• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europa poszerza korpus astronautów o sześciu nowych członków

  25.05.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Dnia 20 maja Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przedstawiła sześciu nowych rekrutów do Europejskiego Korpusu Astronautów: Samantha Cristoforetti i Luca Parmitano z Włoch, Alexander Gerst z Niemiec, Andreas Mogensen z Danii, Timothy Peake z Wielkiej Brytanii i Thomas Pesquet z Francji. Zanim staną się nowymi europejskimi astronautami przejdą szkolenia przygotowujące do misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

  Przyszli astronauci są pierwszymi, którzy dołączyli do korpusu od 1992 r. Nowa szóstka została wyłoniona z 8.413 kandydatów w toku procesu rekrutacyjnego prowadzonego przez ESA w całej Europie. Kandydaci przeszli szereg kontrolnych testów psychologicznych, medycznych i zawodowych, aby zespół rekrutacyjny był w stanie ustalić ich potencjał fizyczny i psychologiczny (np. pamięć wzrokową i predyspozycje psychomotoryczne) oraz umiejętności techniczne.

  "Ci młodzi ludzie są nowym pokoleniem europejskich badaczy kosmosu" - powiedziała Simonetta Di Pippo, Dyrektor ESA ds. załogowych lotów kosmicznych. "Mają przed sobą niesamowitą karierę, dzięki której zmierzą się bezpośrednio z jednym z największych wyzwań naszych czasów: polecieć ponownie na Księżyc, a potem dalej w ramach ogólnoświatowych programów badawczych."

  Większość podań spłynęła z Niemiec i Francji, ale było też wiele z Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Kobiety były autorkami 16% podań. Nowa członkini zespołu, porucznik Samantha Cristoforetti, studiowała we Francji, w Niemczech, Rosji i Włoszech, posiada stopień magistra nauk inżynieryjnych i lotniczych. Pilot myśliwca we włoskich siłach lotniczych w wolnym czasie uprawia wspinaczkę górską, nurkowanie z akwalungiem oraz alpinizm jaskiniowy.

  Rekruci rozpoczną podstawowe szkolenie astronautyczne w Europejskimi Centrum Astronautycznym (EAC) wraz z nowymi rekrutami reprezentującymi innych partnerów ISS. Mają być przygotowani do misji kosmicznych na ISS do 2013 r. Stacja kosmiczna znajduje się na orbicie od ponad 10 lat, a zakończenie misji zaplanowano między 2011 a 2015 r.

  "Znajdujemy się w punkcie zwrotnym załogowych lotów kosmicznych podejmowanych przez ESA" - powiedział Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny ESA. "W zeszłym roku wystrzelenie laboratorium Columbus oraz bezzałogowego statku transportowego Jules Verne sprawiło, że ESA stała się pełnoprawnym członkiem partnerstwa zawiązanego w ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej" - dodaje. "Rozpoczynamy obecnie nowy etap wykorzystania wyjątkowych możliwości oferowanych przez ISS oraz przygotowań do międzynarodowych badań Księżyca i przestrzeni poza nim."

  Laboratorium Columbus jest pierwszą, europejską, stałą placówką załogową na orbicie, która zbiera dane naukowe w szerokim zakresie dziedzin, obejmującym biologię roślin, egzobiologię, heliofizykę, fizjologię człowieka oraz nauki o cieczach. Do ISS laboratorium dotarło w lutym 2008 r. i zostało przyłączone do modułu "Node 2" po prawej stronie stacji. Po drugiej stronie przyłączono japońskie laboratorium Kibo.

  Jules Verne to bezzałogowy logistyczny statek kosmiczny. Może przewieźć do 7,7 ton ładunku i zaopatruje stację kosmiczną w zapasy, materiały naukowe i paliwo do silników rakietowych. Jego silniki mogą być również wykorzystane do wyniesienia stacji wyżej na orbitę, skutecznie przeciwdziałając przyciąganiu z ziemskiej atmosfery.
  %
  Zdaniem Dordaina, nowi adepci powinni umieć skorzystać z doświadczenia starszych astronautów, aby stać się "przedstawicielami Europy w kosmosie, którzy wspólnie z zagranicznymi kolegami, będą żyć, pracować, prowadzić badania i przywozić na Ziemię swoje unikalne doświadczenie, osiągnięcia i zaufanie, jakie pokładają w przyszłości. Oni wszyscy wywodzą się z pokolenia, które przejdzie z niskiej orbity Ziemi na Księżyc" - powiedział.

  "Zważywszy na okres funkcjonowania ISS, który ma być przedłużony do roku 2020 i dalej, uważam, że dzisiejszy wybór sześciu nowych astronautów pokazuje miejsce Europy" - stwierdza Di Pippo.

  W 2002 r. Rada ESA postanowiła utworzyć jeden korpus astronautów w Europie. Zatem działania, jakie będą podejmować nowi astronauci wiązać się będą nie tylko z misjami ESA, ale również z tymi zaplanowanymi we współpracy z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI) oraz Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Europejska Agencja Kosmiczna:
  http://www.esa.int/

  Źródło danych: Europejska Agencja Kosmiczna
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Automatyczny Statek Transferowy (ang. Automated Transfer Vehicle, ATV) – typ kosmicznych statków transportowych Europejskej Agencji Kosmicznej (ESA), służących do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w paliwo, wodę, powietrze i materiały do eksperymentów. Dodatkowo, ATV może podnieść orbitę stacji, przywracając jej właściwą pozycję utraconą przez działanie szczątkowej ziemskiej atmosfery. Są to pojazdy bezzałogowe wynoszone za pomocą rakiet Ariane 5 ES z kosmodromu Kourou. Po kilku dniach lotu (w przypadku pierwszej misji po trzech tygodniach lotu) statki automatycznie dokują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (do modułu Zwiezda). SOHO (ang. Solar and Heliospheric Observatory) – projekt badawczy współtworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). W ramach projektu, 2 grudnia 1995 roku, w stronę Słońca została wystrzelona rakieta, która wyniosła bezzałogową sondę kosmiczną na orbitę okołosłoneczną. Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów: Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  SMART-1 (ang. Small Missions for Advanced Research in Technology 1) – bezzałogowa sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pierwsza księżycowa misja tej agencji. Przeznaczona do testowania nowych technologii, które mają zostać wykorzystane w konstrukcji przyszłych sond kosmicznych. Od listopada 2004 do września 2006 sztuczny satelita Księżyca. Poniżej znajduje się chronologiczna lista załogowych lotów kosmicznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pogrubioną czcionką wyróżnione zostały nazwiska członków stałych załóg ISS. Całkowity „czas dokowania” odnosi się do danego statku kosmicznego i nie jest zawsze zgodny z czasem pobytu poszczególnych astronautów.

  ATV Edoardo Amaldi bądź Automatyczny Statek Transferowy nr 3 – operowany przez Europejską Agencję Kosmiczną bezzałogowy kosmiczny pojazd zaopatrzeniowy mający na celu dostarczenie zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, trzeci z serii ATV (zaraz po pojazdach Jules Verne z 2008 i Johannes Kepler z 2011). Nazwany został na cześć XX-wiecznego włoskiego fizyka Edoardo Amaldiego (1908-1989). STS 122 – 29. misja promu kosmicznego Atlantis na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) oraz 121. misja wahadłowca w ogóle, a także 12. przed zakończeniem programu lotów wahadłowców w 2010. Celem był montaż modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz wymiana części stałej załogi stacji. Na stacji został Léopold Eyharts członek ekspedycji 16. na ISS, a powrócił z niej Daniel M. Tani (Ekspedycja 16). Start miał miejsce 7 lutego 2008 roku a lądowanie nastąpiło 13 dni później. Miała to być ostatnia misja Atlantisa na Międzynarodową Stacje Kosmiczną. Jednak po decyzji o późniejszym wycofaniu wahadłowców z eksploatacji Atlantis będzie latał do 2010 r. Według planów sprzed katastrofy Columbii w tę misję miał polecieć Discovery. W module Columbus zostały zainstalowane Anteny PWR zaprojektowane przez polskich inżynierów z Wrocławia.

  Laboratorium kosmiczne Columbus – europejskie laboratorium naukowe przeznaczone dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Luca Parmitano (ur. 27 września 1976 w Paterno we Włoszech) jest astronautą w Korpusie Europejskich Astronautów dla ESA, w której astronauci pracują przy misjach związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Został wytypowany przez ESA jako astronauta w 2009 roku. Parmitano jest także pilotem Włoskich Sił Powietrznych.

  Lista bezzałogowych lotów kosmicznych do ISS: Poniższa tabela zawiera chronologiczną listę lotów bezzałogowych statków kosmicznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  ExoMars – planowana wspólna Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos misja badawcza Marsa. Będzie składała się z dwóch misji obejmujących:

  Double Star – pierwsza wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, której celem było badanie przy użyciu dwóch chińskich satelitów Tan Ce (pol. badacz) magnetosfery Ziemi (w tym jej ogona magnetycznego) oraz wpływu oddziaływania Słońca na naszą planetę.

  Dodano: 25.05.2009. 15:11  


  Najnowsze