• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Hewelianum czeka na zdjęcia kosmosu w konkursie AstroCamera

  31.01.2012. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Drugą edycję ogólnopolskiego konkursu astrofotograficznego na najbardziej niezwykłe zdjęcia kosmosu - AstroCamera 2012 ogłosiło Centrum Hewelianum w Gdańsku. Prace można nadsyłać do 30 kwietnia; na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

  Jak informuje Lucyna Rokitiańska z Centrum Hewelianum, pierwsza edycja konkursu była dla placówki uroczystą inauguracją obchodów Roku Jana Heweliusza. "Dziś AstroCamera 2012 kończy rok astronomicznych atrakcji upamiętniających rocznicę urodzin wielkiego astronoma, Gdańszczanina Tysiąclecia i patrona Centrum Hewelianum" - dodaje.

  Konkurs AstroCamera jest skierowany zarówno do amatorów, jak i do profesjonalistów - astronomów, fotografów i hobbystów oraz wszystkich osób podzielających naukowe pasje Jana Heweliusza.

  Na zwycięzców każdej z trzech konkursowych kategorii czekają nagrody finansowe. W pierwszej z nich można zgłaszać fotografie obiektów głębokiego nieba: gromad gwiazd, galaktyk czy mgławic. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma 1500 zł. W drugiej kategorii - obiekty z Układu Słonecznego - można nadsyłać fotografie planet, Księżyca, komet, meteorów, zaćmień, tranzytu obiektów. Do zwycięzcy trafi nagroda w wysokości 1000 złotych.

  Trzecia kategoria "Astro-krajobraz", skierowana jest przede wszystkim do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astrofotografią. Autor najciekawszych zdjęć, na których występują elementy krajobrazu wraz z obiektami astronomicznymi, np. wschody, zachody obiektów astronomicznych, ruch sfery niebieskiej otrzyma 500 zł.

  "Astrofotografia łączy wiele umiejętności i wymaga wszechstronnych kompetencji: od biegłego posługiwania się wiedzą astronomiczną poprzez umiejętność obserwacji, aż po zdolności techniczne, a niekiedy również zmysł artystyczny" - wyjaśnia Lucyna Rokitiańska.

  Dzięki astrofotografii można, przy użyciu różnego rodzaju urządzeń rejestrujących obrazy, utrwalać bliższe i dalsze obiekty sfery niebieskiej: zarówno Układu Słonecznego (planety, Księżyc, komety, meteory), jak również obiekty głębokiego nieba (gromady gwiazd, galaktyki, mgławice itp.).

  Pierwsza edycja konkursu astrofotograficznego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, dzięki któremu AstroCamera zyskała formułę cykliczną. W ubiegłym roku na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac, z których większość stanowiły zdjęcia obiektów Układu Słonecznego przede wszystkim planet, Księżyca, Słońca, komet, meteorów, jak również zaćmień oraz wschodów i zachodów różnych ciał niebieskich.

  Oceniając tegoroczne zgłoszenia jury będzie brało pod uwagę wartość merytoryczną, czyli rodzaj sfotografowanego obiektu, stopień trudność jego obserwacji oraz stopień niepowtarzalności zjawiska. Drugie kryterium będzie stanowiła wartość estetyczna, w ramach której mieszczą się parametry techniczne, takie jak na przykład redukcja szumów, ale również walory kompozycyjne.

  Prace w konkursie można nadsyłać do 30 kwietnia 2012 r., natomiast ogłoszenie wyników nastąpi do 31 maja. Planowane jest również wydanie albumu, w którym znajdą się nagrodzone i wyróżnione przez jury zdjęcia i z pierwszej, i z drugiej edycji konkursu.

  Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną na adres: [email protected]

  Szczegółowe informacje wraz z regulaminem i kartą zgłoszeniową można znaleźć na stronie: www.hewelianum.pl.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Hewelianum – jest projektem realizowanym przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdańska na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Astrofotografia (astrografia) – dziedzina fotografii, która zajmuje się zdjęciami sfery niebieskiej oraz wszystkich występujących na niej obiektów, takich jak np. planety, galaktyki czy mgławice. Astrofotografię wykorzystuje się często, by ujrzeć obiekty zbyt słabe do oglądania gołym okiem, bądź za pomocą niewielkich teleskopów. Zastosowanie długiego czasu ekspozycji umożliwia zebranie na jednej kliszy fotograficznej lub innym elemencie światłoczułym wszystkich fotonów padających z danego obszaru nieba nawet przez kilka godzin. Utrzymanie bardzo dokładnego ustawienia aparatu (ew. połączonego z teleskopem – zob. astrograf) wymaga użycia solidnego statywu i montażu, połączonego z precyzyjnym napędem zegarowym. Fototeka Lanckorońskich – kolekcja fotografii stworzona na przełomie XIX i XX w. przez Karola Lanckorońskiego. Składają się na nią głównie zdjęcia dzieł sztuki europejskiej oraz zdjęcia pochodzące z podróży Lanckorońskiego do Azji. Fototeka do dziś zachowana jest częściowo; przechowywana jest w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie (ok. 40 tys. obiektów) i w Stacji Naukowej PAN w Rzymie (ok. 5 tys. obiektów).

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę. Metoda Felicji Affolter - metoda stosowana w terapii osób niepełnosprawnych i autystycznych, której konstrukcja wynika z wnikliwych obserwacji dzieci o prawidłowym rozwoju, a konkretnie kolejności osiągania przez nie umiejętności motorycznych. Wiedza zdobyta podczas tych obserwacji pozwoliła Félicie Affolter na stworzenie metody, której celem jest pomoc dziecku w osiąganiu tychże umiejętności. Metoda jest skierowana przede wszystkim do dzieci, które ze względu na niepełnosprawność mają szczególne trudności w tym względzie.

  KAFLA (Konkurs Amatorskich Filmów Licealnych), to festiwal filmowy organizowany przez Grupę Twórczą Afis, w której działają uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2007 roku i była skierowana do uczniów szkół średnich z Warszawy. Druga edycja KAFLI odbyła się 12 maja 2008 roku i była skierowana dla uczniów szkół średnich z całego województwa mazowieckiego. Obecnie Konkurs KAFLA skierowany jest do wszystkich osób, które nie ukończyły 25 roku życia i nie są studentami na kierunku reżyseria. Celem konkursu jest promowanie niezależnej twórczości filmowej, możliwość zaprezentowania filmów stworzonych przez uczestników szerszej publiczności oraz ocenienia ich przez profesjonalistów. Dla autorów najlepszych filmów czekają zawsze interesujące nagrody. Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Dyskusja Wikipedii:Grafika na medal - propozycje/Archiwum - Dyskutowanie Zdjęć i Warsztat Graficzny: W związku z ostatnim zamieszaniem PGnM, chciałbym zaproponować stworzenie strony, służącej merytorycznej dyskusji nad pracami fotograficznymi umieszczanymi w Wiki. Dzięki stronie będzie można przedyskutować walory i wady konkretnych zdjęć, które niekoniecznie powinny od razu wylądować w propozycjach medalowych. Możliwe, że zawiązałaby się grupa wikipedystów, która dodatkowo dokonywałaby obróbki niektórych z nich (coś podobnego chyba funkcjonuje na francuskiej Wiki). Część fotografii można by następnie poddać głosowaniu na stronie PGnM. Wielu chętnie przedyskutuje niektóre ze swoich fotek, dowie się co zrobili źle i co należy poprawić. Dzięki takiej stronie o wiele więcej fotografii będzie miało szansę na konstruktywną krytykę. JOJO 11:48, 30 sty 2006 (CET) Takahashi Seisakusho – japońska firma produkująca sprzęt optyczny, w większości przeznaczony do amatorskich obserwacji astronomicznych, głównie teleskopów astronomicznych, montaży do nich oraz różnego osprzętu i akcesoriów. Firma powstała w 1967 roku, jest znana wśród miłośników obserwacji astronomicznych na całym świecie i cieszy się wśród nich dużą renomą jako jeden z najlepszych pod względem jakości optyki i mechaniki producentów teleskopów astronomicznych na świecie. Firma znana jest na świecie przede wszystkim z produkcji bardzo wysokiej jakości refraktorów apochromatycznych do produkcji których stosowane jest szkło fluorytowe oraz teleskopów typu Mewlon w systemie Cassegraina. Choć ceny sprzętu firmy Takahashi liczone są zwykle w tysiącach dolarów ma ona liczne grono entuzjastów a posiadaczy jej produktów można spotkać coraz częściej również w Polsce. Pod względem jakości optyki firma stawiana jest w ścisłej światowej czołówce obok takich marek jak amerykańska Astro-Physics czy niemiecka TMB.

  Dyskusja wikiprojektu:Astronomia/1: Moja propozycja podziału obiektów astronomicznych poniżej. Może to być jakiś artykuł, od którego wychodzą linki do podartykułów. Przy każdej poniższej kategorii powinny znajdować się listy zbiorcze, by można sobie nawigować w artykułach o obiektach astronomicznych w danej kategorii. Pewnie wiele „podartykułów” już istnieje, trzeba je tylko zebrać na jakiejś stronie i stworzyć do nich linki. Też na portalu astronomia jest coś podobnego.

  Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22.

  Astronomia optyczna jest działem astronomii obserwacyjnej badającym promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie światła widzialnego oraz pobliskich zakresów widma elektromagnetycznegopodczerwieni i ultrafioletu, docierające od ciał niebieskich. Obecnie obiektami badań astronomii optycznej są planety Układu Słonecznego, księżyce, planetoidy, gwiazdy, gromady gwiazd, mgławice i całe Galaktyki. Współczesne teleskopy nie są jeszcze w stanie obserwować (poza nielicznymi wyjątkami) planet pozasłonecznych, planowane są jednak urządzenia oraz misje kosmiczne, mające na celu takie badania (E-ELT, Terrestrial Planet Finder). Astronomia optyczna posługuje się kilkoma zasadniczymi metodami obserwacji: Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku.

  Art4Europe – aplikacja stworzona przez polskich programistów z firm iTraff Technology oraz Programa.pl na potrzeby międzynarodowego konkursu Hack4Europe. Zwyciężyła w kategorii „oprogramowanie o największej wartości biznesowej”. Jej podstawową funkcjonalnością jest rozpoznawanie dzieł sztuki na podstawie zdjęcia. Google Lunar X Prize – konkurs zorganizowany przez X PRIZE Foundation i sponsorowany przez Google. Jego zwycięzcą zostanie drużyna, która wykorzystując prywatne fundusze jako pierwsza umieści na powierzchni Księżyca łazik i zaprezentuje zrobione przez niego zdjęcia (oraz inne dane) przekazane na Ziemię. Konkurs został ogłoszony 13 września 2007 roku na łamach czasopisma Wired.

  Kalendarz astronomiczny (astrologiczny) – współcześnie jest to kalendarz podający dla określonego terytorium np. Polski daty zjawisk astronomicznych takich jak pojawienie się komety, zaćmienia Księżyca, Słońca, rojów meteorów, ciekawych układów planet. Oprócz daty podawany jest obszar, na którym zjawisko będzie widoczne, czas, kierunek w którym należy patrzeć oraz, zwłaszcza dla amatorów, dodatkowe wskazówki naprowadzające obserwatora. Kalendarz astronomiczny dla Polski dość regularnie zamieszcza miesięcznik Wiedza i Życie. Pełnia – faza księżyca, występująca kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Dokładniej, pełnia występuje wtedy, gdy geocentrycznie widoczne (ekliptyczne) długości Słońca i Księżyca różnią się o 180 stopni; Księżyc znajduje się wówczas w tzw. opozycji do Słońca. W tym czasie, dla obserwatorów na Ziemi, półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi (bliższa strona) jest prawie cała oświetlona i okrągła. Tylko podczas pełni Księżyca przeciwna jego półkula niewidoczna z Ziemi (dalsza strona), jest zupełnie nieoświetlona. Księżyc w pełni jest 300 do 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, co jednak i tak poważnie utrudnia prowadzenie obserwacji astronomicznych, dla których najdogodniejszym czasem są bezksiężycowe noce.

  Planetologia (nauki planetarne) – interdyscyplinarna dziedzina nauki, wywodząca się z astronomii, zajmująca się badaniem budowy i ewolucji planet, księżyców, oraz mniejszych ciał niebieskich, a także procesów na nich zachodzących. Dzięki rozwojowi badań kosmosu od II połowy XX wieku, w szczególności misjom automatycznych sond kosmicznych, możliwości badania planet Układu Słonecznego nie ograniczają się już do samych obserwacji astronomicznych. Coraz częściej w badaniach planetologicznych wykorzystywane są metody geofizyczne i geologiczne. Melodifestivalen 2012 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2012. Półfinały odbyły się kolejno: 4, 11, 18 oraz 25 lutego, druga szansa 3 marca, a finał 10 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury.

  Dodano: 31.01.2012. 00:19  


  Najnowsze