• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dwanaście nowych planetoid na liście młodych polskich odkrywców

  27.12.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polacy wzięli udział w dwóch kolejnych kampaniach obserwacyjnych wspierających monitorowanie zagrodzeń, jakie dla Ziemi mogą stanowić asteroidy. Podczas zakończonych właśnie obserwacji uczniom i nauczycielom z naszego kraju udało się odkryć  m.in. 12 nowych małych ciał Układu Słonecznego.

  Lista sukcesów Polaków nie kończy się jednak na znalezieniu nieznanych wcześniej planetoid. W kampaniach PanSTARRS i IASC (ang. International Asteroid Search Campaign), które trwały od października, polscy pasjonaci astronomii wykonali jeszcze 30 obserwacji poszczególnych obiektów oraz potwierdzili orbity czterech planetoid.

   Uzyskanie w ten sposób dane są szczególnie ważne przy ustalaniu listy tzw. killerów, czyli planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi. Informacje o nich zbiera mieszczące się na Harwardzie Minor Planet Center. To właśnie do tego ośrodka, a za jego pośrednictwem także do Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA, trafiły wyniki uzyskane przez uczniów, studentów i nauczycieli z Polski.

  W międzynarodowej kampaniach brały udział również instytucje z Bułgarii, Chin, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Tajwanu i USA.

   Polska była reprezentowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy (nauczyciel Grzegorz F. Wojewoda), Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach (Grzegorz Przybyła), katowickie VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie (Bogusław Lanuszny), 2. Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika i Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu (Józef Urbański), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie (Tomasz Skowron) oraz toruński Zespół Szkół nr 10 w Toruniu (Bogdan Sobczuk). W kampaniach wzięli udział również studenci krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (dr Waldemar Ogłoza), którzy w ten sposób zdobywali doświadczenie przed rozpoczęciem pracy jako nauczyciele.

   "Gdy dowiedziałam się, że odkryłam planetoidę byłam przede wszystkim zaskoczona. Czytając o kolejnych odkryciach polskich uczniów nie przypuszczałam, że i mi może się udać" - wspomina swoje wrażenia Magdalena Krzemińska, studentka, która bierze udział w spotkaniach Koła Astronomicznego "Albireo" działającego w Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach.

   Polskie szkoły uczestniczą w IASC dzięki programowi Hands-On Universe, Europe, w ramach którego udostępniane są nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych, jak na przykład program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy. Jego koordynatorami w Polsce są: prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i dr hab. Krzysztof Chyży z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  PAP - Nauka w Polsce

   ast/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy – jedno z liceów ogólnokształcących w Bydgoszczy, położone przy Nowodworskiej 13. Wraz z Gimnazjum nr 46 tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bydgoszczy. Obecnie dyrektorem szkoły jest mgr Zbigniew Kujawski. (315166) Pawelmaksym (oznaczenia tymczasowe: 2007 GA4, K07G04A) – planetoida z głównego pasa planetoid, odkryta wiosną 2007 roku przez Klub Astronomiczny BDTeam z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, w ramach Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Asteroid (International Asteroid Search Campaign). Klub bierze w niej udział dzięki współpracy z programem Hands on Universe-Europe. 22 lipca 2013 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła oficjalnie i opublikowała w cyrkularzach Minor Planet Center, zaproponowaną nazwę „Pawelmaksym” dla uhonorowania polskiego miłośnika astronomii Pawła Maksyma, założyciela Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu, który zmarł w lutym 2013. (295299) 2008 GZ111 (inne oznaczenie K08GB1Z) – planetoida z pasa głównego planetoid odkryta przez Zofię Adamus, Kornela Gibińskiego i Angelikę Muchę z VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach wiosną 2008 roku na zdjęciach wykonanych 15 kwietnia w ramach międzynarodowej kampanii obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi (NEO Confirmation Campaign) prowadzonej przez Astronomical Research Institute. Prace zespołu uczniów z VIII LO w Katowicach były koordynowane przez nauczyciela fizyki i astronomii, Bogusława Lanusznego.

  Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu (ZSUMK GiLA, GiLA, dawniej ZSO GiLA, GA) – placówka kształcenia ogólnokształcącego, łącząca gimnazjum z liceum. Działa od roku 1998, jest pierwszą w Polsce szkołą dla wybitnie uzdolnionych uczniów. Przy szkole znajduje się budynek internatu oraz Hotelu Uniwersyteckiego UMK. Swoją tradycją szkoła nawiązuje do działającego od XVI w. Gimnazjum Akademickiego, słynnej toruńskiej szkoły wyższej doby staropolskiej, oraz powołanego przy Uniwersytecie Wileńskim Państwowego Liceum im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Henryk Pawłowski - nauczyciel matematyki w IV Liceum Ogólnokształcącym oraz w Gimnazjum Dwujęzycznym nr 4 w Toruniu a także w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu, autor wielu książek dotyczących matematyki - od podręczników szkolnych do książek przygotowujących do olimpiady matematycznej. Prowadzi olimpijskie koła matematyczne dla gimnazjalistów i licealistów w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy i LO im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

  Zespół Szkół Ogólnokształcących im Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi – powstał w 1937 roku i działa do dzisiaj. Obecnie mieści się w wybudowanym w roku 1996 budynku przy ulicy Pocztowej. Wcześniej mieścił się w dzisiejszym budynku Zespołu Szkół Leśnych oraz Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych. Popularnie nazywany jest "Nowodworkiem".
  W skład Zespołu Szkół wchodzą Gimnazjum Powiatowe, Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie, popularnie zwany chorzowskim "Batorym". Jedno z czterech najstarszych chorzowskich liceów ogólnokształcących (obok I LO im. Słowackiego, II LO im. Ligonia, IV LO im. Skłodowskiej-Curie). Szkoła dzieli budynek z Gimnazjum nr 7, z którym od września 2008 roku tworzy Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie.

  Dodano: 27.12.2011. 00:04  


  Najnowsze