• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GLOBE at Night - spójrz w niebo i policz gwiazdy

  13.01.2012. 20:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rusza ogólnoświatowa kampania sprawdzania na ile ciemne jest nocne niebo nad nami, a na ile rozświetlają je miejskie światła. Metoda jest prosta: wystarczy policzyć gwiazdy. W akcji, która wystartuje 14 stycznia, mogą wziąć udział także Polacy.  W tym roku akcja GLOBE at Night zostanie przeprowadzona w kilku etapach. Można wziąć udział w dowolnym z nich, w kilku, a nawet we wszystkich. Uczestniczyć może każdy chętny. Organizatorzy szczególnie zachęcają do tego uczniów i rodziców. Nauczyciele mogą zaproponować uczniom udział w liczeniu gwiazd jako nietypowy, dodatkowy element zajęć szkolnych.

  Udział w GLOBE at Night nie jest trudny. Polega na wyjściu wieczorem na spacer, znalezieniu najciemniejszego miejsca w naszej okolicy i ocenie jakie najsłabsze gwiazdy widać we wskazanych przez organizatorów gwiazdozbiorze.

  Posługując się dostarczonymi przez organizatorów mapkami i wskazówkami należy odnaleźć odpowiedni gwiazdozbiór i porównać ilość widocznych w nim gwiazd z poszczególnymi mapkami, a następnie wybrać tę najbardziej pasującą. Trzeba też zapisać datę i czas wykonania obserwacji oraz ustalić współrzędne geograficzne miejsca, z którego dokonywaliśmy oceny (np. za pomocą odbiornika GPS, tradycyjnej mapy topograficznej albo dokładnych internetowych map świata). Na koniec wyniki pomiaru zgłasza się do internetowej bazy danych prowadzonej przez organizatorów. Zostaną one poddane analizie oraz będą wyświetlone na mapie świata, razem z pomiarami od tysięcy innych uczestników.

  Kolejne etapy projektu odbędą się w dniach 14-23 stycznia, 12-21 lutego, 13-22 marca i 11-20 kwietnia. W zależności od daty uczestnicy sprawdzą ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Oriona lub Lwa. Osoby mieszkające na półkuli południowej mogą także liczyć gwiazdy widoczne w konstelacji Krzyża Południa, której nie dostrzeżemy z Polski.

  Akcja GLOBE at Night została zapoczątkowana przez program GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment), ogólnoświatowy program edukacyjny dla szkół. W ramach międzynarodowej sieci GLOBE działa 111 krajów, w tym z Polska. Współpracuje z nią także amerykańskie Narodowe Optyczne Obserwatorium Astronomiczne (NOAO), a wspierają ją również różne inne instytucje, m.in. NASA, amerykański Departament Stanu, czy Międzynarodowa Organizacja Ciemnego Nieba (IDA).

  ,,W ubiegłym roku Polska była drugim krajem (po Stanach Zjednoczonych), z którego napłynęło najwięcej wyników pomiarów. Było ich ponad 1200 z ogólnej liczby ponad 14 tysięcy pomiarów. W tym roku również zostały przygotowane materiały w polskiej wersji językowej i wkrótce powinny pojawić się na internetowej stronie akcji" - mówi Krzysztof Czart, polski koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO, odpowiedzialny za tłumaczenia materiałów GLOBE at Night na język polski.

  Więcej informacji na temat akcji, mapki oraz polskie instrukcje dla nauczycieli, rodziców i uczniów można znaleźć na stronie internetowej www.globeatnight.org.

  PAP - Nauka w Polsce

  ula/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Program GLOBE – światowy program (działający także w Polsce), popularyzujący badania środowiska wśród uczniów szkół średnich i podstawowych. Program działa w ponad stu krajach. GLOBE oznacza Global Learning and Observations to Benefit the Environment, czyli „Światowy program obserwacyjny i edukacyjny badania środowiska”. Globen (Ericsson Globe, wcześniej Stockholm Globe Arena) – szwedzka arena narodowa osadzona w dzielnicy Johanneshov, w południowym Sztokholmie. Globen to miejsce rozgrywania zawodów sportowych, głównie hokejowych, także tenisowych (m.in. If Stockholm Open) i lekkoatletycznych. Jest również areną, na które odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne oraz muzyczne. Stockholm Globe Arena została wybudowana z myślą o mistrzostwach świata w hokeju na lodzie mężczyzn. Oddano ją do użytku 19 lutego 1989. Był to największy sferyczny budynek na świecie. Poznań za pół ceny – nazwa corocznej akcji, której celem jest promocja turystycznych walorów Poznania i okolic. Organizatorem akcji jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Po raz pierwszy akcję zorganizowano maju 2008 roku. Akcja przyciąga do poznańskich hoteli, restauracji, kawiarni, pubów i muzeów tłumy poznaniaków i gości. W roku 2013 w akcji "Poznań za pól ceny" wzięło udział ponad 180 partnerów oferujących swoje usługi z 50% rabatem. Informacje oraz okolicznościowe mapy są dostępne dla turystów w biurach Centrum Informacji Miejskiej (CIM.)

  Era Jazzu to ogólnopolski cykl koncertów klubowych i galowych z udziałem gwiazd współczesnego jazzu organizowany od 1998 roku. Pomysłodawcą oraz dyrektorem projektu jest Dionizy Piątkowski. Program Ery Jazzu obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów. I to nie tylko poprzez koncerty najwybitniejszych twórców tego gatunku, ale także poprzez liczny udział entuzjastów tej muzyki w wielu koncertowych przedsięwzięciach. Klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa to najważniejsze propozycje cyklu Era Jazzu. Teatr elżbietański – teatr angielski z czasów królowej Elżbiety I. Za jego umowną datę powstania przyjmuje się rok 1576. Wtedy to bowiem przedsiębiorca James Burbage wybudował pod Londynem pierwszy gmach przeznaczony wyłącznie do prezentacji widowisk teatralnych. Nazwał go The Theatre i rozpoczął wystawianie pierwszych sztuk. Wkrótce pojawiły się dwa kolejne teatry – The Curtain i The Rose – a po nich przyszły następne (Globe Theatre).

  22. edycja turnieju Oddset Hockey Games została rozegrana w dniach 9-12 lutego 2012 roku. Wzięło w nim udział cztery reprezentacje: Czech, Szwecji, Finlandii i Rosji. Każdy zespół rozegrał po trzy spotkania, a łącznie odbyło się sześć spotkań. Pięć spotkań odbyło się w hali Ericsson Globe w Sztokholmie, jeden mecz rozegrano się na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach. Hrabstwo Gila – hrabstwo w USA w środkowo wschodniej części stanu Arizona. W roku 2010, liczba mieszkańców, wyniosła 53 597. Stolicą jest Globe.

  All Night Long 3: The Final Chapter - japoński horror z 1996 roku, kontynuacja All Night Long. Twórcą filmu jest Katsuya Matsumura, odpowiedzialny także za pozostałe części. Pomimo tytułu nie jest to ostatni obraz z serii. W 2002 roku została wydana 4 część. Yandex – firma IT, która jest właścicielem największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej (ok. 64% rynku wyszukiwarek , ósma największa wyszukiwarka świata). Firma została założona w 1997 roku przez Arkadija Wołoża i Ilyę Segalovicha. Działa też na Białorusi, w Turcji, Ukrainie i w Kazachstanie. W 2001 r. twórcy portalu uruchomili polską wersję wyszukiwarki, która jednak nie zdobyła satysfakcjonującego udziału w rynku i wkrótce została zamknięta. Wiosną 2010 roku Yandex rozpoczął indeksowanie zagranicznych zasobów internetowych i uruchomił wyszukiwarkę Yandex.com. W 2009 i 2010 r. firma m.in. wykupiła udziały w izraelskiej spółce Vizi Information Labs rozwijającej technologię rozpoznawania twarzy, a także rosyjskie firmy zajmujące się cyfrowymi mapami (GIS Technology), sprzedażą reklam w sieci (Mediaselling) oraz gromadzeniem informacji o korkach (Smilink).

  Harlow Shapley (ur. 2 listopada 1885 w Nashville - zm. 20 października 1972 w Boulder, USA) – amerykański astronom, który stwierdził, że Słońce leży w pobliżu centralnej płaszczyzny galaktycznej, ok. 30 tys. lat świetlnych od środka Galaktyki. W 1911 w oparciu o wyniki otrzymane przez H.N.Russella, rozpoczął prace nad wyznaczeniem rozmiarów gwiazd w licznych układach podwójnych na podstawie pomiarów zmian ich jasności występujących podczas zaćmienia jednej gwiazdy przez drugą. Metoda ta stała się standardową procedurą na ponad 30 lat. Shapley wykazał również, że gwiazdy zmienne typu cefeid nie mogą być układami podwójnymi gwiazd, zaćmiewającymi się wzajemnie. Wsławił się biorąc udział w Wielkiej Debacie z Heberem Curtisem, 26 kwietnia 1920. Bronił tam (błędnego) stanowiska, że mgławice spiralne są częścią Drogi Mlecznej, w szczególności, że nie istnieją inne galaktyki poza nią. Postulował natomiast (prawidłowo i jako pierwszy), że nasza Galaktyka ma znacznie większe rozmiary, niż wtedy przypuszczano. W swojej pracy zajmował się gromadami gwiazd, opracował sposób klasyfikacji zarówno gromad otwartych jak i kulistych. W 1950 roku American Astronomical Society przyznało mu nagrodę Henry Norris Russell Lectureship.

  Skorpion (znany także jako Niedźwiadek, łac. Scorpius, dop. Scorpii, skrót Sco) – jedna z konstelacji zodiakalnych. Znajduje się na południowej półkuli nieba, jednak pod koniec lata z terenów Polski da się niekiedy dojrzeć tuż ponad horyzontem kilka gwiazd tego gwiazdozbioru, między innymi β, σ, π i α Scorpii (Antares). W całości widoczny na południe od równoleżnika 45°N. W naszych czasach przez gwiazdozbiór Skorpiona przebiega tylko 6,5° ekliptyki – nieco ponad 1/5 znaku. Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 23 do 30 listopada, po czym kolejne trzy tygodnie spędza w nie należącym do Zodiaku gwiazdozbiorze Wężownika. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem wynosi około 100. Najjaśniejszą gwiazdą tej konstelacji jest Antares.

  WebQuest – rodzaj metody projektów zorientowanej na uczniowskie badania w oparciu o instrukcję umieszczoną na stronie internetowej. Wyjściowym źródłem informacji w badaniach uczestników projektu jest Internet. Źródła online mogą być uzupełnione materiałami podręcznymi. Forma WebQuestu przypomina tradycyjny projekt z elementami kursu e‑learningowego. Najbardziej odpowiada on zatem pojęciu blended learning. Szkolnictwo katolickie w Polsce – sieć szkół prowadzonych przez tzw. kościelne osoby prawne (zgromadzenia zakonne, diecezje lub parafie), bądź przez różne stowarzyszenia i fundacje, a także przez osoby prywatne. W 2009 roku w Polsce działało 500 szkół katolickich, a kształciło się w nich ponad 54. tysiące uczniów co stanowi relatywnie niewielki odsetek w odniesieniu do liczby wszystkich uczniów w kraju, która 2009 roku wynosiła 4,4 miliona.

  Dodano: 13.01.2012. 20:19  


  Najnowsze