• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AstroNautilus - nowe czasopismo astronautyczne na polskim rynku

  17.04.2012. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W poniedziałek ukazał się premierowy numer nowego czasopisma popularnonaukowego poświęconego astronautyce. ,,AstroNautilus" wypełni lukę w tym segmencie, bowiem nie było obecnie polskiego czasopisma drukowanego z tej tematyki. 

  Dotychczas ,,AstroNautilus" ukazywał się w wersji elektronicznej, po raz pierwszy w 2003 roku. Numer 19 jest już drukowany. Redakcja zapowiada, że czasopismo będzie dwumiesięcznikiem o objętości 48 stron i drukowanym w wersji czarno-białej.

  ,,Polska umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę, staje się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, tworzy narodową politykę kosmiczną. Nadszedł również czas, by posiadała także wysokiej jakości branżowe czasopismo, przybliżające zagadnienia astronautyki niemal czterdziestomilionowemu narodowi" - deklaruje redakcja ,,AstroNautilusa".

  Polskim czasopismem astronautycznym była ,,Astronautyka", która jednak przestała ukazywać się w 2002 roku. Tematy astronautyczne można czasem spotkać w astronomicznym: dwumiesięczniku ,,Urania - Postępy Astronomii" oraz w miesięcznikach popularnonaukowych ogólnych, takich jak ,,Wiedza i Życie" czy ,,Świat Wiedzy".

  Więcej informacji na temat ,,AstroNautilusa" można znaleźć na stronie internetowej: www.astronautilus.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  AstroNautilus – popularnonaukowy dwumiesięcznik o tematyce astronautyczej. Pierwotnie ukazywał się w wersji elektronicznej, a od kwietnia 2012 dostępny jest w wersji drukowanej, płatnej. Pierwszy numer ukazał się w roku 2003. W pierwszym okresie wydawania czasopisma – lata 2003-2005 – ukazało się 14 numerów: w roku 2003 (5 numerów), w 2004 (6 numerów; w tym: 1 numer specjalny, 1 numer łączony) i w 2005 (2 numery). Wydawanie czasopisma zostało czasowo zawieszone w 2005 roku, a następnie wznowione w 2011 (wraz z numerem 15). Astronautyka (czasopismo): „Astronautyka”, kwartalnik, od roku 1970 dwumiesięcznik popularnonaukowy Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, wydawany przez Ossolineum, poświęcony popularyzacji osiągnięć astronautyki. Założony w 1955 jako „Biuletyn Informacyjny” Oddziału Śląskiego i Oddziału Krakowskiego tegoż towarzystwa. Nazwa Astronautyka od 1958 roku. Ukazywał się w latach 1958-1992. Potem jego wydawanie było zawieszone i na krótko przywrócone w latach 2000-2002. Wydawcą było Polskie Towarzystwo Astronautyczne. Kursywa (czasopismo) – magazyn literacki, dwumiesięcznik prezentujący literaturę (głównie autorów młodszego pokolenia). Czasopismo rozpoczęło swoją działalność w internecie w styczniu 2000. Drukiem "Kursywa" zaczęła ukazywać się najpierw jako dodatek literacki do dwumiesięcznika "Opcje", w listopadzie 2003 na rynku czytelniczym pojawił się pierwszy samodzielny numer papierowy "Kursywy" ("Numer bajeczny", kolejny zaś „Międzynarodówka” – każdy z numerów ma swój własny tytuł, jak również charakter tematyczny). W każdym numerze czapopisma prezentowane są utwory poetyckie, proza oraz recenzje. Obecnie ukazywanie się czasopisma jest zawieszone.

  Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii. Strzał, Magazyn o broni – czasopismo o broni strzeleckiej ukazujące się od 2002 roku wydawane przez wydawnictwo Magnum-X. W latach 2002–2004 Strzał był dwumiesięcznikiem, od 2005 roku ukazywał się co miesiąc, od listopada 2010 ponownie co dwa.

  KOT - miesięcznik dla miłośników kotów pod redakcją znanego felinologa Wojciecha Alberta Kurkowskiego. Ukazywał się od maja 2005 roku do stycznia 2010 roku. Pierwsze cztery numery były dwumiesięcznikami. W miesięczniku można było znaleźć informacje o rasach kotów, obszerny dział poświęcony kotom domowym, schroniskom i pomocy kotom bezdomnym, jak również opracowania naukowe poświęcone weterynarii, genetyce, felinoterapii oraz inne informacje felinologiczne i artykuły poświęcone życiu dzikich kotów. Z miesięcznikiem KOT współpracowało wielu znanych dziennikarzy i fotografów z różnych krajów świata. Pismo było organizatorem corocznych obchodów "Światowy Dzień Kota". Podczas Gali ŚDK miesięcznik KOT przyznawał tytuły Kociarz Roku dla zwycięzców plebiscytu czytelników. W kategorii "Człowiek" tytuły Kociarza Roku otrzymali: Świat Przygód z Hugo – polskie czasopismo kierowane do dzieci i opierające się na programie Hugo, w Polsce nadawanym w telewizji Polsat. Magazyn wydawany był od 2003 do 2010 roku w nakładzie 100 000 egzemplarzy miesięcznie. Do każdego numeru dołączane były płyty z grami komputerowymi lub filmami edukacyjnymi i odcinkami seriali animowanych. Pierwszy numer pisma ukazał się w listopadzie 2003 roku. Od 2009 roku zmniejszyła się częstotliwość wydawania i magazyn ukazywał się jako dwumiesięcznik. Ostatni numer pisma pojawił się w sprzedaży w kwietniu 2010 roku.

  Archeologia Żywa - polski miesięcznik popularnonaukowy ukazujący się od 1996 roku. Czasopismo to omawia najnowsze odkrycia polskich i zagranicznych archeologów. Omawia różne zagadnienia historyczne. Zamieszcza wywiady ze znanymi badaczami oraz opisuje co dzieje się w światowej archeologii. Zamieszcza sprawozdania z imprez archeologicznych z kraju i ze świata. Na początku czasopismo ukazywało się jako kwartalnik, następnie do numeru 1(59) jako dwumiesięcznik, a od 2(60) jako miesięcznik. Do numeru 2/2002 Archeologia Żywa miała 52 strony i układ dwuszpaltowy a od 3/2002 ma układ trzyszpaltowy i 60 stron. Obecnie (od nr 2(42)) magazyn jest wydawany w nowej szacie graficznej i ma 64 + 4 strony. Redaktorem naczelnym jest dr Błażej Stanisławski. Siedziba redakcji mieści się we Wrocławiu. Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii.

  Polskie Towarzystwo Astronautyczne – organizacja założona w 1954 roku (formalnie zarejestrowana dwa lata później). Skupia osoby zawodowo zajmujące się astronautyką, jak i miłośników tej dziedziny. W latach 1958-2002 wydawało czasopismo „Astronautyka” oraz od 1967 kwartalnik „Postępy Astronautyki” z przerwą w 1990 roku. Siedziba stowarzyszenia mieści się w Warszawie, prezesem jest Maciej Mroczkowski.

  Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.

  Victor Junior – czasopismo młodzieżowe ukazujące się co dwa tygodnie, wydawane przez wydawnictwo AGA Press. Z siedziby przy alei Stanów Zjednoczonych 51, redakcja przeprowadziła się na ulicę Lubieszowska 5. Redaktorem naczelnym czasopisma jest Ewa Drygała. W każdym numerze znajdują się żarty, listów do pedagoga terapeuty i pisarki Ewy Nowak. Od końca 2006 roku w gazecie znajduje się także komiks, którego bohaterami są Tarantula oraz jej 13-letni przyjaciel Wiktor. Komiks z angielskimi słówkami ukazywał początkowo po polsku, a później po zmianie w gazecie był po polsku i angielsku. W dawnych numerach natomiast ukazywały się obrazy z humorystycznymi tekstami Czytelników, a obecnie tego typu obrazy są umieszczane na jednej stronie nazwanej Strefa Śmiechu. Gazeta ta posiada rubryki z przedmiotami szkolnymi (oprócz matematyki). Dwumiesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się raz na dwa miesiące. Dwumiesięczniki poświęcone są najczęściej jakiejś konkretnej problematyce np. z zakresu nauki, techniki. Niektóre dwumiesięczniki wydawane są też w formie biuletynów.

  Las Polski – czasopismo branżowe leśników. Ukazuje się od 1921 roku, obecnie w cyklu dwutygodniowym. Podejmuje tematykę z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody. Redakcja mieści się w Warszawie (ul. Kaliska 1/7). Kamera - polskie czasopismo poświęcone filmowi krótkometrażowemu (miesięcznik). Pierwszy numer ukazał się w 1957 roku w formacie A4 (210 mm x 297 mm) i objętości 16 stron.

  Dungeon Adventures (z ang. przygody w lochach), często nazywany po prostu Dungeon jest magazynem skierowanym do osób grających w gry fabularne, ze szczególnym uwzględnieniem Dungeons & Dragons. Pierwszy numer został wydany przez TSR w 1986 roku jako dwumiesięcznik. Miesięcznikiem stał się w roku 2003. Bliźniaczym do niego (i zarazem cieszącym się większą popularnością) czasopismem jest Dragon.

  Dodano: 17.04.2012. 07:04  


  Najnowsze