• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspert: symulowany lot na Marsa może przybliżyć prawdziwą misję

  04.11.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kończący się w piątek w Moskwie symulowany lot na Marsa może przybliżyć moment prawdziwej misji na Czerwoną Planetę - ocenił w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia Mars Society Polska Mateusz Józefowicz. 

  Międzynarodowy eksperyment Mars500 rozpoczął się 3 czerwca 2010 roku - sześcioosobowa załoga została zamknięta w specjalnym pomieszczeniu w Instytucie Problemów Biomedycznych w Moskwie. Eksperyment obejmował 250 dni lotu Ziemia-Mars, 30 dni badań na powierzchni Marsa, 240 dni lotu Mars-Ziemia. Przez cały czas jego trwania załoga była odizolowana od świata i na 550 metrach sześciennych miała do dyspozycji to, co astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

  Zdaniem Mateusza Józefowicza, eksperyment jest ,,koncentracją technologii i procesów decyzyjnych w jednym miejscu, która może doprowadzić do tego, że będziemy o krok bliżej wysłania człowieka na Marsa".

  ,,Czynnik ludzki jest uznawany jest za najbardziej wrażliwy element procesu, jakim jest przygotowanie lotu na Marsa. Stąd takie symulacje jak Mars500" - powiedział. Podkreślił, że nie wiadomo, jak ludzie będą zachowywali się przez tak długi czas w zamknięciu. Zaznaczył jednak, że nie chodzi tylko o sam fakt odizolowania i przebywania w małej grupie osób.

  ,,Przede wszystkim nie wiadomo, jak człowiek psychicznie zniesie świadomość przebywania tak daleko od swojego domu, czyli Ziemi. To jest jeden z większych problemów, ale tego nie da się sprawdzić w symulacjach. Będzie trzeba zaryzykować i polecieć - to jest jedyne wyjście - podkreślił Józefowicz. - Jest tutaj element ryzyka, ale w historii podboju i eksploracji kosmosu zawsze on występował i nie da się go wyeliminować".

  W ocenie prezesa Mars Society Polska, człowiek obecnie dysponuje technologiami umożliwiającymi lot na Marsa. ,,Dzisiaj usprawnia się tylko pewne koncepcje, tak by ta misja była jak najtańsza i jak najprostsza. +Dziury techniczne+ są tylko kwestią mentalną, bo można je rozwiązać" - zapewnił rozmówca PAP.

  Jego zdaniem, Mars jest ,,w naszym zasięgu" i jest ,,jak najbardziej realnym terenem możliwym do zbadania". Problem w tym - jak dodał - czy ludzie podejmą taką decyzję, czy zwycięży ich ,,instynkt eksploratorów".

  Według Józefowicza, lot na Marsa przybliży nas do uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy w naszym Układzie Słonecznym jesteśmy jedynym istotami myślącymi.

  Rozmówca PAP przewiduje, że lot na Marsa będzie możliwy już za 10-15 lat, a najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przygotowanie tej misji przez konsorcjum prywatno-państwowe.

  ,,Może się okazać, że prywatni przedsiębiorcy będą w stanie szybciej polecieć na Marsa niż międzynarodowy zespół agencji. Prywatni przedsiębiorcy mają większą dynamikę, a technologia, przestała być już domeną ośrodków rządowo-wojskowych. Stała się technologią ogólnodostępną, jest dobrze poznana" - uważa Józefowicz. Jednak - jak zaznaczył - przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć technologie, umożliwiające lot na Marsa, będą musieli korzystać z dorobku i wiedzy agencji kosmicznych.

  Trudno jednak wskazać - przyznał Józefowicz - który z krajów będzie najszybszy w wyścigu na Marsa. ,,Dobrze by jednak było gdyby lot na Marsa był wysiłkiem międzynarodowym, bo jest to wspólna sprawa całej ludzkości" - powiedział.

  Stowarzyszenie Mars Society Polska (MSP) działa od 1999 roku i jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei badań Czerwonej Planety. Organizacja skupia m.in. specjalistów z dziedziny astronautyki (Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson).

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  ekr/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Załogowa wyprawa na Marsa – element programu eksploracji planety Mars, polegający na wysłaniu na nią ludzi w celu lepszego jej zbadania. Wyjątkowość tej misji będzie polegać na tym, iż Mars jest odległy od Ziemi od 55 do nawet 400 milionów kilometrów. Mars-500 – rosyjski eksperyment, który rozpoczął się w marcu 2009 roku i ma za zadanie przygotować ludzi do lotu na Marsa. Polega on na przetrzymywaniu przez ponad 500 dni (stąd nazwa) 6 ochotników w zamknięciu, by zbadać ich psychikę. Najpierw jednak ochotnicy spędzili w odosobnieniu 105 dni. 3 czerwca 2010 rozpoczął się właściwy etap eksperymentu - symulacja pełnego, trwającego 520 dni lotu na Marsa. Izolacja skończy się 5 listopada 2011. Projekt jest realizowany w moskiewskim instytucie biologiczno-medycznym. Flaga Marsa – trójbarwna flaga mająca reprezentować planetę Mars. Została stworzona oraz jest używana przez Mars Society oraz The Planetary Society. Nie posiada oficjalnego statusu.

  Mars Global Surveyor (MGS) − bezzałogowa sonda kosmiczna wysłana na Marsa. Zaprojektowana i wykonana przez NASA i Jet Propulsion Laboratory. Wystrzelona w 1996, stała się początkiem ponownych badań tej planety po ponad 20-letniej przerwie. Z powodu problemów z jednym z paneli słonecznych badania Marsa rozpoczęto dopiero w 1999. Główna misja została zakończona w styczniu 2001, czyli po jednym roku marsjańskim. Najważniejszym instrumentem sondy jest Mars Orbiter Camera (MOC), umożliwiająca robienie zdjęć z rozdzielczością od 1,5 do 12 m/piksel. W czasie swojej misji kamera wykonała ponad 240 tysięcy zdjęć. Na początku listopada 2006 po blisko 10 latach owocnej pracy kontakt z sondą ustał. Dochodzenie wskazało, że najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii sondy był błąd w oprogramowaniu. Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra.

  Mars Odyssey 2001 Orbiter – sonda kosmiczna wysłana 7 kwietnia 2001 w kierunku Marsa przez NASA w ramach programu Mars Exploration Program. Pojazd wszedł na orbitę wokół planety 24 października 2001 roku. Główną misją Odyssey jest poszukiwanie śladów wody i lodu wodnego na i pod powierzchnią Marsa oraz badanie aktywności wulkanicznej. Po osiągnięciu głównych celów, NASA zaaprobowała wydłużenie misji do sierpnia 2006 roku. Obecnie statek kontynuuje badania naukowe oraz utrzymuje łączność między Ziemią a łazikami Opportunity i Curiosity. Mars Express – bezzałogowa misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest badanie Marsa. W jej skład wchodził orbiter Mars Express Orbiter (MEO) oraz lądownik Beagle 2. To pierwsza misja na Marsa tej agencji.

  Okres amazoński – najmłodszy okres w historii geologicznej Marsa, który rozpoczął się prawdopodobnie 3 miliardy lat temu (absolutny wiek powierzchni Marsa jest słabo poznany) i trwa do dziś. Sputnik 22 (również: Sputnik 29, Korabl 11, Mars 1962A) – radziecka sonda kosmiczna, która miała dotrzeć do Marsa, wysłana 24 października 1962. Prawdopodobnie podobna do wysłanej 8 dni później misji Mars 1, czyli typu Mars 2MV-4. Sonda miała minąć Marsa i w tym czasie wykonać jego fotografie i inne badania.

  Dr Robert Zubrin (ur. 19 kwietnia 1952) – amerykański inżynier lotniczy i astronautyczny oraz pisarz, znany przede wszystkim z poparcia dla projektów kolonizacji i eksploracji Marsa. Jest też pomysłodawcą projektu Mars Direct i założycielem Organizacji Mars Society, która powstała w Stanach Zjednoczonych w sierpniu 1998 roku.

  Dodano: 04.11.2011. 00:19  


  Najnowsze