Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej - jeden z trzech instytutów Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

  Reprezentacja Niemiec w piłce wodnej - zespół reprezentujący Niemcy na międzynarodowych zawodach w piłce wodnej. Reprezentacja Niemiec największe sukcesy odnosiła w dwudziestoleciu międzywojennym kiedy zdobyła medale olimpijskie w 1928 (złoty) oraz w 1932 i 1936 (srebrne) oraz medale Mistrzostw Europy w 1926 brązowy oraz w 1931, 1934 i 1938 srebrne. Drugim okresem świetności były lata 80. Kiedy reprezentacja RFN zdobyła brązowy medal olimpijski w 1984 w Los Angeles. Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2005 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 21 marca - 26 marca 2005 r. w fińskim Rovaniemi. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 13 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Norwegii, której zawodnicy zdobyli 8 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe medale. W sumie reprezentanci Norwegii zdobyli 14 medali - najwięcej spośród wszystkich ekip.

  Pionierzy Wrocławia - Polacy przybyli do Wrocławia po jego zdobyciu w maju 1945 roku jeszcze przed przyznaniem go Polsce podczas konferencji poczdamskiej w II połowie lipca 1945. Encyklopedia Wrocławia zawęża tę definicję do osób, które przyjechały w dniach 9-31 maja 1945. Pierwsza gazeta ukazująca się we Wrocławiu po polsku miała tytuł "Pionier" (w lutym 1946 zmieniony na "Słowo Polskie"); Towarzystwo Miłośników Wrocławia ma sekcję Pionierów Wrocławia. Reprezentacja Polski w lacrosse powstała w 2009 roku z okazji występu Polski na Mistrzostwach Świata w 2010. Pierwsze zgrupowanie odbyło się w dniach 9-11 października na Warszawskiej Białołęce. Udział w zgrupowaniu wzięło udział 49 zawodników z Polskich, a także zagranicznych klubów. Podczas tego zgrupowania wyłoniono 26 zawodników. Ostatniego dnia zgrupowania na boisku przy ulicy Picassa w Białołęce rozegrano pierwszy oficjalny mecz polskiej reprezentacji. Rywalami Polski była reprezentacja Łotwy. Polska przegrała mecz 2:16. Bramki dla Polski zdobyli Michał Woźnica oraz Chris Perzinski

  Wydział Przyrodniczo-Technologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WPT UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1945 roku jako jeden z pięciu wydziałów Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej. Od 1951 roku wszedł w skład nowopowstałej Wyższej Szkoły Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Kształci studentów na siedmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolniczych, biologicznych oraz ekonomicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2006 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 31 stycznia - 5 lutego 2006 r. w słoweńskim Kranju. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 20 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Norwegii, której zawodnicy zdobyli 7 złotych i 1 srebrny i 2 brązowe medale. Najwięcej medali zdobyli reprezentanci Rosji, którzy wywalczyli 1 złoty, 8 srebrnych i 5 brązowych medali (w sumie 14).

  Maja Martyna Włoszczowska (ur. 9 listopada 1983 w Warszawie) – polska zawodniczka kolarstwa górskiego, wicemistrzyni olimpijska z Pekinu, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country. Jest absolwentką matematyki finansowej, którą studiowała na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego – jeden z 10. wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1996 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki i Fizyki i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk ścisłych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Reprezentacja Kanady w bobslejach – zespół reprezentujący Kanadę w zawodach międzynarodowych w bobslejach. Reprezentacja Kanady zdobyła 6 medali olimpijskich: 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy. Najbardziej udanymi pod tym względem były Igrzyska Olimpijskie w Vancouver, gdzie reprezentanci Kanady zdobyli 3 medale (złoty, srebrny i brązowy). Jacek Cichoń (ur. 3 września 1953 w Nowej Soli) – polski matematyk i informatyk, badacz teorii mnogości i teorii miary oraz topologii i teorii funkcji rzeczywistych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie profesor Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

  Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WNŻ UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1977 roku jako najmłodszy z wydziałów wrocławskiej Akademii Rolniczej. Kształci studentów na czterech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolno-biologicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. 6. Mistrzostwa świata w Biathlonie 1965 odbyły się w norweskiej miejscowości Elverum. Zawodnicy startowali w dwóch konkurencjach: Bieg indywidualny mężczyzn na 20 km i sztafeta mężczyzn 3x7,5 km. Podczas tych mistrzostw po raz pierwszy reprezentanci Polski zdobyli medal. Podczas biegu sztafetowego Polacy zdobyli brązowe medale.

  Dodano: 01.09.2011. 00:47  


  Najnowsze