• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Będą zmiany w Uranii - Postępach Astronomii

  08.12.2011. 16:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ukazał się ostatni w roku 2011 numer czasopisma popularnonaukowego "Urania - Postępy Astronomii". Głównym tematem numeru są polskie starania o przystąpienie do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Redakcja zapowiada też duże zmiany w formule czasopisma.

  Sporo miejsca w numerze poświęcono sprawie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Polskie środowisko astronomiczne od kilku lat stara się o wstąpienie naszego kraju do tej organizacji. Aktualnie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają formalne procedury, które być może zakończą się rozpoczęciem negocjacji między Polską, a ESO.

   

  "Polska droga do ESO" to krótki opis starań w tej sprawie opracowany przez dr hab. Macieja Mikołajewskiego. Znajdziemy też szereg wypowiedzi reprezentantów środowiska astronomicznego dotyczących tego zagadnienia. Jest także artykuł przedstawiający ESO i jego obserwatoria, napisany przez dr Leonardo Testi, który we wrześniu gościł w Gdańsku jako delegat ESO na Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

  Nie brak informacji o polskiej wersji językowej internetowych stron ESO (www.eso.org/public/poland). Agata Karska, absolwentka UMK, która aktualnie jest doktorantką w Max Planck Institute w Niemczech, przedstawia argumenty za przystąpieniem do ESO. Z kolei wszyscy prenumeratorzy "Uranii" otrzymali drobne upominki od ESO w postaci astronomicznych pocztówek dołączonych do czasopisma.

  Na zakończenie tematu numeru znajdziemy tekst "ALMA otwiera oczy" o pierwszych zdjęciach Wszechświata wykonanych olbrzymią siecią radioteleskopów pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych. Aktualnie działa około jedna trzecia z 66 zaplanowanych anten ALMA. Pełną moc sieć ma uzyskać w 2013 roku. ALMA jest projektem partnerskim pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnia, w którym Europę reprezentuje właśnie ESO.

  Kończy się rok 2011, który był Rokiem Jana Heweliusza. Nic dziwnego, że jeden z artykułów został poświęcony temu astronomowi. Prof. Józef Smak przedstawia "Heweliusza oczami współczesnego astronoma". Z kolei Krzysztof Ziołkowski w obszernym artykule opisuje historię badania komet za pomocą sond kosmicznych. W tym roku mija 25 lat tego typu badań, impuls do tego sposobu badań dała słynna kometa Halleya.

  W dalszej części numeru znajdziemy szereg doniesień z najnowszych badań kosmosu. W dziale "Astronomia w szkole" znalazło się miejsce na temat o Astrobazach (szkolnych obserwatoriach astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim) oraz poradnik jak zabrać się za stworzenie takiego obserwatorium.

  W numerze 6/2011 zamieszczono też działy takie jak "astronomia i muzyka", "in memoriam", krzyżówkę, kalendarz astronomiczny i inne materiały.

  Redakcja "Uranii" zapowiada zmiany w formule czasopisma, współpracę z portalami internetowymi oraz otwarcie się na rynek reklamowy wśród firm z branży edukacyjnej, popularnonaukowej, a także wśród uniwersytetów. Obecnie "Urania" ukazuje się jako dwumiesięcznik, ale częstotliwość ta zwiększy się i Urania ma stać się docelowo miesięcznikiem. Według planu, rok 2012 zostanie poświęcony na wypracowanie wspólnie z czytelnikami nowej formy pisma, a w 2013 mamy ujrzeć odnowioną "Uranię.

  Czasopismo "Urania - Postępy Astronomii" jest wydawane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii. Strona internetowa pisma ma adres: http://urania.pta.edu.pl.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii. Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii. Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich.

  (30) Urania – planetoida z pasa głównego planetoid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 233 dni w średniej odległości 2,37 j.a. Została odkryta 22 lipca 1854 roku w Londynie przez Johna Hinda. Nazwa pochodzi od Uranii (jej imię oznacza Niebiańska), która była muzą astronomii w mitologii greckiej. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne

  Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) – jedno z wiodących na świecie czasopism naukowych dotyczących astronomii i astrofizyki. Jest wydawane przez Blackwell Publishing w imieniu brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (RAS), jednak wbrew nazwie nie jest miesięcznikiem (rocznie ukazuje się 36 numerów), ani nie zawiera obwieszczeń RAS. Maciej Bielicki (ur. 18 września 1906 w Warszawie, zm. 27 listopada 1988 tamże) – polski astronom, dr hab., wieloletni współpracownik Briana Marsdena. Docent Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów astronomii. Specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Współtwórca Katalogu orbit komet jednopojawieniowych. Aktywny obserwator nieba, stworzył w Warszawie stację wizualnych obserwacji sztucznych satelitów. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1922 roku.

  Urania („Niebiańska”, gr. Οὐρανία Ouranía, łac. Urania, ‘Niebiańska’ od gr. ouranós ‘niebo’) – w mitologii greckiej muza astronomii (łącznie z astrologią). Postępy Astronomii – kwartalnik powstały w 1953 roku z inicjatywy Stefana Piotrowskiego jako czasopismo dla profesjonalnych astronomów polskich. Wydawcą pisma było Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Pismo miało na celu zamieszczanie prac badawczych (w języku polskim) oraz prac o charakterze przeglądowym.

  Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop.

  Szkolne Wieści - Pismo Przyjaciół Oświaty - dwumiesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu, założony w 1991 roku. Inicjatorem utworzenia tytułu i wieloletnim redaktorem naczelnym był dr Andrzej Dyło. Przez kilka numerów kierował Szkolnymi Wieściami Marek Durda. Redaktorem naczelnym od 89 numeru (z III-IV 2007 roku) jest Mirosław Pisarkiewicz. Składu komputerowego większości numerów dokonał Andrzej Leśniewski. Czasopismo ukazuje się na 32 stronach formatu A4. Drukowane jest w "Intrografie" w Łasku. "Szkolne Wieści" są periodykiem oświatowym, zamieszczającym prócz scenariuszy lekcji, także materiały z współczesności i dziejów oświaty siedmiu powiatów, związanych z Sieradzem. Po ukazaniu się 106 numeru czasopisma w październiku 2010 r. "Szkolne Wieści" zostały zawieszone. W 2007 roku, z okazji 15-lecia czasopisma, na łamach "Zeszytów Prasoznawczych", nr 1/2(189/190) z 2007, wydawanych przez Ośrodek Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał się artykuł monograficzny prezentujący "Szkolne Wieści" w latach 1991 - 2006.

  Michał Kusiak, ur. w Żywcu, student astronomii (stan marzec 2011) na WFAiIS Uniwersytu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako jeden z rzeszy miłośników astronomii, zaangażowanych w przeszukiwanie komet na zdjęciach dostarczanych przez koronografy misji SOHO i STEREO, odkrył ponad 100 komet, w tym dwutysięczną kometę odnalezioną na zdjęciach sondy SOHO. Medal Bohdana Paczyńskiego - nagroda przyznawana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii i astrofizyki. Mogą ją otrzymać naukowcy polscy oraz zagraniczni. Nagroda została ustanowiona podczas zjazdu PTA w Gdańsku, który odbył się w dniach od 11 do 14 września 2011 r. Po raz pierwszy nagrodę przyznano podczas zjazdu PTA w Warszawie, który odbył się w dniach 11-14 września 2013 r. Pierwszym laureatem został profesor Martin Rees.

  Dodano: 08.12.2011. 16:04  


  Najnowsze